یکی از قانون‌های موفقیت، داشتن یک نقشه روشن از مسیر رسیدن به هدف است. چون در این صورت می‌توان از منابع و زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. داشتن استراتژی محتوا نیز نقشه‌ای برای رسیدن به موفقیت در دنیای محتوا به شمار می‌رود.

هر اندازه که این نقشه، منسجم‌تر و عمیق‌تر باشد، رسیدن به پیروزی آسان‌تر می‌شود. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ نکته‌هایی مهم در مورد « استراتژی محتوا» می‌رویم و چندوچون آن را با هم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.در جهت تکمیل محتوا میتوانید به پادکست زیر گوش جان دهید.

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم استراتژی محتوا برای وب آشنا می‌شویم.
 • اهمیت هدف‌گذاری در استراتژی محتوا را بررسی می‌کنیم.
 • با سند استراتژی محتوا و اهمیت آن بیشتر آشنا می‌شویم.

منظور از استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: «برنامه‌ریزی و اولویت بندی برای تولید، توزیع و مدیریت محتوای مفید در این جمله ساده، دنیایی از کار و نکته‌های ریز و درشت نهفته است که انجام همه آنها در کنار هم باعث رسیدن به موفقیت می‌شود.

 • در استراتژی محتوا ما بعنوان کسب و کار نیاز مخاطب را شناسایی کرده با توجه به ارزش‌های پیشنهادی کسب و کارمان نقاط مشترک را پیدا میکنیم و به تولید محتوا می‌پردازیم.
 • در مدیریت محتوای مفید تمام تلاش‌مان را میکنیم تا محتوایی که مخاطب به آن نیاز دارد در اختیارش قرار بدیم و با تحلیل محتوا اطمینان حاصل می‌کنیم که محتوا به دست مخاطب رسیده یا خیر.
 • منظور از برنامه ریزی صرفا ایجاد یک تقویم محتوا نیست بلکه ما برای تولید، توزیع و تحلیل محتوا برنامه ریزی داریم.
 • در استراتژی محتوا پارامترهای مختلف در بررسی موفقیت محتوا مشخص می‌شود.

با این وجود استراتژی محتوا مفهوم گسترده‌ای است که در چند جمله نمی‌توان آن را بیان کرد.این مطلب در آینده هم آپدیت خواهد شد ولی برای تکمیل این تعریف پیشنهاد می‌کنیم مقاله استراتژی محتوا از متمم را هم دنبال کنید.

همانطور که گفته شد استراتژی محتوا مثل دیگر روش‌های استراتژیک اصلا جنبه اجرایی ندارد و بیشتر به برنامه ریزی و مدیریت محتوا مربوط است.

دانستن ویژگی‌های استراتژی محتوا به ما کمک می‌کند تا جایی که اکنون هستیم و مقصدی که می‌خواهیم به آن برسیم را برای خودمان روشن کنیم. اما این ویژگی‌ها چه چیزهایی هستند؟ برایتان خواهم گفت.

تفکر طراحی در استراتژی محتوا

هدف از استراتژی محتوا

موفقیت، واژه‌ای است که برای هر فرد یا کسب و کاری معنای متفاوتی دارد. مثلا معنای موفقیت برای مدیر یک سایت محتوا محور به معنای رسیدن به ۵۰ هزار بازدید ماهانه و برای یک شرکت بین‌المللی به معنای گسترش کارشان در بخش دیگری از جهان است. به همین دلیل، هر فرد یا کسب و کاری باید معیارهای مشخصی برای موفقیت خود در نظر بگیرد.

این معیارها به ما کمک می‌کنند که با وجودِ داشتن استراتژی، برنامه‌ریزی و بودجه مناسب، بدانیم که به چه علت فعالیت می‌کنیم و از تلاشمان چه چیزی می‌خواهیم. اندازه‌گیری و مشخص کردن «شاخص کلیدی عملکرد» ((KPI)Key Performance Indicator ) به ما نشان می‌دهد اکنون در کجای مسیر هستیم و چقدر تا رسیدن به مقصدی که برایش برنامه ریزی کردیم فاصله داریم و چه کاری باید انجام دهیم.

از ایده تا اجرا در فرایند تولید محتوا

اهمیت هدف‌گذاری در استراتژی محتوا

ما باید بدانیم که هدفمان از تولید محتوا چیست؟ اما چگونه می‌توان هدف مشخصی را پیدا کرد؟ با وجود آنکه هر کسب و کاری هدف‌های مشخصی از استراتژی محتوا برای خودش دارد، اما هنوز هم یک هدف مشترک وجود دارد که هر فردی با هر کسب و کاری باید آن را در نظر بگیرد. این هدف مشترک، چیزی نیست جز «برطرف کردن نیاز مخاطب با تولید محتوا». بسیاری از ما فقط در حد یک شعار به این هدف عمل می‌کنیم.

مثلا به هنگام تولید محتوا به این فکر نمی‌کنیم که آیا محتوای ما نیاز مخاطبمان را برآورده می‌کند؟ اصلا آیا مخاطب ما به چنین محتوایی نیاز دارد؟ شاید مشکلی که ما را از این هدف مشترک دور می‌کند، توجه به سلیقه و علاقه شخصی خودمان به جای توجه به علاقه و نیاز کاربران باشد. 

برنامه محتوایی

چرا در استراتژی محتوا به برنامه نیاز داریم؟

استراتژی یعنی داشتن یک برنامه یا پلان مشخص برای حرکت کردن. پس نمی‌توانیم بگوییم که به علت وجود استراتژی، دیگر نیازی به برنامه‌ریزی نداریم. با وجود آنکه ممکن است این برنامه‌ریزی در طول مسیر دستخوش تغییرات شود اما باز هم می‌تواند مانند یک چراغ قوه، چندین قدم جلوتر را برایمان روشن کند. من هم در اوایل کارم، نمی‌توانستم مو به مو طبق برنامه‌ریزی که داشتم حرکت کنم.

اما کم‌کم وقتی تمرکز بیشتری روی کارم گذاشتم، توانستم برنامه خوبی برای خودم مشخص کنم و طبق آن رو به جلو قدم بردارم. با وجود این برنامه‌ریزی، نه تنها می‌دانم که قرار است هفته بعد و حتی هفته‌های بعد چه کاری را انجام دهم بلکه از میزان استرسی که داشتم کم و بر حجم آرامشم افزوده شد.

بودجه ریزی در محتوا

چه رابطه‌ای میان تدوین استراتژی محتوایی و بودجه جود دارد؟

موضوع بودجه برای تولید محتوا، چیزی است که بسیاری از بیزنس‌ها به آن توجه چندانی نمی‌کنند. وقتی آنها در مورد تولید محتوا و برنامه‌ریزی برای آن صحبت می‌کنند، تقریبا می‌دانند که با چه حجمی از کار روبه‌رو هستند. اما وقتی حرف از بودجه می‌شود نمی‌توانند مقدار مشخصی را برای این کار در نظر بگیرند. لطفا در نظر داشته باشید که بدون بودجه نمی‌توانید همگام با برنامه‌هایی که دارید جلو بروید.

محتوا در سوشال

چرا محتواهای تولید شده برای هر شبکه اجتماعی بهتر است متفاوت از دیگری باشند؟

در پاسخ باید بگویم که چون انتظار محتوایی هر مخاطب در هر شبکه اجتماعی، متفاوت از شبکه اجتماعی دیگر است. مثلا کاربرانی که در اینستاگرامتان هستند از شما انتظار دارند که محتواهایی جذاب و سرگرم کننده برایشان تولید کنید یا کسانی که عضو کانال تلگرامتان هستند از محتواهای آموزشی استقبال می‌کنند.

انتشار یک محتوای مشابه در همه شبکه‌های اجتماعی کار بیهوده‌ای است. خودتان را جای کاربر بگذارید، آیا امکان دارد که به طور همزمان، کانال تلگرام، پیج اینستاگرام و توییتر یک بیزنس را دنبال کنید که در همه آن شبکه‌ها یک محتوای تکراری پست می‌شود؟ باید بگویم که این احتمال خیلی کم است. این را هم در پایان اضافه کنم که محتوا می‌تواند یکسان باشد اما شکل و فرمت آن با توجه به کانال توزیع باید حتما متفاوت باشد.

سند استراتژی محتوا چیست و آیا همه کسب وکارها باید آن را داشته باشند؟

اگر مواردی که تا اینجای کار با هم گفتیم را روی کاغذ یا در قالب یک فایل متنی بنویسیم، یک «سند استراتژی محتوا» ایجاد کرده‌ایم. تا همین چند وقت پیش، من خودم هم فکر می‌کردم که نوشتن این سند برای بسیاری از بیزنس‌ها اصلا ضرورتی ندارد. اما چندی پیش به این نتیجه رسیدم که هر بیزنسی باید برای تهیه این سند زمان بگذارد.

چون این کار به آنها کمک می‌کند تا بتوانند روند کارشان، بودجه مصرفی یا حتی نیازهای مخاطبشان را در طول زمان بررسی کرده و با توجه به آورده تلاش‌های قبلی، راهکارهای آینده خود را بهینه کنند. شاید نوشتن و بررسی سند استراتژی محتوا کار وقت‌گیری باشد، اما اگر به معنای اصلاح و بهینه کردن قدم‌های شما باشد، ارزشش را دارد.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در استراتژی محتوا گفتیم:

 • به مجموعه فعالیت‌هایی که در زمینه برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای تولید، توزیع و مدیریت انواع محتوا در دنیای دیجیتال و خارج از آن انجام می‌شوند، «استراتژی محتوا» می‌گویند.
 • هر کسب و کاری باید هدف مشخصی از انجام استراتژی محتوا داشته باشد. برای رسیدن به این هدف باید چشم‌انداز کسب و کار، مخاطبان هدف و علت نیاز به تولید محتوا را کشف کنید.
 • وجود استراتژی محتوا به معنای کنار گذاشتن برنامه‌ریزی نیست. چون شما زمانی به اهداف استراتژیک خود دست پیدا می‌کنید که آنها را در قالب گام‌هایی کوچک در برنامه‌هایتان قرار دهید.
 • مخاطب شما از حضور در هر شبکه اجتماعی، هدف خاصی دارد. بنابراین نمی‌توانید در همه شبکه‌های اجتماعی محتوایی یکسان قرار دهید.
 • به گردآوری تمام رویکردها، بودجه‌بندی، روند کار و نکته‌های شناسایی شده در مورد نیازهای مخاطب هدف در قالب یک فایل متنی، «سند استراتژی محتوا» می‌گویند. هر کسب و کاری باید چنین سندی داشته باشد.

نظر شما چیست؟

تعریف شما از استراتژی محتوا چیست؟

آیا تاکنون برای کسب و کارتان سند تولید محتوا تهیه کرده‌اید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

4 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

سارینا عمادی
نوشته شده در: ۲۱:۰۶ ۰۲/۰۲/۱۴۰۰

کرونا یه سری عوارض در پیش داره، الان این موضوعات خیلی سرچ نمیشن، اگه روش کار کنیم، ریسک کردیم؟ و اشتباه هست این کار؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۳:۲۷ ۰۳/۰۲/۱۴۰۰

درود بر شما خانم عمادی
فکر می‌کنم بخشی از پیام شما حذف شده
ممنون میشم کامل بفرمایید تا بهتون پاسخ داده بشه
سپاس🌹

محسن سادات
نوشته شده در: ۰۰:۱۸ ۱۱/۰۹/۱۳۹۹

مرسی خوب بود هرچند که مطلب استراتژی محتوا در بهترین سایت یعنی متمم کامل تر هست ولی مطلب شما هم برای من نکاتی داشت ممنونم

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۶:۲۶ ۱۲/۰۹/۱۳۹۹

سلام محسن سادات عزیز
بله همینطوره ما هم در این مطلب به سایت وزین متمم لینک دادیم برای اینکه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید
و از شما بابت دقت نظرتون سپاسگزاریم