هدفتان چیست؟ چند دقیقه طول می‌کشد تا آن را روی کاغذ بنویسید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه می‌خواهید؟ بزرگ‌ترین دلیل سردرگمی‌ انسان، نداشتن هدف است. وقتی در زندگی خود هدفی نداریم، هیچ مسیری برایمان خاص نیست و هیچ اتفاقی خوشحالمان نمی‌کند. این هدف است که شور زندگی و شیرینی طعم زنده بودن را در رگ‌های ما جاری می‌سازد.

محتوا نیز مثل انسان، بدون داشتن هدف، تباه می‌شود. وقتی هدفی از نوشتن، ضبط کردن، تولید ویدیو و در یک کلام، تولید محتوا نداشته باشیم، هرگز نمی‌توانیم موفقیت را ملاقات کنیم. در این مقاله از دیجیتالینگ، به سراغ علت‌ها می‌رویم و نکته‌هایی را در مورد «هدف از تولید محتوا» با هم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با اهمیت هدف‌گذاری در تولید محتوا آشنا می‌شویم.
 • رابطه بین اهداف و تدوین استراتژی محتوا را کشف می‌کنیم.
 • تاثیر هدف‌گذاری را روی تولید محتوای رایگان و پولی بررسی می‌کنیم.
 • با روشی جالب برای نوشتن محتواهای تبلیغاتی آشنا می‌شویم.
 • دو نمونه جالب از شیوه تولید محتواهای تبلیغاتی را با هم مرور می‌کنیم.

 

چرا هدف‌گذاری در تولید محتوا حرف اول را می‌زند؟

افراد زیادی در سطح اینترنت خیلی جدی سرگرم تولید محتوا هستند. آنها برای تولید یک محتوای با کیفیت، چند روز زمان می‌گذارند. شاید در ابتدا خروجی قابل قبولی از این کار دریافت کنند. اما پیشرفتی در کارشان حاصل نمی‌شود.

حال و روز آنها مانند کسی است که خیال می‌کند با دویدن روی تردمیل می‌تواند به یک مکان خوش آب‌و‌هوا برسد. دلیل این ماجرا و درجا زدن با وجود تلاش زیاد، نداشتن هدف از تولید محتوا است. آنها نمی‌دانند با چه هدفی و برای چه مخاطبی در حال تولید محتوا هستند. مفهوم «تولید برای همه» خیلی وقت است که عمرش را به «تولید برای افرادی خاص» داده است.

هدف گذاری در تولید محتوا

چه رابطه‌ای بین داشتن هدف از تولید محتوا و تدوین استراتژی وجود دارد؟

«PHJ» نویسنده انگلیسی زبان قرن ۱۹ در کتاب «اتفاق می‌افتد» نوشت: «اگر بدانید چه می‌خواهید، مقصد را خواهید یافت.»

در مورد تولید محتوا نیز همین‌طور است. اگر هدف از تولید محتوا مشخص باشد، مسیر پیش رو برایتان روشن می‌‌شود. چون داشتن هدفی منسجم، شما را به سمت تعیین یک استراتژی کاربردی هدایت می‌کند.

این موضوع فقط شامل وب‌سایت‌ها نمی‌شود. اگر سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید، کانال‌ها و پیج‌های زیادی را می‌بینید که بی‌سروسامان و بدون داشتن هدف، راه‌اندازی شده‌اند. وقتی کارمان هدفی نداشته باشد، هیچ‌وقت به مقصد و فایده‌ای که برایمان دارد فکر نمی‌کنیم. اگر این افراد که جسته و گریخته از هر چیزی سخن می‌گویند، برنامه‌‌ای مشخص و هدفی روشن داشتند خیلی زودتر از این‌ حرف‌ها به موفقیت می‌رسیدند.

پیدا کردن هدف

محتوایم پولی باشد یا رایگان؟ به هدفتان نگاه کنید

قبل از تولید هر محتوایی از خودتان بپرسید: «خواننده محتوای من چه کسی خواهد بود؟ می‌خواهم چه ارزشی ایجاد کنم؟ از همه مهم‌تر، این کار چه آورده‌ای برایم دارد؟» درست است که تولید محتوای رایگان و انتقال اطلاعات مفید، بسیار ارزشمند است و به جرات می‌توان گفت که ۸۰ درصد از بحث تولید محتوا را به خود اختصاص می‌دهد. اما در این میان، دو موضوع مهم وجود دارند که نباید از قلم بیفتند:

 • ارزش و طول عمر محتوای رایگان

رایگان بودن، همیشه به نفع شما و مخاطبتان نیست. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید که برند اپل، تصمیم بگیرد از این لحظه به بعد، تمام محصولاتش را رایگان توزیع کند. در این صورت، عده زیادی که سالیان دراز در آرزوی داشتن محصولات این شرکت بودند به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند و تا جایی که بتوانند آی‌پد و آیفون و مک‌بوک برمی‌دارند. این‌طور نیست؟ اما، ماجرای جالبی پشت این رفتار، پنهان است.

در حقیقت، نگاه ما به چیزها و سبک ارزش‌گذاری‌مان به لنگر قیمت، کیفیت و دست‌نیافتنی بودن آن چیزها گیر می‌کند. در مورد اپل، ما از همان ابتدا این برند را با ویژگی‌هایی مثل کیفیت بالا و گران بودن شناخته‌ایم. بنابراین رایگان کردن محصولاتش را به عنوان یک شانس در نظر می‌گیریم.

اگر این برند از همان ابتدا همه محصولاتش را – حتی با همین کیفیتی که اکنون دارد – رایگان ارائه کرده بود، هرگز به چیزی که اکنون هست تبدیل نمی‌شد. چون فاکتور قیمت، بیش از آنکه فکرش را بکنیم روی ارزش‌گذاری ما تاثیر می‌گذارد. اپل تا وقتی اپل است که با کیفیت و گران باشد. در غیر این صورت، در حد ناشناخته‌‌ترین برندهای بازار، سقوط می‌کند.

ما این سیستم ارزش‌گذاری را به طور ناخودآگاه در مورد همه چیزهایی که در زندگی‌مان می‌شناسیم به کار می‌بریم. محتوا هم از این قافله مستثنا نیست. اگر یک محتوای کاملا بکر، جدید و بسیار مهم که می‌تواند زندگی مردم را زیرورو کند کاملا رایگان منتشر شود، شانس به‌دست آوردن نگاه مشتری را از دست می‌دهد و اصلا دیده نمی‌شود. چون همان سیستم ارزش‌گذاری در گوش مخاطب زمزمه می‌کند: «اگر این‌قدر مهم بود، مجانی نمی‌دادنش!»

در ذهن بشر، چیزهایی که راحت به دست می‌آیند، ارزش چندانی ندارند. چون انگار همیشه وجود دارند. بنابراین نیازی نیست که برایشان سر و دست بشکنند. اما در عوض، چیزهای که سخت به دست می‌آیند، کمیاب و خاص هستند. بنابراین ارزش تلاش و توجه را دارند.

نویسنده محتوا

 • اهداف مالی تولید کننده محتوا

همه تولیدکنندگان محتوا دوست دارند که دیر یا زود از محتوایشان کسب درآمد کنند. موضوع‌هایی مثل برندسازی شخصی، فروش محصول، معرفی سرویس، خدمات و … با تولید محتوا گره خورده‌اند.

تصور کنید اگر معروف‌ترین سخنران‌ها – در هر زمینه‌ای – کاملا بی‌نام و نشان کار می‌کردند، نمی‌توانستند به هیچ‌کدام از اهداف خود برسند. چون مخاطب، شناختی از آنها نداشت و دلیلی نمی‌دید که به آنها اعتماد کند. گاهی داشتن اهداف مالی، نتایجی بسیار بیشتر از به دست آوردن پول را با خود به همراه دارند و آن تلاش برای جلب اعتماد مخاطب است.

وقتی هدف از تولید محتوا تبلیغ است چگونه این کار را انجام دهیم؟

انسان قرن ۲۱ هر روز با انبوهی از تبلیغات ریز و درشت بمباران می‌شود. بیشتر محتواهای تبلیغاتی با سبکی یکسان و کسل‌کننده به مخاطب عرضه می‌شوند. همه می‌گویند ما بهترین هستیم، محصول ما فلان و فلان ویژگی منحصربه‌فرد را دارد و اگر نخرید از کفتان رفته است!

بسیاری از بازاریابان بزرگ معتقد هستند که در این زمان، بهترین تبلیغ، تبلیغ نکردن است. البته معنای این جمله، به سادگی خواندنش نیست. منظور توصیه بالا این است که اگر می‌خواهید مخاطب را به سمت انجام یک کار – خرید یک محصول، شرکت در یک کمپین یا استفاده از یک خدمت – تشویق کنید باید از روش‌های غیرمستقیم بهره بگیرید.

دو مثال واقعی از تولید محتوای غیرمستقیم

یکی از بهترین راه‌ها برای یاد گرفتن چیزهای تازه، تماشای افراد حرفه‌ای و ایده گرفتن از روش حل مسئله آنها است. در رابطه با همین موضوع، به دو مورد برخورد کردم که در ادامه آنها را برایتان تعریف می‌کنم.

اولین موردی که توجهم را به خود جلب کرد، آگهی استخدام یک مجموعه بود. چیزی شبیه به جمله «بهترین تبلیغ، تبلیغ نکردن است» در مورد این مجموعه اتفاق افتاده بود. آنها به جای نوشتن یک آگهی استخدام معمولی، مقاله‌ای را در زمینه ویژگی‌های یک نیروی کار خوب منتشر کردند و در انتهای آن مقاله نوشتند که اگر این ویژگی‌ها را دارید با ما تماس بگیرید! بدون شک، آنها می‌توانند افراد بهتری را استخدام کنند.

مورد بعدی، شیوه بازاریابی و تولید محتوای کارگاه‌های آموزشی است. بعضی از این مجموعه‌ها شیوه جالبی برای تولید محتوای تبلیغاتی _ آموزشی دارند. مثلا وقتی می‌خواهند برای یکی از کارگاه‌هایشان مشتری جذب کنند، به جای نوشتن مقاله، یک ویدیوی آموزشی تولید می‌کنند.

روش جالب آنها در همین ویدیو پنهان شده است. آنها با گشاده‌دستی بخش‌هایی از کارگاه را به رایگان منتشر می‌کنند. اما چند علامت سوال جذاب را در ذهن مخاطب باقی می‌گذارند. مثلا می‌گویند: «علاوه بر چیزهایی که گفتیم، فلان و فلان موضوع هم مهم هستند که در کارگاه آموزش داده می‌شوند.»

کاربری که ویدیو را می‌بیند، جذب آن علامت‌های سوال می‌شود و اگر به دنبال پیدا کردن پاسخ باشد، در کارگاه ثبت‌نام می‌کند. به این ترتیب، آنها خیلی ساده و جذاب به هدفشان از تولید محتوا می‌رسند.

ریسدن به هدف نهایی

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم گفتیم:

 • تخصصی عمل کردن در زمینه تولید محتوا، حرفه‌ای‌ترین روش برای محتواسازی است. به جای «همه مردم» تنها برای «عده‌ای از مردم» محتوا تولید کنید.
 • ویژگی هدفمندی در تولید محتوا به شما کمک می‌کند تا در یک مسیر مشخص قدم بردارید و محتواهایی کاربرپسند تولید کنید.
 • رایگان یا پولی بودن محتوا به معنای بی‌ارزشی یا ارزشمندی آن نیست. شما باید با توجه هدفتان از تولید محتوا در این مورد تصمیم بگیرید.
 • تشنه نگه داشتن کاربر، روشی است که می‌توان از آن برای تبلیغ غیرمستقیم یک محصول یا خدمت استفاده کرد. برای این کار باید مهارت نگارش را با خلاقیت خود ترکیب کرده و کاربر را به‌گونه‌ای با آن محصول یا خدمت آشنا کنید که آن را گمشده دیرین خود بداند. البته نباید در این راه از صداقت و انصاف، دور شوید.

هدف شما چیست؟

چرا محتوا تولید می‌کنید؟

چه کسانی محتوای شما را می‌بینند؟

آیا تصویر روشنی از مخاطب هدفتان سراغ دارید؟

آیا حاضر هستید برای تولید محتوای هدفمند، تلاشی تازه را آغاز کنید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ساناز مومن زاده
نوشته شده در: ۰۰:۱۶ ۱۱/۰۹/۱۳۹۹

واقعا که مشخص کردن هدف در محتوا حرف اول رو میزنه
تجربه کار در یک فروشگاه اینترنتی را داشتم که بلاگش رو به من سپرده بودن و تقریبا ۶ ماه اصلا نمیدونستیم هدفمون از تولید محتوای بلاگ برای فروشگاه اینترنتی چیه
الانم که سرچ میکنیم اصلا بلاگی بالا نیست!
مرسی از اینکه راجع به این موضوع هم صحبت کردید

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۶:۴۲ ۱۲/۰۹/۱۳۹۹

سلام خانم مومن زاده عزیز
مرسی از اینکه تجربه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتین
من هم کاملا با شما موافقم