در دنیای وب، تولید محتوا به معنی زنده بودن است. به همین دلیل، کاربران و حتی بیزنس‌های مختلف تلاش می‌کنند تا محتواهایی جذاب و کاربردی برای کاربرانشان تولید کنند. اما در این میان، تاثیر محتوایی که کاربران برای کسب و کارها تولید می‌کنند بسیار بیشتر از محتوایی است که خود آنها تولید می‌کنند. 

در این مقاله از «دیجیتالینگ» به سراغ «UGC» یا همان «محتوای تولید شده توسط کاربر» می‌رویم و اهمیت آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر شما هم به دنبال رشد سریع‌تر و واقعی‌تر کسب و کار خودتان هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم «UGC» آشنا می‌شویم.
  • نوع محتواهایی که شامل «UGC» می‌شوند را بررسی می‌کنیم.
  • علت اهمیت محتوای تولید شده توسط کاربر را موشکافی می‌کنیم.
  • ماجرای دو تجربه از «UGC» در دو فضای متفاوت را می‌خوانیم.
  • شیوه استفاده کسب و کارهای مختلف از محتوای تولید شده توسط کاربر را بررسی می‌کنیم.

 

«UGC» مخفف چیست؟ 

«UGC» مخفف «User generated Content» یعنی «محتوای تولید شده توسط کاربر» است. ما تا الان در مقاله‌های زیادی به این موضوع پرداختیم که «محتوا چیست؟» و «چگونه می‌توانیم محتوا تولید کنیم؟» اما از یک جایی به بعد این کاربران هستند که همراه با ما محتوا تولید می‌کنند. در حقیقت، همه بار بازاریابی محتوایی بر دوش ما نیست. در این میان، مخاطب هم نقش خود را بازی می‌کند. 

مثلا وقتی در اینستاگرام کاربران برای یک پیج خاص، محتوا می‌سازند و آن بیزنس را منشن می‌کنند یا حتی به طور مستقیم محتوایی را برایشان می‌فرستند در حال انجام «UGC» هستند. چون کاربرها زمان و انرژی خود را صرف تولید محتوا برای یک پیج می‌کنند و آن را در فضای آنلاین به اشتراک می‌گذارند. 

نکته‌ای که باید در مورد محتوای تولید شده توسط کاربر در نظر داشته باشیم، سبک فراخوانی کاربر به انجام این کار است. بدون تردید، ما نمی‌توانیم هیچ کاربری را مجبور کنیم که برایمان محتوا تولید کند. تنها راه انجام این کار، دعوت کردن از کاربران است. 

 

«User generated Content» شامل چه محتواهایی می‌شود؟

محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند هر چیزی باشد؛ متن، عکس، فیلم. در واقع، نکته مهم، نوع محتوا نیست بلکه هم‌خوانی محتوا با فضای کسب و کار ما است. مثلا اگر یک وب‌سایت فروشگاهی داریم، تولید محتوا توسط کاربران می‌تواند به صورت کامنت‌هایی باشد که از تجربه استفاده از محصول ما می‌گویند یا حتی پاسخ‌هایی که به تجربه کاربران دیگر می‌دهند؛ یا اگر یک پیج اینستاگرامی داریم کاربران محتواهایی در قالب عکس یا ویدیو را به علت‌های مختلف برای ما تولید و منتشر می‌کنند. 

 

چرا تولید محتوا توسط کاربران مهم است؟

این موضوع به دو دلیل برای ما اهمیت دارد:

  1. محتوای تولید شده توسط کاربر، یک نشانه است که به ما ثابت می‌کند روشمان در تولید محتوا و برقراری ارتباط با کاربران درست و اثربخش بوده است؛ افراد مختلفی ما و کسب و کارمان را دنبال کرده‌اند، از خواندن یا تماشای محتوایمان لذت برده‌اند و حالا خودشان می‌خواهند که به شکلی برای ما محتوا تولید کنند و آن را بقیه به اشتراک بگذارند. 
  2. محتواهای تولید شده توسط کاربران باعث می‌شوند که سرعت رشد برند و کسب و کار ما افزایش پیدا کند. چون چنین محتواهایی نه از طرف ما بلکه از طرف کاربران تولید می‌شوند. بنابراین خیلی راحت‌تر اعتماد کاربران دیگر را به خود جلب می‌کنند. 

پس بهترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که بستر و فضای تولید چنین محتواهایی را فراهم کرده و کاربران را به سمت تولید این محتواها دعوت کنیم. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. هر سال، آژانس‌های گردشگری از کاربرانشان می‌خواهند که در سفرهای نوروزی تجربه‌های خودشان را با هشتگ‌های خاصی در فضای مجازی به اشتراک بگذارند.

 در اثر این ماجرا، کاربران تجربه خودشان را در قالب یک گروه خاص به دیگران نشان می‌دهند و تاثیر خوبی در شناخته شدن و رشد آن آژانس می‌گذارند. گذشته از شناخت برند، کاربران تجربه‌های خرید و اقامتی خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. 

مثلا از یکدیگر می‌پرسند که بلیط را از کجا خریداری کرده‌اند؟ از خدمات اقامتی که فلان تور نوروزی برایشان فراهم کرده بود راضی بودند یا نه؟ و به همین ترتیب، به صورت طبیعی و بدون آنکه هیچ تبلیغی صورت بگیرد، نام آن برند یا آژانس مسافرتی در میان کاربران دست به دست می‌شود. 

البته این ماجرا فقط محدود به آژانس‌های مسافرتی نمی‌شود. شاید شما یک پیج اینستاگرامی دارید که درباره مکان‌های تفریحی ایران محتواهای خوبی دارد. در این صورت هم چنین دعوتی می‌تواند بسیار مفید باشد. چون کاربران در آن بازه زمانی خاص، تجربه‌های واقعی خودشان را از فیلتر شما با دیگران به اشتراک می‌گذارند. چنین محتواهایی بسیار بیشتر از محتواهای باکیفیت شما باعث رشد پیجتان می‌شوند.

 

 ماجرای دو تجربه از UGC در دو مکان متفاوت

اولین تجربه من از محتوای تولید شده توسط کاربر مربوط به لینکدین می‌شود. وقتی در این شبکه اجتماعی شروع به تولید محتوا کردم، به دنبال موضوع‌هایی بودم که کاربران به آن علاقه بیشتری دارند و احتمال مشارکت در آن بحث‌ها زیاد است. مثلا کارآفرینی، کارمندی و موضوع‌هایی از این دست. 

سپس از کاربران می‌خواستم که تجربه خودشان راجع به آن موضوع را در کامنت‌ها بنویسند. استقبال کاربران خیلی زیاد بود. افراد زیادی از تجربه‌های خودشان و فراز و نشیب کارها حرف می‌زدند. از یک جایی به بعد، کاربران مختلف، شروع به گذاشتن پاسخ برای کامنت‌های کاربران دیگر کردند.

 آنها به یکدیگر ریپلای می‌زدند و جواب خود را می‌نوشتند. ماجرا طوری پیش رفت که انگار من شروع کننده یک بحث بزرگ بودم که حالا دیگر فقط متعلق به من نبود. اما این ماجرا چه آورده‌ای برایم داشت؟ خب بیایید نگاهی به آنها بیندازیم: 

  1. صفحه من خیلی بیشتر از گذشته دیده شد. به ویژه آن بخش‌هایی که مربوط به تجربه‌های کاری‌ام بودند. 
  2. به طور غیر مستقیم، پرسونال برندینگ اتفاق افتاد و این ماجرای خیلی خوبی بود. 

اگر در آن زمان فقط به انتشار تجربه‌هایم بسنده می‌کردم و اجازه نمی‌دادم که کسی زیر پستم کامنت بگذارد، هیچ‌وقت پست من به آن شکل، دیده نمی‌شد. در حقیقت، دعوت از دیگران برای بیان تجربه‌هایشان داستان دیگری خلق می‌کند. 

دومین تجربه من از محتوای تولید شده توسط کاربر به سایت «پت پُرس» برمی‌گردد. اگر به این سایت سر زده باشید حتما دیده‌اید که در آن محتواهای گوناگونی راجع به حیوانات خانگی وجود دارد. مثلا وقتی در پت پُرس، در مورد یک پرنده صحبت می‌کنیم، مخاطبانمان کسانی هستند که یک پرنده خانگی دارند. 

بنابراین وقتی از آنها درخواست کردیم تا تجربه‌هایشان را در قالب کامنت‌ برایمان بگذارند با استقبال خوبی روبه‌رو شدیم. کاربران مختلف، نظرهای ارزشمندی برایمان ارسال کردند و حتی به نظرات دیگر کاربران هم پاسخ می‌دادند. 

کامنت مارکتینگ و ugc

شاید به شکلی متفاوت، همه بیزنس‌‌ها از UGC استفاده می‌کنند

اگر خوب نگاه کنیم می‌بینیم که کسب وکارهای مختلفی در حال استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر هستند. مثلا وب‌سایت «ویرگول» هر سال کمپینی را با عنوان «کوله پشتی» راه می‌اندازد و از کاربرانش می‌خواهد اتفاق‌هایی که در طول یک‌سال گذشته برایشان رخ داده را با دیگران به اشتراک بگذارند. 

افراد مختلف می‌توانستند علاوه بر خواندن این تجربه‌ها، آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند و در مواقع زیاد نام هیچ برندی هم در این میان برده نشود. اما نکته مهم این است که ویرگول، هدایت‌گر این ماجرا بود و بقیه کاربران آن را ادامه دادند. 

 

نظر شما چیست؟

به عنوان یک کاربر، تاکنون در تولید چه محتوایی برای برندها یا پیج‌های دیگر نقش داشتید؟

به عنوان مدیر سایت یا صاحب یک پیج، تاکنون چه اقداماتی را برای دعوت کاربران به تولید محتوا انجام داده‌اید؟

 

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.