تولید محتوا، موضوع تازه‌ای نیست. هر کدام از ما در طول روز با داستان‌هایی که برای یکدیگر تعریف می‌کنیم، متن‌های کوتاهی که برای هم می‌نویسیم و صداهایی که برای دیگری ارسال می‌کنیم در حال تولید محتوا البته به سبک خودمان هستیم.

ماجرای تولید محتوا از زمانی جالب و البته جدی می‌شود که بخواهیم این روند تولید را به یک هدف مشخص گره بزنیم و آن را به گوش مخاطبان خاصی برسانیم. در این مقاله از دیجیتالینگ به موضوع «تولید محتوا» می‌پردازیم و نکته‌های اصولی این فعالیت را با هم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم محتوا و تولید آن آشنا می‌شویم.
  • علت نیاز محتوا به هدف را بررسی می‌کنیم.
  • با فرمت‌های مختلف تولید محتوا آشنا می‌شویم.
  • کانال‌های مختلف انتشار محتوا را مورد بازبینی قرار می‌دهیم.
  • رابطه بین سبک تولید محتوا و جذب مخاطبان هدف را کشف می‌کنیم.

تولید محتوا چیست

منظور از تولید محتوا چیست؟

در جلسه پیش با مفهوم محتوا و محتوای دیجیتال آشنا شدیم. این بار قصد داریم به مفهوم تولید محتوا که همه ما کم‌و‌بیش با آن آشنا هستیم بپردازیم.

به زبان ساده، تولید محتوا یعنی خلق متن‌ها، تصاویر، ویدئوها، صداها و پیام‌هایی که قرار است با یکسری از آدم‌ها ارتباط برقرار کنند. یک محتوای الکترونیکی چندین ویژگی دارد که در ادامه آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

  • تولید محتوا، یک فعالیت هدفمند است

شاید پررنگ‌ترین نکته در مورد محتواسازی داشتن یک هدف روشن از تولید محتوا باشد. تولید محتوای الکترونیکی بدون داشتن یک هدف مشخص، یعنی به هدر دادن زمان، هزینه و تلاش یک گروه از نویسندگان، گرافیست‌ها، برنامه‌نویسان و… . چون محتوای بدون هدف، مخاطبی ندارد.

البته اهداف تولید محتوا هم متفاوت هستند و گاهی بیش از یک هدف – مثلا اهداف مالی، فرهنگی و … – مد نظر شما است. مثلا من خودم یک تولید کننده محتوا هستم که بر اساس یک هدف مشخص، محتواهای مختلفی را در زمینه دیجیتال مارکتینگ، تولید و منتشر می‌کنم.در قسمت بعد راجع به «هدف از تولید محتوا» صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

  • محتوا فرمت‌های مختلفی دارد

همان‌طور که کمی قبل به آن اشاره کردیم، تولید محتوا فقط به متن، محدود نمی‌شود. محتوا می‌تواند در قالب‌های مختلفی مثل صدا، عکس، اینفوگرافیک، متن یا ویدیو نیز تولید و منتشر شود. البته در گذشته، فقط اطلاعات متنی، پرچم‌دار تولید محتوا به شمار می‌رفتند. چون فرآیند محتواسازی با نوشتن یک متن، آغاز و به خواندن آن ختم می‌شد؛ مثل متن‌ها و مقاله‌هایی که در روزنامه‌ها و مجله‌ها چاپ می‌شدند. اما امروزه این‌طور نیست. چون ایجاد و گسترش اینترنت، همه معادله‌ها را دگرگون کرده است.

  • محتوا از چند کانال مختلف منتشر می‌شود

کانال‌های گوناگونی برای نشر یک محتوا وجود دارند. شما محتواهای مختلف را از طریق تلویزیون، رادیو، کانال تلگرامی، پیج اینستاگرام، وب‌سایت و غیره دریافت می‌کنید. تمام این بسترهای مختلف، «کانال» نامیده می‌شوند.

البته نمونه‌های ملموس‌تری هم برای کانال‌های انتقال محتوا وجود دارند. مثلا وقتی در یک سخنرانی شرکت می‌‌کنیم، سالن همایش، نقش کانال را برای مخاطبانی که به صورت فیزیک در سالن حضور دارند ایفا می‌کند. هر کانال، مخاطبان خاص خودش را دارد و این کار را برای تولید کنندگان محتوا تخصصی‌تر می‌کند

  • هر محتوا، سبک خاص خودش را دنبال می‌کند

کمی قبل با هم گفتیم که محتواهای گوناگون از طریق کانال‌های مختلفی منتشر می‌شوند. چیزی که باعث می‌شود یک محتوا از کانال‌های محدودی منتشر شود، استایل آن محتوا است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم.

تصور کنید شما در حال تماشای اخبار از شبکه خبر هستید. گوینده خبر با حالتی رسمی در حال اعلام آخرین خبرهای ایران و جهان است. سبک و سیاق او در خواندن خبرها رسمی است و کانالی هم که ما خبرها را از آن دریافت می‌کنیم – یعنی تلویزیون و شبکه خبر – هم سبکی رسمی دارد.

اما وقتی می‌خواهیم خبری راجع به یک بازیگر یا مواردی از این دست را بشنویم، به سراغ کانالی غیر رسمی مثلا «تی ‌وی پلاس» می‌رویم. در آن رسانه، دیگر خبری از اعلام رسمی و دنبال کردن یک سبک خاص نیست. چون کانال تغییر کرده و مخاطبانش هم متفاوت هستند.

نویسنده محتوای دیجیتال

داشتن استایل چه کمکی به محتوای ما می‌کند؟

در نظر گرفتن سبک و استایل در تولید محتوا به ما کمک می‌کند تا فعالیتی حرفه‌ای‌‌تر داشته باشیم. مثلا به سبکی که من در این مقاله با شما حرف می‌زنم دقت کنید. حال‌و‌هوای گفتگوی ما نه خیلی رسمی و نه خیلی عامیانه است. چون هر دو طرف ماجرا می‌دانند که برای رسیدن به چه هدفی دور هم جمع شده‌اند؛ یعنی یادگیری دیجیتال مارکتینگ.

اما اگر هدف ما خنداندن شما بود، این سبک دوستانه به کارمان نمی‌آمد و می‌بایست ملات شادی و بامزه‌ بودنش را بیشتر می‌کردیم. تولید محتوای دیجیتال هم دقیقا همین مفهوم تولید محتوای معمولی را می‌دهد که در این مقاله راجع به آن با هم صحبت کردیم. با این تفاوت که محتوای دیجیتال در بستر وب منتشر می‌شود و مخاطبانش هم در همان بستر از آن استفاده می‌کنند.

نظر شما چیست؟

شما در چه بسترهایی محتوا تولید می‌کنید؟ وب؟ شبکه‌های اجتماعی یا حتی رسانه‌های جمعی مثل رادیو و تلویزیون؟

به نظر شما مخاطبان امروزی بیشتر به چه کانال‌هایی گرایش پیدا کرده‌اند؟ آیا برای تولید محتوا در آن کانال‌ها برنامه‌ای دارید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

رضا سیادتی
نوشته شده در: ۰۰:۲۲ ۱۱/۰۹/۱۳۹۹

ساده‌گویی شمارا در انتقال مطلب دوست دارم
هرچند که این مطلب میتوانست نکات بیشتری از تولید محتوا را بیان کند اما باز هم ممنون

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۶:۲۵ ۱۲/۰۹/۱۳۹۹

سلام رضا سیادتی عزیز
ممنون از شما
اکثر مطالب دیجیتالینگ بعد از مدتی آپدیت خواهند شد.
خوشحالم که براتون مفید بوده