قرن‌های طولانی از اختراع تقویم توسط بشر می‌گذرد و این ابزار اندازه‌گیری هنوز هم یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها به شمار می‌رود. ما با کمک تقویم، دهانه‌ای بر اسب توسن روزهایمان می‌زنیم تا بتوانیم فرصتی برای هم‌قدم شدن با چرخش زمین پیدا کنیم.

 جدا از تقویم‌های شمسی، قمری و میلادی، تقویم دیگری هم وجود دارد که تولیدکنندگان محتوا از آن بهره‌های بسیاری می‌برند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «تقویم محتوایی» می‌رویم و از سازوکار این ابزار سودمند سردرمی‌آوریم. با ما همراه باشید.وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به پادکست زیر در این مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم تقویم محتوایی بیشتر آشنا می‌شویم.
  • دلیل اهمیت تقویم تولید محتوا را بررسی می‌کنیم.
  • هدف پست و اهمیت مشخص کردن آن را موشکافی می‌کنیم. 
  • مزیت افزودن داده‌ها به (Editorial calendar) را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

تقویم محتوایی یا Editorial calendar چیست؟

تقویم محتوایی چیست؟

در دنیای شگفت‌انگیز تولید محتوا نه کپی محتوا ابزارهای آنلاین و آفلاین زیادی هستند که به کمک نویسندگان می‌شتابند. کار کردن با این ابزارها نه تنها کیفیت کار را بالاتر می‌‌برد، بلکه روند انجام کارها را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. «تقویم محتوایی» (Editorial calendar) نیز یک ابزار است که از آن برای نظم دادن و مشخص کردن روند تولید و انتشار محتوا استفاده می‌شود. 

 

چرا هر تولید کننده محتوا باید تقویم تولید محتوا داشته باشد؟

تقویم محتوایی چیست؟

به عنوان فردی که در بستر وب و به صورت روزانه مشغول «تولید محتوا» هستید باید تقویم تولید محتوا داشته باشید و در آن مشخص کنید که در چه روزهایی از هفته و ماه چه پست‌ها یا محتواهایی را تولید یا منتشر می‌کنید. مثلا اگر یک پیج اینستاگرام داشته باشید می‌توانید زمان‌بندی‌های انتشار محتوای خود را به همراه پست‌هایی که قرار است منتشر شوند در یک فایل اکسل قرار دهید. این کار برای شما چند فایده دارد: 

 

  • به کارتان نظم می‌دهد

پُر بیراه نیست اگر تقویم محتوایی را به برنامه هفتگی مدرسه تشبیه کنیم. تنها تصورش را بکنید اگر در مدرسه برنامه هفتگی نداشتیم چطور می‌توانستیم آن حجم از درس را به سرانجام برسانیم؟

 تقویم تولید محتوا نیز همین کار را با محتواهای ما می‌کند. وقتی چنین تقویمی داشته باشیم کارهایمان با یک نظم مشخص به پیش می‌روند. در غیر این صورت، کارهایی که در گروه «بایدها» هستند به قبیله «شایدها» کوچ می‌کنند و به سرانجام نامعلومی گرفتار می‌شوند. 

 

  • چهارچوب کارهایمان مشخص می‌شود

وقتی برنامه‌ای نداشته باشیم از حجم واقعی کار و چهارچوب‌هایی که باید برای کارهایمان تعیین کنیم، بی‌خبر می‌مانیم. حتی ممکن است در انتخاب بستر مناسب برای محتواهای خود دچار اشتباه شویم. مثلا محتواهایی که مناسب تلگرام هستند را به اینستاگرام اختصاص دهیم و بازخورد خوبی نگیریم.

شاید کار با تقویم محتوایی باعث شود که زمان بیشتری را برای تعیین چهارچوب، برنامه‌ریزی و تهیه مطالب خرج کنیم؛ اما در دراز مدت این کار به نفع ما خواهد بود. 

 

  • فرصتی برای جلب اعتماد مخاطب پیدا می‌کنیم

وقتی کارهایمان را از روی یک برنامه و تقویم محتوایی جلو ببریم بعد از یک مدت، اعتماد کاربران به پیج یا کانال ما افزایش پیدا می‌کند. چون متوجه می‌شوند که پیج، کانال یا حتی وب‌سایت ما یک روند و برنامه مشخص را برای انتشار محتواهایش در پی گرفته است. به این ترتیب، آمار بازدیدمان نیز افزایش پیدا می‌کند. 

 

  • چشم‌انداز کارهای آینده روشن می‌شود

این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی است که برای من آورده‌های زیادی را به همراه داشته است. وقتی چشم‌انداز روشنی از کارهایی که باید مثلا در یک ماه آینده انجام دهیم داشته باشیم، می‌توانیم به شکل خلاقانه‌تری کارهایمان را به پیش ببریم و حتی از پست کردن محتواهایی که ممکن است جذابیت کمتری برای کاربر داشته باشند، دوری کنیم. 

شاید فکر کنید که این موضوع ربطی به چشم‌انداز و تقویم محتوایی ندارد. اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح بدهم. وقتی تقویم محتوایی نداشته باشیم به پست‌های هر روز به چشم یک موضوع جدید می‌نگریم و فکر می‌کنیم که کاربر هم این موضوع تازه را درک می‌کند. اما این غرق بودن در محتوا باعث می‌شود که نتوانیم تشابه‌های موجود در پست جدید و پست‌های قدیمی‌تر خود را ببینیم. 

اما وقتی تقویم تولید محتوا داشته باشیم، چشم‌اندازی از کارهای گذشته، اکنون و آینده را در دست داریم. به این ترتیب، اگر محتوای تکراری یا خیلی مشابه داشته باشیم، خیلی زود متوجه آن می‌شویم و تغییرش می‌دهیم. حتی این تنوع در فرمت محتوای ما هم اجرا می‌شود. 

مثلا با وجود تقویم محتوایی می‌توانیم ببینیم که مثلا این ماه ۸۰ درصد پست‌هایی که گذاشتیم در قالب عکس بودند. پس بهتر است در ادامه این ماه و حتی برای ماه‌های بعد از فرمت‌های دیگر محتوا مثل ویدیو، اینفوگرافیک یا پادکست هم استفاده کنیم. 

 

آیا پست شما هدف دارد؟

تقویم محتوایی چیست؟

یکی از مواردی که در تقویم محتوای خودم از آن استفاده می‌کنم «هدف پست» است. ما باید به روشنی بدانیم که هدفمان از انتشار این پست چیست و می‌خواهیم به چه چیزی برسیم؟ شاید هدف ما سرگرم کردن مخاطب باشد، حتی شاید بخواهیم نکته‌ای را به او آموزش دهیم یا چیزی را به او بفروشیم. داشتن یک تقویم محتوایی و نوشتن هدف هر پست در کنار آن به شما کمک می‌کند تا چشم‌اندازی از اهداف پست‌های خود داشته باشید و تنوع را در این بخش هم در نظر بگیرید. 

 

افزودن داده‌های تحلیل و بررسی به تقویم تولید محتوا

تقویم محتوایی چیست؟

کار تقویم محتوا تنها به یک زمان‌بندی و برنامه‌ریزی حرفه‌ای محدود نمی‌شود. یکی از کارهای دیگری که من در تقویم محتوایی خودم آن را انجام می‌دهم، نوشتن نرخ مشارکت محتوا به ویژه هنگامی که آنها را در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنم است. 

با این کار می‌توانم خیلی راحت درک کنم که چه محتوایی در چه تاریخی چه بازخوردی داشته است. انجام این کار به من و شما کمک می‌کند تا با توجه به این داده‌ها بتوانیم عملکرد خود را بهبود بدهیم و به کیفیت مورد نظر کاربرانمان دست پیدا کنیم. 

 

دست به کار شوید و تقویم خود را بسازید

با یک سرچ ساده در گوگل، نمونه‌های رایگان زیادی از تقویم‌های محتوایی به شما نمایش داده می‌شوند. می‌توانید از آنها به عنوان یک الگو برای ساختن تقویم‌های مخصوص به خودتان استفاده کنید یا همان تقویم را بدون دست‌کاری به کار بگیرید. 

البته من بیشتر تقویم‌هایی که از آنها استفاده کردم را خودم در یک فایل اکسل ساختم. چون وقتی کار جلو می‌رفت احساس می‌کردم که باید بخش‌های جدیدی را به تقویم اضافه کرده یا قسمت‌هایی را حذف کنم. اگر به دنبال یک کار حرفه‌ای در زمینه محتوا هستید، پیشنهاد می‌کنم خیلی جدی از تقویم تولید محتوا استفاده کنید.

 

نظر شما چیست؟

آیا برای محتواهای تولیدی خودتان از تقویم تولید محتوا استفاده می‌کنید؟

به نظر شما به جز مواردی که در این مقاله گفته شد، وجود چه بخش‌هایی در تقویم محتوایی لازم هستند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

6 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

علی خدادادی
نوشته شده در: ۲۳:۴۲ ۳۱/۰۱/۱۴۰۰

یه درخواست دارم ازتون، تقویم کامل بازاریابی که بر مبنی رخدادها و مناسبتهای باستانی و جدید جمع‌اوری شده، دارید؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۷:۱۵ ۰۱/۰۲/۱۴۰۰

درود بر شما اقای خدادادی عزیز
فکر می‌کنم مطلب «معرفی سایت thedayoftheyear» بتونه بهتون کمک کنه

مضطفی سمیعی
نوشته شده در: ۰۰:۱۲ ۱۵/۰۱/۱۴۰۰

آیا تقویم رویدادها و مناسبت‌ها برای کل سال هم میشه پیدا کرد؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۲:۴۰ ۱۵/۰۱/۱۴۰۰

سلام آقای سمیعی عزیز
بله این مورد امکانپذیر هست رویدادهای ملی، شمسی و میلادی رو میتونین پیدا کنید
پیشنهاد می‌کنم حتما به مطلب «معرفی سایت thedayoftheyear» مراجعه کنید
براتون مفید خواهد بود
موفق باشید

محمد اسلامی
نوشته شده در: ۱۹:۴۸ ۱۰/۱۰/۱۳۹۹

سلام. خسته نباشید میگم

مقاله‌ی کاربردی بود. میشه بگین تقویم محتوایی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشه؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۲:۲۹ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

سلام محمد عزیز
ممنون از شما
اینکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشه کاملا بستگی به شما و فضایی که قرار هست محتوا منتشر بشه داره
ما به زودی در دیجیتالینگ تقویم محتوایی سایت رو منتشر میکنیم و اونجا مفصل به صورت ویدیویی توضیح خواهیم داد که مدل تقویم محتوایی ما چگونه است
این رو هم خاطرتون باشه که هرچقدر ساده تر باشه شما ارتباط بیشتری با تقویم خواهید گرفت و بیشتر با تقویم کار خواهید کرد