بستن

هرم بازاریابی محتوایی چیست؟ چگونه به منبعی تمام نشدنی از موضوع‌ها دست پیدا کنیم؟

نوک هرم بازاریابی محتوا هدف ماست

هندسه، فقط به همان چند کتابی که در دوران تحصیلمان خواندیم محدود نمی‌شود. تمام چیزهایی که در اطراف ما قرار دارند و حتی خودمان، شکلی بسیار پیشرفته، کاربردی و شگفت‌انگیز از این ماجرا به شمار می‌رویم.

در دنیای  بازاریابی محتوایی هم با یکی از این شکل‌های هندسی سر و کار داریم؛ یعنی «هرم بازاریابی محتوایی».

در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ چیستی هرم محتوایی می‌رویم، کاربرد آن را بررسی می‌کنیم و هرم محتوایی دیجیتالینگ را زیر ذره‌بین می‌بریم. اگر به دنبال ایجاد یک تحول در سازوکار تولید محتواهای خودتان هستید یا اینکه می‌خواهید با دیدن یک نمونه، هرم محتوایی خودتان را برپا کنید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

ماجرای هرم محتوایی، به جز متن زیر، در این پادکست هم جاری است. اگر دوست داشتید می‌توانید به پادکست این مقاله هم گوش دهید.

در جستجوی یک تعریف سرراست از هرم بازاریابی محتواییتعریفی از هرم بازاریابی محتوایی

انتظار می‌رود که قبل از شنیدن تعریف هرم بازاریابی محتوایی، با بازاریابی محتوایی اشنا باشید اما اگر اطلاعات کافی ندارید اصلا نگران نباشید چون دیجیتالینگ کمک‌حال شما است و مطلب «بازاریابی محتوایی چیست؟» را برایتان آماده کرده که می‌توانید آن گفتار را مطالعه بفرمایید.

اگر گریزی به کتاب هندسه بزنیم یا حتی در سفری مجازی به اهرام مصر برویم، می‌توانیم تصورمان از یک هرم را سر و سامان بدهیم. همان‌طور که بهتر از ما می‌دانید، هرم‌ها از یک کف پهن و یک نوک تیز تشکیل شده‌اند.

با این حساب، هر چقدر که از کف به سمت بالا می‌رویم، هرم ما کوچک‌تر می‌شود تا در نهایت به یک نقطه در فضا تبدیل می‌گردد.

هرم محتوا هم به همین شکل است؛ یعنی تعدادی از محتواها که خیلی برای ما مهم هستند و زمان زیادی را برای تهیه آنها گذاشته‌ایم در بخش بالایی هرم، جایی نزدیک به نوک آن قرار می‌گیرند. تعداد محتواهایی که در این بخش قرار می‌گیرند چندان زیاد نیست؛ اما برای ما بسیار ارزشمند هستند.

هر چقدر که از آن بالا به سمت پایین می‌آییم بر تعداد محتواها افزوده می‌گردد و به همان اندازه از کیفیتشان هم کم می‌شود. البته این بدان معنا نیست که محتواهای پایین هرم، دیگر ارزشی ندارند یا حتی بی‌کیفیت هستند. در واقع، آن محتواها نسبت به محتواهای نوک هرم، عمق کمتری دارند. معمولا محتواهای پایین هرم، یک نکته یا ویژگی کوچک را بیان می‌کنند.

هرم بازاریابی محتوایی به چه دردی می‌خورد؟

این هرم چند مزیت دارد که آنها را با هم می‌شماریم:

 1. محتوای ما را در راستای اهدافمان نگه می‌دارد

خطر خارج شدن محتوا از اهدافی که برای خودمان در نظر گرفتیم موردی است که خیلی اتفاق می‌افتد. هرم بازاریابی محتوایی به ما کمک می‌کند تا محتواهای خودمان را در مسیر نگه داریم.

 1. با کمبود محتوا دست و پنجه نرم نخواهیم کرد

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کسب و کارها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، تمام شدن موضوع است. وقتی هرم محتوا داشته باشیم، احتمال دچار شدن به چنین موضوعی خیلی کاهش پیدا می‌کند.

 1. تمرکز ما را در تولید محتوا افزایش می‌دهد

استفاده کردن از هرم محتوایی باعث می‌شود که روند تولید محتوا به صورت متمرکز پیش برود. چون وقتی ما یک دوره را آماده می‌کنیم، ضبط اپیزودهایی که از دل همان دوره بیرون آمده‌اند یا تهیه کردن محتواهایی مانند کتابچه، تمپلیت، ابزارها و انواع سندها خیلی راحت‌تر و بر اساس یک محتوای اصلی پیش می‌رود.

 1. به طور غیر مستقیم روی سئو تاثیر مثبت می‌گذارد

برای مقال وقتی روی یک موضوع، خوب کار می‌کنیم و از دل آن اپیزود، مقاله، کتابچه و … بیرون می‌آوریم، طبیعی است که در نتایج جستجوی آن، جای ویژه‌ای را برای خودمان باز کنیم.

در هرم محتوایی دیجیتالینگ چه خبر است؟هرم بازاریابی محتوا در دیجیتالینگ

ما نوک هرم محتوایی دیجیتالینگ را برای دوره‌های آموزشی‌مان کنار گذاشته‌ایم. اجازه بدهید دوره بازاریابی محتوایی را مثال بزنیم.

برای تهیه دوره آموزشی بازاریابی محتوایی، زمان زیادی گذاشتیم و نتیجه تلاش‌هایمان در چیزی حدود ۱۶ ساعت آموزشی ویدیویی به نمایش درآمد. این دوره در نوک هرم محتوایی ما قرار می‌گیرد. ما از دل این دوره آموزشی، موارد زیر را استخراج کردیم:

این موارد در یک طبقه پایین‌تر از نوک هرم قرار می‌گیرند. از این دوره، باز هم تعدادی محتوا بیرون آمد؛ مثلا همین مقاله و عکس‌های آن که در یک سطح پایین‌تر از کتابچه‌ها و سندها قرار می‌گیرند. یک پله پایین‌تر از این ماجرا به پادکست‌ها اختصاص داده می‌شود. ناگفته نماند که پادکست‌ها را در پادگیرهایی مانند «کست باکس» و «اپل پادکست» هم منتشر می‌کنیم.

دوباره از دل همین دوره، مطالب خلاصه و مفیدی بیرون می‌آیند که آنها را در لینکدین و تلگرام منتشر می‌کنیم. این‌ها نیز یک پله پایین‌تر از بخش پادکست‌ها در هرم محتوایی قرار می‌گیرند یعنی جایی نزدیک کف هرم. چیزی که برایتان گفتیم، نمونه‌ای واقعی از هرم محتوایی ما بود. اگر بخواهیم از بالا به پایین، هرم محتوایی دیجیتالینگ را برایتان باز کنیم چنین چیزی از آب در می‌آید:

 1. دوره‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ در شاخه‌های مختلف (قسمت نوک هرم)
 2. کتابچه، تمپلیت، سند و ابزارها
 3. مقاله‌های متنی و عکس نوشته‌ها
 4. پادکست‌ها
 5. محتواهای شبکه‌های اجتماعی (کف هرم)

چه رابطه‌ای میان تعداد کاربران هر محتوا و هرم محتوایی وجود دارد؟نوک هرم محتوا از دیگر بخش‌ها تنگ‌تر (مهم‌تر) است

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که همه کاربران به سراغ نوک هرم نمی‌روند؛ یعنی همه آنها در دوره بازاریابی محتوایی شرکت نمی‌کنند یا همه کاربران، کتابچه اصول نگارش را دانلود نخواهند کرد.

در حقیقت وقتی از پایین هرم به سمت نوک آن می‌رویم از تعداد کاربران کاسته و بر حجم کیفیتشان افزوده می‌گردد. البته منظور من از حجم کیفیت، کاربرانی است که با ما وارد تعامل می‌شوند، برایمان کامنت می‌گذارند، دوره‌های را خریداری می‌کنند و … .

این هرم برای هر کسب و کاری متفاوت از دیگری است. شاید شما بگویید که ما در سایتمان دوره‌ای برای فروش نداریم. در اینجور مواقع، باید با نگاه به مهم‌ترین و ارزشمندترین چیزی که دارید، سلسله مراتب ارزشمندی محتواهایتان را تعیین کنید.

این را هم به شما بگویم که هرم بازاریابی محتوایی با موضوع «بازآفرینی محتوا» که پیش از آن درباره آن صحبت کردیم هم در ارتباط است. چون فرمت محتواها را تغییر می‌دهد؛ مثلا ما یک دوره داشتیم، بخشی از آن را به پادکست، بخشی دیگر را به محتوای متنی، عکسی و … تبدیل کردیم. در واقع، محتوا یکی است اما فرمت‌ها تغییر می‌کنند.

یک پرسش مهم: آیا کاربران از محتوای تکراری که به شکل‌های گوناگون برای او مهیا می‌کنیم، دلزده نمی‌شود؟

در پاسخ باید بگویم که خیر، چنین اتفاقی نمی‌افتد. اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح بدهم.

وقتی ما در دل کسب و کار خودمان هستیم، فکر می‌کنیم که تمام مخاطب‌ها یا فالوورهای ما مو به مو تمام محتواهایی که برایشان تولید کرده‌ایم را خوانده‌، دیده یا شنیده‌اند. در حالی که چنین چیزی نیست؛ مثلا وقتی ما در تلگرام خودمان یک محتوا را پست می‌کنیم شاید عده‌ای آن را نخوانده اسکرول کنند.

با این حساب، پست ما ویو می‌خورد اما واقعا خوانده نمی‌شود. از طرفی این‌طور نیست که همه کاربران با هم و در یک زمان به سراغ تمام محتواهای مشابه بروند.

چون ما آنها را در بازه‌های زمانی متفاوتی منتشر می‌کنیم؛ مثلا اگر دوره را در مرداد ماه منتشر کرده باشیم، پادکست آن را شهریور ماه منتشر می‌کنیم و محتواهای دیگر مانند تمپلیت و کتابچه و … را در مهر یا حتی آبان ماه روی سایت می‌گذاریم.

به همین دلیل است که به شما می‌گویم، محتوا کم نمی‌آوریم. چون همه را یکجا منتشر نمی‌کنیم. اما این ماجرا یک اصولی دارد که باید آنها را رعایت کنیم.

شاید شما با خواندن این مقاله نتوانید به عمق ماجرا دست پیدا کنید. حق هم دارید. چون مقاله‌ها محتواهای عمیقی نیستند و نمی‌توان در فرصت واژه‌های این مقاله به تمام ماجرا پرداخت. به همین دلیل است که ما دوره‌های آموزشی مثل بازاریابی محتوایی را آماده کرده‌ایم.

به دنبال درک عمیق‌تر و کاربردی هرم بازاریابی محتوایی هستید؟

دیدن دوره‌های آموزشی، تنها راه رسیدن به یک درک عمیق از موضوع‌های مختلف است. چون بینش عمیق‌تری از آن موضوع به ما می‌دهد؛ یعنی چیزی که با ساعت‌ها گوش دادن به اپیزودها و خواندن صدها مقاله هم دستگیرمان نمی‌شود.

در بخشی از دوره ویدیویی بازاریابی محتوایی، به طور مفصل در مورد هرم محتوایی با هم صحبت کرده‌ایم. در کنار توضیح‌ها و آموزش‌ها، تمرین‌های هدفمندی برای شما در نظر گرفته شده‌اند که حتما باید برای یادگیری واقعی این موضوع، آنها را انجام دهید و نتیجه کارتان را برایم بفرستید تا آن را با هم بررسی کنیم. در این صورت می‌توانید از یک مسیر مستقیم و بدون آزمون و خطا بر موضوع بازاریابی محتوایی و هرم آن مسلط شود.

من را به صفحه دوره بازاریابی محتوایی ببر

خلاصه‌ای از آنچه با هم در هرم بازاریابی محتوایی گفتیم:

 • هرم محتوا یا بازاریابی محتوایی، یک شکل هندسی است که از آن برای طبقه‌بندی محتواها استفاده می‌شود.
 • هرم بازاریابی محتوایی، شما را در راستای اهداف محتوایی‌تان نگه می‌دارد، به منبعی تمام نشدنی از موضوع‌ها دست پیدا خواهید کرد، تمرکز شما را در زمینه تولید محتوا افزایش می‌دهد و به طور غیر مستقیم روی سئو تاثیر مثبت می‌‌گذارد.
 • در نوک هرم محتوایی دیجیتالینگ، دوره‌های آموزشی قرار گرفته‌اند.
 • هر چقدر که از نوک هرم به سمت کف آن پیش می‌رویم، تعداد محتواها بیشتر می‌شود اما از عمقشان کم می‌گردد.
 • هرم بازاریابی محتوایی با موضوع «بازآفرینی محتوا» هم در ارتباط است.

تجربه شما چیست؟

آیا شما هم از هرم بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنید؟ چه تجربه‌ای از کار با این هرم دارید؟

لطفا تجربه‌تان را در بخش گپ و گفت دیجیتالینگ با ما در میان بگذارید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

5/5 - (1 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
محتوا چیست؟ در هزارتوی محتوای دیجیتال چه خبر است؟

. مقدماتی

قرن ۲۱، دوران پادشاهی اطلاعات است. در این زمان، موفقیت افراد در هر زمینه‌ای به میزان اطلاعاتی که در اختیار دارند بستگی پیدا می‌کند. به همین دلیل، تولید و انتشار داده‌های مفید و کاربردی به کسب و کاری مستقل و سودآور تبدیل شده است که اگر به خوبی انجام شود، هم برای فرد تولید کننده و هم برای دریافت کننده محتوا، معامله‌ای دو سر بُرد محسوب می‌شود. در این قسمت از دیجیتالینگ سری به مفهوم

2
تولید محتوا چیست؟ داستان راستان خلق محتوا برای مخاطبان

. مقدماتی

تولید محتوا، موضوعی جذاب و هیجان‌انگیز است؛ اما تازه نیست. چون هر کدام از ما در طول روز با داستان‌هایی که برای یکدیگر تعریف می‌کنیم، متن‌های کوتاهی که برای هم می‌نویسیم و صداهایی که برای دیگری ارسال می‌کنیم در حال تولید محتوا البته به سبک خودمان هستیم. ماجرای تولید محتوا از زمانی جالب و البته جدی می‌شود که بخواهیم این روند تولید را به یک هدف مشخص گره بزنیم، آن را به گوش مخاطبان خاصی

3
هدف گذاری در بازاریابی محتوایی؛ چگونه غول هدف‌گذاری را به فرشته مهربان زندگی‌مان تبدیل کنیم؟

. مقدماتی

هدفتان چیست؟ چند دقیقه طول می‌کشد تا آن را روی کاغذ بنویسید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه می‌خواهید؟ بزرگ‌ترین دلیل سردرگمی‌ انسان، نداشتن هدف است. وقتی در زندگی خود هدفی نداریم، هیچ مسیری برایمان خاص نیست و هیچ اتفاقی خوشحالمان نمی‌کند. این هدف است که شور زندگی و شیرینی طعم زنده بودن را در رگ‌های ما جاری می‌سازد. محتوا نیز مثل انسان، بدون داشتن هدف، تباه می‌شود. وقتی هدفی از نوشتن، ضبط کردن، تولید ویدیو

4
بازاریابی محتوایی چیست؟ از تعریف مفهوم تا بررسی ۷ گام اساسی

. مقدماتی

تعریف‌ها مهم هستند. چون مانند نور بر بخش‌های تاریک مفهوم‌هایی که چیز زیادی از آنها نمی‌دانیم می‌تابند و چهره واقعی آنها را به ما نشان می‌دهند. تنها در آن صورت است که می‌توانیم با آن ماجرا آشنا شده و حسابش را از چیزهایی که شبیهش هستند سوا کنیم. در مقاله‌های قبلی، هنگامی که اولین گام‌های آشنایی با محتوا را برمی‌داشتیم در مورد «مفهوم محتوا» و «چیستی تولید محتوا» صحبت کردیم. در ادامه مسیرمان می‌خواهیم با «بازاریابی محتوایی» آشنا

5
استراتژی محتوا به زبان ساده؛ از چیستی و چرایی تا ۱۲ بخش طلایی

.. متوسطه

یکی از قانون‌های موفقیت، داشتن یک نقشه روشن از مسیر رسیدن به هدف است. چون در این صورت می‌توان از منابع و زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. داشتن استراتژی محتوا نیز نقشه‌ای برای رسیدن به موفقیت در دنیای محتوا به شمار می‌رود. هر اندازه که این نقشه، منسجم‌تر و عمیق‌تر باشد، رسیدن به پیروزی آسان‌تر می‌شود. در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ نکته‌هایی مهم در مورد «استراتژی محتوا» می‌رویم، چیستی آن را

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

mohsen.sadeghipour
نوشته شده در: ۲۲:۵۰ ۱۹/۰۷/۱۴۰۰

سلام عالی و روان گفتید اما فکری به حال خیل کسانی که سایت زده اند و در تبلیغات و بازاریابی
مانده اند هم بکنید
با تشکر
موفق باشید

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۰:۲۷ ۲۰/۰۷/۱۴۰۰

سلام بر شما آقای صادقی‌پور عزیز
تشکر از نظری که گذاشتین
در حال حاضر برای شما عزیزان «دوره جامع بازاریابی محتوایی» رو داریم که پیشنهاد میکنم صفحه محصول دوره رو مطالعه کنید اگر به‌دنبال رشد اصولی و جدی در زمینه محتوا هستید در دوره شرکت کنید
من و اهالی دیجیتالینگ همراه شما هستیم🙏

×