در دنیای تجارت، محصولات عالی به موفقیت نمی‌رسند. بلکه محصولاتی در صدر جدول فروش می‌نشینند که به خوبی ترویج شده باشند. چه بسیار اختراع‌ها و محصولاتی که به علت سیستم توزیع و ترویج نامناسب و ناکارآمد، هرگز نتوانستند جایی در میان کاربران باز کنند.

در دنیای دیجیتال هم محتواهای ارزشمند به شرطی دیده می‌شوند که روی ترویج محتوای خود زمان و تلاش کافی بگذارید. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به موضوع «ترویج محتوا» و روش‌های متفاوت درون آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فرصت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید از این قسمت به فایل صوتی آن گوش دهید.

منظور از ترویج محتوا چیست؟

ترویج محتوا در فضای آنلاین

«content promotion» یا «ترویج محتوا» به این معنا است که ما در حال تبلیغ محتوایمان هستیم تا از این راه بتوانیم آن را به دست مخاطبان هدفمان یا مشتری‌های بالقوه و بالفعلمان برسانیم. ترویج محتوا، بخشی از کانتنت مارکتینگ است که معمولا به آن توجه زیادی نمی‌کنیم.

بیشتر ما فکر می‌کنیم که کارمان با محتوا فقط در زمان نوشتن آن است و بعد از اینکه محتوا نوشته شد دیگر با آن کار خاصی نداریم. در حالی که مهم‌ترین بخش آن یعنی ترویج محتوا را نادیده می‌گیریم. «content promotion»، در بخش‌های نهایی کانتنت مارکتینگ و قبل از تحلیل محتوا قرار می‌گیرد. تمام این موارد در کنار هم چرخه محتوایی را تشکیل می‌دهند.

 

مثالی از محتواهای خوب که هرگز دیده نشدند!

من محتواهایی را در یک سایت دیدم که واقعا فوق‌العاده بودند. با وجود آنکه آنها سال‌ها مشغول فعالیت در این زمینه هستند اما هنوز هم در میان دیگر سایت‌ها و کاربران چندان شناخته شده نبودند. وقتی علت این ماجرا را از آنها جویا شدم مدیرشان به من گفت: «اشتباه ما این بود که از همان ابتدا ترویج محتوا را جدی نگرفتیم.»

وقتی کمی بررسی کردم دیدم که واقعا تنها مشکلشان همین ترویج ضعیف محتوا است. آنها به خاطر ترویج محتوای ضعیفشان راه را برای رقبای که محتوایی معمولی یا حتی ضعیف ارائه می‌دادند باز گذاشتند. این مورد را برایتان مثال زدم که از خودتان بپرسید: «آیا واقعا محتوای خودمان را خوب ترویج می‌دهیم؟ آیا محتوایی که برایش زحمت می‌کشیم به دست کاربرانی که به دنبالش می‌گردند می‌افتد؟»

گاهی به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که به کارخانه تولید محتوای دست اول تبدیل شده‌ایم اما روی ترویج هیچ‌کدام از محتواهایمان کار نکرده‌ایم و به این نتیجه می‌رسیم که اگر نصف این مقدار محتوا را تولید کرده بودیم اما برای ترویج آن زمان گذاشته بودیم، نتیجه بسیار خوبی می‌گرفتیم.

 

با روش‌های مختلف ترویج محتوا آشنا شوید

انواع روش های ترویج محتوا

روش‌های مختلفی برای ترویج محتوا وجود دارند. تعداد زیاد این روش‌ها دست ما را برای انتخاب مناسب‌ترین روش ترویج ، باز می‌گذارد. در ادامه این گفتار به معرفی و توضیح تک‌تک این روش‌ها می‌پردازیم.

 

ترویج محتوا از طریق شبکه‌های اجتماعی

مانند تلگرام، لینکدین، اینستاگرام و توییتر. البته شاید نتوانیم تلگرام را در شمار شبکه‌های اجتماعی جای دهیم. چون تلگرام یک سوپر مسنجر است. لطفا این مورد را در نظر بگیرید که وقتی محتوایی را برای یکی از این شبکه‌های اجتماعی آماده و منتشر می‌کنیم، نمی‌توانیم نام آن را ترویج محتوا بگذاریم. من مدتی قبل – آذر ماه ۹۹ – الکسای سایت دیجیتالینگ را هر روز بررسی کردم.

به این ترتیب یک ویدیو آماده شد و آن را برای لینکدین آماده کردم. وقتی این محتوا به طور ویژه برای لینکدین ساخته می‌شود و در آن شبکه اجتماعی منتشر می‌گردد که می‌توان نام این فرایند را توزیع محتوا بگذاریم.درواقع قبل از ترویج محتوا باید محتوا در یک فضا توزیع شود و بعد به فکر ترویج آن باشیم.

تفاوت ترویج و توزیع محتوا با یک مثال عینی

مثلا وقتی ما در سایت دیجیتالینگ محتوایی را منتشر می‌کنیم، آن را در سایت توزیع کرده و  از طریق لینکدین، توییتر و تلگرام، محتوای خود را ترویج می‌کنیم و به کاربران می‌گوییم که چنین محتوایی آماده شده است و می‌توانید آن را از طریق سایت دیجیتالینگ مطالعه کنید.در این مثال ما در مرحله اول محتوای‌مان را در سایت توزیع و برای ترغیب کاربران به مطالعه آن در شبکه‌های احتمای ترویج دادیم.

 

این ترویج کردن محتوا در شبکه‌های اجتماعی به دو روش انجام می‌شود:

 1. ترویج کردن محتوا در رسانه‌های خودمان
 2. ترویج کردن محتوا در رسانه‌های همکار با هدف تبلیغ محتوایمان. البته گاهی هم این مورد به دلیل نداشتن کانال یا رسانه‌ای برای ترویج محتوا انجام می‌شود.

 

آیا باید تک‌تک محتواهای‌ بلاگ‌مان را در رسانه‌های اجتماعی‌ هم ترویج دهیم؟

برای پاسخ به این پرسش باید به استراتژی خود و محتوایی که ارائه می‌دهیم نگاه کنیم. در واقع، باید ببینیم که برای هر شبکه اجتماعی چه استراتژی خاصی در نظر گرفته‌ایم و بر اساس آن محتوای خود را ترویج کنیم. مثلا گاهی به این نتیجه می‌رسیم که دلیلی ندارد تک‌تک‌ محتواهای خودمان را در مثلا توییتر منتشر کنیم.

البته این موضوع برای هر کسب و کار نسبت به دیگری متفاوت است. مثلا ما مدت‌ها قبل از اینکه سایت دیجیتالینگ راه‌اندازی شود، در کانال تلگرام دیجیتالینگ فعالیت می‌کردیم. به همین دلیل بعد از اینکه محتواها تک‌تک در سایت منتشر شدند، در هر همان روز به کاربران تلگراممان اطلاع می‌دادیم که فلان محتوا را منتشر کرده‌ایم.

کمی که جلوتر رفتیم دیدیم که لینکدین هم می‌تواند بستر خوبی برای ترویج محتوای دیجیتالینگ باشد. از مدتی قبل، پیج لینکدین را ساخته بودیم. بعد از اینکه ترویج محتوا را از طریق این شبکه اجتماعی آغاز کردیم تعداد فالوورهایمان از صفر به ۱۰۰ رسید و همین‌طور ادامه دارد. ما هنوز به سراغ اینستاگرام نرفته‌ایم. اما اگر پیج اینستاگرام داشتیم شاید خیلی از محتواهایمان را در آنجا ترویج نمی‌دادیم. چون رفتار کاربران در اینستاگرام با دیگر شبکه‌های اجتماعی متفاوت است.

معمولا کلیک‌هایی در بیو یا استوری‌ صورت می‌گیرند بسیار محدود هستند. در واقع، کاربران اینستاگرام ترجیح می‌دهند که محتوا را در همان جا مطالعه کنند. روند ترویج محتوا در توییتر هم ماجرای خاص خودش را دارد. معمولا کمتر کسب و کاری در توییتر به طور مستقیم به ترویج محتوای خود می‌پردازد. در واقع، این شکل از ترویج محتوا زمانی انجام می‌شود که مثلا یک کاربر از شما سوالی بپرسد و در پاسخ، محتوای خودتان را پروموت می‌کنید.

 

ماجرای ترویج محتوای من از طریق توییتر

ترویج محتوا در توییتر

اگر در همایش‌ها شرکت کرده باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که معمولا یک هشتگ خاص را خلق می‌کنند و به شرکت کنندگان می‌گویند که با استفاده از این هشتگ برایشان توییت بزنند. در میان همایش، متوجه شدم که برخی از شرکت کنندگان درمورد موضوعی با هم صحبت می‌کنند که من قبلا یک محتوا در موردش تولید کرده‌ام.

بنابراین، فرصت را مناسب دیدم و محتوای خودم را با استفاده از هشتگ آن همایش ترویج کردم. به این ترتیب، کسانی که در همایش حضور داشتند و توییت‌های آن هشتگ را دنبال می‌کردند با محتوای من هم آشنا شدند.

یادتان باشد، ترویج محتوا یک جریان است. یعنی این‌طور نیست که یک بار ترویج کردن محتوایتان، پرونده آن را به بایگانی بسپارید. شاید نیاز باشد محتوایی که یک سال از انتشارش می‌گذرد را دوباره ترویج کنید. هیچ اشکالی هم ندارد.

 

ترویج محتوا از طریق ایمیل

ترویج محتوا با استفاده از ایمیل

ایمیل، یکی از راه‌های خوب برای برقراری ارتباط با کاربران است. شما می‌توانید با استفاده از ایمیل‌هایی که از کاربرانتان دریافت کرده‌اید، محتوای خودتان را ترویج کنید. تعداد این ایمیل‌ها یا بازه‌های زمانی که برای ارسال انتخاب می‌کنید – مثلا هر روز، هفتگی یا ماهانه – به کاربرانتان و موضوع سایتتان بستگی دارد.

من تجربه این موضوع را در کالج تپسل دارم. ما در تپسل توانستیم با استفاده از ایمیل‌هایی که برای کاربران ارسال می‌کردیم، درصد خوبی از کاربران را به سمت سایت خود جذب کنیم. این موضوع را ردیابی داده‌هایی مانند نرخ کلیک، نرخ باز کردن و … دریافتیم.

در دیجیتالینگ ما سعی کردیم روند شناسایی و تفکیک کاربران را از همان گام نخستین ثبت نام در سایت انجام دهیم. وقتی یک کاربر در دیجیتالینگ ثبت نام می‌کند چند سوال از او پرسیده می‌شود. مثلا اینکه:

 • حرفه شما چیست؟
 • آیا به دیجیتال مارکتینگ علاقه دارید؟
 • کارشناس محتوا هستید یا نه؟
 • کارشناس سئو هستید؟
 • خودتان را در چه سطحی می‌بینید؟ مقدماتی؟ متوسط؟ پیشرفته؟

وقتی کاربر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد، سطح آشنایی خود را به همراه شماره تماس و ایمیلش در اختیار ما قرار می‌دهد. ما هم بر همین اساس، کاربران را دسته‌بندی می‌کنیم و محتواهایی را برایشان می‌فرستیم که با توانایی‌ها و علاقه‌هایشان همراستا است. به دلیل هدفمندی این روش، کاربر مجبور نیست محتواهایی را که دوست ندارد دریافت کند. البته نتیجه این کار را در قالب یک مقاله مفصل برایتان تعریف خواهم کرد.

 

ترویج محتوا با استفاده از پوش نوتیفیکیشن

در مورد «push notification» در مقاله دیگری با هم صحبت کرده‌ایم که به زودی منتشر خواهد شد. در حقیقت، پوش‌ها هم روشی مناسب برای ترویج محتوا هستند. کسانی که در سایتتان عضو می‌شوند، به شما اجازه می‌دهند که برایشان پوش نوتیفیکیشن بفرستید و از این راه محتوای خود را ترویج کنید.

در این روش می‌توانید هم به صورت هدفمند پوش‌ها را برای کاربرانی که قبلا با علاقه‌هایشان آشنا شده‌اید ارسال کنید و هم بدون توجه به این دسته‌بندی، پوش‌های یکسانی را برای همه بفرستید. من در چند کسب و کار، ترویج محتوا با استفاده از پوش را تجربه کردم. به زودی در دیجیتالینگ هم به صورت هدفمند برای کاربرانمان پوش ارسال خواهیم کرد.

اجازه بدهید تجربه خودم را از ارسال پوش در سایت «پت پرس» برایتان تعریف کنم. در ابتدا ما پوش‌ها را برای همه کاربرانمان ارسال می‌کردیم. چون به طور دقیق نمی‌دانستیم، کاربری که پوش ما را دریافت می‌کند، چه نوع حیوان خانگی دارد، پرنده، گربه، سگ، جوندگان یا … . اما بعد از مدتی وقتی آمار کلیک پوش‌ها را بررسی کردیم فهمیدیم که به طور میانگین، تعداد افرادی که پوش‌های مربوط به پرندگان را باز می‌کردند، ۵۰۰ نفر هستند. بعد تصمیم گرفتیم که به طور اختصاصی برای آنها پوش‌های پرندگان را ارسال کنیم. این کار باعث افزایش نرخ کلیک و رضایت بیشتر کاربران شد.

 

ترویج محتوا از طریق پادکست

ترویج محتوا با استفاده از پادکست

می‌توانید نمونه ساده ترویج محتوا از طریق پادکست را در هر مقاله از سایت دیجیتالینگ مشاهده کنید. من در لابه‌لای حرف‌ها که در پادکست‌هایم می‌زنم، بخش‌های مفید و مرتبطی از محتوای سایت را به کاربرانم پیشنهاد می‌دهم.

شاید کاربران قبلا محتوایی که من تبلیغ می‌کنم را دیده باشند اما به دلیل اینکه من در پادکست، دوباره از آن صحبت کردم، احتمال اینکه به آن محتوا سر بزنند بسیار افزایش پیدا می‌کند. ما در دیجیتالینگ، روش جالب دیگری هم برای ترویج محتوا داریم که به زودی در مورد آن با هم صحبت خواهیم کرد. پس شما هم می‌توانید در لابه‌لای پادکست‌هایی که برای مخاطبان خودتان آماده می‌سازید، محتوایتان را ترویج کنید. حتی می‌توانید از افراد دیگری که پادکست تولید می‌کنند هم بخواهید تا در محتوای شما را در پادکستشان تبلیغ کنند.

 

ترویج محتوا با کمک اینفلوئنسرها (مثالی از اقای عادل طالبی)

عادل طالبی استراتژیست کسب و کار آنلاین

ما در مقاله دیگری با هم در مورد «اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ» صحبت کرده‌ایم. اگر هنوز این مقاله را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنم قبل از مطالعه این بخش، سری به آن بزنید. ترویج محتوا از طریق اینفلوئنسرها در هر کسب و کاری متفاوت از دیگری است.

مثلا من وقتی اولین پادکست‌هایم را در کانال تلگرام دیجیتالینگ منتشر می‌کردم از آقای «عادل طالبی» خواستم که به پادکستم گوش کنند و اگر آن را مناسب دیدند در کانالشان قرار بدهند. خوشبختانه ایشان این کار را کردند. آن زمان به طور میانگین، پادکست‌های من بین دو تا سه هزار بازدید می‌خوردند. اما پادکستی که آقای طالبی در کانالشان گذاشتند، بیشتر از ۱۰ هزار ویو خورد.

وقتی یک اینفلوئنسر مطرح و تاثیرگذار محتوای شما را ترویج می‌دهد، کمی در مورد آن توضیح دهد و به کاربرانی که او را دنبال می‌کنند پیشنهاد دهد که آن محتوا را مشاهده یا مطالعه کنند، افراد بیشتری به سمت محتوای شما جذب می‌گردند. وقتی به دنبال ترویج محتوا از طریق اینفلوئنسر هستید باید محتوایی بسیار جذاب و کاربردی را در اختیار او قرار بدهید. در غیر این‌ صورت شما با ترویج محتوای نه چندان جذاب توسط یک فرد تاثیرگذار، نام برند خود را خدشه‌دار می‌کنید.

 

ترویج محتوا از طریق تبلیغات آنلاین

معمولا این روش ترویج محتوا در شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ اتفاق می‌افتد و با کمک تبلیغات همسان و بنری انجام می‌شود. اگر سری به وبلاگ «دیوار» بیندازید می‌بینید که محتواهای خاصی را در مورد ملک، خودرو و موضوع‌های مختلف منتشر می‌کند. دیوار از شبکه‌های تبلیغاتی مثل «مدیا اد»، «یکتانت» و … برای ترویج محتوای خود استفاده می‌کند.

 

کمک گرفتن از گوگل برای ترویج محتوا

ترویج محتوا با گوگل ادز

در گوگل هم می‌توانید از روش‌های گوناگونی مانند: «گوگل ادز» و «سئو» محتوای خود را ترویج کنید. وقتی شما روی کلیدواژه‌هایی که کاربر به دنبال آن می‌گردد مانور می‌دهید به نوعی محتوای خود را ترویج کرده‌اید. اینجا است که اهمیت کار روی سئوی محتوا اهمیت خودش را نشان می‌دهد. از طریق گوگل ادز و پرداخت پول برای نمایش کلیدواژه‌های مشخص هم می‌توانید محتوای خودتان را ترویج کنید.

 

چند و چون ترویج محتوای به صورت آفلاین

تا الان، روی صحبت ما بر ترویج محتوا به صورت آنلاین و در فضای دیجیتال بود. اما گاهی پیش می‌آید که شما محتوایتان را به صورت آفلاین منتشر می‌کنید. مثلا تعدادی از محتواهای خود را به صورت یک کتاب کاغذی درمی‌آورید.

در این صورت می‌توانید محتوای فیزیکی خود را از طریق روش‌های آفلاین هم ترویج دهید. مثلا در یک همایش، به دنبال معرفی و ترویج آفلاین کتاب خود باشید. ما تجربه این کار را در کالج تپسل داشتیم. در آن زمان، دیکشنری دیجیتال مارکتینگ را به صورت کتاب کاغذی درآوردیم و در اختیار همکارانمان گذاشتیم. پس به خاطر داشته باشید، زمانی که از ترویج محتوا صحبت می‌کنیم، دنیای آفلاین را هم در نظر می‌گیریم.

گاهی هم می‌توانیم از طریق بروشورهایی که برای همایش‌ها تولید کرده‌ایم محتوای خود را ترویج کنیم. به این ترتیب که بخشی از محتوای خود را در بروشور بگذاریم و از کاربران بخواهیم که برای خواندن یا مشاهده ادامه این محتوا به سایت مراجعه کنند.

 

از طریق کامنت، محتوای خود را ترویج دهید

ترویج محتوا از طریق کامنت، روش ساده‌ای است که می‌تواند تاثیرگذار باشد. ما چه در سایت خودمان و چه در سایت‌های دیگر می‌توانیم کاربران را به سمت محتواهای مرتبط با موضوعی که در حال صحبت هستند، هدایت کنیم.

 

تغییر فرمت محتوا، راهکاری خلاقانه برای ترویج محتوا

 

ما از سال ۹۷ در حال تولید محتوای صوتی به صورت پادکست هستیم و آن را در کانال تلگرام دیجیتالینگ و جاهای دیگر مثل پادگیرها منتشر کردیم. اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم که شاید بسیاری از کاربران به محتواهای صوتی گوش ندهند و با آن ارتباط برقرار نکنند.

به همین دلیل، از یک زمانی به بعد، محتواهای صوتی را به متن تبدیل کرده و بعد از کمی ویرایش و ویراستاری آن را در سایت منتشر کردیم. در واقع، بیشتر محتواهایی که در سایت دیجیتالینگ مشاهده می‌کنید، قبلا محتواهای صوتی بودند. این تغییر فرمت محتوا باعث شد که کاربران – حتی کسانی که قبلا فایل صوتی محتوا را گوش داده بودند – دوباره این محتواها را بخوانند.

گاهی هم می‌توان به این ترتیب عمل کرد که یک محتوای طولانی را در طول چند خط خلاصه کرده و در قالب چند اسلاید در پیج اینستاگرام یا حتی یک اینفوگرافیک منتشر کنیم. این هم به نوعی تغییر فرمت محتوا در نظر گرفته می‌شود. ما این کار را در سایت «پت پرس» انجام دادیم. اگر سری به اینستاگرام پت پرس بزنید می‌بینید که برخی از محتواهای سایت به صورت خلاصه و ساده شده در پیج قرار گرفته‌اند.

پیج اینستاگرام پت پرس

البته ارجاع به سایت را هم قرار دادیم تا هر کاربری که می‌خواهد، به نسخه کامل مقاله هم دسترسی داشته باشد. به این ترتیب، بدون تولید محتوای جدید، تنها از طریق بهتر کردن و تغییر فرمت محتوا می‌توانیم مخاطب را با محتوایمان درگیر کنیم.

 

چه کانال‌هایی را برای ترویج محتوای خود در نظر گرفته‌اید؟

استراتژی توزیع محتوا در شبکه های اجتماعی

محدودیت‌هایی که در بودجه، منابع انسانی و مواردی از این دست وجود دارند به ما اجازه نمی‌دهند که برای تمام شبکه‌های اجتماعی، استراتژی محتوایی تعیین کنیم. در عوض باید یک  یا چند کانال اصلی را برای ترویج محتوای خود در نظر بگیریم و آنها را به ترتیب اهمیتی که برایمان دارند اولویت‌بندی کنیم.

بعضی از کسانی که می‌خواهند تازه کارشان را شروع کنند، ابتدا یک وب‌سایت راه اندازی کرده و بعد به سراغ اینستاگرام می‌روند؛ به دنبال آن توییتر و لیکندین‌شان را هم راه‌اندازی می‌کنند و همین طور جلو می‌روند. اما در هیچ کدام از آنها به موفقیت چشم‌گیری نمی‌رسند. شاید چند فالوئر داشته باشند یا تعدادی از کاربران آنها را لایک کنند اما چون برنامه مشخصی برای پوشش دادن آن شبکه‌های اجتماعی ندارند، این لایک و فالوئر کمکی به آنها نمی‌کند. چون عملا استراتژی محتوایی وجود ندارد.

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در ترویج محتوا گفتیم:

 • تنها تولید محتوای خوب و دسته اول کافی نیست. اگر روی ترویج محتوای خود زمان نگذارید، تلاش‌هایتان به ثمر نمی‌نشینند.
 • «content promotion» به این معنا است که با استفاده از روش‌های گوناگون، محتوای خود را به دست مخاطب هدف برسانید.
 • ترویج محتوا در شبکه‌های اجتماعی با تولید و انتشار محتوا برای شبکه‌های اجتماعی فرق دارد. وقتی شما خبر انتشار محتوای خود را در یکی از شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهید، محتوایتان را توزیع کرده‌اید.
 • می‌توانید با ارسال ایمیل‌های هدفمند برای کاربران مشخص، آنها را از وجود محتوای خود باخبر کنید.
 • ترویج محتوا از طریق پوش‌ نوتیفیکیشن به شما این امکان را می‌دهد تا آمار کلیک و استقبال کاربران را تجزیه و تحلیل کنید.
 • می‌توانید در لابه‌لای پادکست‌های خودتان یا دیگران، محتوایتان را تبلیغ کرده و کاربران را به سمت مطالعه یا تماشای آن هدایت کنید.
 • روش‌های دیگر ترویج محتوا شامل: «اینفلوئنسرها»، «تبلیغات»، «موتور جستجوی گوگل»، «آفلاین»، «کامنت» و «تغییر فرمت» می‌شوند.

 

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون محتوایی عالی تولید کرده‌اید که کاربران توجه چندانی به آن نداشته‌اند؟

به شیوه و کیفیت ترویج محتوای خود از یک تا ۱۰ چند می‌دهید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

محمد حسنی
نوشته شده در: ۱۵:۳۲ ۱۸/۱۱/۱۳۹۹

محتوای بسیار کامل و خوبی بود

فقط یه سوال بهترین روش برای ترویج محتوا در زمینه صنعت ساختمان چه روشی هست؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۷:۰۲ ۲۰/۱۱/۱۳۹۹

سلامت باشید خواهش میکنم
به سوالتون پاسخ دقیق و شفافی نمیشه داد
جدا از اینکه من در این زمینه فعالیتی نکردم همه چیز در هر حوزه‌ای باید در ابتدا مورد آزمون و خطا قرار بگیره
نسخه کاملی برای هر حوزه وجود نداره
شاید عزیزانی که در یک بخش تجربه داشته باشند کمتر آزمون و خطا انجام دهند
موفق باشید