بستن

قیف بازاریابی چیست؟ در انتهای این قیف چه چیزی انتظارمان را می‌کشد؟

915 بازدید ۲ کامنت
قیف بازاریابی چیست

بازاریابی، دانشی پیچیده است که با به کار بستن روش‌های گوناگون، می‌خواهد به یک نتیجه ساده برسد؛ فروش! اما این تمام ماجرا نیست. مشتری، محصول و فروش یک مثلث را تشکیل می‌دهند که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

 بازاریابی مانند یک داور یا واسطه، می‌خواهد از برآیند این سه عنصر یک تجارت سالم و پایدار را به وجود آورد. در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ «قیف بازاریابی» می‌رویم و نگاهی تازه به داستان بازاریابی می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم:

 • با مفهوم قیف بازاریابی یا قیف بازاریابی آشنا می‌شویم.
 • مراحل اصلی یک قیف بازاریابی ساده را بررسی می‌کنیم.
 • ۵ مرحله قیف‌های بازاریابی پیچیده‌تر را موشکافی می‌کنیم. 
 • اهمیت استفاده از (Marketing Funnel) را در میزان موفقیت کسب و کارها مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

مفهوم قیف بازاریابی

اگر اصطلاح «مارکتینگ فانل» یا «قیف بازاریابی» را در گوگل سرچ کنید، با تصویر قیف‌های مختلف که در کنارشان یکسری مراحل نمایش داده شده روبه‌رو می‌شوید. این مراحل، همان گام‌هایی است که طی کردن آن منجر به خرید محصولات یا خدمات ما توسط کاربر می‌شود. در نتیجه، نمی‌توان گفت تمام افرادی که با برند ما آشنایی پیدا می‌کنند در نهایت به مشتری ما تبدیل می‌شوند.

نه تنها برند شما، بلکه هیچ برند قدرتمند دیگری چه در داخل و چه در خارج چنین ماجرایی را تجربه نمی‌کند. مثلا اگر هزار نفر وارد یک فروشگاه اینترنتی لباس شوند، شاید صد نفر آنها محصول را دقیق‌تر بررسی کنند یا حتی در چت آنلاین از شما سوال‌هایی را راجع به یک محصول بپرسند. در نهایت از بین آن صد نفر، شاید دو نفر خرید را انجام بدهند. این روند، قیف بازاریابی را نمایش می‌دهد. 

ورودی قیف بازاریابی، باز و گسترده است. یعنی کاربران زیادی می‌توانند وارد این قیف شوند. ولی همان‌طور که از این قیف پایین‌تر می‌رویم فضا تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود. به دنبال آن، کاربران ما مدام کمتر و کمتر می‌شوند تا آنکه در انتهای قیف به مشتری‌های واقعی خود می‌رسیم. 

 به این مراحل، «سفر مشتری» هم می‌گویند. در واقع این سفر از زمان آشنایی کاربر با برند ما آغاز می‌شود و به خرید ختم می‌گردد. شاید این سفر یک روز و شاید چند ماه طول بکشد. این زمان به تفاوت کاربران و برندهای مختلف، متفاوت است. 

در مقاله‌ای دیگر درباره «سفر مشتری و اهمیت آن» بیشتر صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

چه مراحلی در قیف بازاریابی وجود دارند؟

مراحل قیف بازاریابی

با ابتدا و انتهای این قیف آشنا شدیم. اما در وسط قیف چه اتفاقی می‌افتد؟ در واقع ماجراهای وسط قیف برای برندهای مختلف متفاوت است. بیایید کار را با ساده‌ترین قیف بازاریابی شروع کنیم. این قیف فقط سه مرحله دارد:

 • آگاهی 

این همان زمانی است که مخاطب با برند ما آشنا می‌شود. شیوه‌های آشنایی با برند، محدودیتی ندارند. حتی شاید این آشنایی از طریق بیلبوردهای تبلیغاتی صورت بگیرد.

 • ارزیابی

مخاطب در این مرحله، محصول یا خدمات را بررسی می‌کند. به این ترتیب که ویژگی‌های مختلف محصول را می‌خواند؛ آن را با محصول مشابه دیگر مورد مقایسه قرار می‌دهد و حتی نظرات کاربران و خریداران قبلی محصول را می‌خواند تا به یک درک درست و منطقی از ارزش محصول یا خدمات دست پیدا کند. 

 • خرید

  این گام که در قسمت پایانی قیف قرار می‌گیرد، همان زمانی است که کاربر تصمیم نهایی خود را عملی می‌کند و خریدش را انجام می‌دهد. 

 

شاید با خودتان بگویید که این گام‌ها خیلی ساده هستند. چه طور این گام‌های ساده می‌توانند به من کمک کنند؟ در حقیقت، بسیاری از صاحبان سایت‌ها و حتی کسانی که فعالیت‌های بازاریابی انجام می‌دهند اطلاعی از این قیف ندارند. به همین دلیل، انتظارشان از خرید، به عددی غیرواقعی تبدیل می‌شود. 

مثلا با خودشان فکر می‌کنند که اگر هزار نفر وارد سایت شوند، حداقل ۸۰۰ نفر از آنها خرید را انجام می‌دهند! یا حتی فکر کنند که با گذاشتن یک کمپین تبلیغاتی و دادن تخفیف‌های فراوان، حجم فروش آنها ناگهان افزایش پیدا می‌کند. چیزی که باعث این اشتباه می‌شود از قلم انداختن گام ارزیابی محصول توسط مشتری است.

 

حالا نوبت قیف‌های پیچیده‌تر است!

قیف بازاریابی

قیف بازاریابی بعدی که به آن می‌پردازیم، از ۵ گام تشکیل شده است. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم:

 • گام اول: آگاهی از برند
 • گام دوم: علاقه‌مندی مخاطب

در این گام، مخاطب که با برند ما آشنا شده کم‌کم به محصولات یا خدمات ما علاقه‌مند می‌شود؛ محتواهای سایت را می‌خواند و حتی در شبکه‌های اجتماعی به دنبال آن برند می‌گردد.

 • گام سوم: ارزیابی
 • گام چهارم: تصمیم‌گیری

حالا کاربر بعد از ارزیابی می‌خواهد تصمیم بگیرد که بالاخره این محصول را بخرد یا نه؟ شاید شما در زمینه کاری‌تان محصولی را ارائه دهید که چهار برند دیگر هم با همان کیفیت در حال فروش آن هستند. گاهی مشتری بین محصول شما و برندهای دیگر دچار تردید می‌شود و نمی‌داند که کدام خرید بهترین نتیجه را برای او به دنبال دارد.

 • گام پنجم: خرید

یادگیری مدل‌های گوناگون قیف بازاریابی چه فایده‌ای دارد؟

تفکیک گام‌های قیف بازاریابی برای بسیاری از بیزنس‌ها نکته بسیار مهمی به شمار می‌رسد. چون این کسب ‌و کارها بسته به شناختی که از مخاطب خود و زمینه فعالیتشان دارند می‌توانند عملکرد خود در گام‌های این قیف را بهبود ببخشند. بدون شک، مدل‌های قیف بازاریابی زیاد هستند.

حتی این قیف‌ها و سازوکارشان در برخی کلاس‌ها آموزش داده می‌شوند. اما نکته مهم این است که کدام یک از این قیف‌های بازاریابی در کسب و کار شما قابل اجرا هستند؟ در حقیقت بهتر است که به جای استفاده از چندین قیف بازاریابی یا حتی ترکیب آنها با هم، یک قیف را انتخاب کرده و طبق آن عمل کنید. 

این مطلب به پایان رسید اما یادگیری دیجیتال مارکتینگ ادامه دارد؛پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به نقشه راه دیجیتالینگ بزنید تا مقالات متنی، صوتی، ویدیویی و محصولات مرتبط با «آموزش‌  دیجیتال مارکتینگ» را مشاهده و مطالعه بفرمایید.

دوست دارید به عنوان یک حرفه‌ای در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنید؟

می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. شما بهار آموزش دیجیتال مارکتینگتان را چگونه آغاز کردید؟ ما در دیجیتالینگ، آغازی اصولی و بهاری سرسبز را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا سال‌های پیش روی مارکتینگ خودتان را در حال و هوایی سرشار از اعتماد به نفس و مهارت سپری کنید.

در دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ که بیش از ۲۲ ساعت آموزش ویدیویی پروژه‌محور را تشکیل می‌دهد شما یاد می‌گیرید که چگونه باید در مسیر دیجیتال مارکتینگ قدم بگذارید و در ادامه چگونه مسیر را برای پیشرفت خودتان برنامه‌ریزی کنید. اگر اهل عمل هستید و تصمیمتان برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر کاردرست و درجه‌یک، جدی است دستتان را به ما بدهید و بگذارید در قدم‌های آغازین مسیرتان در کنارتان باشیم.

ما به شما تجربه، مهارت و دانشی که در طول هفت سال به دست آورده‌ایم را پیشنهاد می‌دهیم. شما بدون شک، برنده اصلی این پیشنهاد خواهید بود.

ورود به دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ

خلاصه‌ای از آنچه با هم در قیف بازاریابی گفتیم:

 • قیف بازاریابی، مراحلی را نشان می‌دهد که کاربر با طی کردن آنها محصولات یا خدمات شما را خریداری می‌کند.
 • «آگاهی»، «ارزیابی» و «خرید» گام‌های موجود در ساده‌ترین قیف بازاریابی هستند.
 • در یک قیف پیچیده‌تر که از پنج بخش تشکیل شده است، گام‌هایی همچون: «آگاهی از برند»، «علاقه‌مندی مخاطب»، «ارزیابی»، «تصمیم‌گیری» و «خرید» دیده می‌شوند.
 • با تفکیک گام‌های قیف بازاریابی برای کسب و کار خودتان می‌توانید دستی به سر و گوش عملکرد خود در این گام‌ها بکشید و آنها به بهبود ببخشید.

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون از قیف بازاریابی برای کسب و کار خود استفاده کرده‌اید؟

استفاده از این قیف‌ چه تاثیری در بیزنس شما داشته است؟

چه توصیه‌ای برای کسانی که تازه می‌خواهند از قیف‌های بازاریابی استفاده ‌کنند دارید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
دیجیتال مارکتینگ چیست و نقطه صفر آن کجاست؟

. مقدماتی

بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار دارند، نه تنها رشد و بقای طولانی‌ مدتشان را به چالش می‌کشند، بلکه زمینه فراموش شدن خود را هم فراهم می‌کنند. دنیای دیجیتال با امکانات فوق‌العاده‌ خود این فرصت را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا خیلی ساده‌تر و با سرعت و کیفیت بیشتری به کسب درآمد بپردازند. برای چشیدن طعم پیروزی

2
نگاهی جمع و جور به بازاریابی در شبکه اجتماعی در ایران

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟بیان مفهوم به زبان ساده

. مقدماتی

اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد ویژه وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه می‌شویم که با خود قبلی‌مان فرسنگ‌ها فاصله می‌گیریم. اگر این فرد، درست باشد،

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

امین غضنفرنژاد
نوشته شده در: ۱۲:۱۲ ۰۳/۱۱/۱۳۹۹

سلام این افزونه ای که استفاده میکنید مطالب مرتبط رو پایین شماره گذاری میکنه چیه اسمش؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۰:۴۷ ۰۶/۱۱/۱۳۹۹

سلام روز بخیر
آقای غضنفرنژاد عزیز برای این شماره گذاری کد نویسی شده و در حال حاضر پلاگینی براش نیست

×