بستن

مفهوم بازاریابی درونگرا، آهنربایی که بی‌جار و جنجال، مشتری پیدا می‌کند

1,021 بازدید ۲ کامنت
اهنربا در بازاریابی جاذبه ای

درونگرایی، مفهومی مه‌آلود است. آدم‌ها، شرکت‌ها و روش‌هایی که ویژگی درونگرایی را با خود به دوش می‌کشند همیشه بیشتر از جبهه مخالفشان، یعنی برونگراها پر از رمز و راز و پیچیدگی هستند. شاید چیزی شبیه به ضرب المثل: «از آن نترس که های و هو دارد، از آن بترس که سر به تو دارد» در مورد درونگرایی هم صادق باشد؛ البته نه به آن ترسناکی و نه به آن بدی.
اتفاقا، سهم بزرگی از پیشرفت دنیا، مدیون آدم‌هایی است که به حساب بقیه، درونگرا بوده‌اند. در این مقاله از دیجیتالینگ به سراغ «بازاریابی درونگرا» می‌رویم و جنبه‌های مثبت و منفی آن را موشکافی می‌کنیم. با ما همراه باشید.وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به پادکست این مقاله گوش دهید.

 

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم بازاریابی درونگرا آشنا می‌شویم.
 • مزیت‌های اینباند مارکتینگ را برای کسب و کارهای کوچک بررسی می‌کنیم.
 • ۵ نکته طلایی را در مورد بازاریابی درونگرا یاد می‌گیریم.

 

اهنربا در بازاریابی ربایشی

منظور از بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) چیست؟

شاید بشه گفت بازاریابی به دو بخش کلی تقسیم می‌شود؛ بازاریابی درونگرا (Inbound marketing) و بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing). بیشتر ما با بخش برونگرای بازاریابی آشنا هستیم. در بازاریابی برونگرا، خودمان به سراغ مخاطبمان می‌رفتیم و از او می‌خواستیم که از کالا یا خدماتمان استفاده کند.اما در بازاریابی درونگرا، این مخاطب است که به سراغ ما می‌آید تا محصولمان را خریداری کند یا خدماتمان را به کار بگیرد. در زبان فارسی بازاریابی برونگرا، بازاریابی ربایشی یا جاذبه‌ای هم نام دارد.ما مفصل راجع به بازاریابی برونگرا یا ربایشی در دیجیتالینگ صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید.

 

اجازه بدهید چند مثال از بازاریابی درونگرا را با هم بررسی کنیم.

 • وقتی چیزی را در گوگل سرچ می‌کنیم، از میان سایت‌های پیشنهاد شده یکی را انتخاب کرده، وارد آن می‌شویم و از خدمات یا محصولاتش استفاده می‌کنیم.
 • این مورد حتی در شبکه‌های اجتماعی هم اتفاق می‌افتد، مثلا با سرچ یک هشتگ یا حتی به صورت اتفاقی وارد یک پیج شده و جذب محصولات یا خدماتش می‌شویم.
 • هنگام گشت و گذار در شبکه‌های ویدیویی مثل یوتیوب و آپارات به محتوایی مفید و رایگان می‌رسیم که با تماشای آن با یکسری از خدمات و کالاها آشنا می‌شویم.

در تمام این مثال‌ها هیچ صاحب کسب و کاری به سراغ ما نیامد که بگوید از من خرید کن. این ما بودیم که به عنوان یک کاربر به سراغ آنها رفتیم و از محصولات یا خدماتشان استفاده کردیم.

اینباند مارکتینگ، آهنربایی که بی‌جار و جنجال، مشتری پیدا می‌کند

اگر اصطلاح «بازاربابی درونگرا» را در گوگل سرچ کنید با تصویر یک آهنربا روبه‌رو می‌شوید. در حقیقت، این همان کاری است که در اینباند مارکتینگ انجام می‌دهد؛ یعنی جذب مخاطب به روش‌های غیرمستقیم و کارآمد آن هم از طریق تولید محتواهای واقعا مفید و جذاب.
یکی از سایت‌های خوبی که می‌توانید در آن، دوره جامعی در مورد بازاریابی درونگرا بگذرانید (Hopsbot.com) است. پیشنهاد می‌کنم سری به این سایت بزنید و از آموزش‌های آن استفاده کنید.

بازاریابی درونگرا چگونه به رشد کسب و کارهای کوچک کمک می‌کند؟

بازاریابی درونگرا یا برونگرا

داستان بازاریابی و مردم، قصه امروز و فردا نیست. از زمانی که بشر با مفهوم کالا و محصول آشنا شد، فهمید که بازاریابی، بخشی جذایی‌ناپذیر از ماجرای یک کسب و کار است. کم‌کم با رشد جامعه‌های شهری، بازاریابی هم رنگ و روی جذاب‌تری به خود گرفت.
هنوز هم بازاریابی برونگرا بخش قابل توجهی از سهم آشنایی مخاطب با برند، محصولات و جذب مشتری را برعهده دارد. اما این تمام ماجرا نیست. «سث گادین» (Seth Godin) نویسنده، تحلیل‌گر، مشاور بازاریابی بر این باور است که دوران بازاریابی برونگرایی – به خصوص به وسیله تلویزیون – به پایان عمر خود نزدیک شده است.ست گادین نام این از بازاریابی را بازاریابی وقفه‌ای نامیده چون در حال ایجاد وقفه برای مخاطب است.

در واقع، مردم دیگر کوششان از این نوع تبلیغات رنگ و وارنگ شرکت‌ها و برندها پر شده است.
وقتی پیام‌های بازرگانی شروع می‌شوند به جای اینکه از شنیدن آن همه خبرهای خوب درباره محصولاتی که می‌توانند زندگی ما را به یک رویا تبدیل کنند خوشحال شویم، کنترل تلویزیون را برمی‌داریم و خیلی راحت، آن را روی حالت بی‌صدا می‌گذاریم.
با این حساب، فکر می‌کنید دنیای بازاریابی به چه سمتی پیش می‌رود؟ بله، به سمت درونگرایی امروزه بازاریابی درونگرا در حال رشدی صعودی است و این مورد، راه را برای کسب و کارهای کوچک هموارتر می‌کند.

مزیت بازاریابی درونگرایی در چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازاریابی درونگرا، صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. شرکت‌های بزرگ رقم‌های باورنکردنی از سود خود را برای بازاریابی برونگرا کنار می‌گذارند که در بیشتر موارد، آورده‌ چندانی هم برایشان ندارد. اما در اینباند مارکتینگ، نه تنها می‌توان به شکلی واقعی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد، بلکه ماجرا به مسیری می‌رود که مشتری با پای خودش به دنبال محصولات و خدمات ما می‌آید.

اهنربا در کسب و کار اینترنتی

۵ نکته طلایی که باید در مورد بازاریابی درونگرا بدانید

 

 1. «بازاریابی محتوایی» (Content marketing) زیرمجموعه بازاریابی درونگرایی و یکی از مهم‌ترین شاخه‌هایش به شمار می‌رود.
 2. رابطه بین هزینه و صبوری در بازاریابی درونگرا و برونگرا با هم تفاوت‌هایی اساسی دارند. در بازاریابی برونگرا، هر چقدر که هزینه بیشتری صرف یک کمپین بازاریابی شود، بدون نیاز به صبر و حوصله خاصی می‌توان به اهداف مورد نظر نزدیک شد. اما در بازاریابی درونگرا، هزینه چندانی بنسبت بازاریابی برونگرا مورد نیاز نیست اما باید صبوری به خرج داد تا غوره زحماتی که برای این بازاریابی می‌کشیم به حلوایی شیرین تبدیل شود.
 3. اینباند مارکتینگ باید به صورت پیوسته و همیشگی اجرا شود. چون تنها در این صورت است که می‌تواند تاثیر خود را روی مخاطب هدف بگذارد. بنابراین، کارهایی مثل تولید محتوا، فعالیت پیوسته در شبکه‌های اجتماعی و مواردی از این قبیل باید طبق یک استراتژی حساب شده و به صورت پیوسته ادامه پیدا کنند.
 4. بازاریابی درونگرا فقط مختص کسب و کارهای تازه نفس و کوچک نیست. سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ هم مدت‌ها است که به اهمیت این روش پی برده‌اند و آن را جزو برنامه‌‌های بازاریابی‌شان قرار داده‌اند.
 5. در ایران، بازاریابی درونگرا با نام‌های مختلفی مثل بازاریابی ریشه‌ای، جاذبه‌ای، کششی و مواردی از این دست هم خوانده می‌شود. همه این موارد اشاره به اینباند مارکتینگ دارند و یکی هستند.

جلسه کاری در بازاریابی درونگرا

این مطلب به پایان رسید اما یادگیری دیجیتال مارکتینگ ادامه دارد؛پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به نقشه راه دیجیتالینگ بزنید تا مقالات متنی، صوتی، ویدیویی و محصولات مرتبط با «آموزش‌  دیجیتال مارکتینگ» را مشاهده و مطالعه بفرمایید.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در بازاریابی درونگرا گفتیم:

 • در بازاریابی درونگرا، ورق برمی‌گردد و این بار مخاطب برای خرید محصول یا استفاده از خدمات به سراغ ما می‌آید.
 • در (Inbound Marketing) می‌توانید از طریق تولید محتواهای مفید و جذاب، مخاطبان هدف خود را به طور غیرمستقیم جذب کنید.
 • یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازاریابی دورنگرا، صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ تبلیغات است. اما در عوض این کاهش هزینه باید زمان زیادی را برای این نوع از بازاریابی صرف کنید.
 • «بازاریابی محتوایی»، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های بازاریابی درونگرا به شمار می‌رود.

نظر شما چیست؟

آیا شما هم از بازاریابی درونگرا برای معرفی کسب و کارتان استفاده کرده‌اید؟
به نظر شما کدام فرمت محتوایی می‌تواند بیشترین تاثیر را روی جذب کاربران هدف داشته باشد؟
آخرین باری که یک تبلیغ تلویزیونی مفید را تماشا کردید چه زمانی بود؟
چه چیز آن تبلیغ، شما را به سمت خودش جذب کرد؟ بیان متفاوت؟ ماجرای تبلیغ؟ یا جلوه‌های ویدیویی؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
دیجیتال مارکتینگ چیست و نقطه صفر آن کجاست؟

. مقدماتی

بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار دارند، نه تنها رشد و بقای طولانی‌ مدتشان را به چالش می‌کشند، بلکه زمینه فراموش شدن خود را هم فراهم می‌کنند. دنیای دیجیتال با امکانات فوق‌العاده‌ خود این فرصت را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا خیلی ساده‌تر و با سرعت و کیفیت بیشتری به کسب درآمد بپردازند. برای چشیدن طعم پیروزی

2
نگاهی جمع و جور به بازاریابی در شبکه اجتماعی

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟بیان مفهوم به زبان ساده

. مقدماتی

اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد ویژه وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه می‌شویم که با خود قبلی‌مان فرسنگ‌ها فاصله می‌گیریم. اگر این فرد، درست باشد،

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

رضا عالمی
نوشته شده در: ۱۹:۵۲ ۱۰/۱۰/۱۳۹۹

سلام. خدا قوت. کاش درباره‌ی شاخه‌های بازاریابی درونگرا صحبت می‌کردین؟

سئو هم جزوی از شاخه‌های اینباند مارکتینگه؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۲:۳۷ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

سلام روز بخیر رضا عالمی عزیز
ما درباره شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم وبیشتر هم صحبت خواهیم کرد
سئو رو هم جزو شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ میدونیم
البته این نظر ماست و ممکنه رسانه و سایت‌های دیگر در این باره نظرات متفاوتی داشته باشند
برام جالب شد بدونم که چرا این دانستن این سوال براتون مهم هست؟

×