نوشتن، یک شادمانی است. افراد زیادی هستند که برای تجربه این شادی و البته کسب درآمد، دست به قلم می‌شوند. در گذشته، نویسندگان، بخت چندانی برای کسب درآمد از تولید محتوا نداشتند. اگر تیر و تخته به هم می‌خورد و نوشته‌های آنها در قالب یک کتاب چاپ می‌شدند، در بهترین حالت می‌توانستند زیر ۱۰ هزار خواننده پیدا کنند. 

اما با روی کار آمدن مفهوم‌هایی مثل مقاله‌های آنلاین، نویسنده آنلاین و وبلاگ، جانی دوباره به قلم نویسندگان داده شد. حالا دیگر مهم نبود آن نویسنده کجاست چون می‌توانست نوشته‌هایش را به دست میلیون‌ها خواننده برساند و از این راه، ثروتمند هم بشود. اما نوشتن در دنیای وب هم قلق‌های خاص خود را دارد.

 نوشته ما در فضای دیجیتال، تنها هنگامی ارزش واقعی خود را پیدا می‌کند که در جای درست و به دست مخاطب مورد نظرمان برسد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به موضوع «تولید محتوای متنی موفق برای وبلاگ» می‌پردازیم و گلچینی از نکته‌های کاربردی را برایتان توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

پادکست زیر را می‌توانید در جهت تکمیل محتوای متنی گوش جان دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • تاثیر شناخت مخاطب در کیفیت محتوای متنی وبلاگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • با چند روش جالب برای پیدا کردن موضوع تولید محتوا برای وبلاگ، آشنا می‌شویم.
 • روش‌های آغاز تولید محتوا برای وبلاگ و شروع نوشتن را موشکافی می‌کنیم. 
 • تعداد واژگان مناسب برای تولید محتوا را بررسی می‌کنیم.
 • اهمیت وجود مقدمه در محتوای آنلاین را می‌خوانیم.
 • نکته‌های کلیدی داشتن یک وبلاگ منسجم را پیدا می‌کنیم.
 • ویژگی‌های تصاویر خوب برای پست‌های وبلاگ را می‌شماریم.
 • با گام نهایی و کلیدی تولید محتوا برای وبلاگ، آشنا می‌شویم.

 

مخاطب خود را بشناسید

شناخت مخاطب هدف برای تولید محتوا

من در مقاله دیگری در مورد پرسونای مخاطب و اهمیت شناخت کاربرانی که برایشان محتوا تولید می‌کنید به طور مفصل توضیح داده‌ام. 

باید به هنگام جستجوی مخاطب هدفتان از خودتان چنین سوال‌های بپرسید:

 • مخاطب من چه کسی است؟
 • چه محتوایی را دوست دارد؟
 • محتوای من چه نیازی از مخاطب را برطرف می‌کند؟
 • چه چیزی باعث می‌شود که او محتوای من را به دوستانش پیشنهاد دهد؟ یا دوباره به سایت من بگردد؟

 

چگونه موضوع خوبی برای وبلاگمان انتخاب کنیم؟

انتخاب موضوع محتوا

چند روش ساده برای این کار وجود دارد که آنها را با هم بررسی می‌کنیم:

 • موضوع و مخاطب، دوقلوهایی دوست داشتنی

انتخاب موضوع، بستگی مستقیمی به شناخت مخاطبتان دارد. وقتی مخاطب خود را بشناسید و با نیازهایش آشنا باشید، می‌توانید موضوع‌های درست را پیدا کنید.

 • گشت و گذاری در سایت‌های رقیب

باید دست به کار شوید و سایت‌های رقیب خود را بررسی کنید. ببینید راجع به چه موضوعی نوشته‌اند؟ چگونه نوشته‌اند؟ پست‌هایشان چه کامنت‌هایی خورده‌اند؟ یا چقدر در انتخاب موضوع و پوشش دادن آن موفق بوده‌اند؟ در این بین حتی می‌توانید شکاف‌های موجود در محتوای آنها را هم کشف کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد شکاف محتوا و روش‌های استفاده از آن به این مقاله مراجعه کنید.

در این میان، گاهی با وجود جستجو، نمی‌توانیم رقبای چندانی برای موضوع خود پیدا کنیم. این ماجرا دو علت دارد:

 1. رقبای ما در بازارهای سنتی مشغول به کار هستند و وب‌سایت ندارند.
 2. سایت‌های دیگری با کلمه‌های کلیدی زمینه کاری شما محتوا تولید کرده‌اند اما فعالیت تخصصی در آن زمینه ندارند.

در هر صورت، فضای وب، گسترده است و بالاخره حتی اگر ضعیف می‌توانید محتواهایی را در زمینه کاری‌تان پیدا کنید. بیشتر چیزهایی که من در زمینه کاری‌ام یاد گرفتم با بررسی رقبا، کشف نقطه‌های قوت و ضعف و حتی پیروزی‌ها و شکست‌هایشان بوده است. منظور من کپی کردن نیست. منظورم این است که الگوهای کاری و عملکرد رقبایمان را بیرون بکشیم و از آنها ایده بگیریم.

 • جستجوی ردپای کاربران در دنیای وب

قدم بعدی، پیدا کردن کلیدواژه‌هایی است که کاربران در زمینه کاری شما آنها را سرچ می‌کنند. برای این کار باید دست به یک تحقیق جامع در مورد کلمه‌های کلیدی بزنید. این جستجو، نیازها و علامت‌های سوال کاربران در فضا دیجیتال را در اختیار شما قرار می‌دهد. در دیجیتالینگ می‌توانید مقاله‌ای با عنوان «تحقیق کلمه کلیدی» پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنم برای درک عمیق‌تر این موضوع، سری به آن گفتار بزنید. 

 

گذر از خوان اصلی؛ چگونه شروع به نوشتن کنیم؟

شروع نوشتن محتوا

دو گام قبلی، یعنی شناخت مخاطب و پیدا کردن موضوع، پیش مقدمه‌ای برای رسیدن به این بخش بودند. قبل از اینکه دست به کار شویم باید یک موضوع را برای خودمان روشن کنیم: «آیا می‌خواهیم آن محتوا را بر اساس دانسته‌های خودمان بنویسیم یا قرار است محتوایمان ترکیبی از ترجمه و تولید باشد؟» 

البته پیشنهاد من این است که روند تولید محتوای خود را به صورت ترکیبی یعنی ترجمه و تولید بگذاریم. به این ترتیب که بعد از انتخاب موضوع، زیرعنوان‌های مورد نظرمان را مشخص کنیم، بعد ببینیم که سایت‌های خارجی در این مورد چه محتوایی تولید کرده‌اند؟ سپس باید گشتی در فضای خارج از وب و کتاب‌ها داشته باشیم. باید ببینیم موضوعی که ما انتخاب کردیم، چقدر گستردگی دارد؟ چه محتواهایی در قالب کتاب درباره آن منتشر شده‌اند و این منابع تا چه اندازه با کیفیت هستند؟ دست آخر هم باید تمام اطلاعاتی که به دست آوردیم را با دانش خودمان ترکیب کنیم و به صورت یک محتوای بومی شده و با کیفیت در اختیار کاربرانمان قرار دهیم. 

برخی از بلاگرهای ایرانی، تنها به ترجمه محتواهای خارجی بسنده می‌کنند و خودشان هیچ کاری دیگری برای تولید محتوا انجام نمی‌دهند. این کار چندان جالب نیست. چون اولا، بسیاری از کاربران زبان انگلیسی‌شان خوب است و بعد از کمی سرچ به انگلیسی می‌توانند به اصل محتوایی که شما فقط آن را ترجمه کرده‌اید دسترسی پیدا کنند. 

از طرفی، موضوع بومی‌سازی هم مطرح است. شاید لازم باشد که شما بخش‌هایی از محتوای ترجمه شده را با توجه به نیاز کاربر ایرانی، تغییر دهید که باعث ایجاد ارزش شود. پس بهترین کار این است که شما هم آستین‌هایتان را بالا بزنید و از تجربه‌ها یا اطلاعات خودتان در مقاله‌هایتان سخن بگویید. 

 

محدوده تعداد واژگان برای هر محتوای متنی چقدر است؟

برای هر پست وبلاگ، بطور میانگین باید ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه بنویسید. البته گاهی این مقدار تا ۴۰۰۰ کلمه هم افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت، تعداد واژگان محتوای شما بستگی مستقیمی به موضوع محتوا، نیاز مخاطب شما و زمینه کاری‌تان دارد و نمی‌توان نسخه یکسانی برای آن پیچید.

 

مقدمه، اولین آشنایی جدی کاربر با محتوای شماست

بر خلاف مقدمه کتاب‌ها که شاید خوانندگان خیلی به آنها توجه نکنند، مقدمه مقاله‌های اینترنتی به عنوان بخشی مهم و حتی گاهی سرنوشت‌ساز برای آن محتوا در نظر گرفته می‌شود. مقدمه نوشتن را جدی بگیرید. مقدمه محتوای شما، چیزی شبیه به تاثیر اولین ملاقات بین آدم‌ها است. اگر مقدمه‌ای که می‌نویسید، جذاب باشد، کاربر به ادامه خواندن محتوایتان تشویق می‌شود. شاید بهترین کار این باشد که در مقدمه مقاله، وعده‌ای واقعی به کاربر بدهید. 

مثلا به او بگویید که قرار است بعد از خواندن این مقاله، چه چیزی را یاد بگیرد یا با چه موضوعی آشنا شود. نوشتن موردی (بولت‌وار) پرسش‌هایی که در طول مقاله به آنها پاسخ داده‌اید هم می‌تواند شروع خوبی برای مقاله شما باشد. در این بین، استفاده از یکسری آمار و ارقام هم می‌تواند به جذابیت ماجرا کمک کند. استفاده از آمار و ارقام واقعی برای کاربران بسیار جذاب است. به ویژه اگر این آمار را از یک وب‌سایت معتبر که کاربران آن را می‌شناسند استخراج کرده باشید. 

 

رازهای داشتن یک وبلاگ منسجم

تولید محتوا برای وبلاگ، کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. شما باید یک برنامه منسجم برای تولید محتوایتان داشته باشید. این انسجام نه تنها در کل سایت بلکه باید در تک‌تک پست‌هایتان هم به چشم بخورد. محتوای شما نباید کاربر را گیج کند. بهتر است یک قالب از پیش طراحی شده برای پست‌هایتان در نظر بگیرید. مثلا ساده‌ترین قالبی که وجود دارد چیزی شبیه به زیر است:

 • مقدمه
 • متن اصلی
 • جمع‌بندی و سخن پایانی

اگر هنوز درباره الگوی پست‌های خود تردید دارید می‌توانید قبل از انتشار، آنها را به دوستانتان یا برخی از مخاطبان هدفتان نشان دهید و نظرشان را بپرسید. حتی می‌توانید الگوها یا چهارچوب‌های موجود در سایت‌های رقیب و وب‌سایت‌های خارجی را بررسی کنید و از آنها هم ایده بگیرید. 

 

داستان سئو و ماجراهای درون آن

سئوی محتوا

خوب…می‌رسیم به بحث همیشگی محتواها، یعنی سئو. تمام زحمت‌های شما برای تهیه یک «محتوای با کیفیت»، تنها در صورتی به نتیجه می‌رسد که از آخرین اصول سئو در وب‌سایت و محتوایتان استفاده کنید. من در مقاله دیگری راجع به «سئوی محتوایی» برایتان مفصل توضیح داده‌ام که می‌توانید برای درک بیشتر موضوع، آن را مطالعه کنید.. یادگیری سئو داخلی و آشنا بودن با الگوریتم‌های گوگل و موتورهای جستجو باعث می‌شود که محتوای باکیفیت شما تبدیل به یک محتوای استاندارد شود و جایگاه واقعی خود را در میان نتایج گوگل پیدا کند.

 

انتخاب عنوان محتوا و ساخت یک ویترین زیبا 

نوشتن عنوان محتوا

عنوان مقاله شما اولین نفر از محتوای شما است که با کاربران حال و احوال می‌کند. اگر این عنوان، ظاهری جذاب، شیک، مرتب و حتی سئو شده نداشته باشد، کاربر هم به خودش زحمت نمی‌دهد تا روی لینک محتوایتان کلیک کند.

 مراقب باشید که یک وقت عنوان لینک شما با مفهوم محتوایی که نوشتید فرقی نداشته باشد. چون در آن صورت، ممکن است ناخواسته به کاربرانتان دروغ بگویید و اعتبار وب‌سایت خود را زیر سوال ببرید. پس اگر لازم است، برای انتخاب عنوان مناسب، زمان بگذارید و تیتری قلاب گونه بسازید.

 

تصاویر را فراموش نکنید

انتخاب تصویر مناسب در محتوا

استفاده از تصاویر تاثیر زیادی در جذاب شدن متن و تشویق کاربر به خواندن آن تا انتها دارد. البته نه تنها تصویر بلکه ویدیو و فایل صوتی هم تاثیری مشابه روی کاربر و سئوی داخلی می‌گذارند و پست شما را تکمیل می‌کنند. اگر می‌توانید حتما برای این بخش از کارتان هم زمان و هزینه کافی را کنار بگذارید. پیشنهاد می‌کنم در مورد تصاویر پستتان، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از تصاویر مرتبط با موضوع متنتان استفاده کنید.
 • استفاده از اینفوگرافیک هم می‌تواند تاثیر زیادی در جذاب کردن متن داشته باشد. این گونه تصاویر به علت خاص بودن، ارتباط مستقیم با موضوع و وجود توضیحات بسیار کوتاهی که دارند، نه تنها برای کاربران بلکه برای گوگل هم جذاب هستند. با جستجو در گوگل می‌توانید نمونه‌های زیادی از این تصاویر را مشاهده کنید. 

 

CTA یک بده بستان واقعی در دنیای وب

CTA در محتوا

«CTA» که مخفف اصطلاح «Call To Action» است به محتوای شما یک هدف نهایی می‌دهد. شاید بتوان گفت که این گام آخر برای ایجاد ارتباط بین شما و کاربرانتان است که توسط آنها برداشته می‌شود. شما در طول محتوای با کیفیت و مفیدی که برای کاربرانتان تولید کردید، صداقت و حسن نیتتان را به آنها نشان دادید. در نهایت از آنها می‌خواهید که به برندتان توجه کنند، نگاهی به محصولاتتان بیندازند یا عضو سایتتان شوند. برای داشتن یک «CTA» خوب باید موارد زیادی را در نظر بگیرید؛ مثلا اینکه:

 • هدایت کاربر به چه شکلی انجام شود؟ یک لینک ساده؟ طراحی یک دکمه؟ یا…
 • در کجای متن قرار بگیرد؟ اول، وسط یا انتها؟
 • هدایت کاربر به کدام صفحه باعث افزایش راندمان سایت و فروش می‌شود؟ صفحه اول؟ صفحه محصولات؟ یا…

در حقیقت، بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این پرسش‌ها تجربه و آزمودن راه‌حل‌های گوناگون است. اما مطمئن باشید که وجود «CTA» می‌تواند به پست‌های شما و در کل، سایتتان کمک کند. حتی ممکن است باعث شود که کاربران برایتان کامنت هم بگذارند.

 اگر سری به مقاله‌های دیجیتالینگ بزنید حتما مقاله‌ای با موضوع کامنت مارکتینگ را پیدا خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید. چون کامنت‌های کاربران، نه تنها باعث تعامل بیشتر با سایتتان می‌شود بلکه از نظر گوگل، نوعی محتوای ارزشمند در نظر گرفته می‌شوند. 

 

نظر شما چیست؟ 

آیا تاکنون تجربه مدیریت یک وبلاگ یا نوشتن محتوا برای وبلاگ را داشته‌اید؟

به نظر شما آیا نوع موضوع وبلاگ می‌تواند اهمیت نکته‌های گفته شده در این مقاله را دست‌کاری کند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

احسان خانی
نوشته شده در: ۱۸:۲۵ ۱۳/۱۲/۱۳۹۹

با سلام
ممنون از مطالب خوبی که گذاشتید
سوالی که دارم شاید زیاد به این پست مربوط نباشه اما مطلب نزدیکتری بهش پیدا نکردم:
من برای نوشته های وبلاگم یک پادکست هم قرار میدم اما مشکل اینجاست که با هر پلیری تست کردم سرعت سایت به طرز وحشتناکی میره بالا، از ۴ ثانیه به ۲۶ ثانیه لود کامل!
تموم موارد مثل سرعت هاست دانلود و لیزی لود رو هم رعایت کردم اما نمیدونم واقعا چرا اینطور میشه! شما راهکاری دارید برای حل این مشکل؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۲۱:۰۹ ۱۳/۱۲/۱۳۹۹

سلام وقت بخیر جناب خانی عزیز
خواهش میکنم
تمام مقالات دیجیتالینگ همونطور که میدونین پادکست و فایل صوتی دارند ما تمام فایل‌های صوتی رو مستقیم آپلود می‌کنیم در هاست و از طریق پلیر وردپرس نمایش میدیم و از نظر سرعت مشکلی نداریم
تنها موردی که وجود داره این هست که ویژگی autoplay رو غیر فعال کردیم حتما این مورد رو بررسی کنید
چون ویدیو و صوت تا زمانی که کاربر روی دکمه play کلیک نکرده نیازی به پخش ندارند
این مورد رو که بررسی کردید یه راهکار دیگر هم وجود داره
میتونین تو کد امبد شده از پادگیرهایی مثل کست باکس و… دریافت کنید و اون کد رو قرار بدید
به احتمال زیاد مشکل‌تون باید برطرف شده باشه

بابت نامربوط بودن کامنت هم نگران نباشید بهرحال یک جایی باید پرسیده میشد😊
موفق باشید