در دنیای وب، واژه‌ها از قدرت بسیاری برخوردار هستند. کاربران پرسش‌های خود را در قالب یک یا چند واژه خلاصه می‌کنند و موتورهای جستجو نیز بر همان اساس، محتواهای سطح وب را کاوش کرده و بهترین و مرتبط‌ترین وب‌سایت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 پس، قبل از هر چیز، باید ریشه ماجرای موفقیت در دنیای وب را در لابه‌لای واژه‌ها پیدا کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «تحقیق کلمات کلیدی» می‌رویم و این مهارت استراتژیک را با هم یاد می‌گیریم. با ما همراه باشید.  

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید از این قسمت به نسخه صوتی آن گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با تحقیق کلمات کلیدی و اهمیت آن بیشتر آشنا می‌شویم.
  • سه روش پایه‌ای برای آغاز تحقیق جامع کلمات کلیدی را بررسی می‌کنیم.
  • با ابزارهای کاربردی تحقیق واژه‌های کلیدی آشنا می‌شویم. 
  • علت وارد کردن نام سایت‌ها در داده‌های تحقیق واژه‌های کلیدی را موشکافی می‌کنیم.
  • فوت کوزه‌گری تحقیق جامع کلمات کلیدی را یاد می‌گیریم. 

 

منظور از کلمه کلیدی چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی

شاید بد نباشد قبل از توضیح مفهوم «تحقیق کلمات کلیدی» سری به معنای «کلمه کلیدی» یا «کلیدواژه» بزنیم. وقتی کاربران مختلف وارد گوگل می‌شوند، سوالات خود را نه در قالب یک جمله بلکه در پوشش یک یا چند واژه وارد باکس جستجوی گوگل می‌کنند. به این واژه‌ها «کلمه کلیدی» گفته می‌شود. با انجام این کار توسط کاربران، گوگل آنها را به صفحه‌ای از نتایج خودش منتقل می‌کند که سایت‌های مختلف درباره آن کلیدواژه، محتوای مرتبط تولید کرده‌اند. 

 

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

مراحل تحقیق کلمات کلیدی

ما به عنوان مدیر یا صاحب یک وب‌سایت باید بدانیم که در زمینه کاریمان چه کلمات کلیدی وجود دارند و قبل از هر اقدامی برای سئوی سایت، روی کشف آنها زمان بگذاریم. در واقع، اولین و مهم‌ترین قدم برای سئو، تحقیق کلمات کلیدی، آن هم به صورت جامع است. مشکل بیشتر وب‌سایت‌ها این است که به جای انجام یک تحقیق درست و حسابی، فقط روی کلیدواژه‌هایی که احساس می‌کنند خیلی جستجو می‌شوند، زمان و هزینه می‌گذارند.

 اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید که می‌خواهید یک فروشگاه آنلاین غذا و لوازم حیوانات خانگی را راه‌اندازی کنید. با خودتان فکر می‌کنید که کار کردن روی کلیدواژه‌هایی مثل «غذای سگ»، «غذای گربه» یا «غذای پرنده» که در فروشگاه من هم وجود دارند، اقدام عاقلانه‌ای است. چون حتما کاربران هم به دنبال این کلیدواژه‌ها می‌گردند. پس بهتر است با این کلمه‌های کلیدی وارد صفحه اول نتایج گوگل شوم.

 در واقع، تمام چیزی که ما می‌دانیم تنها حدس و گمان است و روی ستون‌های ناپایدار «شاید» بنا شده است. ما واقعا نمی‌دانیم که این واژه‌ها چقدر سرچ می‌شوند و مخاطبانی که آنها را جستجو می‌کنند، به دنبال رسیدن به چه هدفی هستند. واژه «گربه» را در نظر بگیرید. شاید شما به این نتیجه برسید که واژه «گربه» سرچ بالایی دارد. اما آیا برای یک پت شاپ خوب است که با این واژه بالا بیاید؟

 آیا کسی که این واژه را در گوگل جستجو می‌کند، به دنبال خرید غذای گربه یا پیدا کردن اطلاعاتی در مورد گربه است؟ یا فقط می‌خواهد عکس یک گربه را دانلود کند یا حتی در فکر خریدن یک گربه است؟! پس نیازی نیست که یک پت شاپ با چنین واژه‌ای بالا بیاید. حتی با وجود اینکه واژه «گربه» به طور مستقیم در زمینه کاری پت شاپ قرار دارد، اما مخاطبان هدف آن یعنی صاحبان گربه‌های خانگی را پوشش نمی‌دهد. 

 

چگونه باید تحقیق کلمات کلیدی را آغاز کنیم؟

راه اول: خودتان را به جای کاربران بگذارید

نگاه از دید کاربران

شاید بهترین کار این باشد که خودتان را جای کاربران بگذارید. اگر خود من بخواهم غذایی برای مثلا یک گربه خانگی بخرم، شاید اولین چیزی که سرچ می‌کنم، عبارت «فروشگاه آنلاین غذای حیوانات خانگی» یا در اصطلاح «پت شاپ» است. بعد با توجه به نتایجی که گوگل در اختیارم می‌گذارد و با توجه به جایگاهی آن وب‌سایت‌ها در صفحه نمایش دارند، فروشگاه مورد نظرم را انتخاب می‌کنم.  

راه دوم: از بخش جستجوهای مرتبط گوگل کمک بگیرید

به هنگام جستجو در گوگل، بخش (Searches related) نیز پیشنهادهای مرتبط خوبی را به کاربران ارائه می‌دهد. مثلا وقتی واژه «پت شاپ» را سرچ می‌کنید، پیشنهادهای مرتبطی مانند «پت شاپ پرندگان» یا «پت شاپ آنلاین غرب تهران» یا موارد دیگری به شما نمایش داده می‌شود. حالا شما کلیدواژه «پت شاپ پرندگان» را دوباره سرچ می‌کنید و به همین ترتیب، باز هم به تعدادی وب‌سایت و پیشنهادهای مرتبط می‌رسید. این بار هم نام آن وب‌سایت‌ها را در یک برگه اکسل، لیست کنید. 

راه سوم: از ساجست‌های گوگل کمک بگیرید

وقتی یک کلمه کلیدی را در گوگل سرچ می‌کنید، قبل از زدن اینتر و آغاز جستجو، تعدادی عبارت پیشنهادی (Suggested) برای شما به نمایش درمی‌آید. این موارد را هم به لیست خود اضافه کنید. بهتر است این تحقیق را متوقف نکرده و در بازه‌های زمانی مختلف، مثلا هر ماه یک بار، این روند را تکرار کنید. چون ممکن است تعداد کلیدواژه‌ها کم یا زیاد شوند. 

 

چگونه می‌توانیم تعداد دقیق سرچ کلیدواژه‌ها را مشخص کنیم؟

متاسفانه هیچ ابزاری وجود ندارد که به ما تعداد دقیق سرچ‌های یک کلیدواژه، میزان رقابتی بودن آن و حتی مقدار زمانی که ما با کار کردن روی آن کلیدواژه می‌توانیم به صفحه اول گوگل بیاییم را نشان دهد. تمام راه‌ها و ابزارهایی که برایتان می‌گوییم، تنها تخمینی از تعداد سرچ‌های این کلمه‌های کلیدی را در اختیار ما قرار می‌دهند. 

مگر اینکه شما برای سایت‌تان یک کمپین گوگل ادز اجرا کنید و آن زمان میتوانید متوجه شوید که هر کلیدواژه چقدر جستجو خواهد شد.

 

معرفی ابزارهای کاربردی برای تحقیق کلمات کلیدی

در مسیر تحقیق کلمات کلیدی، استفاده از چند ابزار می‌تواند کارها را برایتان ساده‌تر کند و آمار بهتری را در اختیارتان قرار دهد. در ادامه، چند مورد از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را به شما معرفی می‌کنم. 

  • KWFinder

kw finder

اولین ابزار تحقیق کلمات کلیدی که به آن می‌پردازیم، کی دبلیو فایندر (KWFinder) است. اگر در این وب‌سایت یک حساب کاربری بسازید، روزانه می‌توانید تا ۵ کلیدواژه را در آن جستجو کرده و از اطلاعات آن استفاده کنید. معمولا داده‌هایی که از طریق این سایت در اختیار شما قرار می‌گیرند اعداد و ارقامی هستند که بین صفر تا ۱۰۰، حدود سرچ یک کلیدواژه در یک بازه زمانی مشخص و میزان سختی آن را به شما نشان می‌دهند.

 حتی آمار و ارقامی هم راجع به رقبایتان به شما می‌دهد که می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. حالا باید در فایل اکسلی که برای کلیدواژه‌های خود تهیه کردید، میزان سختی و حدود سرچ آنها در طول ماه را بنویسید. 

  • Keyword Planner

سایت keyword planner

کیورد پلنر، ابزاری متعلق به گوگل است. برای استفاده از این ابزار باید اکانت گوگل ادز (Google Ads) داشته باشید و حداقل یک بار کمپینی را در آن راه‌اندازی کرده باشید. این ابزار به شما می‌گوید که در یک بازه زمانی مشخص، یک کلمه کلیدی چند بار سرچ می‌شود. البته این عدد هیچ وقت دقیق نیست. اما باز هم به ما کمک می‌کند تا با حدود کار و میزان سرچ این کلیدواژه‌ها آشنا شویم. 

 

چرا باید به هنگام تحقیق کلمات کلیدی، اسم سایت‌ها را بنویسیم؟

اولین فایده این کار، شناسایی دقیق رقبای ما در سئو است. مثلا شاید به هنگام تحقیق در مورد کلیدواژه «پت شاپ» به وب‌سایتی برخورد کنیم که در بیشتر کلمه‌های کلیدی مشابه، حضور داشته باشد. این وب‌سایت، بزرگ‌ترین رقیب ما در یک سال آینده است. اما رقبای ضعیف‌تر از این وب‌سایت هم وجود دارند که می‌توانیم رقابتمان را با آنها آغاز کنیم. 

از طرف دیگر، برای اینکه تحقیق کلمات کلیدی شما جامع‌تر باشد، می‌توانید الکسای سایت‌های رقیبتان را بررسی کرده و پنج کلمه‌کلیدی اصلی‌شان را که ورودی خوبی با آنها دارند، مشخص کنید. سپس آن کلیدواژه‌ها را نیز به فایل اکسل یا همان لیستی که در حال تهیه آن هستید اضافه کرده و میزان سرچ آنها را هم بررسی کنید. من با استفاده از این بخش، دید بسیار بهتری راجع به کلمات کلیدی موجود در زمینه کاری‌ام پیدا کردم. ابزارهای دیگری هم مانند (Ahrefs) و (Moz) هم می‌توانند به شما کمک کنند.

اگر می‌خواهید تحقیقات جامع‌تری روی کلمه‌های کلیدی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم حتما اکانت پریمیوم ابزارهایی که برایتان معرفی کردم را تهیه کنید. چون مزیت‌های زیادی دارد. مثلا متوجه می‌شوید که هر کدام از وب‌سایت‌ها با چه کلمات کلیدی از گوگل ورودی دارند یا درصد محبوبیت کلمات کلیدی را به شما نشان می‌دهد.

 

فوت کوزه‌گری تحقیق کلمات کلیدی

نکته‌ مهمی که نباید آن را از قلم بیندازید این است که باید مشخص کنید هر کلمه‌کلیدی با چه صفحه‌ای از وب‌سایتتان بالا بیاید. بیایید به همان مثال «پت شاپ» برگردیم. این خیلی خوب است که صفحه اصلی سایتتان با این کلیدواژه بالا بیاید اما کلمات کلیدی دیگری هم هستند که شما باید آنها را پوشش دهید.

 مثلا «پت شاپ چیست؟» بدون تردید، مخاطب این دو کلیدواژه، افراد متفاوتی هستند که هدف‌های مختلفی از جستجوی خود دارند اما شما باید با تولید محتوای مناسب، آنها را هم در نظر بگیرید.

نکته بعدی، مرتبط بودن کلیدواژه با محتوای صفحه‌ای است که با آن بالا می‌آید. اگر شما صفحه‌ای از سایتتان را با کلیدواژه «غذای گربه» بالا بیاورید اما در آن، خبری از غذای گربه یا حتی توضیحی در این مورد نباشد، خیلی راحت کاربرانی که می‌توانستند به مشتریان شما تبدیل شوند را از دست می‌دهید.

 

نظر شما چیست؟

آیا شما برای وب‌سایت خود تحقیق کلمات کلیدی را انجام داده‌اید؟

چند درصد از محتواهای وب‌سایت شما بر اساس نتایج حاصل از تحقیق کلمات کلیدی نوشته‌ شده‌اند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

mahshad.rezapour
نوشته شده در: ۱۳:۱۳ ۱۴/۰۲/۱۴۰۰

پادکست هاتون واقعا آموزنده و مفیده. لطفا راجع به
Google Tag Manager
Google Search Console
Technical SEO
هم پادکست تهیه کنید . با تشکر، دوستدار دیجیتالینگ✋