کامنت مارکتینگ و تاثیر آن بر سئو

چطور با کامنت، مارکتینگ کنیم؟!

علیرضا ابراهیمیان
۶ خرداد ۱۴۰۰
44 بازدید ۰ کامنت

بیشتر ما دوست داریم نظرمان را راجع به موضوع‌های که به آنها علاقه‌مند هستیم به دیگران بگوییم یا از آن بهتر، نظرمان را در مورد آن موضوع‌ها از ما بپرسند. چون در این صورت، فرصت بیان فکرهایمان را پیدا خواهیم کرد. در دنیای وب می‌توانیم نظرات خود را در قالب کامنت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌ها می‌گذاریم به گوش بقیه برسانیم. 

اکنون این موضوع بسیار مهم‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. چون گذاشتن کامنت‌ها به روشی تاثیرگذار برای مارکتینگ و بهبود سئوی سایت‌ها تبدیل شده است. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «کامنت مارکتینگ» می‌رویم. با ما همراه باشید. 

نسخه شنیداری این مقاله آماده برای شنیدن شماست:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم کامنت مارکتینگ آشنا می‌شویم.
 • موضوع «Comment Marketing» در شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • اهمیت کامنت مارکتینگ در سطح وب را موشکافی می‌کنیم.
 • یک تجربه جالب از تاثیر کامنت‌های کاربران روی سئو را می‌خوانیم.
 • نکته‌های طلایی موثر در موفقیت کامنت مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.
 • تجربه‌ای شنیدنی از تاثیر «Comment Marketing» در جابه‌جایی نتایج جستجوی گوگل را می‌خوانیم.

منظور از کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت‌ها یا همان نظراتی که کاربران برای پست‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی – مثلا اینستاگرام، لینکدین یا توییتر – و صفحات مختلف وب مثل سایت های محتوایی، فروشگاه اینترنتی و… می‌گذارند نوعی تلاش برای برقراری ارتباط بیشتر با دیگران است. هر چقدر که این تعامل و تلاش، بیشتر صورت بگیرد، به این معنی است که آن پست در میان کاربران محبوب‌تر شده است. 

کامنت مارکتینگ (Comment Marketing) یعنی ما بتوانیم از کامنت‌هایی که به سمت پیج یا سایتمان می‌آیند، به شیوه‌ای هوشمندانه استفاده کنیم تا هم خودمان و هم کاربران از این کار سود ببرند. کامنت مارکتینگ و تاثیرات مثبت آن

ردپای کامنت مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که می‌دانید هر شبکه اجتماعی یک یا چند الگوریتم دارد. این شبکه‌ها با استفاده از الگوریتم‌هایشان در میان محتوای شما و دیگران به دنبال بهترین پست‌ها می‌گردند تا آنها را به کاربران بیشتری نشان دهد. 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در اینستاگرام، بهترین پست‌ها، یعنی پست‌هایی که نرخ مشارکت بالایی دارند، مربوط به مسابقه‌ها هستند. در واقع می‌توان گفت، از بهترین پیج‌های بیزینسی اینستاگرام، پیج‌هایی هستند که در آنها مسابقه برگزار می‌شود. برای دانستن چم و خم «برگزاری مسابقه در شبکه‌های اجتماعی» می‌توانید به مقاله‌ای که در این مورد در دیجیتالینگ موجود است سری بزنید. 

وقتی توپ در زمینتان است، خوب بازی کنید!

بسیاری از صاحبان پیج‌های بیزنسی، با وجود آنکه پست‌هایشان نرخ مشارکت بالایی دارند به کامنت کاربرانشان اعتنایی نمی‌کنند یا در بهترین شرایط، پاسخ آنها را با یک لایک کردن می‌دهد. وقتی کاربران برایتان کامنت می‌گذارند، از پیج یا پستتان تعریف می‌کنند یا حتی نظرشان را برایتان می‌نویسند، حتما برایشان وقت بگذارید و پاسخ آنها را بدهید.

شاید این پاسخ دادن باعث شود که کاربر دوباره وارد پست یا پیج شما شود و کامنت شما را ریپلای کند. وقتی کامنت کاربرانتان را جدی می‌گیرید و به تک‌تک آنها پاسخ می‌دهید، فرصتی برای قوی‌تر جلو بردن پیجتان پیدا می‌کنید. حتی ممکن است نرخ پروفایل ویزیت شما افزایش پیدا کند. در حقیقت، وقتی شما به کامنت‌های یک پست پاسخ می‌دهید، آن را زنده نگه می‌دارید.

نمونه کامنت حرفه‌ای در لینکدین

پاسخ به کاربران در شبکه‌های اجتماعی

ماجرای کامنت‌ها و پاسخ دادن به آنها در لینکدین هم به همین ترتیب است با این تفاوت که کامنت‌هایی که در لینکدین گذاشته می‌شوند، تخصصی هستند و پاسخ دادن به آنها باعث می‌شود که خودتان را بهتر به دیگران معرفی کنید.

 در توییتر، موضوع ریتوییت کردن هم مطرح است. در بسیاری از مواقع، موج‌هایی که از توییتر بلند می‌شوند در میان همین کامنت‌ها و ریتوییت‌ها اتفاق می‌افتند. وقتی شما در توییتر درباره یک بیزنس خاص، صحبت می‌کنید، آن را منشن هم می‌کنید و به این ترتیب از او می‌خواهید که پاسخش را در قابل یک کامنت برای شما بگذارد. برخی از بیزنس‌ها مثل «الو پیک» یا «اسنپ»، خیلی سریع پاسخ کاربران را می‌دهند. 

داستان کامنت مارکتینگ در وب

کامنت‌ها فقط متعلق به شبکه‌های اجتماعی نیستند. شاید حتی خود شما به عنوان یک کاربر در وب‌سایت‌های گوناگون کامنت گذاشته باشید. اگر صاحب یک وب‌سایت هستید، موضوع کامنت را خیلی جدی بگیرید. چون کامنت‌هایی که کاربران در سطح وب برایتان می‌گذارند بیش از آنچه که فکرش را بکنید روی سئوی سایتتان تاثیر می‌گذارند. اجازه بدهید در این مورد یکی از تجربه‌های خودم را برایتان تعریف کنم.

وقتی یک کامنت کوچک، نتایج گوگل را دست‌کاری می‌کند

ما در حال کار روی یک صفحه وب بودیم که با وجود محتوای خوب، لینک‌سازی و حتی بک لینک‌هایی که به آن داده شده بود، هنوز در صفحه دوم گوگل گیر کرده بود. بعد از حدود یک هفته، کاربری آمد و یک کامنت در آن صفحه گذاشت. ما هم بلافاصله به آن کامنت جواب دادیم. سعی کردیم پاسخمان آن‌قدر جامع و کامل باشد که کاربرهای دیگر هم این مکالمه کوتاه را بخوانند.

بعد از این ماجرا و گذشت حدود سه روز، آن پیج وارد صفحه اول گوگل شد. دوباره یک کامنت دیگر به آن صفحه داده شد که باعث شد باز هم در نتایج گوگل رتبه بهتری بگیرد. در واقع، این ماجرا به دلیل اهمیت گوگل به آپدیت بودن صفحه‌های سایت‌ها رخ داد. چون وقتی شما یک پست را در وبلاگ خود منتشر می‌کنید، تا مدت‌ها تغییری در آن ایجاد نمی‌شود. 

اما یادتان باشد، فقط شما نیستید که می‌توانید محتوا تولید کنید. کاربران و مخاطبان وب‌سایت شما هم با کامنت‌هایشان می‌توانند دست به تولید یک محتوای ناب و گوگل پسند بزنند. پس سعی کنید مثل یک شکارچی، مراقب تک‌تک کامنت‌هایی که برایتان می‌آید باشید و حتی یکی را هم از دست ندهید. در میان پاسخ به کامنت کاربران حتما صفحه‌های دیگر را هم به آنها پیشنهاد بدهید.همه تولیدمحتوا می‌کنند! شما چطور؟

نگاهی دقیق‌تر به تاثیر کامنت‌ها در وب‌سایت

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به تاثیر کامنت در وب‌سایت‌ها نگاه کنیم به دو مورد خیلی مهم می‌رسیم:

 1. تاثیر کامنت در سئو (که کمی قبل به آن نگاهی انداختیم.)
 2. افزایش Time On Page صفحه‌های شما

وقتی یکی از صفحه‌های سایتتان کامنت‌های زیادی داشته باشد و شما هم به آنها پاسخ داده باشید، کاربرانی که تازه وارد آن صفحه می‌شوند، بعد از خواندن محتوایتان، به سراغ کامنت‌ها می‌روند تا ببینند دیگران چه سوال‌هایی داشتند و شما چه پاسخی به آنها داده‌اید. همین موضوع باعث حضور طولانی‌تر کاربر در صفحه شما می‌شود. 

نکته‌های طلایی موثر در کامنت مارکتینگ

در ادامه صحبتمان در مورد کامنت مارکتینگ به سراغ نکته‌های مهمی می‌رویم که روی این نوع مارکتینگ تاثیرات مثبتی می‌گذارند. بیایید چند مورد از آنها را با هم مرور کنیم:

 • به هر کامنتی که دریافت می‌کنید، خیلی زود پاسخ دهید

پاسخ سریع به کامنت کاربران در دیجیتالینگ

تاریخ پاسخ دادن به کامنت‌ها

نکته مهم در این مورد، سرعت عمل شما به هنگام پاسخ دادن به کاربران است. پاسخ شما نه تنها باید سریع بلکه باید کامل و کاربردی هم باشد. سعی کنید حداکثر تاخیر شما در پاسخ دادن به کامنت‌ها کمتر از یک روز باشد.

 • مقدمات بازگشت کاربر به وب‌سایتتان را فراهم کنید

پاسخ دادن به کامنت کاربران در شبکه‌های اجتماعی، راحت‌تر از وب‌سایت است. چون وقتی شما به کامنت یک کاربر پاسخ می‌دهید، او اعلانی در این باره دریافت می‌کند و به پست شما بازمی‌گردد. به طور خودکار، چنین ویژگی در وب‌سایت‌ها وجود ندارد اما می‌توان آن را ایجاد کرد.

 به این ترتیب که با نصب افزونه یا نوشتن کد، کاری کنید که وقتی کاربر می‌خواهد برایتان کامنت بگذارد، سیستم از او نام و ایمیلش را دریافت کند تا وقتی که به کامنت او پاسخ می‌دهید، بتوانید به صورت سیستماتیک، چنین ایمیلی به او بفرستید: «کاربر عزیز ما به سوال شما پاسخ داده‌ایم پس لطفا برای مشاهده پاسخ خود به سایت مراجعه کنید.» با این کار، هم کاربر دوباره سوال خود و سایت شما را به یاد می‌آورد و هم نرخ بازدید سایتتان افزایش پیدا می‌کند. نمونه دعوت کاربر به مشاهده پاسخ کامنت

 • کامنت‌های منفی را هم منتشر کنید

منتشر کردن کامنت‌های منفی، البته اگر جنبه غیراخلاقی نداشته باشند شاید بتوانند به برند شما کمک می‌کنند. چون وقتی کاربران به وب‌سایت شما سر می‌زنند و می‌بینند که در کنار کامنت‌های مثبت یا سوالی، کامنت‌های منفی هم وجود دارند، به آنها این اطمینان را می‌دهد که شما با فیلتر کردن کامنت‌های منفی سعی در خوب جلوه دادن خودتان ندارید. 

می‌توان این مورد را در سایت دیجی کالا مشاهده کرد. در این سایت، نظرات خوب و بد کاربران در کنار هم قرار دارند. از طرفی، گوش دادن به انتقادها به شما کمک می‌کند تا بخش‌هایی که در آن ضعیف عمل کرده‌اید را شناسایی کرده و برای از میان بردنشان تلاش کنید. شاید هم موضوع، برداشت اشتباه کاربر از سخن یا حتی محصول شما باشد. در این صورت هم توضیح شما می‌تواند نظر آنها نسبت به برندتان را تغییر دهد.

کامنت منفی یک کاربر در دیجیتالینگ

نمونه کامنت انتقادی منتشر شده در سایت دیجیتالینگ

 • امکان کامنت گذاشتن را در تمام صفحه‌های سایتتان فراهم کنید

متاسفانه برخی از وب‌سایت‌ها در بخش زیادی از صفحه‌های سایتشان امکان کامنت‌گذاری را غیرفعال کرده‌اند. حتی این ماجرا برای خودم هم باعث زحمت شد. چون وقتی می‌خواستم سوالم را در مورد یک موضوع از نویسنده مقاله بپرسم، جایی برای نوشتن کامنتم در آن صفحه پیدا نکردم و به ناچار کامنت خود را در صفحه دیگری نوشتم.

 این مورد را در نظر داشته باشید که کامنت کاربران به عنوان یکی از بخش‌های اثرگذار در سئوی داخلی شما محسوب می‌شود. گوگل از سال ۲۰۱۸ این مورد را به طور رسمی اعلام کرده است. برقراری این مشارکت بین شما و کاربران می‌تواند به نفع هر دوی شما – البته بیشتر شما – باشد.

 • با کاربرانتان صمیمی باشید

لحنی که برای پاسخ دادن به کامنت کاربرانتان استفاده می‌کنید، به گروه مخاطبانتان بستگی دارد. این لحن می‌تواند عامیانه یا حتی ساده باشد. پیشنهاد می‌کنم که به هنگام پاسخ به کامنت کاربران، آنها را با نامشان – که معمولا در سایت وارد می‌کنند – خطاب کرده و به خاطر نوشتن این کامنت از آنها تشکر کنید. این موضوع می‌تواند باعث می‌شود که کاربر با سایت شما احساس نزدیکی کند و باز هم به آن سر بزند یا کامنت بگذارد.

پاسخ صمیمانه به کامنت در دیجیتالینگ

نمونه ارتباط به مخاطب در دیجیتالینگ (به کار بردن نام مخاطب در پیام)

 • به تالار گفتگو هم فکر کنید

اگر پرسش و پاسخ در سایت شما زیاد است می‌توانید یک فروم یا تالار گفتگو برای وب‌سایتتان درست کنید. به این ترتیب با یک تیر چند هدف را می‌زنید؛ اول اینکه داشتن یک تالار گفتگو خیلی به بهبود رتبه شما در گوگل کمک می‌کند؛ دوم اینکه به جز خودتان، کاربران دیگر هم می‌توانند به پرسش‌ها پاسخ بدهند. 

پیشنهاد می‌کنم اگر قصد بازاریابی در تالار گفتگو یا فروم را دارید، گفتار «فروم مارکتینگ» را در مدرسه دیجیتالینگ بخوانید.

 • مسیر کامنت گذاشتن را ساده‌سازی کنید

سعی کنید خودتان از دستگاه‌ها و حتی مرورگرهای مختلف، روند کامنت‌گذاری را چک کنید و تا حد امکان آن را برای کاربران ساده‌ کنید. برای مثال دیجیتالینگ، مسیر پیچیده‌ای را برای کامنت گذاری انتخاب می‌کند یا اینکه کاربر را مجبور می‌کنند تا برای گذاشتن کامنت، حتما در سایت ثبت نام کند. دلیل این کار این است که دیجیتالینگ یک سایت تخصصی محسوب شده و تلاش برای ارتباط مستمر با کاربران خود دارد.

سوالات و مواردی که در کامنت‌های سایت دیجیتالینگ مطرح می‌شود با سایت‌های عمومی متفاوت است. به همین علت ما نیاز به ثبت نام را برای کاربران حس کردیم.

اما اگر شما یک وبسایت در یک حوزه عمومی دارید، نیازی به این همه ماجرا نیست. به قول «انیشتین»، کارها را تا حد امکان ساده کنید اما نه خیلی ساده‌تر. می‌توانید به هنگام درج کامنت از کاربر بخواهید که فقط نام و نام خانوادگی یا ایمیلش را در اختیار شما قرار دهد. همین موارد کافی هستند. 

گذاشتن کامنت در دیجیتالینگ

 • صفحه‌ای برای پاسخ به پرسش‌های متداول در نظر بگیرید

یکی از کارهای خوبی که می‌توانید انجام دهید، ساخت صفحه‌ای برای پاسخ به پرسش‌های متداول کاربران است. در این صفحه، شما چند پرسش را در نظر می‌گیرید و به آنها پاسخ کاملی می‌دهید. البته این صفحه باید به گونه‌ای باشد که کاربران بتوانند پرسش‌های تازه را هم اضافه کنند و شما هم پاسخ آنها را بدهید. صفحه پرسش‌های متداول، یکی از بهترین صفحه‌های موجود در هر سایتی است. چون مدام توسط پرسش و پاسخ شما و کاربرانتان به روز می‌شود. 

تجربه یک موفقیت با طعم کامنت

یکی از تجربه‌های جالب من در مورد کامنت مارکتینگ به همین صفحه پرسش و پاسخ با کاربران برمی‌گردد. در آن زمان، صفحه‌ای داشتیم که به وسیله آن در مورد یک موضوع خاص به کاربران مشاوره می‌دادیم. به این ترتیب که از کاربرانمان می‌خواستیم سوالاتشان را بپرسند و ما هم به طور رایگان به آنها پاسخ می‌دادیم. 

آن صفحه نه تنها به یکی از بهترین صفحه‌های ما تبدیل شد بلکه خیلی سریع در نتایج گوگل بالا آمد. تعداد کامنت کاربران از مرز ۳۰۰ عدد هم گذشت. بعد از مدتی، تصمیم گرفتیم که کامنت‌های این صفحه را ببندیم و کاربران را به یک صفحه دیگر ارجاع دهیم تا آن صفحه هم اعتبار پیدا کند. جالب آنجا بود که با وجود بسته شدن امکان کامنت‌گذاری، جذابیت آن صفحه برای کاربران هنوز هم ادامه داشت. کاربران می‌آمدند و از مطالعه پرسش و پاسخ‌ها استفاده می‌کردند. 

شما بازی را آغاز کنید، کاربران ادامه می‌دهندکاربران بازی را ادامه می‌دهند!

شاید یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق کاربران به کامنت‌گذاری، پرسیدن یک سوال از آنها باشد. به این ترتیب در انتهای محتواهای خود، از کاربران یک سوال بپرسید و از آنها بخواهید که پاسخ را برایتان بنویسند. 

گاهی کاربران حال و حوصله دادن کامنت را ندارند اما اگر کسی از آنها سوال بپرسد، خیلی راحت‌تر و با میل بیشتری به آن پاسخ می‌دهند. این مورد نه تنها در وب‌سایت بلکه در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر و لینکدین هم کارساز است. 

علاوه بر پرسیدن سوال در انتهای محتوا، کار دیگری هم وجود دارد که می‌تواند به جذب کامنت کاربران کمک کند. پیشنهاد می‌کنم به عنوان اولین کامنت از نظر صادقانه، نقد یا پیشنهادی که خودتان برای متنتان دارید استفاده کنید. 

یعنی به عنوان یک کاربر برای پست خود کامنت واقعی بگذارید و سپس به عنوان نویسنده پست به آن کامنت پاسخ دهید. البته منظور من این نیست که کامنت فیک برای خودتان بگذارید. مثلا بگویید: «خوب بود، عالی بود یا دست شما درد نکنه!» بلکه به عنوان یک کاربر بیرونی به پست خود نگاه کنید و حتی نظر منفی برای خودتان بگذارید. 

 

پرچم محتوایتان را بالا نگه دارید!

برای شما یک دوره آموزش ویدیویی سئو محتوا تدارک دیده‌ایم و در ۸ ساعت هرآنچه در چنته‌مان است را با شما به اشتراک گذاشتیم؛ تمام مثال‌های دوره را با مدرسه دیجیتالینگ پیش بردیم که فهم موضوع برای شما ساده‌تر باشد.

دوره آموزشی seo content

 نظر شما چیست؟

فکر می‌کنید مسیر کامنت‌گذاری در سایت‌ها می‌تواند از این هم ساده‌تر شود؟

به عنوان یک کاربر، آیا تاکنون از صفحه پرسش‌های متداول یک سایت استفاده کرده‌اید؟

تجربه خودتان از کامنت مارکتینگ را با ما به اشتراک بگذارین.

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید