190 بازدید ۲ کامنت

نوشتن، برای عده‌ای یک علاقه و برای برخی دیگر یک کار است. اما هر دو گروه باید در قدم اول، موضوعی برای نوشتن داشته باشند. در واقع، انتخاب موضوع برای تولید محتوا، چالش مشترکی است که به دغدغه اصلی بسیاری از افراد تبدیل شده است.

هر چقدر که موضوع‌ها خاص‌تر، جنجالی‌تر، جذاب‌تر و کاربردی‌تر باشند، شانس بیشتری برای ورود به صفحه اول گوگل پیدا می‌کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» راهکارهایی را برای انتخاب آسان‌تر موضوع‌ برای محتوانویسی در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید از این قسمت به نسخه صوتی آن گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • اهمیت انجام تحقیق کلمه‌های کلیدی قبل از انتخاب موضوع محتوا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
  • به چند راهکار ساده برای متفاوت عمل کردن در انتخاب موضوع برای تولید محتوا می‌پردازیم.
  • نکته‌های مهم در مورد انتخاب تیتر و توضیح‌های متا را بررسی می‌کنیم.

 

از تحقیق کلمه‌های کلیدی کمک بگیرید

تحقیق کلمه کلیدی برای انتخاب موضوع محتوا

موضوع‌های زیادی برای تولید محتوا وجود دارند. این ماجرا از یک کسب و کار به کسب و کار دیگر کاملا متفاوت است. اما با این وجود برخی از بخش‌های تولید محتوا در میان تمام زمینه‌های کاری، مشترک هستند. «تحقیق کلمه‌های کلیدی» یکی از همین موارد است. 

در واقع، شما باید قبل از تولید محتوای خود این تحقیق مهم را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا موضوع‌های خود را بر اساس نیاز مخاطبتان انتخاب کرده و زمان، هزینه و تلاش خود را روی موضوع‌های بی‌اهمیت به هدر ندهید. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید که شما می‌خواهید مقاله‌ای را راجع به «استارت آپ» بنویسید.

 برای این کار عبارت «استارت آپ چیست؟» را سرچ کرده و تمام لینک‌های صفحه اول را باز می‌کنید. بررسی این لینک‌ها بسیار مهم است چون آنها تلاش زیادی برای ورود به صفحه اول گوگل کرده‌اند. در نتیجه، بررسی آنها می‌تواند دید خوبی نسبت به عمق محتواهای گفته شده در یک موضوع را در اختیارتان بگذارد. 

گذشته از این می‌توانید از «عنوان پیشنهادی گوگل» (google suggestion) برای جستجوی عمیق‌تر استفاده کنید و موضوع‌هایی که به زمینه کاری شما مرتبط هستند را مورد بررسی قرار دهید. سر زدن به بخش «جستجوهای مرتبط» (Search related) هم می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. 

 

چند راهکار ساده برای متفاوت عمل کردن در زمینه محتوا

راهکار متفاوت عمل کردن در محتوا

شاید با خودتان بگویید: «چرا باید این همه زحمت بکشم؟ می‌توانم خیلی راحت محتوای یک مقاله خارجی خوب در مورد استارت آپ را ترجمه کنم و آن را در سایت خودم قرار دهم!» اما در حقیقت، ترجمه کردن یک محتوای خوب خارجی و قرار دادن بی‌کم‌وکاست آن در وب‌سایت خودتان نمی‌تواند به رشد کسب و کارتان کمک کند. 

شما باید به دنبال این باشید که نهایت ماجرای رخ داده در وب فارسی را تحلیل کنید. اگر به مثال خودمان برگردیم با جستجوی عبارت «استارت آپ چیست؟» به وب‌سایت‌هایی می‌رسیم که این عبارت را تعریف کرده‌اند. از این موضوع می‌توان دریافت که توضیح دادن دوباره مفهوم استارت آپ، چیزی جز تکرار گفته‌های دیگر نیست. پس بهتر است از جنبه دیگری به این موضوع نگاه کنید و ناگفته‌ها را توضیح بدهید.

تکنیک دیگری برای نوشتن در مورد یک موضوع وجود دارد که در آن بعد از توضیح مفهوم یا چیستی یک ماجرا و توضیح آن از نگاه برترین متخصص‌های ایرانی و خارجی در انتها چند نمونه ایرانی و خارجی را هم توضیح می‌دهیم که به طور ویژه در آن زمینه مشغول به کار هستند. 

به این ترتیب، کاربر همان‌طور که مطالب را می‌خواند مفهوم برایش جا می‌افتد و به درک عمیق‌تری نسبت به موضوع مورد نظرش دست پیدا می‌کند. گذشته از این، شما هم می‌توانید با یک راهکار ساده و پیدا کردن برترین بخش‌های یک موضوع، حساب خودتان را از دیگر وب‌سایت‌ها سَوا کنید. 

 

فوت و فن چیدن یک ویترین زیبا برای محتوا

متا دیتای محتوا

از بحث متن محتوا که بیرون بیاییم باید به سراغ چینش متا دیتا‌ها (Meta Data) برویم. به زبان ساده، متا دیتاها توضیح‌هایی هستند که در مورد یک داده یا حتی مجموعه‌ای از داده‌ها در اختیار دیگران قرار داده می‌شوند. 

با این حساب، متا دیتای محتوای ما که قرار است در گوگل به نمایش گذاشته شود، شامل تیتر نمایشی محتوا و توضیح‌های کوتاهی است که در حد یکی دو خط، زیر این تیتر قرار می‌گیرند. در مورد شیوه نوشتن این متا دیتاها باید یک نکته ساده و مهم را مد نظر قرار بدهید:

  • متفاوت و جذاب باشید

وقتی در وب فارسی جستجو می‌کنید، اثر چندانی از خلاقیت در تیتر و توضیح‌نویسی به چشمتان نمی‌خورد. چون ما عادت کرده‌ایم که از روی دست یکدیگر کپی کنیم. غافل از آنکه متفاوت بودن، نه پیچیده است و نه سخت. تنها کافی است کمی نگاه خودمان را در مورد موضوعی که درباره‌اش می‌نویسیم تغییر دهیم و حتی خودمان را جای کاربر بگذاریم. 

اگر به مثال استارت آپ بگردیم، می‌توانیم به جای نوشتن تیتر تکراری «استارت آپ چیست؟» بنویسیم: «مفهوم استارت آپ از نگاه کارآفرین‌های ایرانی چیست؟» همین تغییر کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت، چراغ توجه و کنجکاوی را در ذهن مخاطب روشن می‌کند و احتمال کلیک روی لینک را افزایش می‌دهد.

چون ما در آن چند شخصی‌سازی مهم را انجام داده‌ایم؛ یکی اینکه نام ایران را آورده‌ایم و دیگری اینکه به کاربر گوشزد کرده‌ایم که اگر روی این لینک کلیک کند می‌تواند نظر کارآفرین‌ها را در مورد این مفهوم بخواند. برای من بسیار پیش آمده که به علت نوشتن تیتر و توضیحی که کمی چاشنی خلاقیت داشته است، حتی بدون بک‌لینک هم وارد صفحه اول گوگل شده‌ام.  چون این کار، سبد محتوایی کاربر را کامل‌تر می‌کند. 

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم گفتیم…

در این گفتار به سراغ یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان محتوا یعنی «انتخاب موضوع برای تولید محتوا» رفتیم. گفتیم که در قدم اول باید آستین‌ها را بالا بزنیم و تحقیق کلمه‌های کلیدی را با دقت و عمق زیادی انجام دهیم.

 تنها پس از این کار است که می‌توانیم دست به کار شویم و موضوعی را برای نوشتن انتخاب کنیم که در صورت نوشته شدن، دیده و حتی شنیده می‌شود. سپس به سراغ بسته‌بندی محتوای خود رفتیم. گفتیم که باید برای محتوای خود یک ویترین زیبا در گوگل بچینیم تا کاربر را در نگاه اول به خود جذب کند و نرخ کلیک را افزایش دهد. اگر این گفتار برای شما مفید بود، می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

نظر شما چیست؟

چقدر برای پیدا کردن موضوع محتوای خود زمان صرف می‌کنید؟

آیا توضیح‌های متای محتوای شما خلاقانه هستند با ترجیح می‌دهید این متاها به صورت خودکار توسط گوگل انتخاب شوند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

علی رضا قدیریان نیاری
نوشته شده در: ۲۰:۳۰ ۲۴/۱۱/۱۳۹۹

درود .بسیار نیکو بود و مفید به مانند سایر مطالبتون جناب ابراهیمیان.

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۲۰:۴۹ ۲۷/۱۱/۱۳۹۹

وقت بخیر اقای قدیریان عزیز
خوشحالیم که مطالب مفید مورد پسند بوده
همراه ما باشید که حالا حالا ها کار داریم😊