بستن

تعریف بازنشر، بازسازی و بازآفرینی محتوا

387 بازدید ۲ کامنت
بازنشر و بازآفرینی محتوا

خراب کردن همیشه آسان است. حتی می‌توان گفت که بسیار کمتر از آباد کردن و ساختن دردسر دارد. اما گاهی چیزهای ارزشمندی وجود دارند که نمی‌توان به این راحتی از آنها دست کشید. مثلا بناهای تاریخی که گذشته ما را در خودشان به تصویر می‌کشند نمونه‌ای روشن از این موارد هستند.

در دنیای دیجیتال هم محتواهای قدیمی و ارزشمندی وجود دارند که برای تهیه آنها از هیچ، زمان، تلاش و هزینه زیادی صرف شده است. به همین دلیل نمی‌توان و نباید به راحتی روی دکمه «Delete» کلیک کرد و آنها را از بین برد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به موضوعات «بازنشر، بازسازی و بازآفرینی محتوا» می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید از این قسمت به نسخه صوتی آن گوش دهید.

 

منظور از بازنشر محتوا چیست؟

بازنشر محتوا

بازنشر محتوا، مفهوم ساده‌ای دارد. در این روش ما می‌خواهیم محتوایی که قبلا منتشر شده‌اند را دوباره منتشر کنیم. برای این کار، همان محتوا را بدون هرگونه دستکاری از طریق دیگری در دسترس مخاطب قرار می‌دهیم. این محتوا می‌تواند محتوایی باشد که پیش از این خودمان منتشر کردیم یا اینکه محتوا متعلق به مجموعه دیگری است در نهایت در این دو تفاوتی نیست.

اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن‌تر کنم. تصور کنید که حدود شش ماه پیش، یک پست در اینستاگرامتان منتشر شده است.

اکنون به چند دلیل، می‌خواهید آن پست را دوباره به دست مخاطبان خودتان برسانید. برای این کار، همان پست را استوری می‌کنید و می‌نویسید: «اگر هنوز این پست را ندیده‌اید حتما سری به آن بزنید» در اینجا چه اتفاقی می‌افتد؟ یکی از مخاطبان قدیمی‌تان که قبلا این پست را دیده است دوباره آن را مشاهده می‌کند؛ یکی دیگر از فالوورهایتان که به تازگی وارد پیجتان شده و تا حالا آن پست را ندیده است هم فرصت تماشای آن را به دست می‌آورد.

موضوع بازنشر در فضاهای گوناگون متفاوت است. مثلا وقتی یک کانال تلگرام، پست قدیمی خود را در کانال فوروارد می‌کند یا حتی مقاله‌ها و محتواهای قدیمی‌تر در سایت‌ها دوباره در دسترس مخاطب قرار می‌گیرند، یعنی بازنشر صورت گرفته است.

نکته جالب توجهی که می‌تواند موضوع بازنشر محتوا را به فعالیتی مثبت و سازنده تبدیل کند، داشتن یک دلیل روشن از بازنشر محتوا است. این مورد برای خودمان هم اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که من در کانال تلگرام دیجیتالینگ، در مورد علت شروع به تولید پادکست، یک محتوا تولید کردم. مدتی بعد، به روز جهانی پادکست رسیدیم.

در آن روز، مرتبط‌ترین محتوایی که داشتم، همان پادکستی بود که در مورد شیوه آشنایی و آغاز به کار تولید محتواهای صوتی منتشر کرده بودم. به دلیل وجود این بهانه خوب، آن را بازنشر دادم. گذشته از این، شاید کاربری وجود داشت که هنوز آن پادکست را نشنیده بود و حالا می‌توانست از آن استفاده کند.

 یادتان باشد به هنگام بازنشر محتوا نباید از اندازه‌گیری آن غافل شوید. چون بالاخره باید بفهمید که محتوایتان چه بازخوردهایی گرفته، چه فیدبک‌هایی دریافت کرده یا حتی چقدر خوانده و شنیده است. تحلیل داده‌های حاصل از این ماجرا می‌تواند به گرفتن نتیجه بهتر در آینده ختم شود.

 

نگاهی موشکافانه به بازسازی محتوا

بازسازی محتوا

می‌توان بازسازی محتوا را به بازسازی خانه تشبیه کرد. وقتی خانه‌ای قدیمی را بازسازی می‌کنند، با وجود تغییرات زیادی که در چینش دیوارها، محوطه، فضاسازی داخلی، نمای بیرونی و … انجام می‌شود، پایه و اصل بنا در جای خود باقی می‌ماند.

بازسازی محتوا هم به همین ترتیب است. شاید ما قبلا محتوایی را در مورد بازاریابی در فضای دیجیتال تهیه کرده باشیم و در آن از آمار و ارقام آن سالها کمک گرفته باشیم. با رسیدن به سال ۲۰۲۱، دیگر آن آمار و ارقام کارایی خودشان را از دست می‌دهند. احتمال اینکه مخاطب ما هم با دیدن قدیمی بودن آمار موجود در مقاله، سایتمان را ببندد زیاد می‌شود.

به هنگام بازسازی محتوا باز هم به سراغ تولید محتوای تازه نمی‌رویم. بلکه همان محتوای قدیمی را متناسب با تغییرات زمان حال به‌روزرسانی می‌کنیم. مثلا آمارها را اصطلاح می‌کنیم، لوگوی قدیمی خود را با لوگوی جدید عوض می‌کنیم، نکته‌های تازه‌ای را به آن می‌افزاییم یا حتی برخی از بخش‌ها را حذف می‌کنیم. نیازی نیست که در مورد حذف کردن بخشی از محتوای قدیمی خود نگران باشید. حذف محتوا هم بخشی از فرایند بازسازی محتوا است. البته معمولا به این فرایند «آپدیت کردن» می‌گویند.

اجازه بدهید در این بخش، تجربه‌ای از سایت «پت پرس» را برایتان تعریف کنم. سایت پت پرس، یک  دانشنامه و سرویس آنلاین حیوانات خانگی است. ما از سال ۹۷ کار تولید محتوا را برای آن آغاز کرده‌ایم و اکنون تعداد زیادی محتوا در زمینه نگهداری از حیوانات خانگی داریم. از سال ۹۸ تصمیم جدی گرفتیم که با تدوین یک تقویم محتوایی ویژه، به تدریج محتواهای سایت را آپدیت کنیم. البته من دوست دارم این فرایند را «زنده کردن محتوا» بنامم.

به همین ترتیب، محتواهای خود را بر اساس نیاز مخاطب به‌روزرسانی کردیم. این کار باعث شد که ما نتیجه خوبی در سئو سایت بگیریم، اعتبار سایتمان در گوگل بیشتر شد و جایگاه کلمه‌های کلیدی ما در نتایج جستجوی گوگل بالاتر رفت. در کنار تمام این موارد، مخاطب هم خیلی بیشتر از گذشته در سایت می‌ماند، از محتوایی که برایش آماده کرده بودیم استفاده می‌کرد و حتی برایمان کامنت می‌گذاشت. چنین نتیجه‌ای برای سایتی که در زمینه محتوا کار می‌کند خوب است. متاسفانه، بسیاری از سایت‌های ایرانی به جای توجه به این موضوع و بازسازی محتواهای قدیمی خود تمرکزشان را روی تولید محتواهای تازه گذاشته‌اند.

 

منظور از بازآفرینی محتوا چیست؟

بازآفرینی محتوا

در بازآفرینی همه‌چیز از فرمت محتوا گرفته تا حتی خود مخاطب تغییر می‌کند. اجازه بدهید سایت خودمان را مثال بزنم. وقتی دیجیتالینگ راه‌اندازی شد به جای تولید محتوای جدید از روش بازآفرینی محتوا کمک گرفتیم و پادکست‌های کانال تلگرام دیجیتالینگ را به متن تبدیل کرده، از نظر نگارشی محتوا را جذاب و در سایت منتشر کردیم. در کنار این تغییر فرمت از صدا به متن، محتوای صوتی قدیمی خودمان را هم در سایت قرار دادیم. در این بازآفرینی، تعدادی مخاطب جدید به ما اضافه شدند.

مثلا کسانی که حوصله گوش دادن به پادکست‌ها را نداشتند می‌توانستند از محتوای متنی استفاده کنند. شاید در طول فرایند بازآفرینی، تعدادی عکس به محتوایمان اضافه کرده باشیم یا حتی در برخی قسمت‌های از بازسازی محتوا هم استفاده کرده باشیم. چون گذر زمان روی برخی از محتواها تغییراتی ایجاد کرده بود و حتما باید اطلاعات جدید جایگزین داده‌های قدیمی می‌شدند. یعنی روش فعلی سایت دیجیتالینگ برای محتواهایش، ترکیبی از بازآفرینی و بازسازی است.

در آینده تعداد مخاطبان ما از این هم بیشتر می‌شود. چون حالا مخاطبان جدید می‌توانند از طریق گوگل هم ما را پیدا کنند. این امکان برای پادکست‌های کانال تلگرام و پادگیرها وجود نداشت. متاسفانه، موضوع بازآفرینی محتوا خیلی کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که می‌تواند خیلی مفید باشد. مثلا وقتی برای تولید یک محتوای ویدیویی زمان می‌گذاریم اما آنچنان که باید دیده نمی‌شود، می‌توانیم با تبدیل کردن آن به متن یا حتی فایل صوتی و منتشر کردن آن در بسترهای گوناگون به بازآفرینی محتوا بپردازیم.

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در بازآفرینی محتوا گفتیم:

  • در بازنشر محتوا ما محتوای قدیمی را بدون تغییر دادن دوباره منتشر می‌کنیم.این محتوا می‌تواند متعلق به خودمان باشد یا نباشد.
  • وقتی محتوای قدیمی خود را به اطلاعات جدید مجهز کرده یا حتی برخی از بخش‌های قدیمی آن را حذف می‌کنیم، محتوای خودمان را بازسازی کرده‌ایم.
  • بازآفرینی محتوا با تغییرات بسیار گسترده‌ای همراه است. مثلا تبدیل صدا به متن و منتشر کردن آن در یک بستر متفاوت، نمونه‌ای از بازآفرینی محتوا به شمار می‌رود.

 

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون محتوای خود را بازسازی یا بازآفرینی کرده‌اید؟ لطفا تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه صفر محتوا و محتوای دیجیتال

نقطه صفر محتوا و محتوای دیجیتال

زمان مطالعه: 6 دقیقه

. مقدماتی

قرن ۲۱، دوران پادشاهی اطلاعات است. در این زمان، موفقیت افراد در هر زمینه‌ای به میزان اطلاعاتی که در اختیار دارند بستگی پیدا می‌کند. به همین دلیل، تولید و انتشار داده‌های مفید و کاربردی به کسب و کاری مستقل و سودآور تبدیل شده است که اگر به خوبی انجام شود، هم برای فرد تولید کننده و هم برای دریافت کننده محتوا، معامله‌ای دو سر بُرد محسوب می‌شود. در این قسمت از دیجیتالینگ سری به مفهوم

2
تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

. مقدماتی

تولید محتوا، موضوع تازه‌ای نیست. هر کدام از ما در طول روز با داستان‌هایی که برای یکدیگر تعریف می‌کنیم، متن‌های کوتاهی که برای هم می‌نویسیم و صداهایی که برای دیگری ارسال می‌کنیم در حال تولید محتوا البته به سبک خودمان هستیم. ماجرای تولید محتوا از زمانی جالب و البته جدی می‌شود که بخواهیم این روند تولید را به یک هدف مشخص گره بزنیم و آن را به گوش مخاطبان خاصی برسانیم. در این مقاله از

3
اهمیت هدف‌گذاری در تولید محتوا

اهمیت هدف‌گذاری در تولید محتوا

زمان مطالعه: 9 دقیقه

. مقدماتی

هدفتان چیست؟ چند دقیقه طول می‌کشد تا آن را روی کاغذ بنویسید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه می‌خواهید؟ بزرگ‌ترین دلیل سردرگمی‌ انسان، نداشتن هدف است. وقتی در زندگی خود هدفی نداریم، هیچ مسیری برایمان خاص نیست و هیچ اتفاقی خوشحالمان نمی‌کند. این هدف است که شور زندگی و شیرینی طعم زنده بودن را در رگ‌های ما جاری می‌سازد. محتوا نیز مثل انسان، بدون داشتن هدف، تباه می‌شود. وقتی هدفی از نوشتن، ضبط کردن، تولید ویدیو

4
نقطه صفر بازاریابی محتوا و بازاریابی محتوایی

. مقدماتی

گاهی در دنیای دیجیتال مارکتینگ با اصطلاح‌هایی روبه‌رو می‌شویم که با وجود شباهت زیاد، معنایی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. «بازاریابی محتوا» و «بازاریابی محتوایی» نمونه‌هایی از همین شباهت در ظاهر و تفاوت در معنی به شمار می‌روند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «کانتنت مارکتینگ» می‌رویم و علاوه بر تعریف دقیق هر کدام از این دو اصطلاح به توضیح ویژگی‌های بازاریابی محتوایی می‌پردازیم. با ما همراه باشید. قرار است چه چیزهایی را با

5
آشنایی با استراتژی محتوا و سند استراتژی آن

.. متوسطه

یکی از قانون‌های موفقیت، داشتن یک نقشه روشن از مسیر رسیدن به هدف است. چون در این صورت می‌توان از منابع و زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. داشتن استراتژی محتوا نیز نقشه‌ای برای رسیدن به موفقیت در دنیای محتوا به شمار می‌رود. هر اندازه که این نقشه، منسجم‌تر و عمیق‌تر باشد، رسیدن به پیروزی آسان‌تر می‌شود. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ نکته‌هایی مهم در مورد « استراتژی محتوا» می‌رویم و چندوچون

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

حمید رسولی
نوشته شده در: ۱۹:۰۶ ۲۰/۱۲/۱۳۹۹

تشکر
هرچند که بنظرم بازسازی و بازآفرینی محتوا خیلی شبیه بهم هستند
سوال اصلی که دارم این هست که اصلا چرا باید این تفاوت رو بدونیم؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۹:۰۸ ۲۰/۱۲/۱۳۹۹

وقت شما جناب رسولی عزیز
بازسازی به نوعی آپدیت محتوا هست اما بازآفرینی در کل کمی مقوله جدایی دارد که در حوزه فیلم و سینما بیشتر به اقتباس معروف است
هرچه این مباحث را ریشه‌ای بدانیم و درک کنیم در حوزه بازاریابی محتوایی بهتر عمل خواهیم کرد
موفق باشید

×