علیرضا ابراهیمیان
۱۱ اسفند ۱۳۹۹
138 بازدید ۰ کامنت

ناپلئون هیل می‌گوید: «در هر مشکلی بذر منفعتی برابر یا بزرگ‌تر از آن نهفته است.» یکی از مشکلاتی که درست جلوی چشم ما منفعت بزرگ خود را به نمایش گذاشت، حضور فیزیکی در سمینارها و همایش‌هایی بود که در شهرها یا حتی کشورهای دیگر برگزار می‌شدند. 

سختی این ماجرا، کارآفرینان جوان را به این فکر انداخت که سمینارهایی آنلاین برگزار کنند تا موانعی مثل هزینه، مشغله‌های کاری، مسافت یا حتی زمان، نتوانند به عنوان یک محدودیت بر جای خود باقی بمانند. به وجود آمدن این سمینارهای آنلاین باعث شد تا افراد زیادی به اطلاعات موجود در این گردهمایی‌ها دسترسی پیدا کنند. از طرفی، وبینارها امکان جدیدی برای کسب درآمد مهیا کردند. «وبینار»، موضوعی است که در این قسمت از «دیجیتالینگ» به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش جان دهید.

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با وبینار و سازوکار آن آشنا می‌شویم.
 • مزایای شرکت در وبینارها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • وبینار و فیلم‌های آموزشی را با هم مقایسه می‌کنیم.

وبینار چیست؟

«وبینار» (Webinar) یک سمینار آنلاین است. یعنی شما به جای شرکت در یک همایش یا سمینار به صورت حضوری در فضای وب و به صورت مجازی در آن شرکت می‌کنید. در این صورت، دیگر فرقی نمی‌کند که کجا هستید؛ چون حتی در خانه یا محل کارتان هم می‌توانید از اطلاعات موجود در وبینارها استفاده کنید. 

وبینارها چگونه برگزار می‌شوند؟

مراحل اجرای سمینار آنلاین به این صورت که شما در یک وبینار مشخص ثبت‌نام می‌کنید. سپس راس یک ساعت مشخص، نام کاربری و رمز عبور برای لاگین کردن در وب‌سایتی که وبینار در آن برگزار می‌شود را دریافت خواهید کرد. این سمینارهای آنلاین، چیزی شبیه به لایو اینستاگرام اما خیلی ساختاریافته تر هستند. بعد از ورود به سمینار آنلاین می‌توانید هم تصویر مدرس را داشته باشید و هم از اسلایدهایش استفاده کنید. 

شرکت در وبینارها چه مزایایی دارد؟

بیایید با هم نگاهی به این مزیت‌ها بیندازیم:

 • از بین رفتن محدودیت‌های مکانی و زمانی

شما از هر کجای دنیا می‌توانید وبینارهای مورد نظرتان را تماشا کنید و بدون حضور در یک مکان خاص از اطلاعات موجود در آن بهره بگیرید. این مورد به ویژه در زمینه دیجیتال مارکتینگ و برای عزیزانی که در سایر استان‌ها زندگی می‌کنند اهمیت زیادی دارد. چون بسیاری از کلاس‌ها، ورکشاپ‌ها، سمینارها و همایش‌های دیجیتال مارکتینگ در تهران برگزار می‌‌شوند.اتصال مناسب اینترنت تنها وسیله موردنیاز وبینارر 

سایر استان‌های کشور از این نظر محدودیت‌های زیادی دارند. وبینارها با از بین بردن این محدودیت‌ها مسیر استفاده از اطلاعات و یادگیری را برای افراد بسیاری باز کرده‌اند. تنها چیزی که کاربران برای شرکت در وبینارهای مورد علاقه‌شان به آن نیاز دارند یک اتصال اینترنت خوب است. 

 • صرفه‌جویی در هزینه

شرکت در سمینارهای آنلاین باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. چون شما نیازی به حضور در یک مکان خاص و صرف هزینه‌هایی مثل خرید بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس یا حتی خرید غذا ندارید. با کاهش هزینه‌ها می‌توانید به جای شرکت در یک همایش حضوری، ماهانه در چند وبینار شرکت کرده و از موضوع‌های گسترده‌تری استفاده کنید.

 • امکان خروج آسان از وبینار

گاهی پیش می‌آید که ما به علت‌هایی مانند انتخاب اشتباه، ضعیف بودن مدرس یا از دست دادن علاقه‌مان به یک موضوع، نمی‌خواهیم به باقی صحبت‌های مدرس گوش دهیم و در آن وبینار حضور داشته باشیم. در این صورت، خیلی راحت می‌توانیم از وبینار لفت بدهیم. اما اگر به صورت حضوری در سمینار شرکت کرده بودیم به احتمال زیاد مجبور بودیم تا انتهای صحبت‌های مدرس در آن رویداد شرکت کنیم.

 • تماشای سمینار آنلاین حتی با یک موبایل

برای شرکت در وبینار، نیازی به داشتن کامپیوتر یا لپ‌تاپ ندارید. حتی با گوشی خودتان هم می‌توانید در این وبینارها شرکت کنید. 

 • بالا بودن تمرکز

وقتی در سمینارهای آنلاین شرکت می‌کنید، خیلی راحت، هندزفری را در گوشتان می‌گذارید و بدون اینکه حواستان پرت شود، به صحبت‌های مدرس گوش می‌دهید. این میزان از تمرکز به هنگام شرکت حضوری در همایش‌ها یا سمینارها خیلی کم اتفاق می‌افتد. به ویژه اگر با دوستانتان در این رویدادها شرکت کنید، احتمال اینکه تمرکزتان کاهش پیدا کند زیاد است.وبینار به وسیله‌ی خاصی نیاز ندارد!

 • پرسش و پاسخ آسان با مدرس

معمولا در همایش‌ها نمی‌توانید سوال‌های خود را همان موقع از مدرس یا سخنران بپرسید. اما در وبینارها می‌توانید به راحتی سوالتان را از مدرس بپرسید و پاسختان را هم همان موقع دریافت کنید. البته کیفیت پرسش و پاسخ در ورکشاپ ها و کلاس های با ظرفیت کمتر از ۵۰ نفر از نظر من بهتر از وبینار هست.

 • برداشتن محدودیت‌ها برای مدرسان

از طرف دیگر، وبینارها برای مدرسان هم مزیت‌های زیادی دارند. اگر یک مدرس بخواهد کلاس برگزار کند یا حتی همایشی را به راه ‌بیندازد، باید برای مواردی مانند اجاره مکان، پذیرایی و چیزهایی از این دست، هزینه‌های زیادی بکند. 

در صورتی که با اجرای یک وبینار به مقدار زیادی در هزینه‌هایش صرفه‌جویی می‌شود. از طرفی اگر مدرس در تهران یا حتی در ایران هم نباشد می‌تواند با برگزاری وبینار، اطلاعات خود را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. 

 • راهی مناسب برای کسب درآمد

اجرای وبینار را می‌توان به عنوان یک راه کسب درآمد هم در نظر گرفت. تصور کنید شما در مورد یک موضوع خاص، اطلاعات خوبی دارید. خیلی راحت می‌توانید این اطلاعات را در قالب یک وبینار در اختیار دیگران قرار دهید. 

گذشته از این، می‌توانید در کنار وبینارتان، تبلیغات را هم به صورت هوشمندانه انجام دهید یا برند و خدمات خودتان را به دیگران معرفی کنید. یکی از پلتفرم‌های ایرانی وبینار، «ایسمینار» (eseminar.tv) است که وبینارهای مختلفی را پوشش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم سری به این سایت بزنید و آن را بررسی کنید.صفحه اصلی سایت ایسمینار

 • امکان دریافت فیلم وبینار

اگر در وبیناری ثبت نام کنید اما نتوانید در آن شرکت کنید، می‌توانید فیلم آن را دریافت کنید. 

وبینار چه تفاوتی با فیلم آموزشی دارد؟

یک از برتری‌های وبینار در برابر فیلم‌های آموزشی، به روز بودن آنها است. شاید شما درباره یک موضوع به خصوص، پکیج آموزش ویدیویی کاملی را تهیه کنید اما آیا آن آموزش واقعا به روز است؟ این ماجرا به ویژه در مورد موضوع‌هایی مانند دیجیتال مارکتینگ از اهمیت زیادی برخوردار است. 

چون ممکن است در طول یک بازه زمانی کوتاه، اطلاعات جدیدی منتشر شوند و شما با دنبال کردن محتواهای پکیجی که خریداری کردید، از آنها بی‌خبر بمانید. به نظر من، آینده وبینارها روشن است. این سبک انتقال اطلاعات و آموزش‌ها روند رشد خوبی را سپری می‌کند. 

نظر شما چیست؟

تاکنون در چه وبینارهایی شرکت کرده‌اید؟

به نظر شما محتواهایی که در وبینارها ارائه می‌شوند از نظر کیفیت و محتوا در چه سطحی هستند؟

آیا به این فکر کرده‌اید که با راه‌اندازی وبینار، کسب درآمد کنید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.