بستن

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

علیرضا ابراهیمیان
۱۷ اسفند ۱۳۹۹
290 بازدید ۰ کامنت
پوش نوتیفیکیشن چیست؟

در زندگی هر کدام از ما تلنگرهایی کوچک وجود دارند که ما را به یاد چیزی می‌اندازند. گاهی این تلنگر ساعتمان است که ما را در زمان مشخصی بیدار می‌کند تا مبادا خواب بمانیم، حتی گاهی این تلنگر در واژه‌های یک نویسنده پنهان می‌شود و ما را از خوابی چندین ساله بیدار می‌کند. در دنیای وب هم تلنگرهایی وجود دارند که کاربران را به یاد یک وب‌سایت یا اقدامی نیمه‌کاره می‌اندازند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «پوش نوتیفیکیشن» می‌رویم. با ما همراه باشید. 

وقت برای خواندن ندارید؟ به نسخه‌ی صوتی مقاله گوش دهید:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم پوش نوتیفیکیشن بیشتر آشنا می‌شویم.
 • مزیت‌ها و معایب (Push Notification) را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • نکته‌های طلایی داشتن یک (Push Notification) خوب را بررسی می‌کنیم.
 • با معیارهای انتخاب یک سرویس مناسب برای پوش نوتیفکیشن آشنا می‌شویم.

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

پوش نوتیفیکیشن، پیامی آنلاین است که در دسته پیام‌هایی مانند ایمیل و حتی اس‌ام‌اس قرار می‌گیرد با این تفاوت که ساختار ارسال آن و ماجرایی که پس از کلیک برای کاربر رخ می‌دهد متفاوت است. در واقع، کاربر بعد از کلیک کردن روی پوش نوتیفیکیشن، وارد صفحه‌ای از وب یا اپلیکیشنی که قبلا آن را نصب کرده است می‌شود. مثالی از پوش نوتیفیکیشن سایت دیجیتالینگ

پوش نوتیفیکیشن چه مزیت‌هایی دارد؟

عده‌ای در نگاه اول، اس‌ام‌اس را به عنوان رقیب پوش نوتیفیکیشن به حساب می‌آورند. شاید بررسی مزیت‌های پوش نوتیفیکیشن بتواند درک عمیق‌تری نسبت به این روش ارسال پیام در اختیار شما قرار دهد و مسیر انتخاب را برایتان هموارتر سازد:

 • رفتن سر اصل مطلب، بدون پرداختن به حاشیه

یکی از مزیت‌های اصلی پوش نوتیفیکیشن این است که کاربر بی‌درنگ پس از کلیک روی آن، پیام مورد نظر را مشاهده می‌کند و نیازی نیست که برای دیدن پیام پوش نوتیفیکیشن وارد صفحه دیگری شود. اما وقتی کاربر اس‌ام‌اس یا ایمیلی را دریافت می‌کند، ابتدا پوشی را می‌بیند که به او دریافت ایمیل یا اس‌ام‌اس جدید را اطلاع رسانی می‌کند. 

موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود. چون کاربر بعد از کلیک روی پوش، تازه می‌تواند اس‌ام‌اس یا ایمیل را باز کند. بعد از آن کاربر دوباره باید روی لینک موجود در آن پیام کلیک کند تا بتواند بعد از رفتن به یک صفحه دیگر، پیام اصلی را ببیند. سرعت پوش نوتیفیکیشن در انتقال پیام به مخاطب، تاثیر مثبتی روی افزایش نرخ کلیک می‌گذارد.نرخ کلیک در سایت

 • پوش نوتیفیکیشن، ارزان‌تر از اس‌ام‌اس است

به هنگام ارسال اس‌ام‌اس باید به ازای هر پیامکی که ارسال می‌کنید، یک هزینه مشخص را بپردازید. اما در پوش نوتیفیکیشن فقط باید هزینه ماهانه یا سالانه سرویس مورد نظر خود را بپردازید و نیازی نیست که برای تک‌تک پوش‌هایی که در وب‌‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها می‌فرستید هزینه جداگانه‌ای را بپردازید. در نقشه راه «بازاریابی پیامکی(SMS Marketing)» راجع به این مفهوم صحبت کردیم و پیشنهاد می‌کنیم آن را دنبال کنید.

 • امکان ارسال عکس همراه با پیام

مزیت جالب دیگری که پوش نوتیفیکیشن را به گزینه‌ای جذاب برای دیجیتال مارکترها تبدیل می‌کند، امکان ارسال عکس همراه با پیام متنی است. به این ترتیب، گذشته از متن پیام و استفاده از قدرت واژه‌ها برای درگیر کردن کاربر، می‌توانید از عکس‌ها برای جذاب‌تر کردن و برانگیختن حس کنجکاوی کاربران نهایت استفاده را ببرید. 

 • امکان اضافه کردن دکمه 

در پوش نوتیفیکیشن می‌توانید افزون بر متن، عکس و لینک، یکی دو دکمه هم به پیام خود اضافه کنید. این کار می‌تواند باعث جلب توجه کاربر به پیامتان شود و با کلیک روی آن دکمه‌ها به وب‌سایت شما سر بزند.  قراردادن عکس و لینک و دکمه در پوش نوتیفیکیشن

 • احترام به حق انتخاب مخاطب

پوش نوتیفیکیشن، اس‌ام‌اس و ایمیل هر سه در شمار روش‌های بازاریابی اجازه‌ای هستند. این بدان معنا است که قبل از ارسال هر یک از این پیام‌ها از کاربر اجازه می‌گیریم. در این میان، اجازه گرفتن از کاربر برای ارسال پوشن نوتیفیکیشن، خیلی ساده‌تر از زمانی است که می‌خواهیم از کاربرمان برای ارسال پیامک یا ایمیل اجازه بگیریم.

 مثلا در مسیر دریافت اجازه از کاربر برای ارسال ایمیل یا اس‌ام‌اس باید ابتدا او را به سمت ثبت‌نام در وب‌سایت یا وارد کردن آدرس ایملیش در خبرنامه تشویق کنیم. تنها بعد از این کار است که کاربر، مسیری را برای ارسال و دریافت این پیام‌ها باز می‌گذارد.

 اما در پوش نوتیفیکیشن وقتی کاربر وارد صفحه‌ای از یک وب‌سایت می‌شود یا اپلیکیشنی را نصب می‌کند، اعلانی برایش به نمایش درمی‌آید و از او می‌خواهد که اجازه ارسال پوش نوتیفیکیشن از طریق این وب‌سایت را بدهد. بنابراین دیگر نیازی به وارد کردن شماره تماس یا آدرس ایمیلش ندارد. 

در نقشه راه «ایمیل مارکتینگ» راجع به این مفهوم مفصل صحبت کردیم که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.

 • دسته‌بندی کاربران و ارسال پوش‌های هدفمند

وقتی یک وب‌سایت مثلا فروشگاهی از کاربرانش اجازه ارسال پوش نوتیفیکیشن را می‌گیرد، از این کاربرها می‌تواند داده‌های دیگری هم داشته باشد؛ مثلا می‌داند در کدام استان هستند. این مزیت برای کسب و کارهایی که مکان‌محور هستند بسیار مهم است. چون به آنها این امکان را می‌دهد که پوش نوتیفیکیشن‌های خود را دسته‌بندی کرده و برای استان‌های مورد نظرشان پوش‌های خاصی آماده کنند. 

آیا پوش نوتیفیکیشن نقطه ضعفی هم دارد؟

یکی از نقطه ضعف‌های پوش نوتیفیکیشن این است که ما به شماره تماس و اطلاعات مخاطب خود مانند نام، نام‌خانوادگی و… دسترسی نداریم. این موضوع باعث می‌‌شود که نتوانیم پوش نوتیفیکیشن‌های شخصی‌سازی شده‌ای را برای کاربران خود ارسال کنیم و مثلا به آنها بگوییم: «علیرضا ابراهیمیان عزیز، خبر خوبی برایت داریم.» در پوش نوتیفیکیشن، نهایت صمیمیت ما با کاربر به ترکیب‌هایی همگانی مانند: «کاربر عزیز» خلاصه می‌شود.  

اشکال دیگری که بر پوش نوتیفیکیشن وارد است، حجم زیاد پوش‌هایی است که در طول روز برای کاربران ارسال می‌شود. هر وب‌سایت و اپلیکیشنی هم برای خودش پوش نوتیفیکیشن ویژه‌ای دارد. شاید در سال‌های آینده تعداد این ‌پوش‌ها از امروز هم بسیار فراتر رود. این موضوع کار شما را برای جلب توجه مخاطب به سمت خودتان با سختی بیشتری همراه می‌کند. البته این مورد را شاید نتوان اشکال پوش دانست بلکه صاحبین امر این مشکل را بوجود می‌آورند.پوش نوتیفیکیشن‌های زیاد و کلافه کننده

 نکته‌هایی طلایی برای داشتن یک پوش نوتیفیکیشن موفق

 • پوش نوتیفیکیشن بدون عکس مانند دیوار بدون پنجره است

حتما در پوش نوتیفیکیشن‌های اطلاع رسانی خود از عکس استفاده کنید. این عکس باید با وجود حجم کم، با کیفیت و جذاب باشد تا بتوانند بُعد دیداری مخاطب را درگیر کنند.

 • متن فکر شده‌ای برای پوش نوتیفیکیشن خود آماده کنید

من صدها بار پوش نوتیفیکیشن را برای مخاطبان متفاوتی ارسال کردم اما هنوز هم به دنبال متن‌های جذاب‌تر و هدفمندتری برای پوش‌ها می‌گردم. این موضوع از یک کسب و کار به دیگری متفاوت است. در واقع، اگر شما با اصول کپی رایتینگ آشنا باشید می‌‌توانید لحن مورد نیاز مخاطب خود را شناسایی کرده و پیام‌های مناسبی برای کاربران خود ارسال کنید. 

 • عمر پوش نوتیفیکیشن‌ها را مدیریت کنید

یکی از نکته‌هایی که باید به هنگام ارسال پوش نوتیفیکیشن‌ها به آن توجه کنیم، طبقه‌‌بندی آنها بر اساس اولویت و عمری است که می‌خواهیم داشته باشند. مثلا اگر شما یک سایت محتوامحور دارید و هفته‌ای دو پوش نوتیفیکیشن برای کاربران خود ارسال می‌کنید باید از بین آن دو، عمر پوشی که اولویت بیشتری برایتان دارد را افزایش دهید. 

گاهی پوش‌های شما فقط یک روز عمر دارند. مثلا شاید بخواهید خبر یک تخفیف استثنایی برای امروز را به کاربران خود بدهید. در این صورت، ارسال آن برای روزهای پی‌درپی معنایی ندارد. 

 • زمان ارسال پوش نوتیفیکیشن را هوشمندانه انتخاب کنید

ما باید بدانیم که چه زمان‌هایی بهترین انتخاب برای ارسال پوش نوتیفیکیشن هستند. پیدا کردن این زمان‌ها به تجربه شما نیاز دارد و باید با آزمون و خطا به آن برسید. به این ترتیب که در زمان‌های مختلف پوش‌ها را ارسال کنید و با بررسی داده‌ها بهترین زمان ممکن را در نظر بگیرید. در این صورت می‌توان گفت که شما واقعا در حال انجام دیجیتال مارکتینگ هستید. چون یک بازاریابی دیجیتال بر مبنای داده‌ها و نتیجه ارزیابی آنها پیش می‌رود. تخمین زمان مناسب برای پوش نوتیفیکیشن

پوشن نوتیفیکیشن خودکار و ماجراهای پیرامون آن

بسیاری از وب‌سایت‌ها به ویژه سایت‌های خبری – از پوش نوتیفیکیشن خودکار استفاده می‌کنند. به این ترتیب که پوش نوتیفیکیشن را به RSS و‌ب‌سایت خود وصل می‌کنند تا هر روز به طور خودکار خبرهای سایت را برای کاربران ارسال کند. من با پوش نوتیفیکیشن خودکار مخالف هستم. 

چون هدفمندی اندکی دارند، کاربر را خسته می‌کنند و با وجود پوش‌های فراوان ارسالی، نرخ کلیک پایینی دارند. در واقع، شما باید تلاش کنید تا پیام‌هایی که در قالب پوش به کاربرانتان می‌فرستید حرفی برای گفتن و جذابیتی برای دنبال کردن داشته باشند.  

از چه سرویسی برای پوش نوتیفیکیشن استفاده کنیم؟

تا همین چند سال گذشته، سرویس‌های زیادی وجود داشتند که می‌توانستیم از آنها برای ارسال پوش نوتیفیکیشن‌ها استفاده کنیم. اما در حال حاضر به خاطر تحریم‌ها دسترسی به سرویس‌های خارجی با مشکل روبه‌رو شده است. خوشبختانه سرویس‌های ایرانی در زمینه ارسال پوش نوتیفیکیشن آغاز به کار کرده‌اند. 

من با یکی از آن سرویس‌ها سرویس نجوا کار کردم. با وجود آنکه این سرویس به طور ویژه برای پوش نوتیفیکیشن نیست و ایمیل مارکتینگ هم در آن انجام می‌شود اما از بخش ارسال پوش نوتیفیکیشن آن راضی بودم. رایگان بودن پلن معمولی این سرویس هم یکی از نکته‌های مثبتی است که می‌توانید آن را در نظر بگیرید. اگر به دنبال ارسال پوش نوتیفیکیشن‌های هدفمندتر هستید باید هزینه پلن حرفه‌ای آن را پرداخت کنید. نجوا، سایتی برای ساختن پوش نوتیفیکیشن

منظور از پوش‌های هدفمندتر این است که مثلا شما وارد یک وب‌سایت می‌شوید، مطلبی را می‌خوانید یا محصولی را در سبد خرید می‌گذارید ولی خریدتان را کامل نمی‌کنید. مدت کوتاهی بعد از آن پوش نوتیفیکیشنی را از آن وب‌سایت دریافت می‌کنید که از شما می‌خواهد در صورت بروز مشکل در فرآیند خرید یا داشتن سوال در مورد محصول با آنها تماس بگیرید یا برایشان پیام بگذارید.

 این موضوع به شما کمک می‌کند که تصمیم نهایی خود را بگیرید و حتی آن وب‌سایت در نظرتان بهتر جلوه می‌کند. چون احساس می‌کنید که کسی مراقب فرآیندهای سایت است و اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانید روی آنها حساب باز کنید. 

خلاصه‌ای از آنچه با هم گفتیم:

 • پوش نوتیفیکیشن هم مانند اس‌ام‌اس و ایمیل، پیامی است که با هدف جلب توجه کاربران و هدایت آنها به انجام یک اقدام، ارسال می‌شود.
 • پوشن نوتیفیکیشن‌ها مزیت‌های زیادی در مقابل اس‌ام‌اس دارند. مثلا هزینه ارسال آنها ارزان‌تر است و کاربر با کلیک روی پوش نوتیفیکیشن به طور مستقیم پیام را دریافت می‌کند.
 • مواردی مانند کمبود اطلاعات کاربران و ارسال پوش نوتیفیکیشن‌های فراوان از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگون، از نقطه‌های ضعف این روش ارسال پیام به شمار می‌روند. 
 • برای داشتن یک پوش نوتیفیکیشن حرفه‌ای باید حتما از عکس استفاده کنید، متن حساب ‌شده‌ای را برای کاربر در نظر بگیرد، عمر پوش نوتیفیکیشن خود را به درستی انتخاب کرده و زمان مناسب ارسال پیام‌های خود را پیدا کنید. 
 • استفاده از پوش نوتیفیکیشن خودکار و بدون هدفمندی به دلیل بازده اندک و آزار کاربر پیشنهاد نمی‌شود.

نظر شما چیست؟

آیا مشترک پوش نوتیفیکیشن خوبی هستید؟ 

چه ویژگی‌هایی در آن پوش نوتیفیکیشن برای شما جالب یا مفید هستند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه صفر دیجیتال مارکتینگ و چرایی آن

. مقدماتی

بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار دارند، نه تنها رشد و بقای طولانی‌ مدتشان را به چالش می‌کشند، بلکه زمینه فراموش شدن خود را هم فراهم می‌کنند. دنیای دیجیتال با امکانات فوق‌العاده‌ خود این فرصت را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا خیلی ساده‌تر و با سرعت و کیفیت بیشتری به کسب درآمد بپردازند. برای چشیدن طعم پیروزی

2
مفهوم بازاریابی در شبکه اجتماعی

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

. مقدماتی

اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد ویژه وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه می‌شویم که با خود قبلی‌مان فرسنگ‌ها فاصله می‌گیریم. اگر این فرد، درست باشد،

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×