کیفیت، راز ماندگاری است. چیزهای زیادی در طول قرن‌های گذشته، این مورد را اثبات کردند. مثلا تخت جمشید، دیوان حافظ شیرازی یا حتی محصولات ریز و درشتی که برق تحسین را در نگاه ما جاری می‌سازند، نمونه‌ای از این موارد به شمار می‌روند. کیفیت، مهم است چون ارزشمندی را به دنبال دارد.

محصولات، خدمات، محتواها و سخن‌هایی که با کیفیت هستند، خود به خود ارزشمند و خواستنی هم می‌شوند. در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ «محتوای ارزشمند» می‌رویم و از رمز و راز آن سردرمی‌آوریم. وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به ۲ پادکست این مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با ویژگی‌های یک محتوای باکیفیت آشنا می‌شویم.
 • ماجرای یک تجربه جالب از دنبال کردن ترندهای جهانی را با هم می‌خوانیم.
 • محتوای با کیفیت ایرانی و خارجی را با هم مقایسه می‌کنیم.
 • به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که چرا برخی محتواها دیده نمی‌شوند؟
 • رابطه بین رشد دیجی کالا و تولید محتواهای ارزشمند را بررسی می‌کنیم.

یک محتوای با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

محتواهای گوناگون، بسته به هدفی که دارند، می‌توانند معیارهای مختلفی را برای با کیفیت بودن در نظر بگیرند. اما دو معیار اصلی در میان تمام انواع محتوا، مشترک است. بیایید نگاهی به این موارد بیندازیم.

 1.  محتوای با کیفیت، کاربر را به سمت خود جذب می‌کند

  ایجاد یک محتوای عالی و ۵ ستاره

  یک محتوای ارزشمند، می‌تواند در همان دقایق ابتدایی، اعتماد مخاطب را به خود جلب کند. به این ترتیب، کاربر با روی باز و بدون اجبار یا تشویق شما، ایمیلش را وارد سایت می‌کند یا آن مقاله را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. اگر وب‎سایت شما خدمات و محصولاتی را هم برای فروش داشته باشد، شانس ارائه این خدمات و فروش محصولاتتان به آن کاربر علاقه‌مند بسیار افزایش پیدا می‌کند.

 2. محتوای ارزشمند، طبق خواسته مخاطب و برای او تولید شده است

گاهی فاصله ما با مخاطبمان بیش از حدی است که تصورش را می‌کردیم. منظور من از فاصله، بُعد مسافت نیست؛ منظورم فاصله فکری و سلیقه‌ای است. بسیاری از وب‌سایت‌ها در حال تولید و انتشار محتواهایی هستند که به اصطلاح «ترند روز دنیا» به شمار می‌روند. آنها به جای چشم دوختن به خواست مخاطب ایرانی، موضوع‌های جهانی را دنبال می‌کنند.

محتوای عالی و پادشاه

این نکته را در نظر داشته باشید که موضوع ترند در ایران با بقیه دنیا متفاوت است. توجه بی‌هدف به ترندهای جهانی ممکن است روی کاربر ایرانی نتیجه‌ای معکوس داشته باشد.

ماجرای من، ترندهای جهانی و مسیری که داشت به بیراهه می‌رفت!

من هم زمانی با جدیت، ترندهای جهانی را دنبال می‌کردم و از آن موضوع‌ها برای تولید محتواهایم بهره می‌بردم. بعد از مدتی به واسطه نظرات و بازخوردهای کاربرانم متوجه شدم که مسیر اشتباهی را در پیش گرفتم.

به همین خاطر، روند کاری خود را تغییر داده و قبل از انتشار یک پادکست، به سراغ مخاطب می‌رفتم و سعی می‌کردم تا از دل حرف‌های او خواسته‌هایش را کشف کنم. در حیطه کاری من یعنی دیجیتال مارکتینگ، فضاهای زیادی برای کسب اطلاعات از مخاطب وجود دارد.

مثلا گردهمایی‌ها و رویدادهای مختلفی برگزار می‌شوند که می‌توان در آنها با یک تیر، دو نشان زد؛ یعنی هم سطح دانش خود را در این زمینه افزایش داد و هم فرصت صحبت با مخاطبین را پیدا کرد. سعی کردم نتیجه صحبتم با مخاطبان مختلف را در سه بخش جداگانه، دسته‌بندی کنم:

 • کسانی که تازه می‌خواهند دیجیتال مارکتینگ را شروع کنند که تقریبا مقدارشان زیاد بود.
 • کسانی که مدتی است وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اند اما باز هم به آموزش بیشتر نیاز دارند.
 • کسانی که در این زمینه حرفه‌ای هستند اما دوست دارند بیشتر یاد بگیرند.

بعد از آن بود که آستین‌ها را بالا زدم و برای هر کدام از این گروه‌ها شروع به تولید محتوا کردم. این بار برخلاف گذشته، بازخورد خوبی از کاربران گرفتم و همین رویه را ادامه دادم. طی کردن این پروسه برای من خیلی زمان‌بر بود ولی ارزشش را داشت.

اگر قرار بود روند پادکست‌‌های خارجی یا حتی ترندهای جهانی را دنبال می‌کردم و به نظرات کاربرانم اهمیتی نمی‌دادم، شاید هیچ‌وقت نمی‌توانستم چنین بازخوردهای خوبی را از آنها بگیرم.

اگر شما هم با چنین مشکل‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما جهت حرکت خود را به سمت علاقه کاربران تغییر دهید. به این ترتیب، زمان و تلاشی که برای تولید محتوای ارزشمند سپری می‌کنید، به نتیجه می‌رسد.

صبور باشید و اجازه بدهید تا محتوایتان جای خود را در فضای وب پیدا کند. اگر با جدیت کار کنید و روی هدفتان متمرکز باشید، چند ماه بعد به نتایجی می‌رسید که خودتان هم از دیدنشان تعجب می‌کنید.

انواع محتوا

تعریف محتوای با کیفیت در ایران، متفاوت از کشورهای دیگر است

بیشتر کسب و کارها در ایران وبلاگ هم دارند. روند کارشان هم به این ترتیب است که یک کارشناس تولید محتوا را استخدام کرده‌اند و یک‌سری موضوع به او داده‌اند تا آنها را جمع‌آوری، ترجمه و تدوین کند و در سایت بگذارد.

بیشتر این کسب و کارها ادعا می‌کنند که مطالب خوبی برای خواندن دارند. اما وقتی به سراغ محتوای آنها می‌رویم می‌بینیم که در بهترین حالت، یک چیز کاملا معمولی را در سایتشان گذاشته‌اند که آن‌قدرها هم جذاب نیست؛ هیچ چیز تازه‌ای ندارد و حتی خواندنش کاربر را خسته می‌کند. در صورتی که می‌توانستند زمان بیشتری روی این موضوع بگذارند و محتوای ارزشمندی را به دست مخاطب بدهند.

کارشناس تولید محتوا

تولید یک محتوای تنها که کسی آن را نمی‌خواهد…

پررنگ‌ترین هدفی که کسب و کارها را به سمت داشتن وبلاگ و تولید محتوا می‌کشاند، سئو است. در واقع آنها می‌خواهند از وبلاگشان به عنوان یک ورودی در «قیف فروش» (Sales Funnel) خود استفاده کنند. به این ترتیب که با انتشار مطالب گوناگون و پوشش دادن کلیدوا‌ژه‌های مختلف، کاربران را به سمت سایت خودشان و خرید محصولات یا استفاده از خدمات بکشانند.

البته اگر این کار، درست و اصولی انجام شود، شاید حدود سه ماه یا حتی بیشتر زمان ببرد. اما مشکلی که بیشتر سایت‌ها با آن درگیر هستند این است که حتی بعد از گذشت شش ماه و داشتن یک یا چند تولید کننده محتوا و گرافیست، باز هم نمی‌توانند به نتیجه مطلوبشان برسند، محتواهایشان به اشتراک گذاشته نمی‌شود و کسی برای خواندنشان رغبتی نشان نمی‌دهد. یکی از پررنگ‌ترین علت‌های این ماجرا باز هم تمرکز روی محتوای خارجی است.

ترجمه، خوب است؛ اما همیشه کافی نیست

محتوای ترجمه شده

یکی از اشتباه‌هایی که «تولید کنندگان محتوا» انجام می‌دهند ترجمه بدون بومی‌سازی و توجه به خواست مخاطب ایرانی است. این را در نظر داشته باشید که خیلی از وب‌سایت‌های خارجی چه از نظر محتوا، چه از نظر تجربه و چه از نظر رعایت استانداردهای کسب وکار، تقریبا ۱۰ سال از ما جلوتر هستند.

سوالی که ما باید از خودمان بپرسیم این است که آیا این محتوا برای کاربر ایرانی هم جذابیت دارد؟ آیا به آن اعتماد می‌کند؟ در اکثر مواقع، پاسخ منفی است.

۳ کار جالب دیجی کالا در راستای تولید محتوای ارزشمند

دفتر محتوای دیجیکالا

تولید محتوای باکیفیت، واقعا غوغا می‌کند. کسب و کارهای زیادی به دلیل کم اهمیت شمردن تولید محتوا، بعد از یکی دو سال میدان را به نفع رقبایشان خالی کردند. در این میان، وب‌سایت‌هایی هم بودند که محتوا را دست کم نگرفتند و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند.

یکی از وب‌سایت‌های ایرانی که با همین بحث تولید محتوای ارزشمند موفق شد، دیجی کالا است. می‌توان در دیجی‌کالا شاهد چند رویداد محتوایی جالب بود:

 1. محتواهای خوبی که برای توضیح و معرفی محصولات مختلف تولید می‌شدند.
 2. ایجاد بستری مناسب برای نظرات مشتریان که به نوبه خود باعث تولید محتوایی کاربردی و با ارزش شد.
 3. راه‌اندازی دیجی کالا مگ و تولید محتواهایی تخصصی و واقعا با کیفیت.

شاید خیلی‌ها بر این باور باشند که موفقیت دیجی کالا یا سایر سایت‌های بزرگ به این خاطر بوده که پول زیادی خرج کرده‌اند. باید بگویم که من با این موضوع موافق نیستم. در واقع، مهم نیست که شما چقدر پول دارید؛ مهم این است که سرمایه خود را چگونه مدیریت می‌کنید.

شاید فکر کنید که داشتن پول زیاد و انجام تبلیغات گسترده می‌تواند باعث موفقیت یک کسب و کار شود. اما در حقیقت، تبلیغات فقط می‌تواند برای مدتی کوتاه، توجه مخاطبان را به خود جلب کند. در صورتی که تولید محتوای کاربردی، می‌تواند با جلب اعتماد کاربران، جریانی دائمی از توجه مخاطبان را پایه‌ریزی کند؛ اتفاقی که با خرج پول‌های بسیار زیاد هم رخ نمی‌دهد.

لطفا تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت را دست کم نگیرید. چون بهترین تبلیغ برای هر کسب و کاری تمرکز روی تولید محتوای با کیفیت است.

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در ویژگی‌های یک محتوای ارزشمند گفتیم:

 • یک محتوای با کیفیت، توجه کاربر را به سمت خود جلب می‌کند و بر اساس خواسته واقعی مخاطب تولید می‌شود.
 • تمرکز روی ترندهای جهانی برای تولید محتواهایی که مخاطبان آنها ایرانی هستند عموما روشی نادرست در مسیر محتواسازی است که عواقب خوشی را در پی ندارد.
 • متاسفانه بیشتر وب‌سایت‌ها و کسب و کارهای ایرانی به جای تولید محتوا در حال جمع‌آوری و ترجمه محتواهای خارجی هستند. این کار بدون بومی سازی محتوا منجر به ایجاد محتواهایی می‌شود که نه جذاب هستند و نه کاربردی.
 • ترجمه محتواهای خارجی در صورتی می‌تواند مفید باشد که از آن به عنوان یکی از چندین منبع تولید محتوا استفاده شود. یعنی محتوای ترجمه شده بعد از بومی‌سازی با حاصل تجربه، نظر یا فکر نویسنده ایرانی ترکیب شوند.
 • اگر به دنبال جلب اعتماد کاربران و توجه دائمی آنها هستید باید به سمت تولید محتوای جذاب و با کیفیت حرکت کنید.

 

نظر شما چیست؟

فکر می‌کنید محتوای سایت شما از نظر کاربرانتان هم با کیفیت است؟

از ۱ تا ۱۰ چه نمره‌ای به ارزشمندی و با کیفیت بودن محتوای خودتان می‌دهید؟

فکر می‌کنید مشتریانتان هم همین نمره را به محتوای شما می‌دهند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ملیحه خیری
نوشته شده در: ۱۲:۲۶ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

جالبه که ما هم تو بلاگمون یک زمان فقط ترندهای جهانی و اینفوگرافیک های ترند رو ترجمه و منتشر میکردیم
سوالاتی دربارش ازمون میشد که حودمون هم نمیتونستیم پاسخ بدیم برای همین دیگه متوقفش کردیم و به قول شما در حال تمرکز روی کیفیت محتوا هستیم تا کمیت

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۳:۲۷ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

سلام بر شما خانم ملیحه خیری عزیز
ممنون از اینکه تجربه‌تون رو با ما و مخاطبان دیجیتالینگ به اشتراک گذاشتید
بله با شما درباره تمرکز روی کیفیت محتوا کاملا موافق هستم