روش های جذب لید

روش های دریافت سرنخ (Lead) از کاربر

علیرضا ابراهیمیان
۲۱ اسفند ۱۳۹۹
266 بازدید ۴ کامنت

لیدها، پل‌هایی بین شما و کاربرانتان هستند که به شما امکان برقراری ارتباط و آشنایی بیشتر با کاربر را می‌دهند. هر چقدر که این لیدها بیشتر و با کیفیت‌تر باشند، احتمال تبدیل کردن کاربران به مشتری‌های وفادار سایت افزایش پیدا می‌کند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» روش‌های «دریافت لید» از کاربران را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

وقت برای مطالعه‌ی مقاله ندارید؟ راه‌حل گوش دادن به پادکست زیر است:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با موضوع لید و اهمیت دریافت آن از بازدیدکنندگان بیشتر آشنا می‌شویم. 
 • شیوه دریافت لید از طریق کامنت را بررسی می‌کنیم.
 • نکات دریافت لید از طریق ثبت نام در سایت را موشکافی می‌کنیم.
 • روش‌های دریافت لید از طریق برگزاری وبینار و بخش خبرنامه سایت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • بایدها و نبایدهای جذب سرنخ از طریق پاپ آپ را می‌خوانیم.
 • ریزه‌کاری‌های دریافت لید از طریق شبکه‌های اجتماعی را مرور می‌کنیم.
 • با شیوه جذب مستقیم سرنخ از طریق بنر تبلیغاتی آشنا می‌شویم.

لید چیست؟

«سرنخ» (Lead) اطلاعاتی است که از بازدیدکنندگان سایت دریافت می‌کنیم و به ما این اجازه را می‌دهد تا دوباره این ارتباط را با کاربر برقرار کنیم. معمولا در وب‌سایت‌ها اطلاعاتی مانند ایمیل یا شماره تلفن در شمار بهترین لیدها قرار دارند. در گفتار «لید چیست» مفصل راجع به لید صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.لید سرنخ چیست

چرا دریافت لید از بازدیدکنندگان مهم است؟

بسیاری از بازدیدکنندگان تنها یک بار پس از ورود به سایت یا حتی انجام یک خرید، از سایت می‌روند و دیگر به آن بازنمی‌گردند. در این شرایط، اگر از آنها سرنخی داشته باشیم، می‌توانیم با فرستادن ایمیل یا دادن پیامک، دوباره کاربر را به سمت وب‌سایت برگردانیم. 

چگونه می‌توانیم از بازدیدکنندگان سرنخ(لید) بگیریم؟

ایمیل یا شماره تلفن، اطلاعاتی هستند که افراد آنها را به همین راحتی در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند؛ به ویژه شماره تلفن. چون تماس‌ها یا پیامک‌های اسپم، ذهن آنها را نقره‌داغ کرده است. حتی خود شما هم در مقام یک کاربر وب، به راحتی شماره تماس و حتی ایمیلتان را در اختیار وب‌سایت‌ها قرار نمی‌دهید. در حقیقت، اولین قدم برای دریافت لید، ساخت یک دلیل قانع کننده است. 

آشنایی با روش‌های دریافت لید از بازدیدکنندگان

در ادامه مقاله به سراغ چند راهکار می‌رویم که با استفاده از آنها می‌توان لیدهایی از جنس ایمیل را دریافت کرد.

 • جذب سرنخ از طریق کامنت

معمولا در تمام وب‌سایت‌ها می‌توان جایی را برای نوشتن نظرات پیدا کرد. با وجود اینکه دریافت لید از طریق کامنت، راحت است. اما وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که اصلا کامنتی دریافت نمی‌کنند. این ماجرا می‌تواند دلیل‌های گوناگونی داشته باشد. مثلا جذاب نبودن محتوا، درخواست نکردن از بازدیدکنندگان مطلب برای نوشتن نظرشان، سخت یا طولانی بودن فرآیند نوشتن کامنت و مواردی از این دست می‌توانند از تعداد کامنت‌ها بکاهند.نمونه برای ارسال پیامک بعد از دریافت پاسخ

 نکته جالبی که بد نیست شما هم آن را در نظر بگیرید، گذاشتن یک فیلد اضافه در بخش نظرات است با این عنوان که اگر برای کامنتی که کاربر نوشته است پاسخی ارسال شد، از طریق ایمیل یا پیامک او را با خبر کنید. این کار باعث می‌شود که کاربر دلیلی برای بازگشت به سایت شما پیدا کند.  ما در سایت دیجیتالینگ به این نکته اشاره کردیم که پاسخ از طریق کامنت برای شما ارسال خواهد شد.

 • ثبت نام کاربر در وب‌سایت

ثبت نام بازدیدکننده نیز یکی از روش‌های دریافت لید از بازدیدکنندگان به شمار می‌رود. در این میان باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید. 

ثبت نام کاربر در سایت

 • فرآیند ثبت نام را ساده‌سازی کنید

من سایت‌های زیادی را دیده‌ام که فرم ثبت نام سایت را با فرم استخدام در شرکت اشتباه گرفته‌اند و از کاربر اطلاعاتی را می‌خواهند که اصلا ارتباطی با وب‌سایت پیدا نمی‌کند. مثلا شماره ملی یکی از این موارد است. اگر چنین فیلدهایی در فرم ثبت نام سایت شما وجود دارند، حتما آنها را بردارید. برای مثال مهم ترین سرنخی که دیجیتالینگ از بازدیدکنندگان خود دریافت می‌کند شماره تلفن است و دیگر دریافت ایمیل کاربر به اختیار خود او است.

 • به کاربر یک دلیل خوب بدهید

اگر می‌خواهید کاربران در وب‌سایت شما ثبت نام کنند، باید یک دلیل خوب به آنها بدهید. مثلا بعد از ثبت نام در سایت، امکان دسترسی به برخی از محتواها را پیدا کند، یا اطلاعات مهمی برایش فرستاده شود. برای این نمونه ما در سایت دیجیتالینگ در حال تولید محتوای ارزشمند و رایگان هستیم که به بازدیدکنندگان کنندگان دلیلی خوبی برای ثبت نام بدهیم.

 • یادآوری را فراموش نکنید

بهتر است که بعد از ثبت نام بازدیدکنندگان برایشان یک ایمیل خوش‌آمد گویی بفرستید. چند روز بعد از ثبت نام هم دوباره به آنها ایمیل بزنید و با دادن یک ایبوک، دعوت به خواندن یک مقاله خوب یا تماشای یک ویدیوی اختصاصی، او را به سایت بازگردانید. اگر دلایلی که برای بازگشت به سایتتان به کاربر می‌دهید ارزشمند و به‌جا باشند، احتمال اینکه او به یک مشتری وفادار تبدیل شود، افزایش پیدا می‌کند. البته بهتر است برای این کار یک فرآیند مشخص را برنامه ریزی کنید که به  صورت خودکار این برنامه برای کاربران سایت پیاده شود.

اگر وب‌سایت شما قابلیت ثبت نام ندارد، می‌توانید یک فایل یا ویدیوی ارزشمند را در سایتتان بگذارید تا کاربران بعد از وارد کردن ایمیلشان بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. البته به یاد داشته باشید که نباید فایل را در همان صفحه به کاربر بدهید. بلکه باید آن را برایش ایمیل کنید. چون گاهی پیش می‌آید که برخی از کاربران از ایمیل‌هایی نامعتبر برای پر کردن فیلدهایی این چنینی استفاده می‌کنند. ارسال ایمیل برای ایجاد دلیل برای بازگشت کاربر

 • برگزاری وبینار، رویداد یا همایش

شما می‌توانید با برگزاری یک وبینار در سایتتان یا در پلتفرم‌هایی مثل ایسمینار، ایمیل‌ها را از کاربران دریافت کنید. برای مثال من برای دوره تلگرام مارکتینگ یک وبینار معارفه برگزار کردم که در یک بازه ۷ روزه بیش از ۱۳۰ نفر در آن شرکت کردند.وبینار در دوران کرونا رشد قابل توجهی داشته و یک فضای مناسب برای جذب سرنخ محسوب می‌شود.

ثبت نام در ایسمینار

 • بهینه کردن بخش خبرنامه سایت

وب‌سایت‌های زیادی هستند که قسمتی از صفحه سایتشان را به باکس خبرنامه اختصاص می‌دهند. اما متن این بخش و چیزی که در انتها به کاربر داده می‌شود، آن‌قدر جذاب نیست. به همین دلیل، بسیاری از سایت‌ها شانس خود را برای دریافت لید از بخش خبرنامه از دست می‌دهند. در واقع، بیشتر آنها به جای صحبت از مزیت‌هایی که کاربر در مقابل دادن ایمیلش دریافت می‌کند، بانک ایمیل خود را به رخ کاربران می‌کشند و مثلا می‌گویند: «تاکنون ۱۰۰ هزار نفر عضو خبرنامه ما شده‌اند!» 

اگر نگاهی به وب‌سایت‌های خارجی بیندازید، می‌بینید که آنها برای بخش عضویت در خبرنامه، خلاقیت بسیار بیشتری به خرج داده‌اند؛ چه از نظر متن و شیوه جذب مخاطب و چه از نظر پیشنهادهای جذابی که بعد از وارد کردن ایمیلش دریافت خواهد کرد.

 • پاپ آپ 

استفاده از پاپ آپ‌ (Pop-up) در وب‌سایت باید کاملا هوشمندانه انجام شود. اگر کاربر، لحظه‌ای احساس کند که وجود آن پاپ آپ آزارش می‌دهد، ممکن است خیلی راحت، سایت شما را به مقصد سایت رقیب، ترک کند. به همین دلیل باید بسیار مراقب باشید. مثلا به محض اینکه کاربر وارد سایت می‌شود، نباید پاپ آپ را به او نمایش دهید. 

می‌توانید این کار را به زمانی موکول کنید که کاربر وارد صفحه دیگری از سایت می‌شود یا حداقل تا پایین صفحه‌ای که واردش شده را به سمت پایین اسکرول می‌کند. حتی می‌توانید برای این کار زمان بگیرید؛ مثلا بعد از گذشت ۳۰ ثانیه از حضور کاربر به او پاپ آپ را نشان دهید و از او بخواهید که ایمیلش را در عوض نمایش یک ویدیوی جذاب یا یک کتاب یا مطالب هفتگی کاربردی در اختیار شما قرار دهد.

 • دریافت ایمیل از طریق گروه‌های تلگرامی و پیج اینستاگرام

اگر صاحب کانال یا ادمین یک سوپرگروه تخصصی تلگرامی هستید می‌توانید برای تعامل بیشتر با مخاطب ایمیل را دریافت کنید یا اینکه یک گوگل شیت (Google Sheet) درست کنید و از اعضای گروه و یا کانال بخواهید که اطلاعات تماس یا ایمیلشان را در آن وارد کنند. 

اگر پیج اینستاگرام شما بیش از ۱۰k فالوئر واقعی دارد، می‌توانید یک استوری لینک‌دار در پیجتان بگذارید و به این ترتیب با هدایت کاربران به وب‌سایتتان از آنها سرنخ بگیرید. 

 • ساخت بنر HTML5 در یک وب‌سایت مشابه

آخرین روش که به نظر من یکی از روش‌های بسیار جذاب است، ساخت یک بنر HTML5 در وب‌سایتی مشابه وب‌سایت شما است. منظورم از این تشابه، از نظر موضوعی و محتوایی است. من نمونه مشابه این کار را از «الوپیک» دیدم. به این ترتیب که در یک وب‌سایت بنری از الو پیک با چند فیلد وجود داشت و از کاربران خواسته شده بود که برای استخدام در الوپیک، نام و نام خانوادگی و شماره تماسشان را وارد بنر کرده و روی دکمه ثبت‌نام کلیک کنند. 

الوپیک در نتیجه این کار، بدون اینکه اصلا نیازی به هدایت کاربر به وب‌سایتش داشته باشد، لیدهای مورد نیازش را از کاربران دریافت می‌کرد. یادتان باشد، اصلا به سراغ خرید بانک ایمیل نروید. چون گذشته از اینکه هیچ شناختی از مخاطب هدف خود ندارید، با انجام ایمیل مارکتینگ و بدون در نظر گرفتن پرمیشن مارکتینگ، باعث آزار کاربران می‌شوید. 

در انتها شما را دعوت می‌کنم به مطالعه مطلب «۱۵ روش کاربردی برای افزایش لیست ایمیل کاربران» که چند روز اخیر در دیجیتالینگ منتشر شد.

نظر شما چیست؟

شما از چه روشی برای دریافت لید استفاده می‌کنید؟

آیا راهی برای جلوگیری یا کاهش لیدهای نامعتبر سراغ دارید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

4 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

مهسا احمدی
نوشته شده در: ۱۳:۲۴ ۲۱/۱۲/۱۳۹۹

ممنونم اینکه مثال از خودتان می‌زنید باعث میشه بیشتر بفهمیم
فقط اون تصویر از الوپیک رو در صفحه قرار ندادین؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۳:۲۶ ۲۱/۱۲/۱۳۹۹

درود بر شما خانم احمدی عزیز
بله خواهش می‌کنم تلاش‌مون بر این هست که از تجربیات خودمون یا کیس استادی‌هایی که در ایران دیدیم و مطالعه کردیم قرار بدیم
در مورد بنر html5 الوپیک که باعث دریافت لید هم شده بود متاسفانه تصویر رو در فضای وب پیدا نکردیم که قرار بدیم
اگر مورد مشابهی را یافتیم حتما در به روز رسانی این مقاله خواهیم گذاشت

مهسا احمدی
نوشته شده در: ۱۴:۰۷ ۲۱/۱۲/۱۳۹۹

مگه مطلب به روز رسانی میشه؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۴:۰۹ ۲۱/۱۲/۱۳۹۹

بله بعد از مدتی این مطلب به روز رسانی میشه
بخش زیادی از مطالب سایت نیاز به بروزرسانی دارند تا بتونن همیشه سبز باشند و برای بازدیدکنندگان مفید واقع شوند.
بروزرسانی‌ها از طریق کانال تلگرام و پیج لینکدین اطلاع رسانی خواهد شد