بستن

سرنخ🧵 بازاریابی (لید)؛ ماجرای گرفتن یک نشانی از خانه دوست

علیرضا ابراهیمیان
۲۰ اسفند ۱۳۹۹
849 بازدید ۰ کامنت
لید چیست؟

جمع‌آوری اطلاعات، یکی از بخش‌های اصلی هر تجارتی را به خود اختصاص می‌دهد. گاهی باید این اطلاعات را قبل از آغاز کردن کسب و کار یا راه‌اندازی سایت‌ به‌دست آورد و گاهی باید در طول مسیر، بانکی از اطلاعات مشتریان را تهیه کرد و بخش بزرگی از بازاریابی را بر مبنای آن اطلاعات پیش برد. در این بخش از دیجیتالینگ به موضوع «سرنخ بازاریابی» می‌پردازیم و از چم‌و‌خم آن سردرمی‌آوریم. تا انتهای این ماجرا، با ما همراه باشید. 

برای خواندن مطلب وقت کافی ندارید؟ کافیست به پادکست زیر گوش دهید:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • کاربران ورودی به یک وب‌سایت را به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنیم.
 • به دنبال نشانه‌هایی برای شناخت مشتری بالقوه می‌گردیم.
 • با سرنخ‌ها آشنا می‌شویم.
 • جنبه‌های مثبت دریافت لید از مشتری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • راه‌های افزایش تولید لید را می‌آموزیم.
 • سه نکته مهم در مورد سرنخ بازاریابی را یاد می‌گیریم. 

با سه دسته اصلی از مشتریان آشنا شوید

معمولا مدیران سایت‌ها، مخاطبان خود را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

 •  بازدیدکننده‌های خنثی

فعالیت این دسته به نگاه کردن و بررسی برخی از صفحه‌های سایت و یک خروج بی سروصدا محدود می‌شود. 

 • خریداران واقعی یا مشتریان بالفعل

افراد دسته دوم، محبوب صاحبان سایت هستند. چون یا محصولات را می‌خرند یا از خدمات و سرویس‌های پولی استفاده می‌کنند. 

اما در حقیقت، دسته سومی هم هستند که از قلم می‌افتند؛ یعنی:

 •  مشتریان بالقوه

این دسته از کاربران، واقعا دوست دارند که از محصولات یا خدماتی که شما به آنها پیشنهاد می‌دهید استفاده کنند. ولی هنوز مطمئن نیستند و تردیدشان مانع از اقدامشان می‌شود. سرمایه‌گذاری روی تبدیل این مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل، کاری عاقلانه است که باعث رشد کسب و کار شما می‌شود. انواع مشتریان

در جستجوی یافتن نشانه‌هایی از مشتری بالقوه

شاید بهترین پرسش این باشد که چطور می‌توانیم مشتریان بالقوه را شناسایی کنیم؟ آیا راهی برای تفکیک آنها از سایر مشتری‌ها وجود دارد؟ در واقع، ساده‌ترین راه برای برقراری ارتباط با این مشتریان از طریق همان اطلاعاتی است که در اختیار ما قرار می‌دهند؛ یعنی شماره تماس، ایمیل یا هر راه ارتباطی دیگری که ما را به آنها وصل می‌کند. 

سرنخ (لید) چیست؟ و مشتری چگونه این سرنخ‌ها را از خود باقی می‌گذارد؟

بیایید ماجرای این سرنخ‌ها را با یک مثال ساده بررسی کنیم. تصور کنید شما وارد یک سایت می‌شوید و می‌خواهید یکی از کتاب‌های الکترونیک رایگان آن سایت را دانلود کنید. اما شرط دریافت این کتاب، ثبت نام در سایت یا دست کم، دادن ایمیلتان است.

 به هر حال یا بر پایه اعتمادی که از قبل به این سایت دارید یا از سر اجبار، بالاخره راضی می‌شوید و آن اطلاعات را در اختیار سایت قرار می‌دهید. آنها هم لینک دانلود کتاب را برایتان پیامک یا ایمیل می‌کنند. در این ماجرا، شما با دادن اطلاعاتتان، یک «سرنخ» (Lead) به آن سایت دادید. 

سرنخ‌ها چه فایده‌ای برایمان دارند؟

سودمندی سرنخ‌ها به کاری که ما با آنها می‌کنیم بستگی پیدا می‌کند. وگرنه حتی اگر روزانه هزاران نفر وارد سایت ما شوند و با کمال میل ایمیل و شماره تماسشان را در اختیار ما قرار دهند، اتفاق خاصی نمی‌افتد. پرورش لیدها ریزه‌کاری و نکته‌های خاص خودش را دارد که می‌توانید آن را در مقاله‌ای با همین نام در دیجیتالینگ، مطالعه کنید. 

نکته‌های گفته شده در آن مقاله، تجربه‌های خودم در زمینه پرورش سرنخ‌ها است که در صورت رعایت کردن، باعث افزایش فروش شما می‌شود. اما موضوعی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، «تولید سرنخ» (Lead Generation) است. تولید سرنخ برای جذب مشتری

چگونه می‌توان تولید سرنخ را افزایش داد؟

یکی از بهترین راه‌ها برای جذب اطلاعات کاربران، تولید محتوای ارزشمند است. وقتی محتوای شما خواستنی و جذاب باشد، کاربران به راحتی وارد معامله می‌شوند و در عوض دادن ایمیل یا شماره تماسشان، محتوای شما را دریافت می‌کنند. محتوا هم می‌تواند در قالب‌های متفاوتی منتشر شود. مثلا:

 • ویدیو
 • کتاب الکترونیکی
 • وبینار
 • رایگان کردن محصولات دیجیتالی پولی 

به ویژه دو مورد آخر، قدرت بالایی در جذب لیدهای مفید دارند. 

۳ نکته در مورد لیدها که حتما باید بدانید

 • سرنخ‌ها را تفکیک کنید تا به کلاف تبدیل نشوند

بیایید به همان مثال کتاب الکترونیکی برگردیم. شاید شما در سایتتان بالای ۲۰ کتاب الکترونیکی رایگان داشته باشید که موضوع‌های کاملا متفاوتی را پوشش می‌دهند. در این صورت، مخاطبان آن کتاب‌های رایگان هم افرادی متفاوت با ویژگی‌های گوناگون هستند که شاید ارتباط چندانی با هم نداشته باشند. 

اگر لیدهای دریافتی از طریق کتاب‌های مختلف سایتتان را از هم تفکیک نکنید، یعنی مخاطبان خود را به درستی نشناخته‌اید. در این صورت، ممکن است برای مخاطبی که یکی از نمایشنامه‌های شکسپیر را از سایت شما دانلود کرده، خلاصه‌ای از کتاب گاو بنفش را به عنوان محتوای مورد علاقه او ارسال کنید! این اشتباه، به معنی هدر دادن زمان، انرژی و مخاطب است.سرنخ‌های خود را تفکیک کنید

گاهی مرز بین موضوع‌های مختلف خیلی باریک می‌شود و به دنبال آن، تفکیک کردن مخاطبان نیز به دقت بیشتری نیاز پیدا می‌کند. مثلا در زمینه دیجیتال مارکتینگ، موضوع‌های گوناگونی مانند سئو، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و … وجود دارند. اما در حقیقت، احتمال کمی وجود دارد که یک سئوکار به سراغ کتاب‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی برود.

 هر چقدر که لیدهای خود را با دقت و حتی وسواس بیشتری از هم تفکیک کنید، می‌توانید با ارائه محتواها یا حتی محصولات و خدمات تخصصی‌تر، تاثیر بهتری روی مخاطب خود بگذارید. به دنبال این اثرگذاری مثبت، نرخ تبدیل سایت شما نیز به شکلی قابل قبول، رشد خواهد کرد. 

 • باند فرود جذابی برای کاربرانتان بسازید

مورد بعدی که باید در مورد تولید لیدها در نظر داشته باشید، کیفیت و کارایی «صفحه فرود» (Landing Page) است. در این مورد می‌توانید به مقاله صفحه فرود مراجعه کنید. اطلاعات موجود در آن مقاله، به شما کمک می‌کند تا با بهینه کردن صفحه فرودتان، لیدهای باکفیتی از کاربرانتان دریافت کنید.  

 • کال تو اکشن را جدی و جدی‌تر بگیرید

موضوع «فراخوان به عمل» (Call to Action) هم جزو مهم‌ترین بخش‌هایی است که در میزان و کیفیت لیدهای دریافتی از کاربران تاثیر می‌گذارد. در این مورد هم می‌توانید به مقاله مفصلی که برایتان آماده کرده‌ام سری بزنید و از نکته‌های آن که اغلب، تجربه‌های خودم در این زمینه بوده‌اند، برای رشد کسب و کارتان استفاده کنید. در مقاله دیگری از دیجیتالینگ به مفهوم «کال تو اکشن» و طراحی اصولی آن پرداختیم که توصیه می‌کنیم آن را مطالعه و گوش حان دهید که می‌تواند مکمل خوبی برای این مطلب باشد.

این مطلب به پایان رسید اما یادگیری دیجیتال مارکتینگ ادامه دارد؛پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به نقشه راه دیجیتالینگ بزنید تا مقالات متنی، صوتی، ویدیویی و محصولات مرتبط با «آموزش‌  دیجیتال مارکتینگ» را مشاهده و مطالعه بفرمایید.

دوست دارید به عنوان یک حرفه‌ای در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنید؟

می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست. شما بهار آموزش دیجیتال مارکتینگتان را چگونه آغاز کردید؟ ما در دیجیتالینگ، آغازی اصولی و بهاری سرسبز را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا سال‌های پیش روی مارکتینگ خودتان را در حال و هوایی سرشار از اعتماد به نفس و مهارت سپری کنید.

در دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ که بیش از ۲۲ ساعت آموزش ویدیویی پروژه‌محور را تشکیل می‌دهد شما یاد می‌گیرید که چگونه باید در مسیر دیجیتال مارکتینگ قدم بگذارید و در ادامه چگونه مسیر را برای پیشرفت خودتان برنامه‌ریزی کنید. اگر اهل عمل هستید و تصمیمتان برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر کاردرست و درجه‌یک، جدی است دستتان را به ما بدهید و بگذارید در قدم‌های آغازین مسیرتان در کنارتان باشیم.

ما به شما تجربه، مهارت و دانشی که در طول هفت سال به دست آورده‌ایم را پیشنهاد می‌دهیم. شما بدون شک، برنده اصلی این پیشنهاد خواهید بود.

ورود به دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ

خلاصه‌ای از آنچه با هم در سرنخ بازاریابی گفتیم:

 • مشتریان اصلی سایت به طور کلی به سه دسته «بازدیدکننده‌های خنثی»، «خریداران واقعی یا مشتریان بالفعل» و «مشتریان بالقوه» تقسیم‌بندی می‌شوند.
 • «سرنخ» یا (Lead) اطلاعاتی مانند: «ایمیل»، «شماره تماس» و … هستند که کاربران در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • اگر برای سرنخ‌هایی که از کاربرانتان می‌گیرید برنامه‌ای نداشته باشید، به خودیِ خود چیزی از لیدها دستگیرتان نمی‌شود.
 • شما می‌توانید با تولید محتواهای ارزشمند در قالب‌های متفاوت، لیدهای مفیدی از کاربران دریافت کنید.
 • تفکیک کردن لیدها بر اساس علاقه و نیاز کاربران از هدر رفت زمان، انرژی و هزینه جلوگیری می‌کند.
 • بهینه کردن صفحه فرود می‌تواند لیدهای با کیفیت‌تری را برای شما به ارمغان بیاورد.
 • وجود یک کال تو اکشن درست، جذاب و طراحی شده می‌تواند تیر نهایی شما برای جذب بهترین لیدها از کاربران باشد.

نظر شما چیست؟

به عنوان مدیر یک سایت، از چه روش‌های دیگری برای دریافت لیدهای باکیفیت استفاده می‌کنید؟

لیدهای جمع‌آوری شده را بیشتر در چه بخشی به کار می‌گیرید؟ ایمیل مارکتینگ؟ اس‌ام‌اس مارکتینگ؟ 

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
دیجیتال مارکتینگ چیست و نقطه صفر آن کجاست؟

. مقدماتی

بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار دارند، نه تنها رشد و بقای طولانی‌ مدتشان را به چالش می‌کشند، بلکه زمینه فراموش شدن خود را هم فراهم می‌کنند. دنیای دیجیتال با امکانات فوق‌العاده‌ خود این فرصت را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا خیلی ساده‌تر و با سرعت و کیفیت بیشتری به کسب درآمد بپردازند. برای چشیدن طعم پیروزی

2
نگاهی جمع و جور به بازاریابی در شبکه اجتماعی در ایران

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟بیان مفهوم به زبان ساده

. مقدماتی

اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد ویژه وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه می‌شویم که با خود قبلی‌مان فرسنگ‌ها فاصله می‌گیریم. اگر این فرد، درست باشد،

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×