بستن

چگونه تبلیغات پر بازده در تلگرام داشته باشیم؟

926 بازدید ۰ کامنت
رشد کانال تلگرام

تبلیغات، بخشی جدایی‌ناپذیر از روند پیشرفت یک کسب و کار به شمار می‌روند. در حقیقت، تبلیغات به ما و مشتریانمان این فرصت را می‌دهد تا با هم آشنا شویم. در این میان، گاهی هزینه تبلیغات و نتیجه آن با هم ارتباط چندانی پیدا نمی‌کنند. 

شاید ما بودجه زیادی را برای تبلیغات در نظر می‌گیریم اما آن فرصت آشنایی که برایش لحظه شماری می‌کردیم، ایجاد نمی‌شود. در این مقاله از دیجیتالینگ به سراغ «تبلیغات در تلگرام» می‌رویم و روش‌های رسیدن به یک تبلیغات کم هزینه و پر بازده را پیدا می‌کنیم. پس تا انتهای این مقاله کاربردی با ما همراه باشید. وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به پادکست این مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم:

 • به دنبال راه‌هایی برای انجام تبلیغات پر بازده و کم هزینه می‌گردیم.
 • روش‌های یافتن کانال‌های مرتبط با خودمان را می‌آموزیم.
 • ویژگی‌های یک پست تبلیغاتی خوب را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • چند نکته کاربردی را در مورد تبلیغات با هدف فروش می‌خوانیم.
 • ارتباط بین کیفیت محتوای تبلیغاتی و موفقیت در تبلیغ را کشف می‌کنیم. 

 

تبلیغات در تلگرام چگونه صورت می‌گیرد؟

بهترین تبلیغات در تلگرام

تبلیغ در تلگرام، معمولا ترکیبی از یک محتوای تبلیغاتی شامل متن، تصویر و یک لینک یا آیدی کانال می‌باشد. اگر این تبلیغ جذاب باشد و در جای درستش به نمایش درآید، باعث می‌شود که کاربر روی لینک تبلیغاتی ما کلیک کند و وارد کانالمان شود. هدف ما برای تبلیغ در تلگرام به سه بخش تقسیم می‌شود:

 • افزایش ممبر (که باعث افزایش اعتبار و فرصت‌های فروش می‌شود.)
 •  فروش یک محصول، خدمت یا فروش بلیط کارگاه و همایش
 • جذب نیرو با درج آگهی تبلیغاتی استخدام

 

آیا راهی برای انجام تبلیغات پربازده با هزینه کم وجود دارد؟

تصور کنید که ما یک کانال تلگرام نوپا داریم و می‌خواهیم از طریق تبلیغ در کانال‌های دیگر، باعث رشد آن شویم. برای این کار باید از دو مسیر عمل کنیم:

 1. در کانال خود چندین محتوای خوب و با ارزش قرار دهیم تا زمانی که کاربر وارد کانال می‌شود به خاطر وجود محتوای مناسب در کانال بماند و ما را دنبال کند.
 2. گام بعدی مخاطب شناسی است. ما باید بدانیم که مخاطب ما در چه کانال‌هایی عضو است و به چه چیزهایی علاقه دارد. اگر کانال ما در حوزه بازاریابی فعالیت می‌کند بهتر است در کانال‌هایی تبلیغ کنیم که در زمینه‌های بازاریابی فعالیت دارند. 

تبلیغ کردن در کانال‌هایی با موضوع‌های متفاوت که با موضوع کاری ما همخوانی ندارند تنها باعث هزینه اضافی می‌شود و کمکی به رشد کانالمان نمی‌کند.

 

چگونه کانال‌های مرتبط را پیدا کنیم؟

درآمد و تلگرام

پیدا کردن کانال‌های هدف برای تبلیغ، نیازمند جست‌وجوی فراوان است.من برای جستجوی کانال‌ و گروه‌های عمومی تلگرام از ابزار ایده کاو استفاده می‌کنم.

بهترین کار این است که یک فایل اکسل درست کرده و کانال‌های هدف را از جهت‌هایی مانند:

 • تعداد ممبر
 • تعرفه‌ (مقدار هزینه‌ای که برای تبلیغات در کانالشان دریافت می‌کنند.)
 • فعالیت کاربران 

 زیر نظر بگیریم. یادتان باشد، مهم‌ترین نکته برای انتخاب کانال هدف، «فعالیت کاربران در کانال» است. در تلگرام کانال‌های زیادی با ممبرهای بالا وجود دارند. اما پست‌های این کانال‌ها ویوی خوبی ندارند و کاربران در آن فعالیت نمی‌کنند. ویو مناسب برای یک کانال با توجه به فیلتر بودن این پیام رسان، حدود ۱۰-۲۰ درصد تعداد کاربران است. اگر تعداد ویو کمتر از این مقدار بود، کانال مورد نظر برای تبلیغ دادن مناسب نیست. پیشنهاد می‌کنم مقاله بررسی اثربخشی کانال‌های تلگرام را هم بخوانید که در تکمیل این صفحه است.

یک پست تبلیغاتی خوب در تلگرام چه ویژگی‌هایی دارد؟

پست خوب در تلگرام

پست تبلیغاتی که در کانال قرار می‌دهیم باید یک عنوان جذاب ولی واقعی داشته باشد که در آن هدف کانال و ارزش افزوده‌ای که کاربر از تعامل با ما به دست می‌آورد را خیلی ساده و روشن مشخص کند. در دنیای تبلیغات تلگرامی، دو گام اصلی وجود دارد:

 1. کشاندن کاربر به کانال 
 2. نگه داشتن کاربر در کانال

 یادتان باشد، هرگز از عنوان‌های دروغین برای کشاندن کاربر به کانال خود استفاده نکنید. چون کاربری که به علت دیدن یک عنوان دروغین، جذب کانال ما می‌شود، حتما دیر یا زود از کانال لفت می‌دهد. در نتیجه، تنها سری که بی‌کلاه باقی مانند، سر ما است. چون با وجود هزینه‌ و تلاشی که برای کشاندن کاربر به کانالمان کردیم، نتوانستیم او را حفظ کنیم.   

  

همچنان به تکمیل کردن فایل اکسل ادامه دهید

بعد از تبلیغ کانالمان در کانال‌های مناسب باید فایل اکسلمان را نیز تکمیل کنیم. شاید کامل کردن فایل اکسل، کمی زمان‌بر باشد. اما جمع‌آوری این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا با چشمانی باز به کانال‌هایی که ارزش تبلیغ دادن دارند مراجعه کنیم و بهترین بازخورد را بگیریم. گذشته از این‌ها می‌توانیم بفهمیم که کدام کانال بهترین بازخورد را داشته، به طور دقیق از هر کانال چند ممبر به کانال‌ ما اضافه شده و ویوی پست تبلیغاتی ما چقدر بوده است.

 بهتر است که برای هر کانال، پست تبلیغاتی جداگانه‌ای در نظر بگیریم تا بتوانیم مقدار ویو آن را بشماریم. این روند باید آن‌قدر ادامه پیدا کند تا بهینه‌ترین کانال‌ها را برای تبلیغات پیدا کنیم. به این ترتیب می‌توانیم با هزینه کم، بازخوردی قابل قبول بگیریم. برای رسیدن به این هدف بهتر است که تبلیغات را همزمان و با یک پست تبلیغاتی تکراری انجام ندهیم. زیرا متوجه نخواهیم شد که کدام کانال بهترین بازخورد را داشته است.

 

نکته‌هایی که باید در تبلیغ با هدف معرفی و فروش محصولات در نظر داشته باشید

تبلیغات در کانال تلگرامی

 • مجهز به اطلاعات باشید

داشتن اطلاعات، یکی از گزینه‌هایی است که همیشه باعث موفقیت می‌شود. اگر ما در جمع‌آوری این داده‌ها کوتاهی کرده باشیم بدون شک در تبلیغ‌های بعدی شکست خواهیم خورد. بهتر است قبل از اینکه تبلیغ را برای کانال بفرستید، از ادمینش بپرسید که شما تا به حال چنین تبلیغی را در کانال‌تان داشتید یا نه؟

 واکنش‌ ادمین‌های مختلف به این پرسش متفاوت است؛ برخی جواب می‌دهند و برخی دیگر شما را با پرسشتان تنها می‌گذارند. در هر صورت، تیری در تاریکی است که ممکن است به هدف بخورد. پس به امتحان کردنش می‌ارزد. حالا که تیرتان را پرتاب کردید، پرسش دیگری هم از ادمین بپرسید: «آیا کانال مشابهی مانند کانال خودتان وجود دارد که ما بتوانیم به آن تبلیغ بدهیم و نتیجه بگیریم؟» در این صورت اگر جواب شما را بدهند لیست شما برای کانال‌های مرتبط تکمیل‌تر می‌شود. 

 • هرس کردن اطلاعات قبلی را از قلم نیندازید

به ساعتی که پست تبلیغاتی شما آخر از همه باقی می‌ماند دقت کنید. اگر کانال‌هایی هستند که تبلیغ شما را پست آخر قرار نمی‌دهند، شما هم آن‌ها را در انتهای لیست خود قرار دهید. همچنین بهتر است در فایل اکسلتان یک بخش دیگر اضافه کنید و کانال‌هایی که پست آخر آن‌ها زیاد یا کم باقی می‌ماند را از هم تفکیک کرده و کانال‌هایی که پست شما را زمان زیادی به عنوان پست آخر خود می‌گذارند در اولویت قرار دهید.

 • یک محتوای حرفه‌ای برای تبلیغتان بنویسید

نکته مهمی که معمولا خیلی مهم در نظر گرفته نمی‌شود، کیفیت محتوایی است که برای تبلیغ آماده می‌کنیم. بیایید فرض را بر این بگذاریم که هدف شما از تبلیغ در کانال‌های تلگرامی، هدایت کاربر به سمت وب‌سایت است. در این صورت، کیفیت و جذابیت کپشنی که برای مخاطب خود می‌نویسید، تاثیر بسیار زیادی در موفقیت این عملیات دارد.

 در واقع، شما باید به کاربر یک دلیل بدهید تا روی لینکتان کلیک کند. اگر در این زمینه حرفه‌ای عمل کنید نرخ تبدیل شما بالا می‌رود. در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید که کاربرها روی لینک کلیک کرده و از سایت شما بازدید کنند. بهترین کار این است که برای هر تبلیغ یک لینک کوتاه ویژه بسازید، تا بتوانید حساب تعداد لینک‌های کلیک خورده را داشته باشید. 

حتی می‌توانید یک لینک (UTM) بسازید تا کاملا کاربر را زیر نظر بگیرید و ردپای کنجکاوی‌هایش در سایتتان را پیگیری کنید. اگر برای یک رویداد، همایش یا سمینار تبلیغ می‌کنید، یا حتی هدفتان فروش محصولات یا خدمات است،  یک ویدیوی تبلیغاتی بسیار کوتاه مثلا یک دقیقه‌ای برای آن بسازید. چون ویدیو بسیار بیشتر از یک بنر ساده روی مخاطب شما تاثیر می‌گذارد. به دنبال آن شانس کلیک کاربر روی آگهی، نرخ تبدیل و فروش شما افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. 

 

می‌خواهید تبلیغات در تلگرام را با مثال واقعی بیاموزید؟

در دوره آموزش بازاریابی در تلگرام راجع به نوشتن محتوای تبلیغاتی اثربخش، بررسی کانال‌های پربازده برای کسب و کار شما و تحلیل محتوای تبلیغاتی به صورت ویدیویی صحبت کرده‌ایم و بیش از ۱۰ تبلیغ را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مشاهده دوره آموزشی بازاریابی در تلگرام

 

نظر شما چیست؟

آیا شما برای شناسایی کانال‌های پربازده از روش خاصی استفاده می‌کنید؟

نظرتان در مورد فرمت‌های تبلیغ مثلا ویدیو یا عکس و تاثیر آن بر مخاطب چیست؟ 

تاکنون چقدر برای تبلیغات تلگرامی هزینه کرده‌اید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
مفهوم و اهمیت بازاریابی در تلگرام با وجود محدودیت‌ها

. مقدماتی

بازاریابی، درختی تنومند با شاخه‌های فراوان است. بازاریابی در تلگرام، یکی از شاخه‌های این درخت هزار ساله به شمار می‌رود که با وجود تازه بودن، استحکام قابل قبولی دارد. وجود کاربران ایرانی فراوان در این پیام‌رسان قدرتمند، فرصت مناسبی به کسب و کارها و دیجیتال مارکترها می‌دهد تا راهی برای تبدیل آنها به مشتری وفادار پیدا کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «بازاریابی در تلگرام یا تلگرام مارکتینگ» می‌رویم. با ما همراه باشید.

2
چگونه اثربخش‌ترین کانال تلگرام را برای تبلیغات انتخاب کنیم؟

... پیشرفته

گاهی فقط حضور داشتن در میان یک جمع، یک گروه یا حتی در میان مردمان یک کشور، کافی نیست. چون نیاز اصلی و چیزی که باعث ایجاد تغییرهای ماندگار می‌شود، داشتن تاثیری مفید است. حضور موثر در یک جمع می‌تواند ما را به فردی ابدی تبدیل کند که در یادها می‌ماند. این ماجرا در دنیای دیجیتال مارکتینگ هم اتفاق می‌افتد. مثلا تبلیغات در تلگرام با وجود آنکه یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود.

3
چگونه تبلیغات پر بازده در تلگرام داشته باشیم؟

.. متوسطه

تبلیغات، بخشی جدایی‌ناپذیر از روند پیشرفت یک کسب و کار به شمار می‌روند. در حقیقت، تبلیغات به ما و مشتریانمان این فرصت را می‌دهد تا با هم آشنا شویم. در این میان، گاهی هزینه تبلیغات و نتیجه آن با هم ارتباط چندانی پیدا نمی‌کنند.  شاید ما بودجه زیادی را برای تبلیغات در نظر می‌گیریم اما آن فرصت آشنایی که برایش لحظه شماری می‌کردیم، ایجاد نمی‌شود. در این مقاله از دیجیتالینگ به سراغ «تبلیغات در تلگرام»

4
چرا باید از ترک کنندگان رسانه خود ممنون باشیم؟

.. متوسطه

سپاسگزاری کردن کاری پسندیده و اقدامی مثبت است که ما در قبال کسانی که محبت یا لطفی را شامل حالمان کرده‌اند انجام می‌دهیم. اما نکته جالب و در بیشتر موارد، پنهان این است که گاهی دیگران با کارهای به ظاهر منفی خود هم به ما لطف می‌کنند. شاید بتوان نمونه جالب این موضوع را در کاربرانی پیدا کرد که رسانه ما را ترک می‌کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» اهمیت تشکر از ترک کنندگان رسانه

5
چگونه در کانال تلگرام لینک‌سازی کنیم؟

.. متوسطه

داشتن ممبر با کیفیت، یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان کانال‌های تلگرامی است. آنها به هر دری می‌زنند تا بتوانند ممبرهای جدید را به سمت کانال خود جذب کنند. مثلا تبلیغ می‌دهند، هزینه می‌کنند و ساعت‌های زیادی را برای تولید محتوای حرفه‌ای کنار می‌گذارند. اما باز هم نمی‌توانند در بخش دوم این کار، یعنی حفظ ممبرهایشان موفق عمل کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» با بررسی چند نکته مهم به دنبال روش‌هایی برای «جلوگیری از ریزش

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×