3,258 بازدید ۰ کامنت

داشتن ممبر با کیفیت، یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان کانال‌های تلگرامی است. آنها به هر دری می‌زنند تا بتوانند ممبرهای جدید را به سمت کانال خود جذب کنند. مثلا تبلیغ می‌دهند، هزینه می‌کنند و ساعت‌های زیادی را برای تولید محتوای حرفه‌ای کنار می‌گذارند.

اما باز هم نمی‌توانند در بخش دوم این کار، یعنی حفظ ممبرهایشان موفق عمل کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» با بررسی چند نکته مهم به دنبال روش‌هایی برای «جلوگیری از ریزش ممبر در تلگرام» می‌گردیم. اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید از این قسمت به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

چگونه از ریزش ممبر در تلگرام جلوگیری کنیم؟

ریزش ممبر کانال تلگرام

دلایل زیادی باعث ریزش ممبر در کانال تلگرام می‌شوند. مثلا گاهی کاربرها از مطالب کانال ناراضی هستند یا حجم محتواها آن‌قدر زیاد است که باعث ریزش ممبرها می‌شود. در این میان، چند روش ساده برای بهبود وضعیت کانال تلگرام وجود دارند که می‌توانند باعث جلوگیری از ریزش ممبر در تلگرام شوند. در ادامه به بررسی یکی از این موارد، یعنی لینک‌سازی در کانال تلگرام می‌پردازیم.

 

لینک سازی در تلگرام چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

لینک سازی در کانال دیجیتالینگ

همانطور که احتمالا می‌دانید هر پستی در تلگرام یک لینک اختصاصی دارد. ما به‌عنوان صاحب کانال تلگرام می‌توانیم پست‌ها را به همدیگر لینک کنیم و کاربر را به دیگر پست‌های مرتبط‌مان ارجاع دهیم. در نهایت با این کار احتمال حضور اعضا را در کانال خود افزایش داده‌ایم.

تصویر فوق مرتبط به پست محتوایی خرید پیج اینستاگرام در کانال تلگرام دیجیتالینگ است که ما به مخاطب پیشنهاد دادیم محتوای مرتبط دیگری به این پست را نیز مطالعه کند.

 

چطور می‌توان یک متن را در تلگرام لینک‌دار کرد؟

لینک سازی در تلگرام

لینک‌دار کردن یک متن در کپشن تلگرام، چیزی شبیه به ساخت یک انکورتکس (Anchor text) در وب‌سایت است. البته در نظر داشته باشید که انجام این کارها در تلگرام دسکتاپ خیلی راحت‌تر از گوشی صورت می‌گیرد. چون در این صورت شما می‌توانید یک «URL» را به راحتی در متن قرار دهید. این «URL» می‌تواند هم داخلی – مثل پستی از خود تلگرام – یا خارجی – به صورت آدرس وب‌سایت همراه با «http» یا «https» – باشد. برای لینک‌دار کردن متن به صورت زیر اقدام می‌کنیم:

 1. ابتدا متن را هایلایت می‌کنیم.
 2. با کلیک همزمان «CTRL + K» باکس ایجاد لینک نمایش داده می‌شود.
 3. در آخر آدرس مورد نظرمان را به باکس نمایش داده شده می‌دهیم.

پیشنهاد می‌کنم این کار را انجام دهید و از متن‌های لینک‌دار در پست‌هایتان استفاده کنید. چون کاربران دوست دارند که همیشه پست‌های جدید در کانال تلگرام ببینند.

اگر به جای فوروارد کردن پست‌های قدیمی، لینک آنها را در پست‌های جدید قرار دهید، می‌توانید قدمی مثبت برای حفظ ممبرهای خود بردارید. گذشته از لینک‌دار کردن متن، کارهایی مانند بولد کردن و ایتالیک کردن را هم می‌توانید خیلی راحت انجام دهید. مثلا برای بولد کردن متن به شیوه زیر عمل کنید:

 1. بخش مورد نظرتان را هایلایت کنید.
 2. «CTRL + B» را همزمان بگیرید و متن را بولد کنید.

برای ایتالیک کردن متن هم:

 1. بخش مورد نظرتان را هایلایت کنید.
 2. «CTRL + i» را همزمان بگیرید و متن را ایتالیک کنید.

لینک‌سازی داخلی در کانال تلگرام، یک تیر با چند نشان

اهمیت لینک سازی داخلی در تلگرام

حالا می‌رسیم به موضوع اصلی، یعنی اینکه چطور می‌توانیم به پست‌های قبلی خود لینک بدهیم؟ برای این کار باید در تلگرام دسکتاپ:

 1. روی هر پستی که می‌خواهید راست کلیک کنید
 2. روی عبارت (Copy Post Link) کلیک کنید
 3. سپس آن را در جای مورد نظر (paste) کنید

 

در این صورت، تلگرام به شما یک «URL» می‌دهد. این «URL» ترکیبی از آدرس اصلی کانال تلگرام شما و عدد مربوط به آن پست به خصوص است. مثلا اگر آدرس کانال تلگرامتان به (t.me/blog_dm) باشد به ازای هر پستی که به کانالتان اضافه می‌گردد، یک عدد به انتهای این آدرس افزوده می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که حتی پین کردن یک پست هم به عنوان پستی تازه به حساب می‌آید و به آن عدد قبلی اضافه می‌شود.

من در کانال تلگرام دیجیتالینگ این کار را زیاد انجام می‌دهم. مثلا در پست‌هایی که از نظر موضوعی و محتوایی با هم مرتبط هستند، لینکی به پست‌های قبلی می‌دهم. چون همان‌طور که کمی قبل‌تر با هم گفتیم، فوروارد کردن پست‌های کانال تلگرام، باعث آزار کاربران می‌شود.

البته کانال‌های زیادی این کار را انجام می‌دهند. شاید یکی از دلایلشان این باشد که می‌خواهند ویوی یک پست به خصوص را افزایش دهند. آنها می‌توانند به جای این کار و مدام فوروارد کردن، یک پست تازه بسازند و در آن لینک پست‌های برترشان را قرار دهند.

در مطلبی دیگر راجع به «روش های طبیعی افزایش ممبر» صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید.

 

به دنبال رشد کانال تلگرام‌تان هستید؟

در یک دوره ۵ ساعته به صورت آنلاین در مسیر یادگیری بازاریابی تلگرامی همراه‌تان هستیم تا از بازاریابی محتوایی در تلگرام، بررسی رقبا، راه‌های افزایش ممبر در تلگرام و… بیشتر سر درآوریم.

مشاهده دوره آموزشی تلگرام مارکتینگ

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در جلوگیری از ریزش کانال تلگرام گفتیم:

 • لینک‌دار کردن یک متن در تلگرام می‌تواند از ریزش ممبرها در کانال تلگرام جلوگیری کند. برای این کار، استفاده از تلگرام دسکتاپ راحت‌تر از تلگرام در گوشی موبایل است.
 • قرار دادن لینک پست‌های قدیمی به جای فوروارد کردن آنها می‌تواند قدمی مثبت در حفظ ممبرهای کانال تلگرام به شمار رود.
 • بولد و ایتالیک کردن متن هم می‌توانند در جذابیت متن‌های کانال تلگرامتان تاثیر مثبتی بگذارند.
 • یادتان باشد که در کانال تلگرام، پین کردن یک پست قدیمی هم به عنوان پستی تازه در نظر گرفته می‌شود.

 

نظر شما چیست؟

به نظم و ترتیب پست‌هایی که در کانال تلگرام خود می‌گذارید از ۱ تا ۱۰ چه نمره‌ای می‌دهید؟

آیا تجربه‌ای از گرفتن بک لینک از طریق لینک‌های موجود در کانال تلگرامتان داشته‌اید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.