بستن

مفهوم و اهمیت بازاریابی در تلگرام با وجود محدودیت‌ها

1,102 بازدید ۰ کامنت
تلگرام مارکتینگ چیست

بازاریابی، درختی تنومند با شاخه‌های فراوان است. بازاریابی در تلگرام، یکی از شاخه‌های این درخت هزار ساله به شمار می‌رود که با وجود تازه بودن، استحکام قابل قبولی دارد. وجود کاربران ایرانی فراوان در این پیام‌رسان قدرتمند، فرصت مناسبی به کسب و کارها و دیجیتال مارکترها می‌دهد تا راهی برای تبدیل آنها به مشتری وفادار پیدا کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «بازاریابی در تلگرام یا تلگرام مارکتینگ» می‌رویم. با ما همراه باشید.

 

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم بازاریابی در تلگرام یا Telegram Marketing آشنا می‌شویم.
 • علت اهمیت بازاریابی در پیام‌رسان تلگرام را بررسی می‌کنیم.
 • نگاهی به مزیت‌های تلگرام برای حضور فعال کسب و کارها می‌اندازیم.
 • نکته‌های منفی تلگرام را موشکافی می‌کنیم.
 • با سه روش مهم بازاریابی در تلگرام آشنا می‌شویم.

 

منظور از بازاریابی در تلگرام چیست؟

برای درک بهتر مفهوم تلگرام مارکتینگ باید سری به معنای بازاریابی بیندازیم. من برای این قسمت از تعریف «فیلیپ کاتلر» پدر علم بازاریابی کمک می‌گیرم.

او می‌گوید: «بازاریابی دانش و هنر کشف، خلق و ارائه ارزش با هدف تامین نیازهای یک بازار هدف همزمان با کسب سود است. بازاریابی، نیازها و خواسته‌های تامین نشده را تشخیص می‌دهد، بازار آنها را تعریف می‌کند، حجم بازار را اندازه‌گیری کرده و سود بالقوه را برآورد می‌کند. گذشته از این، مشخص می‌کند که محصول‌ها و خدمات ما می‌توانند نیاز کدام بخش از بازار را تامین کنند. سپس به سراغ طراحی و توزیع محصول‌ها و خدمات می‌رود

تلگرام هم ابزاری شبیه به دیگر ابزارهای دیجیتالی است. اگر ما به دانش و هنر بازاریابی آگاهی داشته باشیم می‌توانیم از تلگرام راهی برای رشد کسب و کارمان باز کنیم. درواقع از طریق تلگرام بازاریابی کنیم که به آن «تلگرام مارکتینگ» می‌گویند.

چرا بازاریابی در تلگرام مهم است؟

تلگرام مارکتینگ

با وجود آنکه تلگرام یک پیام‌رسان است و نمی‌توان آن را در شمار شبکه‌های اجتماعی قرار داد، اما فیچرهای فراوان و جذابی که در این پیام‌رسان وجود دارد مخاطب را با خود درگیر می‌کند. در واقع می‌توان گفت که تلگرام یک سوپر پیام‌رسان است. اگر از من بپرسید: «بهترین اپلیکیشنی که در گوشی خود نصب کرده‌ای کدام است؟» بدون هیچ تردیدی می‌گویم: «تلگرام».

فکر می‌کنم بعد از واتساپ، پر استفاده‌ترین مسنجر در ایران به شمار رود. فیچرهای این مسنجر در کنار امنیت و سرعت بالای آن باعث شده‌اند که ایرانی‌ها از آن استقبال کنند. از طرفی، وجود این فیچرها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بهتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و از آنها برای بازاریابی کمک بگیریم. با این حساب، می‌توانیم تلگرام مارکتینگ را در دسته بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی بگنجانیم.

شوکی که فیلترینگ به تلگرام وارد کرد

مسدودسازی تلگرام

با وجود فیلتر شدن تلگرام در ایران، این پیام‌رسان همچنان مخاطبان خود را حفظ کرده است. در روزهای آغاز فیلتر تلگرام، بسیاری از کانال‌ها دست از فعالیت کشیدند یا فعالیتشان بسیار کاهش پیدا کرد. با این وجود می‌دانستم که کانال تلگرام من که همان «دیجیتالینگ» است مخاطبان خود را حفظ می‌کند.

چون دنبال کنندگان من دیجیتال مارکتر هستند و این یعنی داشتن فیلترشکن جزو نیازهای پایه‌ای آنها است. بعد از گذشت زمان، پروکسی‌ها راه ورود به تلگرام را برای کاربران بازتر کردند. به این ترتیب، میزان استفاده از تلگرام به روزهای اوجش بازگشت و حتی از آن پیشی ‌گرفت.

پس اگر مخاطب خود و نیازهای آن را می‌شناسید و می‌دانید که می‌توانید برای آنها ارزشی خلق کنید چرا نباید این کار را انجام دهید؟ دست‌کم می‌توانید در قالب آزمون و خطا این کار را انجام دهید.

نیم‌نگاهی به مزیت‌های تلگرام برای کسب و کارها

مزیت تلگرام

 1. رایگان است

کمتر پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی را می‌توانید پیدا کنید که هیچ چیز پولی نداشته باشد. جدا از امکان خرید برخی از استیکرها، تقریبا همه چیز در تلگرام رایگان است. حتی اثری از تبلیغات هم دیده نمی‌شود. این موضوع کار ما را ساده‌تر و فضا را برای فعالیت بازاریابی ما بازتر می‌کند.

 1. با وجود فیلتر شدن هنوز هم مخاطب فعال دارد

پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران وجود داشتند که در اثر فیلترینگ از دسترس مردم خارج شدند و مخاطبان آن به شبکه اجتماعی دیگری مهاجرت کردند. اما این اتفاق برای تلگرام نیفتاد. شاید یکی از دلیل‌های این ماجرا سوپر مسنجر بودن آن است و اینکه کاربران توانستند با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

 1. می‌توان خیلی راحت از لینک‌ها در آن استفاده کرد

در مقایسه با اینستاگرام، ویژگی درج آسان لینک‌ها در تلگرام یک برگ برنده به شمار می‎‌رود. این مورد به دلیل ماهیت پیام‌رسان بودن تلگرام امکان‌پذیر شده است. بسیاری از کسانی که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند کانال تلگرام هم دارند تا از این دریچه بتوانند محتوا، محصول یا خدمات جدید خود را با درج لینک مستقیم به وب‌سایتشان به اطلاع کاربران خود برسانند.

 1. به زبان فارسی اهمیت می‌دهد

در میان پیام‌رسان‌ها و شبکه‌ های اجتماعی دیگر، تلگرام بیشتر از همه به زبان فارسی اهمیت می‌دهد. حتی مدتی می‌شود که پشتیبان‌های تلگرام نیز به زبان فارسی پاسخ کاربران را می‌دهند و پیام‌های اطلاع‌رسانی تغییرات در آپدیت‌ها نیز فارسی ارسال می‌شوند.

فکر نمی‌کنم پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی وجود داشته باشد که بتوانید به زبان فارسی با پشتیبان‌های آن ارتباط برقرار کنید. این ماجرا برای کسب و کارهایی که نمی‌توانند به این راحتی از زبان انگلیسی استفاده کنند یک مزیت بزرگ به شمار می‌رود.

در جستجوی یافتن معایب تلگرام

به جز موضوع فیلتر بودن و کمبود چند فیچر که می‌توانستند در تحلیل داده‌ها به مدیر کانال‌ها کمک کنند، ضعف دیگری در این پیام‌رسان مشاهده نکردم. شاید بگویید فیچرهای تحلیل داده‌ به چه دردی می‌خورند؟ اجازه بدهید بیشتر برایتان توضیح بدهم.

اگر شما مدیر یک کانال تلگرامی باشید و ویدیویی را در کانال خود آپلود کنید، دوست دارید علاوه بر دیدن آمار بازدید آن ویدیو بدانید که چه تعداد کاربر آن را دانلود کرده‌اند؟ چند بار پخش شده است؟ کاربران تا کدام دقیقه از ویدیو را تماشا کرده‌اند؟ و … . این داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید محتوای بهتر و هدفمندتری برای کاربران خود تولید کنید.

 

بدنبال یادگیری عمیق بازاریابی در تلگرام هستید؟

در دوره آموزشی بازاریابی در تلگرام در ۵ ساعت به مدیریت کانال تلگرام، بررسی رقبا، مخاطب شناسی، بازاریابی محتوایی، راه‌های اصولی افزایش ممبر، کار با ابزارهای تحلیلی، بازاریابی به کمک گروه‌ها و ربات‌های تلگرامی پرداختیم و از تجربیات و اشتباه‌هایمان صحبت کردیم.

مشاهده دوره آموزشی بازاریابی در تلگرام

آشنایی بیشتر با روش‌های بازاریابی در تلگرام

مسنجر تلگرام

در کل، از سه روش می‌توانیم برای بازاریابی در تلگرام استفاده کنیم:

 1. کانال تلگرام

وقتی بتوانیم رسانه‌ای را ایجاد کرده و مخاطبان خود را به آن دعوت کنیم، به راحتی می‌توانیم کار بازاریابی را انجام دهیم. شاید این پرسش برایتان پیش آمده باشد که چه کسب و کارهایی در کانال تلگرام فعالیت می‌کنند؟ بیایید سری به آنها بزنیم:

 • سایت‌های خبری

کسب و کارهایی که محتوای خبری دارند، می‌توانند خیلی خوب از کانال تلگرام استفاده کنند. سایت‌های خبری هنوز هم در تلگرام کانال دارند و گذشته از درآمدی که از راه تبلیغات به دست می‌آورند، ترافیک قابل قبولی را به سمت وب‌سایت خود هدایت می‌کنند.

 • کسب و کارهای (B2B)

برای بعضی از کسب‌ و کارهای (B2B) کانال تلگرام، دریچه‌ای برای اطلاع‌رسانی است.

 • وبلاگ‌ها

برخی دیگر به کانال‌های تلگرامی به شکل یک وبلاگ نگاه می‌کنند و به محتواهای سایت خود در کانال تلگرامشان لینک می‌دهند تا کاربران محتوای کامل را در وب‌سایتشان مطالعه کنند. برای مثال ما هم در کانال تلگرام دیجیتالینگ تلاش برای افزایش ورودی سایت از طریق تلگرام داریم.

 • فروشگاه‌ها

برخی از فروشگاه‌ها محصولات خود را در کانال تلگرام می‌گذارند و از راه فروش آنها به سود می‌رسند. البته به کسانی که محصولی برای فروش دارند پیشنهاد می‌کنم که بودجه و تلاش خود را روی اینستاگرام سرمایه‌گذاری کنند. چون آنجا می‌توانند خیلی بهتر و راحت‌تر به نتیجه برسند.

 • پیج‌های اینستاگرامی

داستان بعضی از کسب و کارها به شکل دیگری است. آنها سرمایه‌گذاری اصلی خود را در شبکه اجتماعی اینستاگرام انجام می‌دهند اما برای آنکه از قافله عقب نمانند در تلگرام هم کانال دارند.

اهمیت مدیریت کانال تلگرام آنقدر مهم است که من در یک مطلب جدا راجع به نکات طلایی مدیریت کانال تلگرام پرداختم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

 1. گروه تلگرامی

گروه تلگرامی

سوپر گروه ۲۰۰ هزار نفری هم رشد کنند. این بدان معنا است به جز کانال تلگرام شما می‌توانید از گروه‌های تلگرامی هم برای بازاریابی استفاده کنید. گروه‌های تلگرامی می‌توانند تا اندازه یک که یک کسب و کار، سایت آموزش محور و مواردی از این دست می‌توانند با ایجاد یک گروه به فروش محصولات یا پشتیبانی از خدماتشان بپردازند.

گروه‌های تلگرامی بهترین مکان برای مشارکت با کاربران است. حتی اگر خودتان هم گروه نداشته باشید می‌توانید در سوپر گروه‌های تخصصی به فعالیت بپردازید. این کار مزیت دیگری هم برای شما دارد و آن آشنایی بیشتر با مخاطبانی است که در یک زمینه مشخص فعالیت می‌کنند.

زمانی که من کانال تلگرام خودم را راه‌اندازی کردم می‌خواستم بدانم کاربران واقعی کانال من چه کسانی هستند. یکی از چیزهایی که در این راه به من کمک کرد همین گروه‌های تلگرامی بودند. در این گروه‌ها عضو شدم، دغدغه‌ها، پرسش‌ها و پاسخ‌ها را دیدم و به درک بسیار بهتری نسبت به کاربرانم دست پیدا کردم. شاید تنها نمونه مشابهی که می‌توانست این اطلاعات را در اختیار من قرار بدهد، شرکت در همایش‌ها و دورهمی‌های دیجیتال مارکتینگ بود. من در یک مطلب بصورت مفصل راجع به اهمیت حضور در گروه‌های تلگرامی برای بازاریابی صحبت کردم که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید.

 1. ربات تلگرام

   

ربات تلگرامی

بسیاری از کسب و کارها از ربات‌های تلگرامی استفاده می‌کنند. حتی ربات ویژه خودشان را دارند و از آن برای پشتیبانی محصول‌ها یا خدمات خود استفاده می‌کنند. این امتیازی است که آن را در کمتر شبکه اجتماعی یا مسنجری می‌توان پیدا کرد.

شما می‌توانید با کمی خلاقیت از آن ربات‌های تلگرامی برای اهداف مختلفی استفاده کنید. البته با وجود فیلتر تلگرام و سوء استفاده‌هایی – فیشینگ‌ها – که از این ربات‌ها انجام شد، کاربران خیلی دست به عصا با آنها برخورد می‌کنند و بیشتر فعالیت خود را در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی انجام می‌دهند.

 

نظر شما چیست؟

آیا می‌توانید بهترین کانال‌های تلگرامی که با آنها آشنا شده‌اید را به ما معرفی کنید؟

به عنوان مدیر یک کانال یا گروه تلگرامی از ربات‌ها چه استفاده‌ای می‌کنید؟

از تلگرام چه بهره‌ای برای کسب و کار خود برده‌اید؟

 

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
مفهوم و اهمیت بازاریابی در تلگرام با وجود محدودیت‌ها

. مقدماتی

بازاریابی، درختی تنومند با شاخه‌های فراوان است. بازاریابی در تلگرام، یکی از شاخه‌های این درخت هزار ساله به شمار می‌رود که با وجود تازه بودن، استحکام قابل قبولی دارد. وجود کاربران ایرانی فراوان در این پیام‌رسان قدرتمند، فرصت مناسبی به کسب و کارها و دیجیتال مارکترها می‌دهد تا راهی برای تبدیل آنها به مشتری وفادار پیدا کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «بازاریابی در تلگرام یا تلگرام مارکتینگ» می‌رویم. با ما همراه باشید.

2
چگونه اثربخش‌ترین کانال تلگرام را برای تبلیغات انتخاب کنیم؟

... پیشرفته

گاهی فقط حضور داشتن در میان یک جمع، یک گروه یا حتی در میان مردمان یک کشور، کافی نیست. چون نیاز اصلی و چیزی که باعث ایجاد تغییرهای ماندگار می‌شود، داشتن تاثیری مفید است. حضور موثر در یک جمع می‌تواند ما را به فردی ابدی تبدیل کند که در یادها می‌ماند. این ماجرا در دنیای دیجیتال مارکتینگ هم اتفاق می‌افتد. مثلا تبلیغات در تلگرام با وجود آنکه یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود.

3
چگونه تبلیغات پر بازده در تلگرام داشته باشیم؟

.. متوسطه

تبلیغات، بخشی جدایی‌ناپذیر از روند پیشرفت یک کسب و کار به شمار می‌روند. در حقیقت، تبلیغات به ما و مشتریانمان این فرصت را می‌دهد تا با هم آشنا شویم. در این میان، گاهی هزینه تبلیغات و نتیجه آن با هم ارتباط چندانی پیدا نمی‌کنند.  شاید ما بودجه زیادی را برای تبلیغات در نظر می‌گیریم اما آن فرصت آشنایی که برایش لحظه شماری می‌کردیم، ایجاد نمی‌شود.در این مقاله از دیجیتالینگ به سراغ «تبلیغات در تلگرام» می‌رویم، روش‌های رسیدن

4
چرا باید از ترک کنندگان رسانه خود ممنون باشیم؟

.. متوسطه

سپاسگزاری کردن کاری پسندیده و اقدامی مثبت است که ما در قبال کسانی که محبت یا لطفی را شامل حالمان کرده‌اند انجام می‌دهیم. اما نکته جالب و در بیشتر موارد، پنهان این است که گاهی دیگران با کارهای به ظاهر منفی خود هم به ما لطف می‌کنند. شاید بتوان نمونه جالب این موضوع را در کاربرانی پیدا کرد که رسانه ما را ترک می‌کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» اهمیت تشکر از ترک کنندگان رسانه

5
چگونه در کانال تلگرام لینک‌سازی کنیم؟

.. متوسطه

داشتن ممبر با کیفیت، یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان کانال‌های تلگرامی است. آنها به هر دری می‌زنند تا بتوانند ممبرهای جدید را به سمت کانال خود جذب کنند. مثلا تبلیغ می‌دهند، هزینه می‌کنند و ساعت‌های زیادی را برای تولید محتوای حرفه‌ای کنار می‌گذارند. اما باز هم نمی‌توانند در بخش دوم این کار، یعنی حفظ ممبرهایشان موفق عمل کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» با بررسی چند نکته مهم به دنبال روش‌هایی برای «جلوگیری از ریزش

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×