101 بازدید ۰ کامنت

تمام انتخاب‌ها بین دو قدر مطلق «خوب» و «بد» نیستند. گاهی ما بر سر یک دو راهی بین خوب و خوب‌تر قرار می‌گیریم. وقتی این دو راهی در دنیای وب باشد، ابزارهای زیادی دست به دست هم می‌دهند تا کار انتخاب را برایمان راحت‌تر کنند.

 «A/B تست» یکی از همان روش‌هایی است که در دو راهی‌های دیجیتالی به ما کمک می‌کند تا بین دو صفحه، دو روش یا حتی دو رنگ، بهترین گزینه را انتخاب کنیم. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «ای بی تست» می‌رویم و سعی می‌کنیم تمام نکته‌های پیرامون آن را برایتان توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی آن گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم «A/B تست» آشنا می‌شویم.
  • شیوه استفاده از A/B تست در تبلیغات را بررسی می‌کنیم.
  • نمونه‌‌ای از کاربرد «ای بی تست» در بهینه‌سازی صفحه لندینگ ‌را موشکافی می‌کنیم.
  • یک تجربه جالب از اجرای این تست در ایمیل مارکتینگ را می‌خوانیم.
  • تاثیر استفاده از a/b تست در بهینه‌سازی قیف فروش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

منظور از «ای بی تست» چیست؟ این آزمایش دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

AB تست چیست

«A/B تست» گرفتن، یکی از کارهای رایج در دیجیتال مارکتینگ است. این تست، بین دو گزینه، دو لندینگ پیج، دو متن یا حتی دو نوع دکمه انجام می‌شود. در واقع ما با انجام این تست می‌خواهیم ببینیم که کدام یک از این دو مورد بهتر هستند. 

چون دیجیتال مارکتینگ، یک فعالیت داده محور است. ما با استفاده از داده‌ها می‌فهمیم که کاربرانمان به چه چیزهایی علاقه دارند و تلاشمان را روی آن موارد متمرکز می‌کنیم. ولی گاهی مرز بین دو گزینه بسیار باریک می‌شود و شما نمی‌دانید که باید کدام را انتخاب کنید. در این هنگام است که «A/B تست» به کمکتان می‌آید. 

مثلا گاهی بین انتخاب دو موضوع مناسب برای ارسال ایمیل دچار تردید می‌شوید. در این هنگام می‌توانید بین آن دو موضوع «A/B تست» بگیرید. در این صورت اگر جامعه هدف شما مثلا ۵۰۰ نفر باشد، این تست را روی ۲۰ درصد آنها یعنی روی ۱۰۰ نفر انجام ‌دهید. از بین آن ۱۰۰ نفر برای ۵۰ نفرشان یک موضوع و ۵۰ نفر بعدی موضوع دیگری را ارسال ‌کنید و «نرخ باز شدن ایمیل» را زیر نظر قرار ‌دهید. 

در این بین به یاد داشته باشید که باید مخاطبان شما در هر دو جامعه تست، مشابه باشند. بعد از بررسی نتایجی که از «تست A/B» خود به دست آوردید می‌توانید موضوعی که بهترین بازده را داشته است انتخاب کنید. مثالی که با هم مرور کردیم، نوع ساده‌ای از این تست بود. 

 

استفاده هوشمندانه از A/B تست در تبلیغات

AB تست در تبلیغات

یکی از استفاده‌های جالب از «A/B تست» در شبکه‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید شما می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی برای وب‌سایت یا شرکت خود راه بیندازید. بعد از کلنجارهای فراوان با طرح‌ها، عکس‌ها و متن‌های مختلف، در نهایت دو بنر را که بسیار به هم شبیه هستند اما در جزئیات، تفاوت اندکی دارند انتخاب می‌کنید و آن را به شبکه‌ تبلیغاتی مورد نظرتان می‌دهید تا در وب‌سایت‌های مختلف منتشرشان کنند. 

سپس داده‌های حاصل از این بنرها را مثل نرخ کلیک و… را اندازه‌گیری می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که مثلا بنری که متنش سوالی بوده کلیک بیشتری خورده است. البته اگر بخواهید این کار را خیلی دقیق انجام دهید بهتر است که این تست را به صورت همزمان و در یک سایت انجام دهید.

 به این صورت که مثلا من در وب‌سایت «برترین‌ها» دو بنر تبلیغاتی را که در موضوع، تصویر و رنگ کاملا یکسان اما در متن بنرها با هم تفاوت دارند، قرار می‌دهم. سپس با بررسی (CTR) یا نرخ کلیک متوجه می‌شوم که کدام‌یک از آن دو بنر با استقبال بیشتری روبه‌رو شده‌ است.

 

چگونه می‌توان با کمک «A/B تست» لندینگ پیج را بهینه‌سازی کرد؟

AB تست در لندینگ پیج

در حقیقت «A/B تست» مفهوم ساده‌ای دارد. شاید آزمایش کردن آن به کمی زمان و هزینه نیاز داشته باشد ولی اقدامی اثربخش و کاربردی به شمار می‌رود. اجازه بدهید مثال دیگری برایتان بزنم. تصور کنید شما می‌خواهید در لندینگ پیجتان، رنگ یک دکمه را انتخاب کنید.

 برای این کار از «A/B تست» استفاده می‌کنید. به این ترتیب که دو صفحه لندینگ کاملا یکسان طراحی می‌کنید که تنها عنصر متفاوت در آنها رنگ دکمه است. مثلا یکی از دکمه‌ها را قرمز و دیگری را آبی می‌کنید. سپس کاربران را به این دو صفحه هدایت کرده، داده‌های حاصل از عملکردشان را اندازه‌گیری می‌کنید و متوجه می‌شوید که کدام یک از دو دکمه قرمز و آبی بیشتر توسط کاربران کلیک می‌خورد.

 

معرفی ابزار گوگل اپتیمایز

صحبت از لندینگ پیج شد. اجازه بدهید یک ابزار را به شما معرفی کنم که در این جور مواقع نیازی به طراحی دو لندینگ پیج نداشته باشید. این ابزار که متعلق به گوگل است (Google Optimize) نام دارد. سرویس «گوگل اپتیمایز»  به شما این امکان را می‌دهد تا روی دکمه‌های مختلف، متن ها ، بخش های گوناگون و…. «A/B تست» بگیرید.

برای مثال با تست آ ب گرفتن بر روی دکمه به کمک گوگل اپتیمایز سرویس به یکسری از مخاطبانتان که وارد صفحه شما می‌شوند، دکمه آبی و به برخی دیگر، دکمه قرمز را نشان می‌دهد. کار کردن با گوگل اپتیمایز ساده است. چون شما نیازی به زدن کدهای برنامه نویسی عجیب و غریب ندارید. 

 

تجربه من از «A/B تست» در ایمیل مارکتینگ

AB تست در ایمیل

یکی از جالب‌ترین تجربه‌های من در زمینه «a/b تست» به زمانی برمی‌گردد که می‌خواستیم یک مورد را در ایمیل مارکتینگ امتحان کنیم. ماجرا از آن قرار بود که می‌خواستیم ببینیم اگر ایمیل‌های ارسالی با نام یک خانم باشند بیشتر باز می‌شوند یا با نام یک آقا؟ 

با استفاده از «تست A/B» این مورد را آزمایش کردیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید با توجه به بانک ایمیلی که من داشتم، در آن زمان ایمیل‌هایی که با نام یک آقا ارسال ‌شدند بیشتر از ایمیل‌هایی که با نام یک خانم ارسال شدند، توسط کاربران باز می‌شدند. 

 

A/B تست و بهینه‌سازی قیف فروش

حتی در سئو هم می‌توان از «A/B تست» استفاده کرد. در حقیقت، این تست برای بسیاری از کسب و کارها سودآور است. به ویژه زمانی که می‌خواهید با استفاده از آن، «رابط کاربری» (User Interface) سایتتان را بهینه‌سازی کنید. از طرفی، کسانی که روی طراحی «تجربه کاربری» (User Experience) هم فعالیت می‌کنند می‌توانند با استفاده از این تست به سلیقه کاربرانشان دست پیدا کنند. 

با دنبال کردن این روند و بهینه‌سازی بخش‌های مختلف سایت، کاربران زمان بیشتری را در سایتتان سپری می‌کنند، ارتباط بیشتری با محتوا و موضوع وب‌سایتتان برقرار می‌کنند و به دنبال آن فروش شما هم بیشتر می‌شود. در واقع شما با به کار گرفتن این تست، در حال بهینه‌ کردن «قیف فروش» وب‌سایتتان هستید.

 به همین دلیل، می‌توانید تاثیر آن را به طور مستقیم روی افزایش میزان فروش و تعامل کاربران مشاهده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که یک «A/B تست» خوب، زمان بیشتری را از شما می‌گیرد. چون رسیدن به داده‌های مناسب و قابل قبول، کاری زمان‌بر است. 

 

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون از «A/B تست» برای بهینه‌سازی کمپین یا وب‌سایت خودتان استفاده کرده‌اید؟ 

چه تجربه جالبی از اندازه‌گیری داده‌های این تست دارید؟ آیا موردی بوده که کاملا با تصورات شما متفاوت باشد؟

 

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.