بستن

چت آنلاین چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟

337 بازدید ۰ کامنت
چت آنلاین چیست

ارتباط آنلاین، یکی از پررنگ‌ترین سوغاتی‌های اینترنت برای مردم جهان است. با استفاده از این بستر، دری به سمت تمام انسان‌های روی زمین باز شد و توانستند با آدم‌هایی که هیچ‌وقت در طول عمرشان ندیده‌اند بی‌واسطه صحبت کنند. در واقع اینترنت، کانالی برای انتقال افکار جهانی ایجاد کرد. در این میان، کسب و کارها هم توشه خود را از این میدان ارتباطی برداشت کردند. اما آیا در این کار موفق بودند؟ در این مقاله از دیجیتالینگ به سراغ موضوع «چت آنلاین» در سایت‌ها می‌رویم و از چم‌و‌خم این ماجرا سر در می‌آوریم. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

بخش اول

 

بخش دوم

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با چت آنلاین و مزیت‌هایش بیشتر آشنا می‌شویم
 • داستان نجات یک سایت با استفاده از سرویس گفتگوی آنلاین را می‌خوانیم
 • یک سرویس پشتیبانی آنلاین ایرانی را بررسی می‌کنیم
 • ارسال تیکت و گفتگوی آنلاین را با هم مقایسه می‌کنیم 

منظور از چت آنلاین در سایت چیست؟

چت آنلاین در سایت

اگر صاحب یک وب‌سایت باشید حتما با من هم عقیده هستید که از میان هزاران بازدید روزانه، تنها درصد اندکی از آنها کاری که می‌خواهیم – مثلا خرید، ثبت‌نام در سایت، خواندن یک مطلب یا دیدن صفحه‌هایی که مد نظر ما است – را انجام می‌دهند. تکلیف این بخش از کاربران مشخص است. چون آنها با ما هم‌جهت هستند و همان چیزی را می‌خواهند که ما می‌خواهیم. اما بقیه کاربران چطور؟ آیا راهی برای هدایت آنها به بخش‌های مورد نظر ما وجود دارد؟ در حقیقت، راه‌های زیادی برای جذب و هدایت کاربرانی که فرآیند مد نظر ما یا همان (Call to action) را انجام نمی‌دهند وجود دارند. یکی از آن راه‌ها که باعث ایجاد یک ارتباط بی‌واسطه با کاربران می‌شود، «چت آنلاین» (Onlion Chat) است. 

چرا داشتن بخش گفتگوی آنلاین در سایت، حیاتی است؟

لایو چت

اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن‌تر کنیم. تصور کنید برای خرید یک پیراهن، وارد بوتیکی می‌شوید که پر از لبا‌س‌های مختلف با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است. کسی داخل مغازه نیست اما یک دستگاه کارت‌خوان را جلوی مغازه گذاشته‌اند و درست بالای آن روی یک صفحه کاغذ نوشته‌اند: «برای پرداخت، کارت بکشید.» ابتدا این موضوع خیلی برایتان مهم نیست و نبود فروشنده چندان شما را اذیت نمی‌کند. با خودتان می‌گویید: «لابد مدل این مغازه این‌طوری است!» با لبخندی بزرگ روی لبتان به سمت لباس‌ها می‌روید، از میان آنها یکی دو تا را انتخاب کرده و پرو می‌کنید. از قضا، لباسی که خیلی از آن خوشتان آمده و بعد از کلی بالا و پایین کردن مغازه آن را انتخاب کرده‌اید، یک دکمه کم دارد! حالا دیگر اوضاع فرق کرده و باید کسی را پیدا کنید تا به شما کمک کند. برای پیدا کردن یک موجود زنده در مغازه، مدام چشم‌هایتان را می‌گردانید و مغازه را متر می‌کنید اما خبری نیست. حالا چه کار می‌کنید؟ به احتمال بسیار زیاد از مغازه خارج می‌شوید و به دنبال یک فروشگاه دیگر می‌گردید. اگر از همان اول وارد فروشگاهی شده بودید که چندین فروشنده ماهر داشت، حتما به جای تلف کردن وقتتان و گشتن به دنبال فروشنده، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر خریدتان را انجام می‌دادید و می‌رفتید. یک وب‌سایت بدون سرویس چت آنلاین هم چنین وضعیتی دارد. فرقی نمی‌کند که موضوع سایت شما در چه زمینه‌ای است. چون تا وقتی که از یک سیستم پشتیبانی مناسب برای برقراری ارتباط با کاربرانتان استفاده نکنید، مشتریان بالقوه زیادی را از دست می‌دهید. 

یک داستان واقعی از تاثیر چت آنلاین روی وب‌سایت

چت آنلاین

حدود دو سال پیش، زمانی که در یک فروشگاه اینترنتی فعالیت می‌کردم، همراه با همکارانم کمپینی را برای افزایش فروش محصولات سایت اجرا کرده بودیم. تمام آمارها هم به ما نشان می‌دادند که کارمان را درست انجام داده‌ایم و کاربران زیادی را به سمت سایت جذب کرده‌ایم. اما با این وجود، رفتار کاربران منجر به خرید نمی‌شد. آنها وارد سایت می‌شدند، یک صفحه را می‌دیدند و می‌رفتند. حتی عده‌ای از آنها محصول را به سبد خرید خود اضافه می‌کردند ولی باز هم خریدشان را انجام نمی‌دادند. تقریبا کسی با فروشگاه تماس نمی‌گرفت و بیشتر کاربران نهایتا بعد از سه دقیقه سایت را ترک می‌کردند. حسابی کلافه شده بودیم. نمی‌دانستیم که چرا این اتفاق می‌افتد. از خودمان می‌پرسیدیم: «آیا محصولات ما گران است؟ شیوه ارسال مشکلی دارد؟ یا شاید هم مشکل عمیق‌تر از این حرف‌ها است و محصول ما اصلا چیز جذابی نیست!» 

وقتی جواب در آستینمان است اما خودمان خبر نداریم!

سرویس چت آنلاین در سایت

راه‌حل این ماجرا خیلی ساده‌تر از چیزی بود که فکرش را می‌کردیم. وقتی چت آنلاین سایت را فعال کردیم، اوضاع به کلی تغییر کرد. کاربران خیلی از این موضوع استقبال کردند و اعتمادشان نسبت به سایت بیشتر شد. از طرفی در میان این گفتگوها متوجه برخی از کمبودهای سایت هم شدیم. مثلا محصولاتی وجود داشتند که توضیح کمی درباره آنها داده شده بود. بعد از اصلاح این روند و حفظ ارتباطمان با کاربران، فروش سایت افزایش پیدا کرد.

مدتی پس از این ماجرا، تصمیم گرفتیم یک ایده را در سایت اجرا کنیم. بعد از استارت خوردن کمپین، بر اساس اینکه کاربر در چه صفحه‌ای از سایت است، دست پیش را می‌گرفتیم و خودمان اولین پیام را به او می‌دادیم. مثلا اگر کاربر در صفحه محصول بود، یکسری توضیحات و اطلاعات تکمیلی که در صفحه محصول وجود نداشتند را برای او ارسال می‌کردیم. با در پیش گرفتن این روند، حداقل ۶۰ درصد از کاربران وارد گفتگو می‌شدند و فروش سایت خیلی افزایش پیدا کرده بود

نکته‌ای که کارمان را بسیار متفاوت می‌کرد این بود که ما کاربر را با یک پرسش سفارشی شده‌ غافلگیر می‌کردیم. چون بیشتر سایت‌ها در قسمت گفتگوی آنلاین خودشان از یک پرسش تکراری و اصولی مثل این استفاده می‌کردند: «اگر سوالی دارید از ما بپرسید.» هدف ما از اجرای این کمپین، درگیر کردن همه کاربران و جذب مشتریان بالقوه بود؛ می‌خواستیم هزینه، زمان و تلاشی که برای تبلیغات می‌کردیم، نتیجه‌ای واقعی و قابل قبول داشته باشد که خوشبختانه این اتفاق افتاد. به جرات می‌توانم بگویم که اگر سرویس چت آنلاین را راه‌اندازی نکرده بودیم، به این موفقیت دست پیدا نمی‌کردیم.

لطفا کاربر اینترنتی را به دنیای فیزیکی حواله ندهید 

نکته بسیار مهمی که صاحبان وب‌سایت‌ها در بیشتر موارد آن را از قلم می‌اندازند، موضوع آنلاین بودن کسب و کارشان است. کاربری که به سراغ خرید اینترنتی می‌رود و می‌خواهد از خدمات آنلاین و غیرحضوری استفاده کند، معمولا تمایل بسیار اندکی برای برقراری ارتباط مستقیم با بخش پشتیبانی سایت دارد. اگر این مورد را در نظر نگیرید و از کاربر بخواهید که برای گرفتن قیمت یا دریافت خدمات پشتیبانی با شما تماس بگیرید، ایمیل بزند یا زمان بگذارد و اطلاعاتش را در صفحه تماس با ما وارد کند، به راحتی بخش بزرگی از مشتریان خود را از دست می‌دهید. این روزها حتی دادن آیدی تلگرام به کاربران هم دردسرهای خودش را دارد. بهترین کار این است که کاربر را دنبال نخودسیاه نفرستید و اگر قرار است به او کمک کنید در همان محدوده سایت این کار را انجام دهید. 

رایچت، یک سرویس چت آنلاین ایرانی

اسکرین شات raychat.io

 در حال حاضر، سرویس‌های چت ایرانی و خارجی زیادی وجود دارند که می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید. هر کدام از آنها نقطه‌های قوت و ضعف خودشان را دارند. در این زمینه، خدمات گفتگوی آنلاین «رایچت» یکی از سرویس‌های ایرانی به شمار می‌رود. اجازه بدهید چند مورد از ویژگی‌های مثبت این سرویس را با هم مرور کنیم:

 • خدمات با پرداخت ریالی

 پلن رایگان رایچت می‌تواند خدمات مناسبی را به کسب وکارهای کوچک ارائه دهد. ولی اگر تعداد چت‌های شما زیاد است یا می‌خواهید از تمام ویژگی‌های این سرویس استفاده کنید، می‌توانید با پرداخت مبلغ اندکی این کار را انجام دهید. وقتی می‌خواستیم برای اولین بار از چت آنلاین استفاده کنیم به سراغ «کریسپ» (crisp) رفتیم که یکی از بهترین سرویس‌های چت آنلاین در سطح دنیا است. به احتمال زیاد شما هم با این سرویس آشنا هستید. استفاده از خدمات رایگان کریسب محدودیت‌هایی دارد و این برای ما مشکل‌ساز شده بود. چون بعد از دو هفته استفاده از این سرویس، کاربران نمی‌‌توانستند برایمان عکس بفرستند. پرداخت ریالی هم با توجه به هزینه‌ زیاد و آورده اندکی که داشت برایمان امکان‌پذیر نبود. 

 • امکان ارسال پیام از طریق تلگرام

بات تلگرام رایچت

یکی از ویژگی‌های جالب پشتیبانی آنلاین رایچت این است که شما می‌توانید از طریق تلگرام هم پاسخ کاربران خود را بدهید. به این ترتیب، هیچ پیامی از زیر دستتان خارج نمی‌شود. 

 • تعیین بازه‌های زمانی 

همیشه آنلاین بودن کار راحتی نیست. در رایچت می‌توانید با مشخص کردن بازه‌های زمانی، خدمات خودتان را محدود کنید. بهترین کار این است که بازه‌های زمانی را با توجه به حجم ترافیکتان در طول شبانه‌روز تعیین کنید. از طرف دیگر اگر سرویس شما نیاز به پاسخ آنی ندارد و می‌توانید در کمتر از ۵ ساعت به تمام کاربرانتان پاسخ دهید، بهتر است چت را همیشه فعال بگذارید.

ارسال تیکت یا چت آنلاین؟ کدام‌ یک پیروز میدان ارتباط است؟

 راه‌های گفتگوی آنلاین با مخاطب فقط به چت، محدود نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده سیستم «تیکت» هم با کاربرانتان ارتباط برقرار کنید. در این سیستم نیز کاربران پرسش‌های خود را وارد می‌کنند و ما به آنها پاسخ می‌دهیم. با وجود آنکه تمام این ماجرا درون سایت رخ می‌دهد اما در این روش، امکان پرسش و پاسخ لحظه‌ای با کاربر وجود ندارد و تمام این گفتگوها با حفظ یک فاصله زمانی ادامه پیدا می‌کنند. ما در یکی از سایت‌هایمان از سرویس ارسال تیکت پشتیبانی استفاده کردیم و آن را به مدت یک ماه ادامه دادیم. نتیجه کار برایمان خیلی جالب بود. چون در مقایسه با سرویس چت آنلاین، کاربران تمایل کمی برای ارسال پرسش‌هایشان داشتند. شاید یکی از علت‌های چنین رفتاری، تجربه آنها از چت‌هایی است که خیلی راحت در فضای آنلاین انجام می‌دهند و بدون معطلی پاسخ خود را دریافت می‌کنند. در نهایت، ما نیز به سرویس گفتگوی آنلاین بازگشتیم. 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در چت آنلاین گفتیم:

 • «چت آنلاین» راهی برای برقراری ارتباط مستقیم با کاربران سایت به شمار می‌رود.
 • وجود یک سیستم چت آنلاین، نرخ تبدیل مشتری را افزایش می‌دهد.
 • راه‌اندازی سیستم چت آنلاین فقط باعث افزایش فروش یا ارائه خدمات نمی‌شود. شما با این سیستم از مشکلات ناپیدای مجموعه خود خبردار می‌شوید.
 • چت آنلاین را یک ویژگی غیرقابل تبدیل در نظر بگیرید و حساب آن را از تماس تلفنی یا ملاقات حضوری سوا کنید.
 • سرویس‌های ایرانی و خارجی زیادی هستند که خدمات چت آنلاین را ارائه می‌دهند. با توجه به نیازتان یکی از آنها را به کار بگیرید.
 • تمایل کاربران برای چت آنلاین، بیشتر از ارسال تیکت است. این نکته را به یاد داشته باشید.

شما چه نظری دارید؟ 

به عنوان یک کاربر، آیا از سرویس‌های پشتیبانی و چت آنلاین سایت‌ها راضی هستید یا دوست دارید پرسش‌های خود را در قالب تیکت، ارسال ایمیل یا حتی تماس گرفتن مطرح کنید؟ به عنوان صاحب یک سایت از چه سرویسی برای ایجاد ارتباط مستقیم با کاربران خود استفاده می‌کنید؟ این سرویس، چه مزیت‌هایی برای شما دارد؟ لطفا نظرتان را برایمان بنویسید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه صفر دیجیتال مارکتینگ و چرایی آن

. مقدماتی

بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار دارند، نه تنها رشد و بقای طولانی‌ مدتشان را به چالش می‌کشند، بلکه زمینه فراموش شدن خود را هم فراهم می‌کنند. دنیای دیجیتال با امکانات فوق‌العاده‌ خود این فرصت را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد تا خیلی ساده‌تر و با سرعت و کیفیت بیشتری به کسب درآمد بپردازند. برای چشیدن طعم پیروزی

2
مفهوم بازاریابی در شبکه اجتماعی

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

. مقدماتی

اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد ویژه وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه می‌شویم که با خود قبلی‌مان فرسنگ‌ها فاصله می‌گیریم. اگر این فرد، درست باشد،

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×