دوره تمام و کمال دیجیتالینگ با یک‌سال پشتیبانی اختصاصی برای کسب و کار شما✌️
بستن

تاثیر LSI کیورد در سئو و راه‌های پیدا کردن آن

درک شبکه معنایی از جانب گوگل

واژه‌ها دنیای عجیبی دارند. آنها می‌توانند در جهت‌های مختلف، چهره‌های متفاوتی از خودشان را به نمایش بگذارند. واژه‌ها بسیار هم اجتماعی هستند. آنها دوستان زیادی از گوشه‌گوشه ذهن بشری دارند. کافی است نام یکی از آنها را بیاورید، آنگاه ردیف‌هایی بی‌انتها از دوست و رفقای آنها را خواهید دید که پشت سر هم قطار شده‌اند و یکی پس از دیگری به شما سلام می‌کنند.

شاید پُربیراه نباشد که بگوییم: «واژه‌ها، شبکه‌سازترین واحدهای مستقل معنایی هستند». در این قسمت از دیجیتالینگ روی ویژگی شبکه معنایی واژه‌ها دست گذاشته‌ایم و می‌خواهیم «تاثیر LSI کیورد در سئو» را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر به دنبال روشی ناب برای نوشتن مفهوم‌های قدیمی با جذابیت‌های تازه هستید، این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده است. با ما همراه باشید.

گوش دادن به پادکست این گفتار، راهی میانبر برای دسترسی به مفهوم این واژه‌ها است. برای رسیدن به این مقصود، می‌توانید از بخش زیر استفاده کنید.

نگاهی جمع‌و‌جور به چیستی LSI

«LSI» کوتاه شده عبارت «Latent Semantic Indexing» است. نمی‌توان برای آن معنی و معادل مناسبی در فارسی پیدا کرد؛ اما می‌توان مثال‌هایی برای آن یافت.

اگر خاطرتان باشد ما در دوران مدرسه و در کتاب فارسی، بخشی به نام «شبکه معنایی» داشتیم. «LSI» همان شبکه معنایی است. حالا شبکه معنایی چه بود؟ الان برایتان یادآوری می‌کنم.

این مفهوم به ما می‌گفت که برخی واژه‌ها با هم ارتباط معنایی دارند اما حتما هم‌معنی یا هم‌خانواده نیستند؛ مثلا واژه‌های «تخته»، «گچ»، «دانش‌آموز» و «درس» را در نظر بگیرید. شما با شنیدن این‌ها به یاد چه می‌افتید؟ مدرسه و معلم، درست است؟ خوب این واژه‌ها همگی «LSI» هستند.

استفاده کردن از LSI کیورد، چه فایده‌ای دارد؟

وقتی در محتوای خودمان از واژه‌هایی که با هم ارتباط معنایی دارند استفاده می‌کنیم، مخاطب حس بهتری پیدا می‌کند و ارتباط عمیق‌تری با محتوایمان برقرار می‌سازد.

این بسیار بهتر از این است که بارها و بارها از یک کلیدواژه در محتوای خودمان استفاده کنیم و ذهن او را به رگبار ببندیم. از طرفی، اکنون گوگل هم بزرگ شده است، اطلاعات زیادی دارد و متن‌ها را می‌فهمد. بنابراین، نیازی نیست که کلمه کلیدی خود را بارها و بارها در متن به کار ببریم.

اکنون، دیگر پای مفهوم «چگالی کلمه کلیدی» در میدان محتوا کمرنگ شده است و نمی‌توان با طناب پوسیده او به غار سئو نفوذ کرد.

با این حساب، بهترین راه برای راضی نگه داشتن هر دو جبهه – گوگل و کاربر – استفاده کردن از کلیدواژه‌های «LSI» است. اگر سری به دیگر محتواهای دیجیتالینگ بزنید، می‌بینید که ما محتوا را برای کاربرانمان نوشته‌ایم و حواسمان به «LSI» کیوردها بوده است.

گوگل چطور سر از کار «LSI» در می‌آورد؟

گوگل در هر روز، محتواهای بسیار زیادی را ایندکس می‌کند، آنها را درک کرده و به هر یک امتیازی می‌دهد. بنابراین، وقتی من محتوای تازه‌ای می‌نویسم، دقیقا می‌داند که راجع به چه چیزی صحبت می‌کنم.

اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید در محتوای من از واژه‌های «سردرد»، «قرص»، «بیماری» و «مُسکن» استفاده شده است. در حالت عادی، شکل نوشتن «مَسکن» به معنای خانه و «مُسکن» به معنای داروی تسکین‌دهنده، یکسان است. حالا گوگل از کجا می‌فهمد که منظور من دارو است نه خانه و کاشانه؟

در اینجا گوگل هم از کلیدواژه‌های «LSI» کمک می‌گیرد و از واژه‌های دیگری که در متنم استفاده کرده‌ام برای تشخیص این ماجرا مدد می‌جوید. گوگل می‌داند که اگر منظورم از «مسکن» خانه بود، از واژه‌های «سردرد» و «قرص» در متنم استفاده نمی‌کردم. در نتیجه این تجزیه و تحلیل، متن من در نتیجه جستجوهای مَسکن به نمایش در نمی‌آید.مثالی از درک دقیق گوگل از کلمات

بنابراین، اگر می‌خواهیم در نتیجه جستجوی گوگل، جایگاه خوبی داشته باشیم، باید دایره واژگانمان را وسیع‌تر کنیم و از واژه‌هایی که با هم ارتباط معنایی خوبی دارند در قلب محتوایمان بهره بگیریم. با این کار، گوگل و کاربر، هر دو از دیدن محتوایمان لذت می‌برند.

البته نباید «LSI» کیورد را با «کیورد استافینگ» – یعنی همان تکرار بی‌مهابای کلیدواژه در طول متن – اشتباه بگیرید؛ اما گوشی دستتان باشد که وقتی به جای استفاده از یک کلیدواژه از یک شبکه معنایی استفاده می‌کنید، مخاطب را طوری با متن درگیر می‌سازید که تا به خودش بیاید می‌بیند تا آخرین واژه محتوایتان را نوش جان کرده است. درباره «بمباران کلمات کلیدی یا کیورد استافینگ» در مطلب دیگری صحبت کردیم  و گفتیم که چگونه می‌توانیم قاتل محتوای خود باشیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

قُلاب‌هایتان را آماده کنید! اکنون وقتی «LSI»گیری از اقیانوس واژه‌ها است

اگر تا اینجای گفتگو، مفهوم «LSI» برایتان جذاب شده باشد، شاید این پرسش از ذهنتان عبور کند که: «چطور می‌توانیم این کلیدواژه‌ها را پیدا کنیم؟» پاسخ این پرسش در دو بخش، خلاصه می‌شود:

  1. از گوگل برای نوشتن در گوگل کمک بگیرید

برای این کار، نیازی نیست که راه دوری برویم. همیشه می‌توانیم از خودِ گوگل کمک بگیریم. وقتی ما در گوگل عبارتی را سرچ می‌کنیم در بخش «Related searches» و «Google Suggestion» عبارت‌های مرتبط با آن را نشانمان می‌دهد.

از آن عبارت‌ها چیزهای زیادی دستگیرمان می‌شوند؛ مثلا می‌توانیم بفهمیم که مسکن سردرد با قرص میگرن ارتباط معنایی دارد. اگر من این دو عبارت را در محتوایم به کار ببرم، از کلیدواژه‌های ال‌اس‌آی کمک گرفته‌ام.کلمات پیشنهادی گوگل

  1. پای فرهنگ‌نامه‌های آنلاین را وسط بکشید

کیفیت استفاده از «LSI» در سئو به افزایش دایره لغات ذهنی ما بستگی دارد. برای این کار می‌توانیم از فرهنگ‌نامه‌های مختلف کمک بگیریم. یکی از سایت‌هایی که در این راه به من کمک می‌کند، «دیکشنری آنلاین آبادیس» به آدرس (abadis.ir) است. هر عبارتی را که در این سایت وارد کنید، مترادف‌ها و متضادهایش را برایتان به نمایش درمی‌آورد.مثال از فرهنگ‌نامه آنلاین

شاید در بسیاری از موارد، این حجم از واژه‌هایی که با هم ارتباط معنایی دارند به ذهنتان خطور نکند. بنابراین، می‌توانید از چنین سایت‌هایی کمک بگیرید.

این نکته را در نظر داشته باشید که «LSI» تنها عبارت‌های هم‌معنی را شامل نمی‌شود. مثلا اگر محتوای شما در مورد رستوران باشد، هم «غذاخوری» که هم‌معنی آن است شاملش می‌شود و هم واژه‌هایی مانند «غذا»، «منو»، «گارسون» و حتی «سالم» در آن می‌گنجند.

بنابراین، همان‌طور که در ابتدای این گفتار با هم گفتیم، ال‌اس‌آی، مفهومی بسیار گسترده‌تر از هم‌معنی و هم‌خانواده دارد و زیبایی آن هم در همین ویژگی است.

چطور در این مفاهیم عمیق شویم؟

من این بحث را در دوره سئو محتوا به طور کامل و با جزئیات توضیح داده‌ام. پیشنهاد می‌کنم برای درک عمیق‌تر این ماجرا و بسیاری موارد دیگر، حتما دوره را تهیه کنید.

مشاهده دوره سئو محتوا

خلاصه‌ای از آنچه با هم در تاثیر LSI کیورد در سئو گفتیم:

  • «LSI» مفهومی است که به شبکه معنایی پیرامون یک واژه، اشاره دارد.
  • استفاده کردن از ال‌اس‌آی کیورد، هم برای گوگل و هم برای کاربران سودمند است.
  • گوگل به واسطه درک و شناسایی شبکه‌های معنایی، مفهوم پنهان پشت واژه‌ها را درک می‌کند و حساب آن را از بقیه متن‌ها سوا می‌کند.
  • استفاده کردن از گوگل و فرهنگ‌نامه‌ها می‌تواند مسیر یافتن شبکه‌های معنایی را برای شما ساده‌تر کند.

نظر شما چیست؟

به عنوان یک تمرین، 10 مورد از نزدیک‌ترین واژه‌های زمینه کاری خودتان را که در کنار هم یک شبکه معنایی می‌سازند مثال بزنید.

منتظر خواندن پاسخ‌های شما در بخش گپ و گفت دیجیتالینگ هستیم.

این مطلب برای شما مفید بود؟

5/5 - (5 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

2
سئو محتوا چیست؟ ۱۱ نکته‌ای که باید در محتوای سئو شده رعایت کنیم

. مقدماتی

همه کسانی که در فضای دیجیتال دست به قلم می‌شوند دوست دارند که محتوایشان توسط کاربران خوانده شود. محتوایی که دیده نمی‌شود، انرژی، انگیزه، زمان و حتی هزینه تولید کننده آن را به هدر می‌دهد. یکی از راه‌هایی که می‌توان با کمک آن به دیده شدن محتواها کمک کرد، بهینه کردن آن برای موتورهای جستجو است. در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که محتوای ما در صفحه نتایج جستجوی گوگل می‌نشیند و در معرض دید

3
مفهوم سئو کلاه سفید، آن روی زیبای سئو

.. متوسطه

راه‌های گوناگونی برای رسیدن به هدف وجود دارند. برخی از آنها اصولی و درست هستند و برخی دیگر اصول را زیر پا می‌گذارند تا با سرعت بیشتری به هدف برسند. در دنیای سئو هم تولیدکنندگان محتوا از راه‌های مختلفی برای جذب مخاطب موردشان استفاده می‌کنند. برخی دنباله ‌روی سئو کلاه سفید هستند و می‌خواهند از راه درست به هدفشان برسند و برخی دیگر می‌خواهند با استفاده از روش‌های دیگر، خیلی زودتر با اهدافشان ملاقات کنند.

4
مخاطب شناسی در سئو، پیدا کردن راه از میان بیراهه‌ها

.. متوسطه

دانستن، توانایی است. وقتی بدانیم کجا می‌رویم، مقصد را خواهیم یافت؛ وقتی بدانیم به دنبال چه کسی هستیم، او را پیدا خواهیم کرد. فضای وب، سرشار از کاربر است؛ کسانی که گاهی ذره‌ای به هم شباهت ندارند. پس برای اینکه بتوان در این بستر به موفقیت رسید، چاره‌ای جز شناخت مخاطب هدفمان نداریم.  چون وقتی او را بشناسیم، می‌توانیم با توجه به علاقه و نیازهایش محتوا، محصول یا خدماتمان را بهینه‌سازی کنیم. در این مقاله

5
کلمه کلیدی چیست و نسخه جدید آن در ماجرای سئو کدام است؟

.. متوسطه

تولید محتوا ماجرایی است که بازیگران زیادی در آن رفت و آمد می‌کنند. در گذشته، یعنی وقتی که گوگل تازه داشت راه رفتن را یاد می‌گرفت، سیاهی لشکران زیادی بدون آنکه استعدادی داشته باشند، جای نقش‌های اصلی را پُر کرده بودند. آنها نه می‌خواستند رشد کنند و به بازیگرانی حرفه‌ای تبدیل شوند و نه اهمیتی به فیلم‌نامه و تماشاچیان می‌دادند. گوگل کم‌کم رشد کرد، قوی شد و توانست با الگوریتم‌های متفاوتی که ایجاد می‌کرد، این

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×