252 بازدید ۰ کامنت

چگالی‌های زیادی در دنیای فیزیک وجود دارند. مثل چگالی هوا، چگالی آب و حتی چگالی فولاد. اما معنای چگالی در تمام آنها مشترک است؛ یعنی نسبت جرم به حجم یک چیز. در دنیای وب نیز چگالی مهمی وجود دارد که می‌تواند در دیده شدن یا نشدن یک محتوا تاثیر بسیاری بگذارد.

 این چگالی که با نام «چگالی کلمه کلیدی» شناخته می‌شود، اندکی با چگالی‌های آشنا در دنیای فیزیک تفاوت دارد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ مفهوم «Keyword density» می‌رویم و این چگالی مجازی را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم «چگالی» یا «تراکم» کلمات کلیدی آشنا می‌‌شویم.
  • اهمیت محاسبه چگالی کلمه کلیدی را با توجه به پیشرفت‌های گوگل بررسی می‌کنیم.
  • اشتباه‌های رایج در استفاده از چگالی کلمه کلیدی را مرور می‌کنیم.

 

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی چیست؟ 

چگالی کلمه کلیدی

پیش فرض ذهنی من این است که شما با «کلمه کلیدی و مفهوم کلیدی» آشنا هستید اگر اینطور نیست حتما مقاله مرتبط با آن را بخوانید.

وقتی نوشتن یک محتوا را آغاز می‌کنیم به احتمال زیاد از قبل برای آن یک کلمه کلیدی اصلی در نظر گرفته‌ایم و آن را چندین بار در طول محتوای خود تکرار می‌کنیم. حالا اگر تعداد تکرار آن کلیدواژه‌ را بر تعداد کل واژه‌های آن محتوا تقسیم کنیم به عددی اعشاری می‌رسیم که با ضرب آن در عدد ۱۰۰ «چگالی کلمه کلیدی» (Keyword density) ما مشخص می‌شود. 

مثلا اگر مقاله ما ۲۰۰۰ کلمه داشته باشد و در طول آن پنج بار کلمه کلیدی را تکرار کرده باشیم، از تقسیم آن بر تعداد کل واژه‌های متن به عدد (۰.۲۵) می‌رسیم که همان چگالی مورد نظر ما است. معمولا بین یک تا چهار درصد، عدد خوبی برای چگالی کلمه کلیدی به شمار می‌رود. دانستن این عدد و حرکت در محدوده آن به شما کمک می‌کند که آش محتوای خود را نه شور کنید و نه بی‌نمک. 

 

مفهوم گرایی و چگالی کلیدواژه‌ها

ممکن است برای بعضی از مخاطبان این پرسش به وجود بیاید که آیا با وجود پیشرفت گوگل و حرکت به سمت درک مفهوم متن، هنوز هم به محاسبه چگالی کلیدواژه نیاز داریم؟ در پاسخ باید بگویم که بله. 

تجربه ثابت کرده است که محاسبه چگالی کلمه کلیدی، به ویژه در وب فارسی چیزی است که همچنان به آن نیاز داریم. از طرف دیگر، با توجه به این که سرچ کلیدواژه‌هایی که تک کلمه‌ای هستند در گوگل کاهش یافته و روند جستجوی کاربران به سمت نوشتن یک پرسش کامل حرکت می‌کند اهمیت محاسبه چگالی کلمه کلیدی بیشتر می‌شود. 

 

اشتباه‌های رایج در استفاده از کلمه کلیدی و چگالی آن

اشتباهات رایج در چگالی کلمات کلیدی

در ادامه به معرفی چند اشتباه رایج در زمینه کلیدواژه و محاسبه چگالی کلمه کلیدی می‌پردازیم. خواندن این بخش به شما کمک می‌کند تا با دید بازتری چگالی کلمه کلیدی را در نظر بگیرید.

  • تاکید بر استفاده از عین عبارت کلیدی

گاهی پیش می‌آید که ما روی استفاده دقیق از کلمه کلیدی خود زیاده‌روی می‌کنیم. مثلا اگر کلیدواژه ما «تلگرام» باشد، آن‌گاه «Telegram» را جزو کلمه‌های کلیدی خود به حساب نمی‌آوریم. این موضوع باعث تکرار بیش از حد کلیدواژه در متن می‌شود. به این ترتیب، وقتی مخاطب، مقاله ما را می‌خواند فکر می‌کند که یک ربات آن را نوشته است. 

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنید، درصد قابل توجهی از این ماجرا بر گردن «افزونه یوآست» است. چون این افزونه در ادیتور وردپرس مدام به شما هشدار می‌دهد که تعداد کمی از کلیدواژه در طول متن دیده می‌شود. به دنبال این ماجرا، شما تعداد بیشتری کلیدواژه به متن خود اضافه می‌کنید و با این کار، چگالی کلمه کلیدی را بر هم می‌زنید. این را در نظر داشته باشید که یوآست، کاملا ربات‌گونه عمل می‌کند. اما گوگل به سمت درک مفهوم‌ و آنالیز رفتار کاربر پیش می‌رود. 

گاهی با بمباران کلمات کلیدی به دست خودمان گفتارمان را به قتل می‌رسانیم این موضوع آنقدر مهم بوده که برای آن یک مطلب با عنوان «کیورد استافینگ یا بمباران کلمات کلیدی» تهیه و تولید کردیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

  • انباشته شدن تعداد زیادی کلیدواژه در یک بخش از متن

گاهی پیش می‌آید که شما خواسته یا ناخواسته چندین بار کلیدواژه را در یک پاراگراف به ویژه در پاراگراف اول تکرار می‌کنید. این کار باعث می‌شود که کلیدواژه‌تان به درستی در طول متن پخش نشود. صد البته که باید کلمه کلیدی خود را در پاراگراف اول بیاورید. 

اما نباید در این کار زیاده‌روی کنید. چون باعث خسته شدن مخاطب می‌شوید؛ به اندازه‌ای که شاید از خیر خواندن ادامه مقاله هم بگذرد. به جای این کار می‌توانید کلمه کلیدی خود را در هدینگ‌ها، بدنه محتوا و در نتیجه‌گیری به کار بگیرید. حتی می‌توانید با آوردن معادل انگلیسی کلیدواژه خود به پخش درست آن در سطح محتوا کمک کنید. 

 

قدم بردارید، بازخورد بگیرید، پیشرفت کنید

بررسی چگالی کلمه کلیدی

این نکته را در نظر داشته باشید که هر مقاله باید یک کلمه کلیدی اصلی و چند کلمه کلیدی فرعی داشته باشد. در کنار این کلیدواژه‌ها می‌توانیم عبارت‌های مرتبط با کلیدواژه‌ها را هم پیدا کرده و در مقاله خود از آنها استفاده کنیم. پس خودتان را درگیر یافتن درصد درست چگالی کلمه کلیدی نکنید. چون این موضوع بیشتر به تجربه شما، نوع محتوایتان و موضوعی که در آن زمینه می‌نویسید بستگی پیدا می‌کند. در واقع، نمی‌توان نسخه یکسانی از درصد مناسب چگالی کلمه کلیدی برای همه محتواها ارائه داد. 

 

نظر شما چیست؟

شما از چه روشی برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی در محتوای خود استفاده می‌کنید؟ افزونه یوآست یا شمارش دستی؟

آیا می‌دانید کدام الگوریتم گوگل برای درک مفهوم محتواهای موجود در بستر وب طراحی شده است؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.