بستن

افیلیت مارکتینگ؛ از سازوکار و چیستی تا مثال‌های ایرانی و خارجی

افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ، نمونه‌ای واقعی از ضرب‌المثل «یک دست صدا ندارد» در دنیای بازاریابی و فروش است؛ جایی که افراد مختلف در جریان یک همکاری شیرین و دو سر بُرد، چرخه فروش را زنده نگه می‌دارند.

در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ «بازاریابی به کمک سیستم همکاری در فروش» (Affiliate Marketing) می‌رویم، سازوکار این سیستم را موشکافی می‌کنیم، نمونه‌های موفق بازاریابی افیلیت در ایران را مورد بررسی قرار می‌دهیم و یک نمونه موفق خارجی از افیلیت مارکتینگ را مثال می‌زنیم.

اگر به دنبال راه‌اندازی بازاریابی پورسانتی برای کسب و کار خودتان هستید یا می‌خواهید در چنین فعالیتی به عنوان یک بازاریاب شرکت کنید، تا پایان این گفتگو همراه باشید.

برای همکاری با کنجکاویتان برای درک مفهوم افیلیت مارکتینگ در دنیای آواها از بخش زیر کمک بگیرید.  

منظور از افیلیت مارکتینگ چیست؟رونق فروش با همکاری دیگران

«بازاریابی پورسانتی» یا «بازاریابی همکاری در فروش» (Affiliate Marketing) روشی در فروش و بازاریابی است که با همکاری دیگران انجام می‌شود. اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن‌تر کنم. تصور کنید که می‌خواهم همین مقاله را برای فروش بگذارم. در ابتدا، چند نفر می‌آیند و از من خرید می‌کنند.

اما کمی بعد، عده‌ای پیشنهاد می‌دهند که این مقاله را به روش خودشان و از طریق کانال‌هایی که دارند، به فروش برسانند. ولی در عوض، به ازای هر فروشی که انجام می‌دهند درصدی را به عنوان پورسانت خودشان برمی‌دارند. به این ماجرا «افیلیت مارکتینگ» می‌گویند.

سیستم افیلیت مارکتینگ چطور کار می‌کند؟فروش از طریق همکاری با دیگران

وقتی شما محصولی برای فروش در سایتتان دارید و می‌خواهید از سیستم همکاری در فروش برای افزایش فروشتان استفاده کنید، به هر کدام از افرادی که می‌خواهند در این سیستم شرکت کنند، یک لینک اختصاصی می‌دهید.

این افراد، لینکی که مخصوص به خودشان ساخته شده است را در تمام کانال‌های فروششان مثل کانال‌های تلگرامی، پیج اینستاگرام، وب‌سایتشان، شبکه های تبلیغاتی و… قرار می‌دهند. سپس برای آن محصول، بازاریابی می‌کنند و نهایت تلاششان را به کار می‌گیرند تا آن را بفروشند و پورسانت خود را دریافت کنند.

این مدل از بازاریابی، یکی از بهترین روش‌های مارکتینگ به شمار می‌رود. چون برخلاف تبلیغات کلیکی که به ازای هر کلیک یا تبلیغات نمایشی که به ازای هر نمایش مجبور به پرداخت هزینه هستید در افیلیت مارکتینگ به ازای هر فروش واقعی به آن افراد پول پرداخت می‌کنید. به این ترتیب، هزینه‌های بازاریابی به شدت کاهش پیدا می‌کنند و از طرفی حجم فروش هم افزایش می‌یابد.

مثال‌هایی از سرویس‌ افیلیت مارکتینگ در ایران

افیلیت دیجی کالا

شاید بتوان گفت که یکی از نمونه‌های خوب سرویس‌ همکاری در فروش ایرانی، متعلق به دیجی کالا است. این سرویس که تنها چند سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد، خیلی خوب جای خود را در میان صاحبان رسانه باز کرده است.

به طور مثال، اگر شما صاحب یک وب‌سایت در زمینه کفش باشید و تا الان تمرکزتان فقط روی تولید محتوا بوده باشد، می‌توانید از طریق افیلیت مارکتینگ دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی هم برای خودتان راه بیندازید.

به این ترتیب، با ارجاع کاربران از فروشگاه خودتان به دیجی کالا نه تنها به ازای آن کفش، بلکه در عوض هر چیزی که کاربر خرید کند، پورسانت دریافت خواهید کرد.

به غیر از دیجی کالا، کسب و کارهای دیگری هم هستند که از سیستم افیلیت مارکتینگ استفاده می‌کنند؛ مثلا:

  • سرویس گنجه هاست

برای شرکت در سیستم افیلیت مارکتینگ سرویس هاستینگ «گنجه» (ganje.host) باید در این سایت ثبت‌نام کنید. سپس یک لینک اختصاصی در اختیار شما قرار داده می‌شود.

وقتی این لینک را در اختیار کسانی که می‌خواهند هاست یا دامین خریداری کنند قرار می‌دهید و آنها از طریق این لینک، خرید خود را انجام می‌دهند، درصدی از مبلغ پرداخت شده به شما تعلق می‌گیرد؛ مثلا اگر شما روی لینک بالا کلیک کرده و از گنجه هاست خرید کنید، درصدی از پول شما به جیب ما هم می‌رود😊

  • سایت ایسمینار

ایسمینار (eseminar.tv) که سرویس برگزاری وبینار است هم چنین سرویسی را دارد. به این ترتیب که به برگزار کننده‌های دوره یک لینک اختصاصی می‌دهد. آنها هم با در اختیار قرار دادن این لینک به دیگران می‌توانند درصدی از مبلغ فروش را از آن خود کنند.

  • بلوبانک

بلوبانک یک بانک تمام دیجیتالی است که حتی یک شعبه فیزیکی هم ندارد. یکی از روش‌های رشد سریع این کسب و کار آنلاین، افیلیت مارکتینگ است. به این ترتیب که شما بدون نیاز به واریز حتی یک تک تومانی می‌توانید در این بانک حساب باز کنید.نمونه افیلیت مارکتینگ ایرانی، بلو بانک

سپس یک کد معرف به شما تعلق می‌گیرد. اگر دوستان، همکاران و … شما با استفاده از این کد در بلوبانک حساب باز کنند، به ازای هر نفر 30 هزار تومان به حساب شما واریز می‌شود! این استراتژی باعث رشد سریع بلوبانک در میان کاربران ایرانی شده است.

جالب اینجا است که بلوبانک به جای تمرکز روی تبلیغات گسترده – مثلا تلویزیونی، بیلبوردی، دیجیتالی و … – با کمک سیستم بازاریابی پورسانتی به سراغ جذب مشتریان خودش رفته و می‌توانیم بگوییم در این مسیر موفق هم شده است.

به دنبال افیلیت مارکتینگ، جایی خارج از مرزهای ایرانافیلیت مارکتینگ حرفه‌ای‌تر در خارج ایران

مفهوم افیلیت مارکتینگ در خارج از کشور، بسیار بهتر از ایران جا افتاده است. کسب و کارهای زیادی در خارج از کشور از این سیستم استفاده می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های همکاری در فروش، متعلق به سایت آمازون است.

البته برای ایرانی‌ها – به دلیل‌های ریز و درشتی که می‌دانیم – امکان کسب درآمد از سیستم افیلیت مارکتینگ آمازون وجود ندارد. در واقع، من تقریبا سایتی را نمی‌شناسم که از این طریق درآمد داشته باشد. البته اگر کسی بتواند این کار را انجام دهد، به علت وضعیت دلار در ایران، درآمد شیرین‌تری را تجربه خواهد کرد.

ماجرای افیلیت مارکتینگ را از دریچه دوره دیجیتال مارکتینگ تماشا کنید

ما در دوره دیجیتال مارکتینگ بخشی را به توضیح مفصل سازوکار افیلیت مارکتینگ اختصاص دادیم. اگر می‌خواهید حسابتان را با بازاریابی پورسانتی صاف کنید و آن را اساسی یاد بگیرید به سراغ این دوره بروید.

ورود به دوره دیجیتال مارکتینگ

این مطلب به پایان رسید اما یادگیری دیجیتال مارکتینگ ادامه دارد؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به نقشه راه دیجیتالینگ بزنید تا مقالات متنی، صوتی، ویدیویی و محصولات مرتبط با «آموزش‌ دیجیتال مارکتینگ» را مشاهده و مطالعه بفرمایید.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در افیلیت مارکتینگ گفتیم:

  • بازاریابی همکاری در فروش، روشی در فروش و بازاریابی است که در ازای دریافت پورسانت با کمک دیگران انجام می‌شود.
  • با کمک افیلیت مارکتینگ می‌توانید هزینه‌های بازاریابی را کاهش دهید. چون شما تنها زمانی دست به جیب می‌شوید که یک محصول یا خدمت، فروخته شده باشد.
  • دیجی کالا یکی از سایت‌های بزرگ ایرانی است که به طور گسترده از سیستم افیلیت مارکتینگ استفاده می‌کند.
  • سایت آمازون هم یکی از سایت‌های بزرگ جهانی است که سیستم همکاری در فروش گسترده‌ای دارد.

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون به عنوان همکار فروش یا حتی صاحب یک وب‌سایت فروشگاهی از افیلیت مارکتینگ استفاده کرده‌اید؟

لطفا نظرتان را در بخش گپ و گفت دیجیتالینگ با ما در میان بگذارید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

4.5/5 - (6 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
دیجیتال مارکتینگ چیست؟ از مزایا تا معرفی شاخه‌ها در ایران

. مقدماتی

«دیجیتال مارکتینگ چیست؟» شاید بتوان گفت این یکی از داغ‌ترین پرسش‌هایی است که به هنگام کار در فضای وب برای کاربران پیش می‌آید. چون از هر دری که وارد دنیای وب می‌شویم، سرنخی از دنیای دیجیتال مارکتینگ پیدا می‌کنیم و شستمان خبردار می‌شود که همه چیز به بازاریابی دیجیتال، گره خورده است. در حقیقت، بازاریابی دیجیتال، راز بقای کسب و کارها در قرن ۲۱ است. کسب و کارهایی که به حضور در دنیای سنتی اصرار

2
بازاریابی در شبکه اجتماعی چیست و در ایران چگونه است؟

. مقدماتی

در روزگاری که ما زندگی می‌کنیم، شبکه‌های اجتماعی به بخشی از ماجرای روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما زمان زیادی در این شبکه‌ها می‌گذرانیم و حتی با استفاده از آنها دریچه‌های تازه‌ای برای کسب درآمد باز می‌کنیم. اما این تمام ماجرا نیست. چون کسب و کارهای دیگر به ویژه کسانی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند هم در این شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. برای پیروزی در این مسابقه باید از چم‌وخم این ماجرا

3
اینفلوئنسر کیست؟ اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟ (تعریف به زبان ساده)

.. متوسطه

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بپرسیم، «اینفلوئنسر» کیست؟ اگر کمی خوب نگاه کنیم، در زندگی هر کدام از ما حداقل یک فرد تاثیرگذار وجود دارد. او کسی است که مسیر اصلی زندگی‌مان را به ما نشان داده است و ما خواسته یا ناخواسته جا پای قدم‌های او گذاشته‌ایم. می‌توانیم غبار تاثیر این فرد را در تک‌تک تصمیم‌هایی که برای خودمان و زندگی‌مان می‌گیریم احساس کنیم. کم‌کم، آن‌قدر به او شبیه

4
تعریف دقیق سئو و ماجرای تکنیک‌ها و کلاه‌های آن

. مقدماتی

در طول تاریخ بشر، از زمان دایناسورها گرفته تا انسان‌های هوشمند، فقط گونه‌هایی فرصت زندگی را از آن خود کرده‌اند که به جای مقاومت در برابر شرایط تازه، انرژی خود را صرف سازگاری و یافتن هر چه زودتر جایگاه خود در تقسیم‌بندی جدید کرده‌اند. در دنیای وب هم سایت‌هایی که خودشان را با اصول گوگل و الگوریتم‌های آن سازگار می‌کنند، در میان بهترین‌ها باقی می‌مانند. سئو، این ماجرا را شدنی می‌کند. در این قسمت از

5
مفهوم بازاریابی موتور جستجو و نقاط ضعف و قوت آن

.. متوسطه

در کارزار حضور در موتور جستجوی گوگل، دو راه برای مبارزه وجود دارد. راه اول که آن را «سئو» می‌نامند مسیری سنگلاخی است که باید با بیل و کُلنگ، عزمی راسخ و انگیزه‌ای لبریز، آن را برای خود هموار کنید. اما وقتی این جاده هموار شود می‌توانید با سرعت در آن پیش بروید. راه دوم «بازاریابی در موتور جستجو» نام دارد. مسیر آن کوتاه و از قبل هموار شده است. اما تا وقتی می‌توانید در

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

4 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

مهدیه
نوشته شده در: ۲۲:۴۱ ۰۹/۰۳/۱۴۰۰

وقتتون بخیر.ممنون از مطالب خوب تون ای کاش کیفیت صدا بهتر بود

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۰۰:۳۶ ۱۲/۰۳/۱۴۰۰

سپاس از دقت نظرتون خانم مهدیه
بله در اپیزودهای جدید کیفیت صدا بهبود داده شده

حسین مهر زاده
نوشته شده در: ۰۹:۳۰ ۳۱/۰۲/۱۴۰۰

سایت ترب هم افیلیت مارکتینگ محسوب میشه؟ ما پنل فروشگاهی میگیریم، محصولات فروشگاهمون رو توی بروزر خودش میاره و به ازای هر کلیکی که روی محصولات ما توی سایت ترب بشه، مبلغی از حساب ما کسر میشه…
و یه سوال اینکه مدل فروش گلکوئست یا به اصطلاح بازاریابی شبکه ای هم افیلیت مارکتینگ محسوب میشه؟
ممنون

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۲۳:۲۳ ۰۱/۰۳/۱۴۰۰

سپاس از نظرتون آقای مهرزاده
همونطور که خودتون اشاره کردید ترب به ازای کلیک از فروشگاه‌های اینترنتی پول دریافت می‌کند پس جزو افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش محسوب نخواهد شد.
نتورک مارکتینگ هم به کل با این موضوع متفاوت است
🌹

×

۷۰% تخفیف با کد hk برای خرید بیش از ۲ میلیون تومان
پیشکش دیجیتالینگ برای شما🌹

X