326 بازدید ۰ کامنت

یک دست صدا ندارد؛ خیلی‌ها روی این ضرب‌المثل قدیمی حساب باز می‌کنند. افیلیت مارکتینگ، نمونه‌ای واقعی از همین ضرب‌المثل در دنیای بازاریابی و فروش است؛ جایی که افراد مختلف در جریان یک همکاری شیرین و دو سر بُرد، چرخه فروش را زنده نگه می‌دارند. 

در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ «سیستم‌ همکاری در فروش» می‌رویم و نکته‌های پایه‌ای آن را می‌آموزیم. با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم افیلیت مارکتینگ و سیستم همکاری در فروش آشنا می‌شویم. 
  • سازوکار این سیستم را موشکافی می‌کنیم.
  • نمونه‌های موفق بازاریابی افیلیت در ایران را بررسی می‌کنیم.
  • یک نمونه موفق خارجی از افیلیت مارکتینگ را مثال می‌زنیم.

 

منظور از افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ چیست

«بازاریابی پورسانتی» یا «بازاریابی همکاری در فروش» (Affiliate Marketing) روشی در فروش و بازاریابی است که با همکاری دیگران انجام می‌شود. اجازه بدهید با یک مثال، این موضوع را روشن‌تر کنم. تصور کنید که می‌خواهم همین مقاله را برای فروش بگذارم. در ابتدا، چند نفر می‌آیند و از من خرید می‌کنند.

 اما کمی بعد، عده‌ای پیشنهاد می‌دهند که این مقاله را به روش خودشان و از طریق کانال‌هایی که دارند، به فروش برسانند. ولی در عوض، به ازای هر فروشی که انجام می‌دهند درصدی را به عنوان پورسانت خودشان برمی‌دارند. به این ماجرا «افیلیت مارکتینگ» می‌گویند.

 

سیستم افیلیت مارکتینگ چطور کار می‌کند؟ 

وقتی شما محصولی برای فروش در سایتتان دارید و می‌خواهید از سیستم همکاری در فروش برای افزایش فروشتان استفاده کنید، به هر کدام از افرادی که می‌خواهند در این سیستم شرکت کنند، یک لینک اختصاصی می‌دهید.

 این افراد، لینکی که مخصوص به خودشان ساخته شده است را در تمام کانال‌های فروششان مثل کانال‌های تلگرامی، پیج اینستاگرام، وب‌سایتشان، شبکه های تبلیغاتی و… قرار می‌دهند. سپس برای آن محصول، بازاریابی می‌کنند و نهایت تلاششان را به کار می‌گیرند تا آن را بفروشند و پورسانت خود را دریافت کنند. 

این مدل از بازاریابی، یکی از بهترین روش‌های مارکتینگ به شمار می‌رود. چون برخلاف تبلیغات کلیکی که به ازای هر کلیک یا تبلیغات نمایشی که به ازای هر نمایش مجبور به پرداخت هزینه هستید در افیلیت مارکتینگ به ازای هر فروش واقعی به آن افراد پول پرداخت می‌کنید. به این ترتیب، هزینه‌های بازاریابی به شدت کاهش پیدا می‌کنند و از طرفی حجم فروش هم افزایش می‌یابد. 

 

مثال‌هایی از سرویس‌ افیلیت مارکتینگ در ایران

افیلیت دیجی کالا

شاید بتوان گفت که یکی از نمونه‌های خوب سرویس‌ همکاری در فروش ایرانی، متعلق به دیجی کالا است. این سرویس که تنها چند سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد، خیلی خوب جای خود را در میان صاحبان رسانه باز کرده است. 

به طور مثال، اگر شما صاحب یک وب‌سایت در زمینه کفش باشید و تا الان تمرکزتان فقط روی تولید محتوا بوده باشد، می‌توانید از طریق افیلیت مارکتینگ دیجی کالا یک فروشگاه اینترنتی هم برای خودتان راه بیندازید. به این ترتیب، با ارجاع کاربران از فروشگاه خودتان به دیجی کالا نه تنها به ازای آن کفش، بلکه در عوض هر چیزی که کاربر خرید کند، پورسانت دریافت خواهید کرد.

به غیر از دیجی کالا، کسب و کارهای دیگری هم هستند که از سیستم افیلیت مارکتینگ استفاده می‌کنند. مثلا سایت «ایوند» (evand.com)، «ای سمینار» (eseminar.tv)، «سرویس هاستینگ گنجه» (ganje.host) و سایت‌هایی از این دست که به شما کمک می‌کنند تا در کنار تولید محتوای خود، کسب درآمد هم داشته باشید. 

 

به دنبال افیلیت مارکتینگ، جایی خارج از مرزهای ایران

مفهوم افیلیت مارکتینگ در خارج از کشور، بسیار بهتر از ایران جا افتاده است. کسب و کارهای زیادی در خارج از کشور از این سیستم استفاده می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های همکاری در فروش، متعلق به سایت آمازون است. 

البته برای ایرانی‌ها – به دلیل‌های ریز و درشتی که می‌دانیم – امکان کسب درآمد از سیستم افیلیت مارکتینگ آمازون وجود ندارد. در واقع، من تقریبا سایتی را نمی‌شناسم که از این طریق درآمد داشته باشد. البته اگر کسی بتواند این کار را انجام دهد، به علت وضعیت دلار در ایران، درآمد شیرین‌تری را تجربه خواهد کرد. 

 

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون به عنوان همکار فروش یا حتی صاحب یک وب‌سایت فروشگاهی از افیلیت مارکتینگ استفاده کرده‌اید؟

فکر می‌کنید این سیستم، توانایی پوشش دادن به چند درصد از حجم فروش را دارد؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.