علیرضا ابراهیمیان
۲۵ اسفند ۱۳۹۹
91 بازدید ۰ کامنت

وایرال شدن محتوا (ویروسی شدن محتوا) در شبکه‌های اجتماعی، بحث داغ هر روز تولیدکنندگان محتوا و دیجیتال مارکترها است. اگر محتوایی که برایش ساعت‌ها زحمت کشیده شده وایرال نشود یعنی آنچنان که باید دیده نشده است. 

به همین دلیل، آگاهی یافتن از علت‌هایی که باعث وایرال شدن محتواها می‌شوند نقش جلیقه نجات را برای محتواها بازی می‌کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال علت‌هایی می‌گردیم که به ویروسی شدن محتوایمان کمک می‌کنند. با ما همراه باشید. 

اگر برای خواندن مقاله حوصله کافی ندارید، به پادکست گوش دهید:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • تاثیر علاقه کاربران به یک محتوا را روی میزان وایرال شدن آن بررسی می‌کنیم.
 • موضوع‌های احساسی و تاثیر آنها روی واکنش کاربران را موشکافی می‌کنیم.
 • در مورد تاثیر ترندها و منافع اجتماعی روی واکنش کاربران به یک محتوا صحبت می‌کنیم.
 • به اهمیت آگاهی از دلیل‌های ویروسی شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم.  

چه عواملی باعث وایرال شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند؟

بخشی از علت وایرال شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی به تاثیر روانشناسی محتواها روی کاربران بازمی‌گردد. در واقع شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر برای تولید یک محتوای جذاب و مفید باید کمی از روان‌شناسی سردربیاورید. اما چه عوامل دیگری در وایرال شدن محتوا تاثیرگذار هستند؟ برایتان خواهم گفت.

 • علاقه کاربران به یک محتوا

وقتی کاربرها محتوایی را دوست داشته باشند آن را برای دوستانشان فوروارد می‌کنند یا در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند تا نظر آنها را هم در این زمینه بدانند. این ماجرا بیشتر در استوری‌های اینستاگرام رخ می‌دهد. به احتمال زیاد شما هم آن را تجربه کرده‌اید. رضایت کاربر و انتشار مطالب

 • درگیر شدن احساس کاربران با یک موضوع

گاهی در جامعه ماجراهایی رخ می‌دهند که احساس عموم مردم را درگیر می‌کنند. مثلا می‌توانیم به حادثه سانچی یا سقوط هواپیما اشاره کنیم. در این جور مواقع، کاربرها می‌خواهند به هر شکلی که می‌توانند همدردی خود را ابراز کنند. به همین دلیل آن را در قالب عکس، متن یا فیلم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند یا محتوای دیگران را به اشتراک می‌گذارند.

 معمولا در این راستا کمپین‌هایی تشکیل می‌شوند که به شکلی کاربران را به سمت خود و شرکت در آنها تشویق می‌کنند. کاربران هم برای اینکه احساس خود را عمیق‌تر نشان دهند، دوستان خود را به این کمپین‌ها دعوت می‌کنند. کسب و کاری می‌تواند موفق باشد که در این زمان مناسب محتوایی جهت همدلی با ایرانیان را تولید کنید نه یک تسلیت یا تبریک خشک و خالی.

 • فلاش‌بک‌هایی به گذشته

گذشته، هرگز تمام نمی‌شود. شاید از نظر زمانی فعلا نتوانیم به گذشته خود بازگردیم اما همیشه با خاطرات آن و آثاری که در زندگی‌مان می‌گذارند درگیر هستیم. گاهی کاربران در شبکه‌های اجتماعی با محتواهایی روبه‌رو می‌شوند که آنها را به یاد یک خاطره مشترک با دوستان یا خانواده‌شان می‌اندازد. به همین دلیل آن محتوا را برایشان ارسال می‌کنند تا به این شکل آنها را با احساس خوب یا بد خود شریک کنند.یادی از گذشته‌ها

 • وقتی پای منافع اجتماعی به محتوا باز می‌شود

شبکه‌های اجتماعی تنها برای تفریح نیستند. افراد زیادی از دریچه شبکه‌های اجتماعی چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. به همین دلیل کاربرها محتواهای جذاب، مفید و کاربردی را برای دوستانشان در اینستاگرام یا حتی کسانی که در گروه‌های تلگرامی هستند بازنشر می‌کنند تا از این راه به افزایش دانش آنها کمکی کرده باشند. 

آن کاربران هم به نوبه خود، محتوای مفید را در دیگر کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی یا در سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی وایرال می‌کنند. در واقع، محتواهایی که مفید، کاربردی و رایگان باشند با سرعت زیادی در دنیای دیجیتال وایرال می‌شوند. به اشتراک گذاشتن مطالب در سوشال مدیا

 • به رخ کشیدن اطلاعات

معمولا این اتفاق در کاربرانی که بازه سنی آنها بین ۱۶ تا ۲۵ سال است رخ می‌دهد. این کاربران محتواها را با این هدف که میزان زیاد اطلاعات خود را به هم‌سن‌وسالان خود نشان دهند وایرال می‌کنند. 

 • اثبات به روز بودن اطلاعات

اگر زمانی اتفاقی بیفتد که کسی از آن خبری نداشته باشد یا دست‌کم هنوز بی‌اطلاع باشند، این موضوع می‌تواند به یک خوراک محتوایی خوب برای شما تبدیل شود. در این حالت شما محتوای تازه از تنور درآمده خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید. به این ترتیب آن محتوا به دست شما و کاربران دیگر وایرال می‌شود.

 • سواری گرفتن از موج‌های ترند

گاهی ماجرایی در جامعه رخ می‌دهد که تعداد قابل توجهی از مردم را با خود درگیر می‌کند. در این جور مواقع، موجی از داده‌ها و خبرها تشکیل می‌شود. کاربران آن خبر را استوری می‌کنند، با هم به اشتراک می‌گذارند، عکس پروفایل خود را به آن موضوع اختصاص می‌دهند و درباره آن با هم صحبت می‌کنند. نمونه پروفایل وایرال شده در ایران

 • فرصتی که چالش‌ها به محتواها می‌دهند

چالش‌ها، تولید محتوا برای آن و به اشتراک گذاری محتوای تولید شده بخش دیگری از علت وایرال شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند. در این مورد می‌توانم به «چالش آب یخ» که چند سال پیش به جریان افتاد اشاره کنم. حتی می‌توان این مورد را یک (UGC) یا تولید محتوا توسط کاربران به شمار آورد. چالش آب یخ

 • دست گذاشتن روی موضوع‌های حساس و منفی

موضوع‌های حساسی مانند: «کودک آزاری»، «حیوان آزاری» یا مواردی از این دست هم می‌توانند به سرعت در شبکه‌های اجتماعی وایرال شوند. در این جور مواقع، کاربران دوست دارند با اشتراک گذاری این محتوا و اعلام نظرشان در آن مورد به کاهش چنین مواردی در جامعه کمک کنند. البته برخی از کاربران واقعا چنین دغدغه‌هایی ندارند و بیشتر برای اینکه فعال بودن خودشان را در شبکه‌های اجتماعی نشان دهند چنین کاری می‌کنند. 

چرا بررسی این علت‌ها مفید است؟

بعضی وقت‌ها با وجود تلاش ما برای تولید یک محتوای خوب، مفید و جذاب باز هم ماجرای وایرال شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی رخ نمی‌دهد. در این جور مواقع باید به سراغ این علت‌ها برویم و ببینیم که محتوای ما چه علتی برای وایرال شدن در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 اگر پست‌های ما سطحی، بدون خلاقیت و تنها یک نمونه کپی از نمونه‌های خارجی باشند، نمی‌توانیم از کاربران انتظار داشته باشیم که آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. چیزی که شما باید به کاربرانتان بدهید یک «دلیل» برای به اشتراک گذاری محتوایتان است. 

نظر شما چیست؟

آیا تا به حال محتوایی تولید کرده‌اید که حسابی وایرال شده باشد؟ 

آن محتوا کدام یک از ویژگی‌های گفته شده در این مقاله را داشت؟

چه توصیه‌ای برای وایرال شدن محتوا به کاربران شبکه‌های اجتماعی دارید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.