زمانی دور هم جمع کردن افراد متخصص، کاری سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رفت. چون آنها برنامه‌های مختلفی برای روز خود داشتند. مثلا عده‌ای با وجود وقت آزاد به دلیل مسافتی که وجود داشت نمی‌توانستند در گردهمایی‌ها شرکت کنند و خلاصه، موانع زیادی جلوی انتشار و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مفید، قد علم کرده بودند.
اما امروزه چیزهایی مثل مسافت، زمان، حتی شیوع بیماری‌های جهانی یا مواردی این چنینی نمی‌توانند مانع از جمع شدن افراد متخصص یا جویای دانش به دور هم شوند. دنیای وب، محیطی را فراهم کرده‌ است تا یک فرد آفریقایی بتواند از روی میز اتاقش برای یک شرکت در شمال روسیه کار کند.
چیزی که اکنون در دستان ما قرار دارد، گنجی است که گذشتگان حتی در خواب هم آن را نمی‌دیدند؛ یک فرصت واقعی برای رشد و کار در کنار یکدیگر با حداقل محدودیت‌ها. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ یک شبکه اجتماعی تخصصی یعنی «لینکدین» می‌رویم. اگر شما هم می‌خواهید جای خود را در میان افراد حرفه‌ای جهان باز کنید، سری مقاله‌های لینکدین دیجیتالینگ را از دست ندهید.

اگر برای خواندن مطلب وقت کافی ندارید، به پادکست زیر گوش دهید:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • حال و هوای شبکه اجتماعی لینکدین را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
  • با ۶ نکته کاربردی برای داشتن یک اکانت حرفه‌ای در لینکدین آشنا می‌شویم.
  • شیوه ایجاد کانکشن‌ در لینکدین را می‌آموزیم.
  • تلاش‌های لینکدین برای ایجاد ارتباط‌های مفید بین مردم جهان را مشاهده می‌کنیم.

لینکدین چیست؟لینکدین چیست

«لینکدین» (LinkedIn)، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی برای افراد متخصص است. در واقع می‌توان گفت که این شبکه اجتماعی، تنها جایی است که بیشتر صحبت‌های درون آن راجع به کار، استخدام، چالش های شغلی و رویدادهایی است که در زمینه‌های مختلف کاری رخ می‌دهند.
این شبکه اجتماعی، بستر خوبی برای برقراری ارتباط با افراد حرفه‌ای است. فضای لینکدین، کاملا متفاوت از اینستاگرام یا توییتر است. افراد مختلف، استفاده‌های مختلفی از لینکدین می‌کنند. مثلا کسانی که جویای کار هستند می‌توانند با تکمیل پروفایل خود فرصت‌های خوبی برای کار کردن پیدا کنند. از آن طرف، کسانی مثل مدیر منابع انسانی یک شرکت، می‌توانند در لینکدین به دنبال افراد متخصص بگردند و به آنها پیشنهاد کار بدهند.

چطور می‌توانیم یک پیج حرفه‌ای در لینکدین داشته باشیم؟

پیج لینکدین علیرضا ابراهیمیان

اولین نکته‌ای که می‌توانم در این خصوص به شما بگویم این است که باید برای پیج لینکدین خود زمان بگذارید. اگر در گذشته اکانتی در لینکدین ساخته‌اید و تا حالا به آن سر نزده‌اید، حتما به سراغش بروید و با استفاده از نکته‌هایی که در ادامه برایتان می‌گویم، اکانت خود را حرفه‌ای‌تر کنید.

عکس پروفایل مناسبی برای خودتان انتخاب کنید

این مورد، ساده‌ترین کار در مورد اکانت لینکدین‌تان به شمار می‌رود. اما تاثیر خوبی در حرفه‌ای به نظر رسیدن پیج شما می‌گذارد.منظور از عکس مناسب یک عکس حرفه‌ای می باشد همانطور که در رزومه کاری شما نیاز به یک عکس حرفه‌ای هست.

در انتخاب موفعیت شغلی دقت کنید

پیشنهاد می‌کنم قبل از انتخاب پوزیشن (موقعیت شغلی)، سری به اکانت افرادی که در حوزه کاری خودتان مشغول به کار هستند بیندازید تا بتوانید عنوان خوبی برای خودتان انتخاب کنید.

URL خود را ادیت کنید

تغییر ادرس صفحه در لینکدین

هر کسی در لینکدین، یک URL ویژه خودش دارد. یادتان باشد که حتما این آدرس را شخصی‌سازی کنید. مثلا اسم خودتان را به انگلیسی در آن بنویسید و از حروف اضافه، عدد یا کاراکترهای بی‌ربط در آن استفاده نکنید.

خلاصه‌ای از خودتان بنویسید

در لینکدین، بخشی به نام (about) وجود دارد. در این بخش، خلاصه‌ای کوتاه – بهتر است به زبان انگلیسی باشد – در حد یک پاراگراف از خودتان بنویسید تا کسانی که وارد صفحه شما می‌شوند، یک آشنایی کلی با شما پیدا کنند. سعی کنید اطلاعات کاملی از خودتان بنویسید.

توضیح از خودتان در لینکدین

از مهارت‌هایتان بگویید

در بخش (Skills and Endorsements) درباره مهارت‌هایی که دارید، مدارکی که گرفتید، دانشگاه‌هایی که درس خواندید، گواهی‌نامه‌هایی که به صورت آنلاین برای شرکت در وبینارها – مثلا آموزش‌های رایگان گوگل – گرفته‌اید، سخن بگویید.

ثبت مهارت یا skill در لینکدین
از دستاوردها و پروژه‌هایتان بگویید

بخش (Projects) فضای خوبی برای نوشتن پروژه‌ها و شرح کارهایی است که در آنها انجام داده‌اید. مثلا بگویید که چه پروژه‌ای بوده، چقدر طول کشیده و شما چه کارهایی در آن انجام داده‌اید. پر کردن این بخش، شما را حرفه‌ای‌تر جلوه می‌دهد. اگر از نهاد یا مسابقه و جشنواره خاصی جایزه گرفتید هم حتما آن را در لینکدین وارد کنید.

چگونه در لینکدین، کانکشن ایجاد کنیم؟

برای این کار، پیشنهاد می‌کنم که از همان ابتدا وارد بخش (My Network) شوید و با افرادی که به حوزه کاری شما مربوط هستند کانکشن ایجاد کنید. سعیتان را بر این بگذارید که شما آغاز کننده این روند باشید و آن را پیش ببرید. تا جایی که می‌دانم در لینکدین، محدودیتی در ایجاد کانکشن ندارید. سعی کنید در طول هفته، زمان بگذارید و تعداد زیادی کانکشن برقرار کنید. به نظر من، تنها شبکه اجتماعی که در آن تعداد کانکشن اهمیت زیادی دارد، لینکدین است.

ایجاد کانکشن در لینکدین
از طرفی، لینکدین بخشی به نام پست دارد. پیشنهاد می‌کنم اگر در حوزه کاری خودتان محتوایی دارید، حتما آن را پست کنید یا اگر یک ویدیوی آموزشی را لابه‌لای پست‌ها می‌بینید، آن را با بقیه به اشتراک بگذارید تا کاربرانی که با آنها کانکشن برقرار کردید هم بتوانند از آنها استفاده کنند.

اگر دستی بر قلم دارید و اهل نوشتن هستید، بخش مقاله‌های لینکدین را از دست ندهید و گاهی در آن مطلبی بنویسید. اگر در لینکدین، فعالیت پیوسته‌ای داشته باشید و مرتب اکانتتان را تکمیل کنید، صفحه شما در بخش network برای کاربرانی که در حوزه شما فعالیت می‌کنند، بیشتر نمایش داده می‌شوند و احتمال اینکه آنها با شما کانکشن برقرار کنند، افزایش پیدا می‌کند.

لینکدین و تلاش برای اتصال واقعی آدم‌ها

لینکدین در بخش ارسال پیام، به کاربرانش پیشنهاد می‌دهد که به مناسبت‌های مختلف به کاربران دیگر پیام بدهند. مثلا تولدشان، سالگرد کاری یا مواردی از این دست را در قالب پیام‌هایی تبریک بگویند. حتی خود لینکدین، تعدادی پیام آماده برای این کار دارد. چون می‌خواهد کاربرانش نه فقط در حد ایجاد کانکشن، بلکه به صورت واقعی با هم صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند یا پروژه‌ای را راه ‌بیندازند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیشتر استخدام‌هایی که در این شبکه اجتماعی صورت می‌گیرد به واسطه کمک و هدایت‌های لینکدین انجام می‌شوند. ناگفته نماند که بخش جستجوی لینکدین هم خیلی قوی است و فیلترهای خوبی دارد که با استفاده از آنها می‌توانید افراد خاصی که مدنظرتان هستند را به راحتی پیدا کنید.

نظر شما چیست؟
آیا شما هم در لینکدین اکانت فعالی دارید؟
در این شبکه اجتماعی، طرفدار چه موضوع‌هایی هستید؟
آیا تلاش کرده‌اید که از طریق لینکدین پروژه‌ای را به دست آورید یا در شرکتی معتبر استخدام شوید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

فرهاد آذیش
نوشته شده در: ۲۲:۱۹ ۱۸/۰۱/۱۴۰۰

مطلب مفیدی بود. می‌تونه کامل‌تر هم بشه.
منم این رو اضافه کنم که محدودیت ایجاد connection سی هزار تاست.

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۱:۴۳ ۱۹/۰۱/۱۴۰۰

سپاس از شما اقای آذیش عزیز
بله این مطلب درآینده آپدیت خواهد شد.
ممنون از نکته‌ای که اضافه کردید🌹