علیرضا ابراهیمیان
۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
104 بازدید ۱ کامنت

چیزهای کوچک، قدرتمند هستند. اما به خاطر کوچکی‌شان خیلی جدی گرفته نمی‌شوند. به همین دلیل، پتانسیل‌های نهفته در آنها تا زمانی که کسی به سراغشان برود، در گوشه‌ای خاک می‌خورند. تگ‌ها در وب‌سایت نیز بخش‌های کوچکی هستند که اگر درست و حرفه‌ای از آنها استفاده شود می‌توانند ترافیک را به سمت وب‌سایت ما روانه کنند و دستی به سر و گوش سئوی ما بکشند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «برچسب‌ها» می‌رویم. با ما همراه باشید. 

اگر تمایل به خواندن ندارید، گوش دهید!

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم تگ (Tag) در وب‌سایت آشنا می‌شویم.
  • شیوه ایجاد برچسب‌های حرفه‌ای و کاربردی در وب‌سایت را بررسی می‌کنیم.
  • موضوع لینک دادن به صفحه تگ را موشکافی می‌کنیم.

تگ (برچسب) چیست؟نحوه نوشتن تگ در وردپرس

تگ یا برچسب، دسته‌بندی‌هایی کوچک‌تر برای وب‌سایت شما به شمار می‌روند. وقتی یک تگ را به وب‌سایت خود اضافه می‌کنید، صفحه‌ای ویژه برای آن ساخته می‌شود. اگر تگ گذاشتن هدف مشخصی داشته باشد می‌تواند مزیت‌های خود را به شما نشان دهد. تصور کنید شما در وب‌سایت خود تقریبا ۲۵ دسته‌بندی مختلف ساخته‌اید. از طرفی، مطلب جدیدی برای انتشار دارید اما نمی‌خواهید برای آن دسته تازه‌ای بسازید. در نتیجه به سراغ تگ‌ها می‌روید. این تگ‌ها باید چند ویژگی مهم را داشته باشند:

  • تک واژه‌ای نباشند

مثلا نباید واژه «سئو»، «ایمیل» و … را به عنوان تگ به کار گرفت.

  • همنام دسته‌بندی‌های سایت نباشند

  • با دسته‌بندی‌های سایت نقطه‌های مشترکی داشته باشند

مثلا اگر دسته‌بندی «ایمیل مارکتینگ» دارید دیگر نباید تگی با همین عنوان بسازید. این کار هیچ کمکی به سئوی سایت شما نمی‌کند. در واقع، شما با این کار فقط صفحه اضافه دیگری به وب‌سایت خود افزوده‌اید که در صفحه نتایج گوگل با دسته‌ای که قبلا ساخته‌اید وارد رقابت می‌شود.  

استراتژی تگ گذاری چیست؟ اصلا چرا باید استراتژی تگ داشته باشیم؟

تگ نیز در کنار صفحه اصلی سایت، دسته‌بندی‌ها و موضوع‌ها یکی از اجزای سایتتان به شمار می‌رود که باید برای آن استراتژی داشته باشید. استراتژی تگ به این ترتیب است که شما با در نظر گرفتن مطالب موجود در سایتتان تگ‌هایی چند کلمه‌ای می‌سازید که رقابت چندانی بر سر آنها وجود ندارد. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. سایت «تخفیفان» را در نظر بگیرید. در این وب‌سایت، ده‌ها رستوران و … وجود دارند که می‌توانید با خریداری بلیط آن مکان با قیمتی کمتر از خدماتشان استفاده کنید. فکر می‌کنید تگ‌گذاری برای این وب‌سایت چگونه باشد؟

تگ در سایت تخفیفان

 اگر فرض کنیم که این وب‌سایت دسته‌بندی‌ رستوران را داشته باشد، تگ مناسب برای آن می‌تواند چیزی شبیه به «رستوران‌های سنتی دربند» یا «رستوران‌های سنتی شهران» باشد. به این ترتیب، اگر کسی عبارت «رستوران‌های سنتی دربند» را جستجو کند وارد صفحه‌ای از تخفیفان می‌شود که یک تگ است اما در آن فهرستی از چندین رستوران فعال در دربند وجود دارد. 

تیر نهایی برای ساخت تگ‌های حرفه‌ای

شما می‌توانید با کمک ابزار «keyword tool.io» عبارت‌های کلیدی سوالی را پیدا کرده و آنها را به عنوان یک تگ در وب‌سایت خود قرار دهید. مثلا ممکن است شما پاسخ یک پرسش مهم را در چند مقاله به صورت جسته و گریخته داده باشید. ساخت تگ با این پرسش می‌تواند تمام این مقاله‌ها را در یک صفحه جداگانه دور هم جمع کند. حتی می‌توانید در صفحه تگ، توضیح کوتاهی در مورد آن پرسش برای کاربران تهیه کنید. به این ترتیب، وقتی کاربر همان تگ را سرچ می‌کند، با یک صفحه که در آن چند مقاله مختلف وجود دارد روبه‌رو می‌شود. ابزار keyword-tool

اگر تا الان تگ‌های خود را اشتباه انتخاب کرده‌اید می‌توانید با صرف کمی زمان و پیاده‌سازی نکته‌های که در این گفتار برایتان توضیح دادیم، سروسامانی به تگ‌ها و دسته‌بندی‌هایتان بدهید. حتی می‌توانید با لینک دادن به صفحه تگ، اعتبار آن را در گوگل بالاتر ببرید و به این ترتیب از تاثیر برچسب گذاری در سئو هم استفاده کنید. من به تجربه دیدم که ساخت تگ چقدر در افزایش ترافیک سایت موثر است. پس موضوع تگ‌گذاری را فراموش نکنید.

نظر شما چیست؟

آیا تگ‌هایی که برای وب‌سایت خود ساخته‌اید ترافیک خوبی را برایتان ایجاد کرده‌اند؟

 کدام یک از اشتباه‌های شیوه برچسب گذاری که در این گفتار به آنها اشاره کردیم در وب‌سایت شما دیده می‌شوند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

mahshad.rezapour
نوشته شده در: ۱۲:۰۸ ۱۷/۰۲/۱۴۰۰

👌جدید بود و جالب