علیرضا ابراهیمیان
۱۵ اسفند ۱۳۹۹
87 بازدید ۰ کامنت

تمام چیزهایی که در این جهان حضور دارند، مکانی هر چند کوچک را به خود اختصاص داده‌اند. این بدان معنا است که هر کدام از آنها، آدرسی دارند که با دنبال کردنش می‌توان آن چیزها را پیدا کرد. در این میان، آدرس‌ها نیز انواع گوناگونی دارند؛ برخی از آنها ساده و سرراست هستند و برخی دیگر مانند آدرس‌های پنهان در نقشه گنج دزدان دریایی، لابه‌لای خروارها پیچ‌وتاب، پنهان شده‌اند.

 در دنیای وب نیز کاربران از آدرس‌ها استفاده می‌کنند و با آنها مسیر خود را به سمت وب‌سایت‌ها می‌یابند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «آدرس صفحه (URL)» می‌رویم و میان دوراهی آدرس‌های فارسی یا انگلیسی، بهترین گزینه را پیدا می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ راه حل اینجاست! به نسخه صوتی این مطلب گوش جان دهید:

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • به دو راهی انتخاب (URL) فارسی یا انگلیسی سر می‌زنیم.
  • مهم‌ترین نکته برای انتخاب آدرس صفحه را می‌یابیم.
  • سه مزیت استفاده از آدرس صفحه به زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم.
  • تاثیر (URL) انگلیسی روی بهبود سئو را موشکافی می‌کنیم. 

آدرس صفحه (URL) فارسی باشد یا انگلیسی؟url صفحه انگلیسی یا فارسی

 معمولا بر سر این که آدرس صفحه وب‌سایت، فارسی باشد یا انگلیسی، سخنان ضد و نقیض زیادی گفته و شنیده می‎‌شوند. برخی طرفدار استفاده از آدرس صفحه به زبان انگلیسی هستند و برخی دیگر روی نوشتن فارسی این آدرس پافشاری می‌‎کنند.

 در این میان، عده‌‎ای نیز هر دو شیوه نوشتن آدرس را درست می‌‎دانند. اما واقعیت ماجرا این است که گوگل، هر دو شیوه آدرس‌نویسی – به زبان فارسی و انگلیسی – را متوجه می‎‌شود. در واقع، معیارهای دیگری هستند که فارسی یا انگلیسی بودن آدرس صفحه را مشخص می‎‌کنند. اما آنها چه هستند؟ برایتان خواهم گفت.

در جستجوی یافتن یک حلقه اتصال میان آدرس و محتوای صفحه

اولین نکته‌‎ای که باید به هنگام انتخاب (URL) در نظر بگیریم این است که آدرس صفحه‎ باید با محتوای صفحه، ارتباط داشته باشد. بعضی از کاربران به جای انتخاب یک آدرس مرتبط با محتوای صفحه‎‌شان از تعدادی عدد استفاده می‎‌کنند. 

پیشنهاد من این است که اصلا این کار را انجام ندهید و حتما از یک عبارت مناسب برای این کار بهره بگیرید.پس مهم ترین موضوع ارتباط معنایی آدرس با محتوای آن صفحه است نه فارسی یا انگلیسی بودن آن.

اما میان فارسی یا انگلیسی نوشتن آدرس‎‎ها، ترجیح من زبان انگلیسی است و برای این کار چند دلیل دارم:

  • ظاهر مناسب و آراسته

 هنگامی که آدرس صفحه شما به زبان فارسی باشد به هنگام شِیر کردن آن مثلا در شبکه‎‌های اجتماعی – ظاهر به هم ریخته و نامرتبی به خود می‎‌گیرد. چون به تعدادی کُد هش شده تبدیل می‎‌شود که با نگاه کردن به آن نمی‎‌توان چیزی متوجه شد. استفاده از لینک‌های انگلیسی در سایت دیجیتالینگ

  • طول زیاد واژه‌‎ها در URL فارسی

اگر زمانی بخواهید لینک سازی خارجی داشته باشید با طول آدرس‎‌هایی که به زبان فارسی نوشته شده‎‌اند به مشکل برمی‎‌خورید.   

  • سخت شدن کار تحلیل صفحه‎‌ها در سرچ کنسول

وقتی در سرچ کنسول به سراغ تحلیل صفحه‌‎های سایت خودتان می‌‎روید، آدرس‌‎هایی که به زبان فارسی نوشته شده‌‎اند برایتان دردسرساز می‌شوند. چون همان‌طور که گفتیم، آدرس‎‌ها به صورت کدهای رمزنگاری شده درمی‎آیند و اصلا متوجه نمی‎‌شوید که آمار روبه‎‌رویتان به کدام صفحه از سایت شما مربوط می‎‌شود.البته سرچ کنسول گوگل اخیرا برای این موضوع راه حلی ارائه داده و شاید برای سایت شما این مشکل برطرف شده باشد.

در کل، کار کردن با (URL) فارسی سخت‌‎تر است. پس شاید بهترین کار این باشد که به عنوان یک اصل، همیشه از (URL) انگلیسی استفاده کنیم و چند کلمه کلیدی هم داخل آن بگنجانیم تا هر چه بهتر بتواند مفهوم صفحه مورد نظرش را منتقل کند. 

استفاده از (URL) انگلیسی و ابهام ایندکس شدن بهتر صفحه‎‌ها!ایندکس کردن url توسط گوگل

برخی از صاحبان وب‎سایت‎‌ها بر این باور هستند که استفاده از (URL) انگلیسی باعث می‎‌شود تا صفحه‎‌های سایت، بهتر ایندکس شوند. من این مورد را تجربه نکرده‌‎ام و شک دارم که این موضوع درست باشد پس نمی‎‌توانم به شما بگویم که خوب ایندکس شدن صفحه‎‌های سایت به دلیل وجود (URL) انگلیسی آن است. چون علت‎‌های زیادی پشت این ماجرا پنهان شده‌‎اند. 

شاید تنها دلیلی که باعث می‎‌شود تا ما از (URL) فارسی برای صفحه‎‌های وب‌سایت خود استفاده کنیم، ناسازگاری سیستم مدیریت محتوای سایتمان با (URL)های انگلیسی باشد. در آن صورت، سیستم به صورت خودکار از واژه‎‌های فارسی داخل آدرس صفحه استفاده می‎‌کند.

نظر شما چیست؟

چند درصد از آدرس‎‌های سایت شما به صورت فارسی هستند؟

به عنوان یک کاربر، کدام نوع آدرس‎‌دهی را ترجیح می‎‌دهید؟ آدرس‎‌هایی که به زبان فارسی هستند یا آدرس‌‎های انگلیسی؟

 

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.