279 بازدید ۰ کامنت

انسان‌ها روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند؛ گاهی مثبت و گاهی منفی. محتواها نیز چون ساخته دست انسان‌ها هستند، روی افراد دیگر تاثیر می‌گذارند. در دنیای فیزیکی، جایی که جسم انسان‌ها در آن قرار دارد، هنوز ابزاری برای اندازه‌گیری تاثیر آدم‌ها روی یکدیگر ساخته نشده است.

 مثلا نمی‌توان به طور دقیق گفت که پدر آقای فلانی ۲۰ درصد و مادرش ۶۰ درصد روی او تاثیر گذاشته‌اند. اما می‌توان ابعاد این اثربخشی را به شکل رفتارهای مختلف مشاهده کرد. مثلا تاثیر تلاش‌های یک معلم خوب در کارهای خوبی که شاگردش برای مردم و جهان انجام می‌دهد آشکار می‌شود.

 در این مقاله از دیجیتالینگ به دنبال همین موضوع در دنیای محتواها می‌گردیم. می‌خواهیم ببینم که آیا چیزی به عنوان «سنجش اثربخشی محتوا» وجود خارجی دارد؟ یا نه؟ با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم سنجش اثربخشی محتوا آشنا می‌شویم. 
  • تفاوت اثربخشی و دیده شدن محتوا را در قالب یک مثال بررسی می‌کنیم.
  • به دنبال ردپای اثربخشی محتوا در لابه‌لای رفتار کاربرانمان می‌گردیم. 

 

منظور از سنجش اثربخشی محتوا چیست؟

محتوای اثربخش

گاهی در اندازه‌گیری اثربخشی محتوایمان دچار سوءتفاهم می‌شویم. مثلا فکر می‌کنیم وقتی محتواهایمان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم و آن پست‌ها دیده می‌شوند یا افراد مختلف از ما خرید می‌کنند پس یعنی محتوای ما شاخص‌های اثربخشی را دارد.

 اما این‌طور نیست. در واقع، هیچ ابزار خاصی برای اندازه‌گیری این اثربخشی وجود ندارد. چون اثربخشی محتوا چیزی نیست که بتوان آن را در طول یک روز، دو روز یا حتی چند ماه و سال اندازه گرفت.

 

محبوب شدن با مشهور شدن فرق دارد

مشهور شدن بدون محبوبیت

شاید بهترین مثال برای توضیح علت ناتوانی در اندازه‌گیری دقیق اثربخشی محتوا مشهور شدن ناگهانی افراد در فضای مجازی باشد. گاهی پیش می‌آید که فردی به خاطر انتشار یک ویدیو در اینستاگرام در عرض یک شب بسیار مشهور می‌شود.

 این فرد برای مشهور شدنش زحمت خاصی نکشیده و حتی ممکن است کاری که در آن ویدیو انجام داده باشد، شکستن برخی هنجارهای اجتماعی به حساب بیاید. اما به هر حال، در آن بازه زمانی، ابر و باد و مه و خورشید و فلک به اضافه قدرت وایرال شدن محتواها به کمک او می‌آیند و در یک چشم بر هم زدن، بسیار مشهور می‌شود. 

حالا باید دید که این مشهور شدن چقدر دوام دارد؟ یک هفته؟ یک ماه؟ آیا یک‌سال بعد از این ماجرا هم کسی او را به یاد می‌آورد؟ یا حتی بدتر، به چه شکلی او را به یاد می‌آورند؟ اینجا است که باید بگوییم، تفاوت بین مشهور شدن و محبوب بودن، همان تفاوت بین دیده شدن و اثربخشی است.

 افرادی که به سرعت مشهور می‌شوند و بالا می‌روند، با همان سرعت هم فراموش می‌شوند و سقوط می‌کنند. اما کسانی که بعد از تلاش‌های فراوان در کار و حرفه‌شان به محبوبیت می‌رسند، به این سادگی‌ها فراموش نمی‌شوند. 

 

دنبال کردن ردپای اثربخشی محتوا در میان رفتار کاربران

رضایت کاربران

به نظر من، اثربخشی واقعی بعد از مدت‌ها تولید محتوای مفید و استفاده کاربران از محصولات یا خدماتی که به آنها ارائه داده‌اید خود را نشان می‌دهد؛ به ویژه زمانی که آنها به شکل‌های گوناگون، رضایت یا حتی شکایت خود را به گوش شما می‌رسانند. 

مثلا از تاثیر مثبت این محصول یا خدمت در زندگی‌شان برایتان می‌گویند یا شکایت خود را در قالب کامنت و حتی پست در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک می‌گذارند. 

مثال دیگری که می‌توان در مورد سنجش اثربخشی محتوا زد، به زمانی برمی‌گردد که شما با تولید محتواهای آموزشی به یکسری از افراد آموزش می‌دهید. 

اثربخشی محتوای شما زمانی خود را نشان می‌دهد که آن افراد، آموزش‌های شما را در کارشان اجرا می‌کنند و به نتیجه می‌رسند یا حتی خودشان در مقام مربی و استاد، آن آموزش‌ها را به دیگران یاد می‌دهند. این همان اثربخشی واقعی محتوا است که به این راحتی‌ها نمی‌توان آن را اندازه‌گیری کرد.

 

نظر شما چیست؟

شما از چه فاکتورهایی برای سنجش اثربخشی محتوای خود استفاده می‌کنید؟

فکر می‌کنید رعایت چه نکته‌هایی باعث افزایش اثربخشی محتواها می‌شوند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.