بستن

محتوای سبز یا معمولی؟ کدام‌یک منفعت بیشتری دارند؟

محتوای سبز

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، رودخانه پرخروشی است که یک لحظه از حرکت بازنمی‌ایستد. همه چیز تغییر می‌کند، به پیش می‌رود و از گذشته خود دور می‌شود. به قول «هراکلیتوس» فیلسوف یونانی، هیچ چیز به جز تغییر، دائمی نیست. 

محتواها نیز از اثر تغییر در امان نمی‌مانند و بالاخره بعد از مدتی جای خود را به مطالبی تازه‌نفس و جدیدتر می‌دهند. اما در این بین، محتواهایی هستند که عمری طولانی‌تر از بقیه دارند. در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ «محتوای سبز» و «همیشه سبز» می‌رویم و علت عمر دراز آنها را جویا می‌شویم. با ما همراه باشید. 

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • معنی اصطلاح «تاریخ انقضا در محتوا» را یاد می‌گیریم. 
 • با مفهوم محتوای سبز و همیشه سبز آشنا می‌شویم. 
 • مزیت‌های محتواهای سبز را بررسی می‌کنیم.
 • محتوای معمولی و سبز را از نظر میزان منفعت، با هم مقایسه می‌کنیم.
 • همیشه سبز بودن محتواهای دیجیتال مارکتینگ و سئو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

منظور از تاریخ انقضای محتوا چیست؟ 

ساعت شنی در حال اتمام

هر چیزی روزی به انتهای کار خود نزدیک می‌شود. این یکی از اصول پایه‌ای زندگی روی کره زمین است که حتی در دنیای وب هم به قوت خود باقی است. محتواها نیز این‌گونه هستند و تاریخ انقضا دارند. مثلا خبر بالا رفتن قیمت دلار تا ۲۰ هزار تومان تا زمانی جذاب است که قیمتش همان ۲۰ هزار تومان باقی بماند.

 اگر روز بعد، قیمت دلار به چیزی بیش از ۲۰ هزار تومان یا کمتر از آن برسد، دیگر خبر دلار ۲۰ هزار تومانی ارزشی ندارد و به دنبال آن تمام مقاله‌ها و محتواهایی که این خبر را پوشش می‌دادند هم بی‌ارزش می‌شوند. معمولا محتواهای خبری از این جنس هستند و بعد از مدتی مخاطبان خود را از دست می‌دهند. چون دیگر قدیمی شده‌اند و خبرهای تازه‌تر جای آنها را گرفته‌اند. 

در این بین، تاریخ انقضای برخی از محتواها کمی طولانی‌تر است. مثلا ماجراهایی که در طول چهار سال ریاست جمهوری اتفاق می‌افتند تا انتهای دوره ریاست جمهوری، معتبر هستند. اما به محض تمام شدن این دوره و روی کار آمدن یک آدم جدید، تمام آن خبرها ارزش خود را از دست می‌دهند. 

منظور از محتوای سبز چیست؟ 

منظور از محتوای سبز

تفاوت «محتوای سبز» (Green Content) با دیگر محتواها در این است که تاریخ انقضا ندارد یا دست کم، زمان زیادی تا رسیدن به انقضای آن باقی مانده است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. تصور کنید که یک سایت، مقاله‌ای را در مورد خلق‌و‌خوی ایرانی‌ها منتشر می‌کند. 

می‌توان چنین مقاله‌ای را سبز به حساب آورد. چون ویژگی‌هایی که در آن مقاله از آنها نام برده شده‌، در عرض یک شب به وجود نیامده‌اند و به این راحتی‌ هم از بین نمی‌روند. در نتیجه، نمی‌توان تاریخ انقضایی برای آن مقاله در نظر گرفت. 

علاوه بر محتوای سبز، نوع دیگری از محتوا هم وجود دارد که «همیشه سبز» (Evergreen Content)  نامیده می‌شوند. احتمال اینکه این محتواها روزی منقضی شوند، بسیار کم است. به همین دلیل، آنها همیشه سبز خوانده می‌شوند. 

نمونه چنین محتواهایی را می‌توان در مقاله‌های گیاه‌شناسی پیدا کرد. مثلا وقتی مقاله‌ای راجع به خواص بارهنگ نوشته می‌شود، برای مدتی بسیار طولانی معتبر باقی می‌ماند. چون احتمال اینکه این گیاه و خواصش تغییر کنند، خیلی کم است. 

این نکته را در نظر داشته باشید که نمی‌توان یک خط‌کش برداشت و مقاله‌های مختلف را به دسته‌های غیر سبز و سبز تقسیم‌بندی کرد. بالاخره تمام محتواها روزی به تاریخ انقضای خود می‌رسند. 

در واقع ما با طیفی از محتواهای معمولی، سبز و همیشه سبز کار می‌کنیم.

 

محتوای سبز چه مزیت‌هایی دارد؟

مزیت های محتوای سبز

 • محتوای سبز، مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب می‌کند

ممکن است شما حدود پنج سال قبل، یک مقاله سبز را در سایتتان منتشر کرده باشید و هنوز هم کاربران برای مطالعه آن وارد سایت شما می‌شوند. یعنی محتوای شما هنوز مخاطب دارد و زنده است.

 • گوگل محتوای سبز و همیشه سبز را دوست دارد

در واقع، رقابت اصلی بر سر همین دو نوع محتوا است. وقتی سایت‌های خبری را مورد بررسی قرار می‌دهیم می‌بینیم که در یک دوره – مثلا وقتی که خبری داغ را منتشر می‌کنند – ورودی بسیار زیادی دارند. 

این تب‌و‌تاب ورودی‌ها و علاقه کاربران به آن مطالب، با همان سرعتی که ایجاد شده فروکش می‌کند. اهمیت محتوای سبز در همین بخش روشن می‌شود. چون این محتواها، نه تنها از تعداد کاربران و جستجویشان کاسته نمی‌شود بلکه در طول زمان، افزایش هم پیدا می‌کند. 

 • همیشه می‌توان محتوای سبز را سبزتر کرد

وجود محتواهای سبز به ما این فرصت را می‌دهد تا آنها را به‌روزرسانی کرده و مطالب را همیشه تازه نگه داریم. این مورد درباره محتواهای خبری صدق نمی‌کند و نمی‌توان آنها را به این سادگی به‌روز نگه داشت.

نکته: وقتی محتوای خبری منتشر می‌کنید، دقت داشته باشید تا اخبار شما دقیق و درست باشند. چون مخاطبی که آن مطلب را می‌خواند شاید تنها به سایت شما بسنده کرده و به این ترتیب، اطلاعات اشتباهی را دریافت کند.

 

محتوای سبز یا معمولی؟ کدام‌یک منفعت بیشتری دارند؟ 

محتوای سبز یا محتوای معمولی

شاید برای برخی از شما پرسش‌هایی این‌چنینی ایجاد شود که: «آیا برای به‌دست آوردن رتبه‌های بالای گوگل، همیشه باید محتوای سبز تولید کنیم؟» در پاسخ باید به شما بگویم که، خیر. درست است که تولید محتوای سبز و همیشه سبز، منفعت زیادی برای ما دارد.

 اما گاهی محتواهای معمولی که تاریخ انقضای کوتاهی دارند می‌توانند خیلی به ما کمک کنند. به عنوان مثال، اگر شبکه اجتماعی توییتر را در نظر بگیرید، می‌بینید که تقریبا هیچ محتوای سبز و همیشه سبزی در آن وجود ندارد. ولی اگر بخواهیم اکانت توییتر فعالی داشته باشیم باید به سراغ تولید محتواهایی برویم که اعتبارشان بسیار کوتاه است؛ حتی به اندازه یک روز! 

چون بستر توییتر، طالب چنین محتواهایی است. به همین دلیل، واقعا نمی‌توان محتواها را خط‌کشی کرد و گفت، فلان محتوا خوب است چون سبز است و فلان محتوا بد است چون معمولی است. شما باید بسته به استراتژی که برای محتوای خودتان در نظر گرفته‌اید، از انواع محتواهای معمولی، سبز و همیشه سبز استفاده کنید.

آیا محتواهایی که راجع به دیجیتال مارکتینگ و سئو تولید می‌شوند، سبز هستند؟

می‌توان این‌طور در نظر گرفت که چنین محتواهایی سبز هستند اما نه همیشه سبز. چون ماجراهای زیادی در زمینه دیجیتال مارکتینگ اتفاق می‎افتند. مثلا ممکن است تا پنج سال آینده بخش زیادی از اصول کنونی دیجیتال مارکتینگ، زیر سوال بروند یا مواردی روی کار بیایند که اکنون اصلا راجع به آنها چیزی نمی‌دانیم.

 اما در مورد سئو قضیه کمی متفاوت است. به نظر من، محتواهایی که در مورد سئو تولید می‌شوند، سبز نیستند. چون تغییرات در زمینه سئو خیلی زود به زود رخ می‌دهد. به حدی که تلاش‌های گذشته ما در زمینه سئو، ناگهان غیرکاربردی می‌شوند. در هر صورت، به عنوان یک تولید کننده محتوا، شناخت نوع محتوا همیشه می‌تواند برگ برنده‌ای در دستان شما باشد. 

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در محتوای سبز گفتیم:

 • منظور از تاریخ انقضای محتوا، همان بازه زمانی محدودی است که اطلاعات موجود در محتوا درست و قابل استناد هستند.
 • محتوای سبز، محتوایی است که یا تاریخ انقضا ندارد یا تا سر رسید انقضای آن زمان زیادی باقی مانده است.
 • گوگل علاقه خاصی به محتواهای سبز و همیشه دارد. چون تعداد کاربرانی که به دنبال این محتواها می‌گردند در طول زمان افزایش پیدا می‌کنند.
 • تاکید زیاد روی تولید محتوای سبز، کار درستی نیست. بهتر است ما مجموعه‌ای از محتواهای معمولی، سبز و همیشه سبز را در سایت خودتان داشته باشید.

 

نظر شما چیست؟

آیا تاکنون محتوای سبز یا همیشه سبز تولید کرده‌اید؟

 میزان بازدید و واکنش کاربران از زمان انتشار آن مقاله، چقدر رشد کرده است؟

 چند بار محتوای سبز خود را آپدیت کرده‌اید؟ 

فکر می‌کنید بتوان با به کار بردن یک ایده خلاقانه، برخی از محتواهای مرده را به محتوای سبز تبدیل کرد؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه صفر محتوا و محتوای دیجیتال

نقطه صفر محتوا و محتوای دیجیتال

زمان مطالعه: 6 دقیقه

. مقدماتی

قرن ۲۱، دوران پادشاهی اطلاعات است. در این زمان، موفقیت افراد در هر زمینه‌ای به میزان اطلاعاتی که در اختیار دارند بستگی پیدا می‌کند. به همین دلیل، تولید و انتشار داده‌های مفید و کاربردی به کسب و کاری مستقل و سودآور تبدیل شده است که اگر به خوبی انجام شود، هم برای فرد تولید کننده و هم برای دریافت کننده محتوا، معامله‌ای دو سر بُرد محسوب می‌شود. در این قسمت از دیجیتالینگ سری به مفهوم

2
تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

. مقدماتی

تولید محتوا، موضوع تازه‌ای نیست. هر کدام از ما در طول روز با داستان‌هایی که برای یکدیگر تعریف می‌کنیم، متن‌های کوتاهی که برای هم می‌نویسیم و صداهایی که برای دیگری ارسال می‌کنیم در حال تولید محتوا البته به سبک خودمان هستیم. ماجرای تولید محتوا از زمانی جالب و البته جدی می‌شود که بخواهیم این روند تولید را به یک هدف مشخص گره بزنیم و آن را به گوش مخاطبان خاصی برسانیم. در این مقاله از

3
اهمیت هدف‌گذاری در تولید محتوا

اهمیت هدف‌گذاری در تولید محتوا

زمان مطالعه: 9 دقیقه

. مقدماتی

هدفتان چیست؟ چند دقیقه طول می‌کشد تا آن را روی کاغذ بنویسید؟ آیا واقعا می‌دانید که چه می‌خواهید؟ بزرگ‌ترین دلیل سردرگمی‌ انسان، نداشتن هدف است. وقتی در زندگی خود هدفی نداریم، هیچ مسیری برایمان خاص نیست و هیچ اتفاقی خوشحالمان نمی‌کند. این هدف است که شور زندگی و شیرینی طعم زنده بودن را در رگ‌های ما جاری می‌سازد. محتوا نیز مثل انسان، بدون داشتن هدف، تباه می‌شود. وقتی هدفی از نوشتن، ضبط کردن، تولید ویدیو

4
نقطه صفر بازاریابی محتوا و بازاریابی محتوایی

. مقدماتی

گاهی در دنیای دیجیتال مارکتینگ با اصطلاح‌هایی روبه‌رو می‌شویم که با وجود شباهت زیاد، معنایی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. «بازاریابی محتوا» و «بازاریابی محتوایی» نمونه‌هایی از همین شباهت در ظاهر و تفاوت در معنی به شمار می‌روند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «کانتنت مارکتینگ» می‌رویم و علاوه بر تعریف دقیق هر کدام از این دو اصطلاح به توضیح ویژگی‌های بازاریابی محتوایی می‌پردازیم. با ما همراه باشید. قرار است چه چیزهایی را با

5
آشنایی با استراتژی محتوا و سند استراتژی آن

.. متوسطه

یکی از قانون‌های موفقیت، داشتن یک نقشه روشن از مسیر رسیدن به هدف است. چون در این صورت می‌توان از منابع و زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. داشتن استراتژی محتوا نیز نقشه‌ای برای رسیدن به موفقیت در دنیای محتوا به شمار می‌رود. هر اندازه که این نقشه، منسجم‌تر و عمیق‌تر باشد، رسیدن به پیروزی آسان‌تر می‌شود. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ نکته‌هایی مهم در مورد « استراتژی محتوا» می‌رویم و چندوچون

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×