بستن

بهبود نرخ تعامل به کمک بیزنس پروفایل اینستاگرام

483 بازدید ۰ کامنت
اينستاگرام engagement

راه‌اندازی یک کسب و کار در اینستاگرام، بدون مشارکت فعال کاربران هدفمان، راه به جایی نمی‌برد. در واقع، زمانی می‌توانیم با غرور از پیج خود در این شبکه اجتماعی صحبت کنیم که «نرخ مشارکت» (engagement rate) بسیار خوبی در اینستاگرام داشته باشیم. 

در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال راه‌هایی برای «افزایش نرخ تعامل به کمک بیزنس پروفایل اینستاگرام» می‌گردیم. اگر شما هم صاحب یک کسب و کار آنلاین هستید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

پادکست زیر را می‌توانید در جهت تکمیل محتوای متنی گوش جان دهید.

بخش اول

بخش دوم

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با ویژگی‌های بیزنس پروفایل اینستاگرام بیشتر آشنا می‌شویم.
 • بخش (Activity) بیزنس پروفایل اینستاگرام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • در بخش (content) به دنبال ماجرای پست‌های تولید شده می‌گردیم.
 • با فیلترهای بخش کانتنت و آمار آنها آشنا می‌شویم.
 • چند نکته مهم در مورد استوری اینستاگرام را می‌خوانیم.
 • پیگیر آمار رشد کاربران در بخش (Audience) می‌شویم. 

 

بیزنس پروفایل اینستاگرام چه ویژگی‌هایی دارد؟

پروفایل بیزینس اینستاگرام

اولین امکانی که بیزنس پروفایل اینستاگرام در اختیار شما قرار می‌دهد، امکان درج شماره تماس، ایمیل و لوکیشنتان است. به این ترتیب، کاربران می‌توانند به طور مستقیم و خیلی راحت با شما ارتباط برقرار کنند. این قابلیت در پیج‌هایی که بیزنسی نیستند، غیرفعال است. مهم‌ترین بخشی که در بیزینس پروفایل اینستاگرام وجود دارد، (Insights) است. این بخش به سه قسمت:

 • (Activity)
 • (content)
 • (Audience)

تقسیم می‌شود. در ادامه راجع به تک‌تک این بخش‌ها برایتان خواهم گفت. در مطلب دیگری مفصل راجع به بیزنس پروفایل اینستاگرام صحبت کردیم و از چیستی و مزایای آن گفتیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

 (Activity)، بخشی که فعالیت کاربران را زیر نظر می‌گیرد 

اینستاگرام activity

بخش اکتیویتی اینستاگرام به ما می‌گوید که کاربرها در پیجمان چه کارهایی را انجام داده‌اند و این اطلاعات را در قالب آمار در اختیارمان قرار می‌دهد. مثلا وقتی به ما می‌گوید که پروفایل ویزیتمان در طول هفته گذشته (۱۰۰+) بوده است، یعنی کاربران بیش از ۱۰۰ بار از پروفایلمان دیدن کرده‌اند. 

بخش اکتیویتی بیزنس پروفایل اینستاگرام

آمار دیگری که در بخش اکتیویتی در اختیار ما قرار می‌گیرد، website clicks است. این آمار مربوط به کلیک‌های لینکی است که در بخش بیو صفحه قرار داده‌ایم. آخرین بخشی که باید در قسمت (Activity) به آن بپردازیم، (impression) و (reach) است. شاید این پرسش برایتان به وجود آید که این دو چه تفاوتی با هم دارند؟ 

ایمپرشن، تعداد دفعاتی است که کاربر پست ما را دیده است. مثلا اگر یک کاربر، ۱۰ مرتبه پست ما را ببیند، ایمپرشن آن ۱۰ خواهد بود. اما ریچ، تنها یک بار، بازدید کاربر از پست را می‌شمارد. بیایید به مثال قبل بازگردیم. اگر کاربر ۱۰ بار پست ما را ببیند، ریچ عدد ۱ و ایمپرشن عدد ۱۰ را به ما نشان خواهد داد. به این ترتیب، کاملا طبیعی است که آمار ایمپرشن  بیشتر از ریچ باشد. 

(content) و ماجرای پست‌های تولید شده

بخش Content بیزنس پروفایل اینستاگراماینستاگرام در قسمت کانتنت به ما می‌گوید که در طول هفته گذشته چه تعداد محتوا تولید کرده‌ایم و نتیجه آن چه بوده است. محتوا در اینستاگرام به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. پست‌هایی که در قالب عکس یا ویدیو می‌گذاریم.
 2. استوری‌هایی که در قالب عکس یا ویدیو پست می‌کنیم.

قبل از پرداختن به ادامه موضوع، بد نیست نکته‌ای را به یاد داشته باشید. تمام داده‌های موجود در (Insights) ایسنتاگرام، مربوط به مقایسه با هفته قبل هستند. البته این مقایسه می‌تواند به شما کمک کند تا به یک آمار قابل قبول از میزان رشد خود دست پیدا کنید و با ریشه‌یابی علت‌های رشد یا افت خود، تصمیم‌های بهتری بگیرید. 

فیلترهای بخش کانتنت که ممکن است شما را شوکه کنند

در بخش‌ کانتنت، فیلترهای گوناگونی به شما کمک می‌کنند تا وضعیت تولید محتوای خود را از جنبه‌های متفاوتی بررسی کنید. مثلا فیلترهایی مانند زیر را می‌توانید در بخش (content) ببینید:

 • امکان مشاهده پست‌ها تا حداکثر دو سال گذشته
 • فیلتر پست‌ها بر اساس تعداد لایک، ایمپرشن یا اینگیجمنت
 • نمایش آمار پست‌هایی که منجر به جذب فالوئر جدید شده‌اند
 • و …

شاید از دیدن این آمارها کمی شوکه شوید. چون ممکن است ببینید پست‌هایی که به نظرتان بسیار جذاب بودند، هیچ نقشی در جذب فالوئر نداشتند یا حتی نرخ مشارکت در آنها بسیار پایین بوده است. در عوض، پست‌هایی که به نظرتان معمولی بودند، مثلا به علت tumbnail خوبی که داشتند توانستند وارد اکسپلور اینستاگرام شوند و چند فالوئر برایتان جذب کنند. 

گذشته از این‌ها می‌توانید بفهمید که مخاطبان هدف شما در چه ساعت‌هایی به پست‌ها بیشتر واکنش نشان می‌دادند یا اینکه چه هشتگ‌هایی برای شما مفیدتر بوده‌اند. استخراج الگوی موفقیت پست‌ها به شما کمک می‌کند تا یک نقشه راه برای تولید محتوای استراتژیک در اینستاگرام داشته باشید. ماجرای محتوا در بخش استوری هم به همین شکل است. با این تفاوت که در بخش استوری، علاوه بر ایمپرشن و ریچ، ویژگی‌های دیگری مانند موارد زیر را داریم:

 • فوروارد (forward)

وقتی کاربر به تماشای استوری بعدی (در سمت چپ یا راست یک استوری) می‌رود، یک فوروارد را انجام داده‌ است. 

 • خروج (Exit)

کاربر از استوری‌ها بیرون آمده و دیگر به تماشای آنها ادامه نداده است. 

 • استوری بعدی (Next story) 

مربوط به زمانی است که کاربر از این استوری اسکیپ کرده و به سراغ استوری اکانت بعدی رفته است. 

در این بخش میتوانید تک‌تک استوری‌های خودتان را بررسی کنید و ببینید که کدام‌یک از استوری‌هایتان بیشتر فوروارد شده یا کدام‌یک، خروج بیشتری داشته است؟ سپس به دنبال علت ایجاد این آمار بگردید. توجه کردن به داده‌هایی که درباره استوری‌ها هستند بسیار مهم است. چون ایمپرشن و دیده شدن استوری‌ها بیشتر از پست‌ها صورت می‌گیرد. اگر در این قسمت ضعیف عمل کنید، ممکن است به پیج شما آسیب وارد شود و فرصت‌های رشد را به راحتی از دست بدهید. 

 

چند نکته مهم در مورد استوری اینستاگرام 

استوری اینستاگرام

 • در یک بازه زمانی محدود، تعداد زیادی استوری را پست نکنید. سعی کنید روندی مشخص برای ارسال استوری‌ها داشته باشید.
 • استوری‌های خود را به یکدیگر ربط بدهید. به این ترتیب، موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنید در ذهن کاربر نقش می‌بندد. 
 • باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا کاربر استوری‌هایتان را (Mute) نکنند. چون در این صورت، احتمال خیلی کمی وجود دارد تا دوباره به سراغ استوری شما بیاید. 
 • برای بیشتر دیده شدن استوری‌ها از هشتگ و لوکیشن استفاده کنید. به این ترتیب، کاربرهایی که از طریق هشتگ و لوکیشن به شما می‌رسند می‌توانند استوری‌هایتان را ببینند. 
 • اگر پیجتان بیشتر از ۱۰k فالوئر داشته باشد، می‌توانید در استوری خود از لینک استفاده کنید. 

 

پیگیری آمار رشد کاربران با بخش (Audience)

اینستاگرام Audience

 

در این بخش می‌توانید آمار خوبی ز رشد کاربرانتان نسبت به هفته گذشته به دست آورید. مثلا می‌توانید ببینید:

بخش audience بیزنس پروفایل اینستاگرام

 • کاربرانتان بیشتر خانم هستند یا آقا؟
 • از چه شهرهایی هستند؟
 • در چه ساعت‌های فعال هستند؟
 • و …

بررسی این آمار به ما کمک می‌کند تا با توجه به جزئیاتی که از مخاطبانمان فهمیده‌ایم، پست‌های خوبی در پیجمان قرار دهیم و با یک اقدام هوشمندانه که نه بر پایه آزمون و خطا بلکه بر پایه دانش و داده‌های واقعی است، دست به تولید و انتشار محتوا بزنیم. 

نظر شما چیست؟

چقدر از مخاطبان هدف خود در اینستاگرام اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید آنها دقیقا چه کسانی هستند؟

آیا از آمار کنونی مشارکت کاربران در پیج خود راضی هستید؟

چه برنامه‌ای برای بهبود این عملکرد در نظر گرفته‌اید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه شروع بازاریابی در اینستاگرام و اهمیت آن در ایران

. مقدماتی

یک دیجیتال مارکتر، چیزی شبیه به کاشف فرصت‌های ناشناخته است. او به همه‌چیز نگاهی تحلیلی دارد و از روی اطلاعات به دست آمده از داده‌ها سخن می‌گوید. برای چنین فردی، حضور در بسترهای جدید و فعالیت در آنها با شگفتی و هیجان زیادی همراه است. بازاریابی در اینستاگرام هم یکی از همین گزینه‌های جالب به شمار می‌رود. افراد زیادی از سرتاسر جهان به طور جدی در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. این بدان معنا است

2
چه کسب و کارهایی در ایران به اینستاگرام نیاز دارند؟

. مقدماتی

یکی از دغدغه‌های کسب و کارها، داشتن یک پیج فعال و لبریز از فالوور در اینستاگرام است. صاحبان کسب و کارها برای رسیدن به این هدف، زحمت بسیاری می‌کشند و هزینه می‌کنند. گذشته از اهمیت حضور بیزنس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، آیا مطمئن هستید که اینستاگرام، همان مکان مورد نظر شما است؟ در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که: «چه کسب و کاری به پیج اینستاگرام نیاز دارد؟» با ما همراه

3
جذب 1000 فالوئر اول پیج اینستاگرام

. مقدماتی

گاهی بازگشت به فلسفه وجود چیزها یا کارها تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانیم کارهایمان را بهتر از هر زمان دیگری انجام دهیم. زمانی جذب فالوئر در پیج اینستاگرام نه یک دل‌مشغولی پر از استرس بلکه یک شادی کوچک بود. وقتی پستی را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کردیم، منتظر می‌ماندیم تا ببینیم چند نفر دیگر در دنیا مثل ما به پیرامونشان نگاه می‌کنند. در گذشته‌ای نه چندان دور، این حسِ خوبِ دیده شدن

4
بیش از ۱۰ ایده محتوایی در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

.. متوسطه

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود

5
مفهوم پیج بروشوری در اینستاگرام

. مقدماتی

داشتن یک پیج پرطرفدار در اینستاگرام یکی از آرزوهای هر صاحب پیج یا بیزنس آنلاین است. از طرفی، محتوای تصویر محور این شبکه اجتماعی، باعث ایجاد ابهام‌هایی در فرآیند تولید محتوا برای آن شده است. برخی از صاحبان پیج‌ها با خودشان این‌طور فکر می‌کنند که موفقیت در پیج اینستاگرامی یعنی انتشار عکس‌های با کیفیت. اما ماجرا به همین سادگی نیست. در اینستاگرام هم تنور تولید محتوای کاربردی و جذاب، داغِ داغ است. در این قسمت

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

×