بستن

برای عادل طالبی و درس‌هایی که به ما آموخت

4,425 بازدید ۹ کامنت
برای آزادی عادل طالبی

کمتر پیش می‌آید کسی گذرش به کوچه پس کوچه‌های دیجیتال مارکتینگ افتاده باشد و «عادل طالبی» را نشناسد. او شخصیت مطرح در اکوسیستم استارتاپی ایران است که اکنون در مهر 1401 هنوز معلوم نیست به چه دلیلی او را از ما سوا کرده‌اند.

این مقاله، بهانه‌ای برای یادآوری زحمت‌هایی است که او به شکل مستقیم و غیر مستقیم برایمان کشیده است. در این میان، پای چند تجربه از همکاری و یادگیری با عادل طالبی هم می‌نشینیم و نگاهی به شخصیت حرفه‌ای او می‌اندازیم. در این گپ و گفت متفاوت، با ما همراه باشید.

اگر کاسه صبر و حوصله‌تان در این روزها تنگ‌تر از حجم واژه‌های این مقاله است می‌توانید نسخه صوتی همین ماجرا را در بخش زیر بشنوید.

ما چه چیزهایی از عادل طالبی آموختیم؟

در ادامه ماجرا نگاهی به تجربه‌های دور و نزدیک مجموعه دیجیتالینگ از همکاری با عادل طالبی می‌اندازیم. شاید شما هم در صندوقچه ذهنتان از این دست تجربه‌ها داشته باشید.

 • چرتکه‌ای کار نکردن عادل

اولین باری که با عادل طالبی آشنا شدیم به سال 96 برمی‌گردد. در آن زمان به تازگی ضبط پادکست‌ها را شروع کرده بودیم و چیز زیادی از این ماجرا نمی‌دانستیم. به همین دلیل، دومین پستی که در کانال تلگرام دیجیتالینگ منتشر کردیم را برای عادل طالبی فرستادیم تا از او بازخورد بگیریم.

عادل عزیز به این فایل گوش داد و آن را در کانال تلگرامی خودش معرفی و منتشر کرد. تمام این ماجرا بدون اینکه ما از او خواسته باشیم اتفاق افتاد و این غافلگیر کننده بود.

اگر قضیه برعکس بود و کسی در آن زمان چنین پادکستی را برایمان می‌فرستاد، شاید فقط به دادن یک بازخورد یا راهنمایی بسنده می‌کردیم اما عادل طالبی به جای چرتکه‌ای حساب کردن، محتوایمان را ترویج داد و برای ما که در ابتدای راه بودیم، نقش یک کمک‌حال دلسوز را بازی کرد. بعد از این ماجرا بازخوردهای جالبی از مخاطبان گرفتیم و تشویق شدیم که کارمان را ادامه بدهیم.پادکست منتشر شده در کانال تلگرامی دیجیتالینگ

 • شوق و انگیزه به کار و لذت بردن از لحظه

در «دورهمی DMM» که توسط «میلاد صفایی» برگزار شد، فرصت صحبت کردن رو در رو با عادل طالبی برایمان به وجود آمد. آن موقع بود که فهمیدیم او فردی شوخ طبع و البته پُر تلاش است. در میان گپ و گفتمان از برنامه روزانه‌اش برایمان گفت و اینکه روزش را از هفت صبح آغاز می‌کند و تا یازده شب ادامه می‌دهد.

این حجم از تلاش برای ما که تقریبا دو دهه با او اختلاف سنی داشتیم و به قول خودمان جوان بودیم هم کار ساده‌ای نبود. چیزی که در میان صحبت‌های او موج می‌زد، شور و شوق او برای کار کردن و اصرارش برای زندگی در لحظه بود.

 • برداشتن اولین قدم‌ها با قیمت پایین و اعتماد به نفس بالا

تجربه جالب بعدی همکاری ما به زمانی برمی‌گشت که می‌خواستیم برای اولین بار یک وبینار پولی را برگزار کنیم و در آن از تجربه‌هایمان از یک موضوع بگوییم.

تصمیم گرفتیم این بار هم از عادل طالبی عزیز کمک بگیریم و چون اولین بارمان بود نظرش را در مورد محتوای وبینار از او بپرسیم و بخواهیم که اگر از ماجرای وبینار ما خوشش آمد آن را در کانالش معرفی کند.

عادل عزیز هم بعد از بررسی وبینار و استقبال از کاری که داشتیم انجام می‌دادیم باز هم آن را در کانالش ترویج کرد. البته در مورد قیمتی که برای شرکت در وبینار گذاشته بودیم به ما پیشنهاد کرد که فیتیله‌اش را کمی پایین بکشیم چون هنوز اول راه هستیم. این وبینار با کمک و معرفی عادل طالبی مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

در آن زمان، کمترین کاری که می‌توانستیم برای تشکر از او انجام دهیم بازنشر کردن تعدادی از محتواهای کانال او در کانال خودمان بود. این کار را با شادی قلبی‌مان انجام دادیم.معرفی وبینار دیجیتالینگ توسط کانال کار و کسب

 • یک کار خوب را با چند کار خوب جبران کردن

حدود دی ماه سال 98 بود که آقای ابراهیمیان در یک همایش سخنرانی داشت. او در میان صحبت‌هایش به عادل طالبی و جمله معروفش یعنی «اول کار بعد کسب» اشاره کرد. با وجود آنکه عادل طالبی در آن همایش حضور نداشت ولی خبر این ماجرا به گوشش رسید.

روز بعد از این ماجرا آقای طالبی در کانال «کار و کسب» از علیرضا ابراهیمیان و دیجیتالینگ حرف زد و محتواهای ما را در کانالش فوروارد کرد. ما بعدها فهمیدیم که این اصلا عجیب نیست. چون شخصیت عادل طالبی اینگونه است که یک خوبی را با چند خوبی جبران می‌کند. این موضوع هم برای ما درس بزرگی بود.معرفی دیجیتالینگ توسط کانال کار و کسب

 • جدی گرفتن تخصص افراد بدون نگاه به سن و سالشان

ماجرای بعدی به زمان برگزاری دوره «دیجیتال مارکتینگ» توسط آقای طالبی در «mydmc» برمی‌گردد. بخشی از آن دوره در مورد «تلگرام مارکتینگ» بود.

آقای طالبی با وجود تجربه و دانشی که در این زمینه داشت از آقای ابراهیمیان خواست که تجربه‌های خودش را در این بخش از دوره با بقیه به اشتراک بگذارد. نکته جالب در این ماجرا توجه نکردن عادل طالبی به سن و سال طرف مقابلش بود.

از نظر او وقتی کسی تخصص بیشتری دارد باید از او کمک گرفت و از دانشش استقبال کرد. در واقع، این یک فضیلت اخلاقی است که در کمتر کسی پیدا می‌شود.

نکته جالب دیگر که در طول همکاری با مجموعه «mydmc» تجربه کردیم، آشنا شدن با خانم «شریفی» بود. ایشان هم مثل آقای طالبی، فردی بخشنده، خوش برخورد و اهل یادگیری از آب درآمدند. به زبان ساده، عادل عزیز، حلقه‌ای از افراد شبیه به خودش را در «mydmc» دور هم جمع کرده است.

 • لذت بردن از مسیر، همکاری با تیم و ایجاد ارتباط‌های جدید

ششمین همکاری ما با عادل طالبی در جریان کمپین «تایم تو وین» اتفاق افتاد. همانطور که شاید خبر داشته باشید در کمپین تایم تو وین که به همت «مرتضی شجاعی» ایجاد شد، برندهای مختلف دور هم جمع می‌شوند، تخفیف می‌گذارند و از محصولات خودشان صحبت می‌کنند.

با وجود همپوشانی موضوعی که بین دیجیتالینگ و «mydmc» وجود داشت عادل عزیز اجازه داد که ما هم در این کمپین حضور داشته باشیم. این ماجرا برای ما بسیار ارزشمند بود. چون فهمیدیم که عادل طالبی به همکاری، کار تیمی و رشد در کنار دیگران بیشتر از تعصب‌های رقابتی اهمیت می‌دهد.

نگاهی کوتاه به شخصیت حرفه‌ای عادل طالبی

در انتهای گفتگویمان می‌خواهیم از پنجره تجربه‌هایی که به دست آوردیم به بخش‌های کوچکی از شخصیت حرفه‌ای عادل عزیز اشاره کنیم:

 • او «دست خدا با جماعت است» را در عمل نشان می‌دهد

یکی از ویژگی‌های تحسین برانگیز عادل طالبی، ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف و تلاش برای وصل کردن افراد به یکدیگر است. او ارتباط می‌سازد، از فردگرایی فاصله می‌گیرد و از این کار لذت می‌برد.

 • پیوسته در حال یادگیری است

بسیاری از ما وقتی چندین سال در یک ماجرا مشغول باشیم فکر می‌کنیم که دیگر چیز تازه‌ای برای یادگیری وجود ندارد. این در حالی است که عادل طالبی با وجود تخصصی که دارد پیوسته در حال مطالعه و یادگیری چیزهای تازه است.

 • وقتی نمی‌داند، خیلی راحت می‌گوید نمی‌دانم!

عادل طالبی وقتی از چیزی اطلاعی نداشته باشد خیلی راحت می‌گوید: «نمی‌دانم» انجام این کار برای بسیاری از ما آنقدر سخت است که حاضریم لقمه را هزار دور، دور سر خودمان بچرخانیم ولی این فعل کوچک را بر زبان جاری نکنیم!

 • از هر کسی که چیزی بلد باشد یاد می‌گیرد

او برای یادگیری، حد و مرز تعریف نمی‌کند. هر کسی که چیزی برای یاد گرفتن داشته باشد را به عنوان مربی خود در نظر می‌گیرد.

 • شوخ طبع است و از زندگی لذت می‌برد

اگر در یکی از لایوهای عادل طالبی شرکت کرده باشید می‌دانید که او فردی شوخ‌طبع است و سعی می‌کند از زندگی‌اش لذت ببرد. جالب اینکه این حس را به تمام افرادی که با او در ارتباط هستند منتقل می‌کند.

 • از زیر بار اشتباه‌های خود شانه خالی نمی‌کند

عادل طالبی از آن انگشت شمار افرادی است که وقتی اشتباه می‌کند به جای لاپوشانی کردنش آن را با صدای بلند، جار می‌زند.

این در حالی است که بیشتر ما اشتباه خودمان را در هفت سوراخ پنهان می‌کنیم تا مبادا کسی از آن بویی ببرد. این ویژگی و اعتراف به اشتباه‌ها از عادل طالبی یک معلم واقعی می‌سازد و از نظر ذهنی و روحی او را قوی می‌کند.

 • از تجربه‌های جدید با آغوش باز استقبال می‌کند

او از تجربه کردن چیزهای جدید، همکاری‌های تازه و پا گذاشتن در مسیرهای امتحان نشده لذت می‌برد و دستی که برای شرکت در این ماجرا به سویش دراز شده است را رد نمی‌کند. ما این ماجرا را در طول همکاری‌های مختلفی که با وی داشتیم از نزدیک لمس کردیم.

این گوشه‌ای از تجربه‌های ما بود

در طول این گپ و گفت که با تمام مقاله‌های منتشر شده در دیجیتالینگ تفاوت داشت، سعی کردیم به سهم خودمان از عادل عزیز که بر گردن جامعه دیجیتال مارکتینگ ایران حق دارد حمایت و تشکر کنیم. امیدواریم عادل طالبی عزیز، جزو اولین کسانی باشد که این مقاله را می‌خواند.

این زنجیره را ادامه دهید

شاید شما هم تجربه‌های این چنینی از عادل طالبی و حتی عادل‌ طالبی‌های دیگر اکوسیستم دیجیتال مارکتینگ داشته باشید.

از شما می‌خواهیم که این زنجیره را ادامه دهید تا از این راه، صدای کسانی باشیم که اکنون به ناحق در کنار ما نیستند. می‌توانید تجربه‌تان را در کامنت‌های همین مقاله یا حتی بسترهای دیگر منتشر کنید. مهم این است که هر کداممان یک قدم در این راه برداریم.

این مطلب برای شما مفید بود؟

4.3/5 - (19 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

9 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

مروارید بلوری
نوشته شده در: ۰۵:۱۹ ۲۹/۰۳/۱۴۰۲

افتخار این را داشتم که از سال ۹۹ با ایشان آشنا شوم و از تجربیات ارزشمندشان بهره ببرم. در ابتدای ۱۴۰۰ و با شرکت در mydmc دریچه جدید به روی من باز شد تا جور دیگر ببینم. ممنونم از عادل طالبی عزیز برای بودنش و شما برای فراهم کردن این بستر محتوایی ارزنده. پایدار باشید.

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۰:۵۶ ۰۸/۰۴/۱۴۰۲

ممنون که از تجربتون با عادل طالبی اشاره کردید.

محمدزمان عابدیان
نوشته شده در: ۰۷:۲۴ ۱۴/۱۰/۱۴۰۱

سلام؛ خیلی مردی آقای ابراهیمیان 🙂
واقعا ممنون.
استاد طالبی واقعا کم نظیر هستن و صادقانه و خالصانه برای رشد اکوسیستم دیجیتال ایران تلاش میکنن.
من هم قلبا و عمیقا خیلی دوسشون دارم.

مهدی قلی پور
نوشته شده در: ۲۰:۱۷ ۱۱/۰۹/۱۴۰۱

درود بر عادل طالبی

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۲:۰۱ ۱۲/۰۹/۱۴۰۱

درود بر شما
سلامت باشید

صابر جم
نوشته شده در: ۱۵:۲۴ ۲۹/۰۸/۱۴۰۱

املت عادل خان رو فراموش کردید آقای ابراهیمیان :))

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۷:۵۸ ۲۹/۰۸/۱۴۰۱

بله دقیقا آقای صابر جم عزیز

محمد هادی
نوشته شده در: ۱۸:۵۲ ۰۵/۰۸/۱۴۰۱

از خداوند قهار آرزوی سلامتی برای تمام ایرانیان مخصوصا جناب آقای طالبی عزیز، دیجیتالینگ و تمامی افرادی که دلسوزانه به فکر مردم شریف ایران هستند را دارم??️

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۹:۰۷ ۰۵/۰۸/۱۴۰۱

ممنون از آرزوی زیبای شما محمد هادی بزرگوار?

×