390 بازدید ۰ کامنت

شاید در دوران ما بیش از هر زمان دیگری، مردم با مفهوم «فیک» برخورد می‌کنند؛ محصولات فیک، غذای فیک، رژیم‌های فیک، آدم‌های فیک و حتی فالوورهای فیک. افراد مختلف، دلایل متفاوتی برای استفاده از چیزهای فیک دارند؛ مثلا عده‌ای دست نیافتنی، گران یا سخت بودن رسیدن به چیزهای اصل را بهانه می‌کنند و از این راه، توجیهی عاقلانه برای به کار بردن چیزهای فیک در زندگی‌شان می‌تراشند. 

اما چیزهای فیک، همیشه بار منفی تقلبی بودن و کیفیت پایین را با خود به دوش می‌کشند. چون در نهایت، باعث هدر دادن زمان، هزینه و تلاش ما می‌شوند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «فالوورهای فیک و  غیرفعال در اینستاگرام» می‌رویم و روش‌هایی کاربردی برای شناسایی آنها را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به نسخه صوتی مقاله گوش دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با شیوه‌های بررسی پست‌ها برای یافتن فالوور فیک و غیرفعال آشنا می‌شویم.
 • راهکار تشخیص کامنت‌های فیک  را می‌آموزیم.
 • یاد می‌گیریم که چطور با بررسی بازدیدهای ویدیو، فالوورهای فیک و غیرفعال را شناسایی کنیم.
 • با یک ابزار مفید برای شناسایی فالوور فیک و غیرفعال آشنا می‌شویم.

 

در کمین بنشینید و پست‌ها را زیر نظر بگیرید

زیر نظر گرفتن پیج اینستاگرام

اولین و ساده‌ترین کار برای تشخیص فالوور فیک (تقلبی) و غیرفعال در اینستاگرام، زیر نظر گرفتن پیج مورد نظر است. به این ترتیب که وقتی وارد پیج می‌شوید، بدون توجه کردن به تعداد فالوورها ببینید که ۹ پست آخرشان با چه فاصله‌ای از هم و در چه زمانی منتشر شده‌اند؟ آیا پست‌ها مربوط به هفته گذشته هستند یا اینکه خیلی وقت پیش، پست شده‌اند؟ 

این بررسی به شما کمک می‌کند تا میزان فعال بودن آن پیج دستتان بیاید. گاهی ما وارد یک پیج می‌شویم و می‌بینیم که پست‌های خیلی خوبی دارد یا لایک و کامنت بالایی خورده‌ است. اما وقتی این فاکتور – یعنی بررسی زمان انتشار پست‌ها و فاصله زمانی بین پست کردن‌ها را بررسی می‌کنیم احتمال چند گزینه برایمان پررنگ‌ می‌شود:

 • لابه‌لای این پست‌ها چند پست وجود داشته که بازدهی خوبی نداشتند. به همین دلیل، ادمین آنها را آرشیو یا کلا حذف کرده است.
 • روند کلی انتشار پست‌ها در این پیج به همین ترتیب است. چون ادمین می‌خواهد برای هر پست، فیدبک بالایی بگیرد. به همین دلیل مثلا هر ۱۰ روز یک بار پست می‌گذارد.

بعد از بررسی فاصله زمانی آن ۹ پست‌ آخر به سراغ این موضوع بروید که «نرخ مشارکت» (Engagement rate) هر پست به چه صورت است؟ یعنی چه تعداد لایک و کامنت می‌خورد؟ لطفا این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از افرادی که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند، فالوورهای بالایی دارند اما تعداد لایک و کامنتشان کم است.

 آنها برای درست کردن یک ویترین جذاب از نرخ مشارکتشان با استفاده از ابزارهای خاصی لایک و حتی کامنت می‌خرند تا به این ترتیب، نرخ مشارکت خود را بین مثلا دو تا سه درصد نمایش دهند. ولی وقتی تبلیغ خودتان را به آنها می‌دهید چنین نرخ مشارکتی را تجربه نمی‌کنید. متاسفانه این هم یکی از روش‌های تقلب در اینستاگرام است.

 

حالا چطور می‌توان این نرخ مشارکت را محاسبه کرد؟ برایتان می‌گویم.

روش محاسبه نرخ مشارکت در اینستاگرام به این صورت است که شما تعداد لایک و کامنت را تقسیم بر تعداد کل فالوورها کرده و عدد به دست آمده را ضرب در ۱۰۰ می‌کنید. اگر این عدد تقریبا ۵/۲ تا ۳ درصد باشد نرخ خوبی است ولی اگر کمتر از یک درصد باشد باید به واقعی بودن آن شک کرد. 

 

چگونه کامنت‌های تقلبی را شناسایی کنیم؟

تشخیص کامنت فیک

در مورد کامنت‌ها حتما به دنبال یک نظر واقعی بگردید. چون معمولا کامنت‌هایی که توسط ربات‌ها گذاشته می‌شوند شامل جمله‌هایی بسیار کوتاه مثل: «خوب بود، عالی بود، دست شما درد نکنه و …» هستند. کامنت‌های واقعی، طولانی‌تر، دقیق‌تر و حتی سوالی هستند. مورد دیگری که در مورد کامنت‌ها باید در نظر داشته باشید، افرادی هستند که زیر بیشتر پست‌های آن پیج کامنت می‌گذارند. 

من این مورد را در یکی از پیج‌های خوب اینستاگرام دیدم و باید بگویم که واقعا انتظار نداشتم آنها چنین کاری انجام دهند. ماجرا از این قرار بود که بیشتر کامنت‌های آنها توسط کارکنان خود شرکت نوشته می‌شدند؛ یعنی واقعی نبودند و این کار را فقط برای افزایش نرخ مشارکت انجام می‌دادند. 

 

کشف فالوور فیک و غیرفعال از طریق بررسی ویدیوها

در مورد ویدیوهایی که در پیج‌های اینستاگرامی منتشر می‌شوند باید نکته‌ای را در نظر بگیرید. معمولا در پیج‌هایی که فالوئرهای واقعی دارند، تعداد ویوی این پست‌ها بیشتر از تعداد لایک‌هایشان است. این مورد در همان چند ثانیه اولی که ویدیو منتشر می‌شود، مشخص می‌گردد. 

 

معرفی یک ابزار مفید برای شناسایی فالوئر فیک و غیرفعال

fakecheck instagram

تا اینجا، تمام راهکارهایی که برای تشخیص فالوئرهای فیک  و غیرفعال  اینستاگرام معرفی کردم، به روش دستی بودند. یعنی شما باید تک‌تک آیتم‌ها را خودتان بررسی می‌کردید. اما در این بخش می‌خواهم یک ابزار مفید را به شما معرفی کنم. سایت (www.fakecheck.co) ابزاری است که موارد زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • مقایسه میانگین لایک‌ها با تارگت لایک‌ها بنسبت فالوور پیج
 • مقایسه میانگین کامنت‌ها با تارگت کامنت‌ها بنسبت فالوور پیج
 • بررسی اینگیجمنت به تفکیک لایک و کامنت
 • مقایسه پیج براساس استانداردهای صنعت خود
 • تشخیص فالوور فیک
 • بررسی کیفیت ۱۲ پست آخر پیج
 • تحلیل رایگان یک پیج از منظر فالوور، پست و تعامل

داده‌های مفید این وب‌سایت به شما کمک می‌کنند تا به شناخت بهتری از پیج‌های رقیب یا پیج‌هایی که می‌خواهید به آنها تبلیغ بدهید برسید. 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در تشخیص فالوورهای فیک اینستاگرام گفتیم:

 • زیر نظر گرفتن ۹ پست آخر یک پیج می‌تواند میزان فعال بودن آن پیج را به شما نشان دهد.
 • با تقسیم کردن تعداد لایک و کامنت بر تعداد کل فالوورها و ضرب کردن عدد به دست آمده در ۱۰۰ می‌توانید نرخ مشارکت یک پیج (Engagement Rate) را محاسبه کنید.
 • راه شناسایی کامنت‌های تقلبی چندان سخت نیست. کامنت‌های واقعی، طولانی‌تر، سوالی و توضیحی هستند. اما کامنت‌های تقلبی، کوتاه، بی‌ربط و بسیار ساده جلوه می‌کنند.
 • یکی از راه‌های شناسایی فالوورهای فیک در پیج‌های اینستاگرامی، زیر نظر گرفتن تعداد بازدید ویدیوهای آنها است. اگر تعداد بازدید، بیشتر از لایک‌ها بود، می‌توانید نتیجه بگیرید که بیشتر فالوورهای آن پیج، واقعی هستند.
 • سایت (fakecheck.co) به شما کمک می‌کند تا فالوورهای فیک و فعال را از هم تشخیص دهید و خیلی راحت‌تر و سریع‌تر یک پیج را تحلیل کنید.

نظر شما چیست؟

شما از چه روشی برای شناسایی فالوورهای فیک و غیرفعال استفاده می‌کنید؟

آیا به جز ابزار fakecheck.co، وب‌سایت دیگری را می‌شناسید که چنین خدماتی را به کاربران ارائه دهد؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.