بستن

استفاده هوشمندانه از هشتگ گذاری در اینستاگرام

اگر اینستاگرام را یک اقیانوس در نظر بگیریم، در آن صورت، کاربران و پست‌هایشان مثل کشتی‌های شناور در این اقیانوس هستند. هر کشتی برای یافتن مسیر درست و رسیدن به مقصدش از ستاره‌های راهنما استفاده می‌کند.

در اقیانوس اینستاگرام، هشتگ‌ها همان ستاره‌های راهنما هستند که کشتی‌های سرگردان را به مقصدشان می‌رسانند و باعث می‌شوند که بین افراد مختلف، دوستی‌ها، تجارت‌ها و آشنایی‌های جالبی صورت بگیرد. در این قسمت از دیجیتالینگ به سراغ این ستاره‌ها می‌رویم و سعی می‌کنیم چند روش ملوانی جالب را در مورد «هشتگ اینستاگرام» به شما یاد بدهیم. با ما همراه باشید.وقت خواندن تمام مقاله را ندارید؟ می‌توانید به پادکست این مقاله گوش جان دهید.

 

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • با مفهوم هشتگ و هشتگ گذاری در اینستاگرام، بیشتر آشنا می‌شویم.
 • حداکثر تعداد هشتگ‌های مجاز برای هر پست را بررسی می‌کنیم.
 • به دنبال ابزارهای مفید انتخاب هشتگ می‌گردیم.
 • با چالش هشتگ گذاری و کپشن زیبا روبه‌رو می‌شویم.
 • 6 نکته کاربردی پیرامون هشتگ گذاری را با هم مرور می‌کنیم.

منظور از هشتگ در اینستاگرام چیست؟

هشتگ در شبکه های اجتماعی

هشتگ همان علامت مربعی شکل (#) است که بار ها در صفحه کلید تلفن همراه‌مان آن را دیده‌ایم حالا این هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی ورود کرده و در هرجا کاربرد خاص خود را دارند.

 هشتگ‌ها در اینستاگرام به ما کمک می‌کنند تا محتوای خاصی در یک موضوع را پیدا کنیم یا محتوای خود را خیلی راحت‌تر در معرض دید دیگران قرار دهیم. علاوه بر این، هشتگ‌ها انگیزه ما از تولید محتوا را برای کاربر روشن‌تر می‌کنند.

اینستاگرام به هشتگ‌ها اهمیت زیادی می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهیم پست‌هایمان در میان انبوه پست‌هایی که هر روز از سراسر جهان ارسال می‌شوند به چشم آیند، باید از هشتگ‌ها استفاده کنیم. اینکه تعداد درست این هشتگ‌ها و شیوه استفاده از آنها چطور است را در ادامه برایتان خواهم گفت.

خط قرمز تعداد هشتگ‌های مجاز هر پست، چند عدد است؟

هشتگ گذاری در اینستاگرام رتبه بندی

حداکثر تعداد هشتگی که می‌توان در یک پست اینستاگرامی از آن استفاده کرد، 30 عدد است. البته طبق آماری که راجع به هشتگ‌ها منتشر شده بود، پست‌هایی که 7 تا 8 هشتگ داشتند، حتی از اکسپلور اینستاگرام هم ورودی و لایک دریافت کرده بودند.

به نظر من هر پستی، بسته به موضوعش می‌تواند بین 10 تا 30 هشتگ مرتبط داشته باشد. کار اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می‌دهند این است که از هشتگ‌هایی کاملا نامربوط برای پست‌هایشان استفاده می‌کنند تا به این ترتیب، پستشان با هشتگ‌های مختلف بالا بیاید. هدفشان هم این است که لایک‌ و بازدید بیشتری برای پست‌هایشان بگیرند. دوستان عزیز، این روش، کاملا اشتباه است.

آیا ابزاری برای انتخاب هشتگ مناسب وجود دارد؟

تحلیل هشتگ

انتخاب هشتگ مناسب می‌تواند باعث دیده شدن پست شما شود. اما چگونه می‌توان این هشتگ‌ها را انتخاب کرد و اصلا از کجا مطمئن باشیم که این هشتگ‌ها درست هستند؟

خوشبختانه برای انتخاب هشتگ مناسب، ابزارهایی مثل ابزار socialblade وجود دارند که می‌توانند کار ما را بسیار راحت‌تر کنند.اما به چند دلیل نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم:

 • پولی هستند و برای استفاده از آنها باید به دلار هزینه کنیم که شاید به صرفه نباشد.
 • ابزارهایی هم که رایگان هستند، برای هشتگ‌های فارسی ساخته نشده‌اند. در نتیجه، کاربردی نیستند.

در نتیجه، بهترین راه برای انتخاب هشتگ، کمک گرفتن از خود اینستاگرام است. من از یک راه خوب و ساده برای انتخاب هشتگ‌ها استفاده می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم شما هم این راه را امتحان کنید. بیایید در قالب یک مثال، این موضوع را پیش ببریم.

تصور کنید که شما می‌خواهید یک پست در مورد دیجیتال مارکتینگ منتشر کنید. حالا باید برای انتخاب هشتگ مناسب خود به بخش جستجو بروید و چنین چیزی را سرچ کنید: «دیجیتال_مارکتینگ». اولین چیزی که باید ببینید این است که تا به حال چه تعداد هشتگ در این مورد وجود داشته است؟

سپس در بخش جستجو هشتگ‌های مشابه را می٬بینید که می‌توانید در کنار این هشتگ استفاده کنید.

لطفا این نکته را در نظر داشته باشید که موضوع دیجیتال مارکتینگ یا هر موضوعی که به دنبال هشتگ‌های آن هستید، موردی کاملا کلی است. مثلا هشتگ‌های مرتبط با دیجیتال مارکتینگ چیزهایی مثل سئو، سایت، بازاریابی اینترنتی، کسب و کار، برندینگ و غیره را هم در بر می‌گیرند.

به جای اینکه همه این هشتگ‌ها را در پست خود بزنید، باید از میان آنها مرتبط‌ترین مورد را انتخاب کنید. همین روند را تا رسیدن به حدود 10 هشتگ ادامه دهید. دنبال کردن این روش می‌‌تواند به بیشتر دیده شدن پست شما کمک کند.

چالش استفاده از هشتگ‌های زیاد و زیبا نگه داشتن پست‌ها

استفاده زیاد از هشتگ

یکی از مواردی که باعث می‌شود بعضی از افراد، در مصرف هشتگ‌ها صرفه‌جویی کنند موضوع زشت شدن کپشن‌هایشان است. برای این مشکل هم راه ساده‌ای وجود دارد.

شما می‌توانید هشتگ‌های مرتبط با پستتان را در جایی – مثلا بخش یادداشت گوشی‌تان – آماده کرده و بعد از ارسال محتوایتان آن هشتگ‌ها را در قالب یک کامنت، پست کنید. استفاده از این روش، هیچ تاثیر منفی روی پست شما نمی‌گذارد و دقیقا مانند زمانی عمل می‌کند که هشتگ‌هایتان را در کپشن می‌نویسید.

چند نکته کاربردی برای استفاده هوشمندانه از هشتگ‌ اینستاگرام

 • همیشه بعد از هشتگ گذاری، میزان ورودی کاربران از طریق آن هشتگ‌ها را بررسی کنید. اگر دیدید که این روند مناسب است آن را ادامه دهید.
 • لازم نیست هر بار از تعداد ثابتی هشتگ استفاده کنید. گاهی تعداد آنها را کم و زیاد کنید.
 • همیشه از هشتگ‌های مرتبط با پست خودتان استفاده کنید تا به این ترتیب، «نرخ تعامل» (Engagement Rate) پست‌هایتان افزایش پیدا کند.
 • می‌توانید از هشتگ‌های مرتبط انگلیسی هم در پست‌هایتان استفاده کنید. می‌توانید نسبت استفاده از هشتگ فارسی به انگلیسی را 80 به 20 در نظر بگیرید. همان استفاده 20 درصدی از هشتگ‌های انگلیسی هم برای پست‌های شما مفید است.
 • از هشتگ‌های تکراری در همه پست‌هایتان استفاده نکنید و تنوع را هم در نظر بگیرید. در غیر این صورت، پیج اینستاگرام شما شامل نوعی جریمه خواهد شد و ممکن است پست‌های شما از نتایج اکسپلور حذف شوند و فقط فالورهای شما پست‌هایتان را ببینند. در واقع آنها از نتایج آن هشتگ‌ها حذف می‌شوند. بی‌احتیاطی در استفاده از هشتگ‌ها یکی از عوامل مهم این جریمه بی ‌سر‌ و ‌صدا به شمار می‌رود.
 • بعد از ارسال پستتان با چند اکانت دیگر هشتگتان را تست کنید و ببینید که آیا پست شما هم داخل نتیجه سرچ آن هشتگ‌ها نمایش داده می‌شود یا خیر؟

 

اگر ایجاد تنوع در هشتگ‌ها برایتان دشوار است، پیشنهاد می‌کنم مطلب «انواع گوناگون هشتگ‌ها در اینستاگرام» را مطالعه کنید.

هش تگ

خلاصه‌ای از آنچه با هم در اصول هشتگ گذاری در اینستاگرام گفتیم:

 • هشتگ‌ها علامت‌های مربع شکلی هستند که در شبکه‌های اجتماعی مختلف، معنای متفاوتی دارند.
 • هشتگ‌های اینستاگرام به شما کمک می‌کنند تا موضوع مورد نظر خود را راحت‌تر پیدا کنید و انگیزه پنهان در محتوای تولید شده را بفهمید.
 • هر پست می‌تواند بین 10 تا 30 هشتگ مرتبط داشته باشد.
 • با وجود آنکه ابزارهای خوبی برای انتخاب هشتگ‌ مناسب وجود دارند اما به دلیل محدودیت‌ها تقریبا نمی‌توان از آنها استفاده کرد. در این شرایط باید از خود اینستاگرام کمک بگیرید.
 • برای حفظ زیبایی کپشن‌هایتان می‌توانید هشتگ‌ها را در کامنت بنویسید.
 • استفاده از هشتگ‌های مرتبط، نرخ تعامل را افزایش می‌دهد.
 • مصرف بی‌رویه هشتگ‌های تکراری در همه پست‌ها باعث حذف شما از نتایج آن هشتگ می‌شود. تنوع را فراموش نکنید.

نظر شما چیست؟

شما از چه روشی برای انتخاب هشتگ‌ها استفاده می‌کنید؟

آیا در این مورد ابزاری را می‌شناسید که در انتخاب هشتگ فارسی اینستاگرام خوب عمل کرده باشد؟

به طور معمول برای هر پست از چند هشتگ استفاده می‌کنید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

4.5/5 - (10 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه شروع بازاریابی در اینستاگرام و اهمیت آن در ایران

. مقدماتی

یک دیجیتال مارکتر، چیزی شبیه به کاشف فرصت‌های ناشناخته است. او به همه‌چیز نگاهی تحلیلی دارد و از روی اطلاعات به دست آمده از داده‌ها سخن می‌گوید. برای چنین فردی، حضور در بسترهای جدید و فعالیت در آنها با شگفتی و هیجان زیادی همراه است. بازاریابی در اینستاگرام هم یکی از همین گزینه‌های جالب به شمار می‌رود. افراد زیادی از سرتاسر جهان به طور جدی در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. این بدان معنا است

2
آیا اینستاگرام واقعا به درد کسب و کار من می‌خورد؟

. مقدماتی

یکی از دغدغه‌های کسب و کارها، داشتن یک پیج فعال و لبریز از فالوور در اینستاگرام است. صاحبان کسب و کارها برای رسیدن به این هدف، زحمت بسیاری می‌کشند و هزینه می‌کنند. گذشته از اهمیت حضور بیزنس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، آیا مطمئن هستید که اینستاگرام، همان مکان مورد نظر شما است؟ در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که: «چه کسب و کاری به پیج اینستاگرام نیاز دارد؟» با ما همراه

3
جذب 1000 فالوئر اول پیج اینستاگرام

. مقدماتی

گاهی بازگشت به فلسفه وجود چیزها یا کارها تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانیم کارهایمان را بهتر از هر زمان دیگری انجام دهیم. زمانی جذب فالوئر در پیج اینستاگرام نه یک دل‌مشغولی پر از استرس بلکه یک شادی کوچک بود. وقتی پستی را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کردیم، منتظر می‌ماندیم تا ببینیم چند نفر دیگر در دنیا مثل ما به پیرامونشان نگاه می‌کنند. در گذشته‌ای نه چندان دور، این حسِ خوبِ دیده شدن

4
بیش از ۱۰ ایده تولید محتوا در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

.. متوسطه

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود

5
پیج بروشوری در اینستاگرام؛ خلاقیت یا گل به خودی؟

. مقدماتی

داشتن یک پیج پرطرفدار در اینستاگرام یکی از آرزوهای هر صاحب پیج یا بیزنس آنلاین است. از طرفی، محتوای تصویر محور این شبکه اجتماعی، باعث ایجاد ابهام‌هایی در فرآیند تولید محتوا برای آن شده است. برخی از صاحبان پیج‌ها با خودشان این‌طور فکر می‌کنند که موفقیت در پیج اینستاگرامی یعنی انتشار عکس‌های با کیفیت. اما ماجرا به همین سادگی نیست. در اینستاگرام هم تنور تولید محتوای کاربردی و جذاب، داغِ داغ است. در این قسمت

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

4 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

محمدرضا راخدایی
نوشته شده در: ۲۲:۴۰ ۰۵/۰۳/۱۴۰۰

داخل بخش هشتگ ها در مورد هشتگ های related صحبت کردید همون که داخل یه خط هشتگ های مرتبط نشون داده
ولی داخل اینستاگرام نمیبینم داخل آپدیت جدید پاک شده یا اینستاگرام من مشکلی پیدا کرده؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۰۱:۰۵ ۰۶/۰۳/۱۴۰۰

سلام بر شما اقای راخدایی عزیز
در آپدیت‌های اخیر اینستاگرام این بخش related کم‌رنگ شده یعنی فقط برای برخی هشتگ‌ها وجود داره
قبلا که این ویژگی وجود داشت خیلی بهتر بود
اما الان میشه از ابزارهای اینستاگرام مارکتینگ که در کانال تلگرام دیجیتالینگ معرفی شده کمک گرفت

دلسا رضا پور
نوشته شده در: ۱۷:۱۸ ۰۳/۰۱/۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر. چطور میزان ورودی کاربران از طریق هشتگ ها رو بررسی کنیم؟

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۲:۵۱ ۰۵/۰۱/۱۴۰۰

سلام خانم رضا پور
امیدوارم که خوب باشین
اگر بیزنس پروفایل پیج فعال باشه در بخش View Insight هر پست میتونیم متوجه بشیم که پست ما از طریق هشتگ چقدر impression داشته است
موفق باشید

×