بستن

فالو بک چیست و چرا به پیج اینستاگرام من ضربه می‌زند؟

طراحی یک پیج اینستای جدید

«سلام! لطفا منو فالو کنید.» «ای بابا چرا من رو آنفالو کردی؟» «فالو بک بده دوست عزیز!» این عبارت‌ها که زمانی جایی در گفتگوهای معمول ما نداشتند، اکنون کاملا آشنا و خودی به شمار می‌روند. برای کسانی که مدت‌های طولانی به دنبال افزایش عدد فالوورهایشان بوده‌اند، فالو بک یک موضوع مهم و کاملا ضروری به نظر می‌رسد. 

در این مقاله از دیجیتالینگ می‌خواهیم ساختارهای ذهنی شما را دست‌کاری کنیم و بگوییم: «فالو بک در اینستاگرام نه تنها مفید نیست بلکه به پیج شما آسیب هم می‌رساند!» شاید خیلی‌ها با این گفته مخالف باشند. پیشنهاد می‌کنم قبل از هر تصمیمی تا انتهای این مقاله با من همراه باشید. شاید در پایان، شما هم با نظر من هم‌صدا شدید.پادکست زیر را می‌توانید در جهت تکمیل محتوای متنی گوش جان دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم:

 • علت بی‌فایده بودن فالو بک در اینستاگرام را موشکافی می‌کنیم.
 • پاسخ چند پرسش در مورد فالو بک را می‌خوانیم.
 • یک تجربه از فالو بک و تاثیر آن را با هم مرور می‌کنیم.
 • به یک تمرین ساده برای شناسایی میزان فالوورهای واقعی پیجمان می‌پردازیم.
 • ریزش فالوورها و تاثیر آن در پیج اینستاگرام را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

منظور از فالو بک در اینستاگرام چیست؟

به احتمال زیاد با روش فالو بک افراد در اینستاگرام آشنا هستید. یعنی به این صورت که شما پیج یک نفر را فالو می‌کنید و او هم در عوض پیج شما را فالو می‌کند. معمولا پیج‌های بیزنسی بعد از چند روز برمی‌گردند و آن پیج را آنفالو می‌کنند؛ حالا یا با استفاده از ربات‌ها یا به صورت دستی. شاید بپرسید: «اشکال این روش چیه؟ تقریبا همه این کار رو می‌کنن.» اجازه بدهید دلیل مخالفتم با فالو بک در اینستاگرام را در قالب یک مثال برایتان توضیح دهم. 

تصور کنید وارد یک مهمانی شده‌اید که حدود 300 نفر در آن حضور دارند. همین‌طور که جلو می‌روید با تک‌تک آن 300 نفر سلام و احوال پرسی می‌کنید. در این میان شاید بیشتر آنها به گرمی پاسخ شما را بدهند. مهمانی تمام می‌شود و مهمان‌ها آن مکان را ترک می‌کنند، بدون آنکه اصلا شما را بشناسند یا حتی نامتان را بدانند. در این صورت شما از این مهمانی جز خستگی سلام کردن به 300 نفر غریبه، چیزی عایدتان نشده است. 

بیایید فیلم را به عقب برگردانیم. این بار شما وارد مهمانی می‌شوید و به جای سلام و احوال پرسی با تمام آن 300 نفر، فقط با 10 نفر از آنها احوال پرسی می‌کنید. اما ماجرا به این حال و احوال ساده ختم نمی‌شود. شما درباره کسب و کارتان با آنها صحبت می‌کنید و آنها از تجارتشان به شما می‌گویند. 

حتی صحبت‌هایتان عمیق‌تر می‌شود و احساس می‌کنید که می‌توانید با آنها همکاری‌های مفیدی داشته باشید. شاید حتی قرار ملاقات هم بگذارید. در برداشت دوم، شما فرصت احوال‌پرسی با 300 نفر را از دست دادید اما در عوض با 10 نفر آشنا شدید که می‌توانند فرصت‌های خوبی را در اختیار شما قرار دهند. 

 

چند پرسش و پاسخ پیرامون فالو بک در اینستاگرام

مثالی که برایتان زدم، شبیه به ماجرایی است که به هنگام فالو بک در اینستاگرام رخ می‌دهد. شما با فالو کردن طوطی‌وار پیج‌های غریبه، فقط به آنها سلام می‌کنید و آنها هم با فالو بک کردن پیج شما، جواب سلامتان را می‌دهند. هیچ شناخت، همکاری و ماجرای مفیدی اتفاق نمی‌افتد. شاید در این میان، چند پرسش به ذهن شما برسد. بیایید آنها را با هم بررسی کنیم.

 • پرسش: ما همه پیج‌های اینستاگرام را فالو نمی‌کنیم. فقط به سراغ افرادی می‌رویم که در زمینه کاری ما فعالیت می‌کنند یا پیج رقبای ما را فالو می‌کنند. با این وجود آیا باز هم می‌گویید که فالو بک کردن کار اشتباهی است؟
 • پاسخ: خب، باز هم فرقی ندارد. فرض کنید من وارد یک مهمانی می‌شوم که تمام افراد آن در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند، باز هم همان ماجرای سلام کردن به غریبه‌ها و ارتباط‌های سطحی تکرار می‌شود. از طرفی، برخی از کاربران اصرار دارند که عملیات فالو بک را با استفاده از ربات‌ها انجام دهند. 

این واقعا راه‌حل نادرستی است. در حقیقت، اگر شما فالو بک را به صورت دستی انجام دهید خیلی بهتر است. چون در این صورت حداقل، بعد از بررسی پیج‌های مختلف، خودتان آنها را فالو می‌کنید. 

 

 • پرسش: ما فقط آنها را فالو نمی‌کنیم، پست‌هایشان را هم لایک می‌کنیم و حتی کامنت هم می‌گذاریم. این به معنی فعالیت ما نیست؟
 • پاسخ:  بیایید باز هم به مثال مهمانی برگردیم. اگر در آن مهمانی، شما دوره بیفتید و در حد یک جمله از لباس همه افراد حاضر در مهمانی تعریف کنید، آیا باز هم آن ارتباط قوی و مفید شکل می‌گیرد؟ به نظر من چنین اتفاقی نمی‌افتد. 

 

تجربه خودم از داستان فالو و آنفالو

سال 96 بود و من هم مثل خیلی از افراد دیگر، از ربات‌ها برای افزایش فالوور پیجم استفاده می‌کردم. با دنبال کردن این روش، تقریبا هفته‌ای 200 عدد به فالوورهایم اضافه می‌شد. اما پیج ویزیتم خیلی کم بود؛ یعنی آن 200 فالوور فقط من را فالو می‌کردند و به محتوای پیج اصلا اهمیتی نمی‌دادند. این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک پیج اینستاگرام بیفتد. اگر این فالو کردن واقعی بود، حداقل آن کاربر، پروفایل من را می‌دید، نگاهی به پست‌هایم می‌انداخت یا چند تا از آنها را لایک می‌کرد یا حداقل متوجه می‌شد که پیج من در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند. 

 

مشق شب اینستاگرامی

بیایید به مدت یک هفته، تمرینی که به شما می‌دهم را در پیج خودتان پیاده‌سازی کرده و در پایان هفته، نتیجه را بررسی کنید. تمرین شما به دو صورت زیر است:

 1. آن تعداد افرادی که خودتان یا ربات آنها را فالو می‌کرد را زیر نظر بگیرید. ببینید که تعداد دقیق آنها چقدر است؟ سپس آن مقدار را با تعداد پروفایل ویزیتتان مقایسه کنید. البته مقدار پروفایل ویزیت همیشه قابل پیش‌‌بینی نیست. چون فقط فالوورهای جدید پروفایل شما را نمی‌بینند. مخاطبان قدیمی هم این بازدید را انجام می‌دهند. پس با این حساب اگر به طور معمول هفته‌ای 100 پروفایل ویزیت دارید، به هنگام دریافت فالو بک‌ها باید این مقدار دو یا سه برابر شود. اگر این اتفاق نیفتد، یعنی آنها کاری به پروفایل شما ندارند و فقط شما را فالو بک کرده‌اند. 
 2. چند استوری بگذارید و از کاربرانتان کوییز بگیرید. مثلا از آنها بپرسید که اصلا می‌دانند کسب و کار شما در چه زمینه‌ای است؟ برای کسی که شما را به صورت واقعی فالو می‌کند، پاسخ این پرسش خیلی ساده است. بعد چند آیتم مشابه را در کوییزها قرار بدهید و ببینید چند درصد افراد، پاسخ درست را پیدا می‌کنند. 

در حالت طبیعی این آمار باید بالای 90 درصد باشد. مثلا بالای 90 درصد آنها می‌دانند که کسب و کار شما در مورد فروش کفش است. حتی ممکن است کسانی که اشتباه پاسخ داده بودند دوباره به پیج شما سر بزنند تا سر از کار و کاسبی شما دربیاورند و ببینند که واقعا چه کسی را فالو کرده‌اند. 

 

آیا ریزش هفتگی فالوورها موضوع خطرناکی است؟

برخلاف تصور بسیاری از صاحبان پیج‌های اینستاگرامی، ریزش هفتگی فالوورها، میتواند اتفاق بدی نباشد. شاید این معنی را بدهد که فالوورهای شما در حال الک شدن هستند و کسانی که علاقه‌ای به موضوع پیج شما ندارند، جای خود را به کسانی که واقعا شما را دنبال می‌کنند می‌دهند. 

حالا مشکل اینجا است که اینستاگرام، پیج‌هایی که بدون دلیل آنها را فالو بک کرده‌ایم را اصلا به ما نشان نمی‌دهد. چون از نظر اینستاگرام ما هیچ واکنشی نسبت به محتواهای آن پیج از خودمان نشان نداده‌ایم؛ نه آنها را لایک کردیم، نه ریپلای زدیم، نه سیو و نه حتی استوری کردیم. 

جالب است بدانید که آمار ریزش ممبر در تلگرام بسیار بیشتر از اینستاگرام است. چون وقتی در کانال تلگرام پستی می‌گذارید، تمام کسانی که عضو کانال شما هستند، با دیدن نوتیفیکیشن مطلع می‌شوند ولی در اینستاگرام برخی از پیج‌های فالو شده توسط کاربر به راحتی گم می‌شوند. 

مثلا کسانی که سه هزار نفر را فالو می‌کنند، نمی‌توانند در طول زمان محدودشان تمام پست‌های آن سه هزار نفر را ببینند. ماجرا در اینستاگرام به جایی می‌رسد که شما خدا خدا می‌کنید تمام کسانی که علاقه‌ای به پیجتان ندارند، خودشان شما را آنفالو کنند و بروند. 

 

خلاصه‌ای از آنچه با هم در آسیب فالو بک به پیج اینستاگرام گفتیم:

 • فالو بک یک رفتار آنلاین است. به این ترتیب که وقتی شما پیج یک نفر را فالو می‌کنید، او هم در عوض پیج شما را فالو می‌کند.
 • استفاده از ربات‌ها برای فالو/فالو بک کردن پیج‌های اینستاگرامی، آورده قابل توجهی را در اختیارتان قرار نمی‌دهد.
 • ریزش فالوورها موضوع چندان بدی نیست. در واقع، این تنها راهی است که می‌توانید با فالوورهای نامرتبط به خوبی و خوشی خداحافظی کنید.

 

نظر شما چیست؟

فکر می‌کنید برداشتن گزینه لایک در اینستاگرام، باعث پررنگ شدن چه گزینه دیگری در این شبکه اجتماعی می‌شود؟

می‌توانید تخمین بزنید که چند درصد از فالوورهای کنونی پیج شما، واقعی هستند و به موضوع پیجتان علاقه دارند؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

4.5/5 - (10 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه شروع بازاریابی در اینستاگرام و اهمیت آن در ایران

. مقدماتی

یک دیجیتال مارکتر، چیزی شبیه به کاشف فرصت‌های ناشناخته است. او به همه‌چیز نگاهی تحلیلی دارد و از روی اطلاعات به دست آمده از داده‌ها سخن می‌گوید. برای چنین فردی، حضور در بسترهای جدید و فعالیت در آنها با شگفتی و هیجان زیادی همراه است. بازاریابی در اینستاگرام هم یکی از همین گزینه‌های جالب به شمار می‌رود. افراد زیادی از سرتاسر جهان به طور جدی در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. این بدان معنا است

2
آیا اینستاگرام واقعا به درد کسب و کار من می‌خورد؟

. مقدماتی

یکی از دغدغه‌های کسب و کارها، داشتن یک پیج فعال و لبریز از فالوور در اینستاگرام است. صاحبان کسب و کارها برای رسیدن به این هدف، زحمت بسیاری می‌کشند و هزینه می‌کنند. گذشته از اهمیت حضور بیزنس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، آیا مطمئن هستید که اینستاگرام، همان مکان مورد نظر شما است؟ در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که: «چه کسب و کاری به پیج اینستاگرام نیاز دارد؟» با ما همراه

3
جذب 1000 فالوئر اول پیج اینستاگرام

. مقدماتی

گاهی بازگشت به فلسفه وجود چیزها یا کارها تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانیم کارهایمان را بهتر از هر زمان دیگری انجام دهیم. زمانی جذب فالوئر در پیج اینستاگرام نه یک دل‌مشغولی پر از استرس بلکه یک شادی کوچک بود. وقتی پستی را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کردیم، منتظر می‌ماندیم تا ببینیم چند نفر دیگر در دنیا مثل ما به پیرامونشان نگاه می‌کنند. در گذشته‌ای نه چندان دور، این حسِ خوبِ دیده شدن

4
بیش از ۱۰ ایده تولید محتوا در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

.. متوسطه

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود

5
پیج بروشوری در اینستاگرام؛ خلاقیت یا گل به خودی؟

. مقدماتی

داشتن یک پیج پرطرفدار در اینستاگرام یکی از آرزوهای هر صاحب پیج یا بیزنس آنلاین است. از طرفی، محتوای تصویر محور این شبکه اجتماعی، باعث ایجاد ابهام‌هایی در فرآیند تولید محتوا برای آن شده است. برخی از صاحبان پیج‌ها با خودشان این‌طور فکر می‌کنند که موفقیت در پیج اینستاگرامی یعنی انتشار عکس‌های با کیفیت. اما ماجرا به همین سادگی نیست. در اینستاگرام هم تنور تولید محتوای کاربردی و جذاب، داغِ داغ است. در این قسمت

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

علیرضا صیادی
نوشته شده در: ۱۲:۱۴ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

ما فالو/آنفالو داشتیم توی پیج‌مون و راضی هم بودیم چطور شما میگین که فالو آنفالو خوب نیست؟!
من مخالفم

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۳:۲۰ ۱۱/۱۰/۱۳۹۹

سلام علیرضا صیادی عزیز
ممنون که تجربه‌تون رو گفتین
خیلی از این بابت خوشحالیم چون در دنیای دیجیتال مارکتینگ هیچ چیز رو نمیشه قطعی مشخص کرد
ما هم از تجربه‌ای که داشتیم گفتیم و اشاره کردیم که برای ما کیفیت فالوئر ها و نرخ تعامل مهم بوده که با این روش نتیجه خوبی نگرفتیم

  شما در پیج‌تون چه اهدافی رو دنبال می‌کردید؟
  آیا نرخ تعامل براتون مهم بوده؟
  آیا فالوئرها بعد از آنفالو شدن توسط پیج شما مطلع میشدن؟
  آیا بعد از مطلع شدن راضی بودن یا ناراضی؟
  آیا این موضوعات رو بررسی کردید؟

من فقط خواستم با پرسیدن این سوالات بگم که خوبه از جوانب دیگر هم به قضیه نگاه کنید
امیدوارم موفق باشید

×