بستن

قوانین کپی رایت در اینستاگرام چیست و چگونه با وجود قوانین در آن فعالیت کنیم؟

565 بازدید ۲ کامنت
نقض قوانین کپی رایت

فضای وب، بستر فوق‌العاده‌ای را برای افراد خلاق ایجاد کرد تا بتوانند هنر، ایده و فکرهایی که در ذهنشان داشتند را خیلی راحت با بقیه آدم‌ها به اشتراک بگذارند. اما در این میان، افرادی هم بودند که بدون در نظر گرفتن حقوق معنوی دیگران، آثار، افکار یا ایده‌هایشان را به نام خودشان بازنشر می‌کردند.

 این موضوع باعث آسیب‌های روحی و مالی فراوانی شد. به همین دلیل، قوانین کپی رایت شکل گرفتند تا بتوانند از تولید کنندگان این آثار یا محتواهای تازه، محافظت کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «کپی رایت در اینستاگرام» می‌رویم. با ما همراه باشید. 

پادکست زیر را می‌توانید در جهت تکمیل محتوای متنی گوش جان دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم قوانین کپی رایت اینستاگرام بیشتر آشنا می‌شویم.
  • شیوه فعالیت صلح‌آمیز در کنار قانون کپی رایت را می‌آموزیم.

 

منظور از قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟

قوانین کپی رایت تصویر

شاید بهتر باشد قبل از هر چیز، نگاهی کوتاه به مفهوم کپی رایت بیندازیم. «حق تکثیر» (Copy Right) مجموعه‌ای از قوانین است که توسط سازمان مالکیت فکری جهانی برای حمایت از مالکیت معنوی هر اثری تدوین شده است. برای خالق این اثر، مجموعه ای از حقوق انحصاری ایجاد شده است تا برای انتشار، تکثیر، والگو برداری از آن نیاز به اجازه وجود داشته باشد تا سازنده آن اثر بتواند با اطمینان خاطر بیشتری محتوای خود را منتشر کند.

متاسفانه کشور ما خیلی کم از این قانون حمایت می‌کند. شاید به همین خاطر است که اجرای سخت‌گیرانه قوانین کپی‌رایت در اینستاگرام به یک مشکل در بیشتر پیج‌های ایرانی تبدیل شده است. اینستاگرام برای حمایت از تولیدکنندگان محتوا، قوانین کپی رایت را در شبکه اجتماعی خود اجرا می‌کند. 

این موضوع برای کسانی که محتوای پیج خود را با کپی کردن از پیج‌های دیگر پُر می‌کردند، ناراحت کننده و برای کسانی که زمان و هزینه را صرف تولید محتوای خود می‌کردند، خبری خوش به شمار می‌رود. این قوانین، فقط محدود به عکس نمی‌شود، بلکه ویدیو و حتی موسیقی روی کلیپ‌ها را هم شامل می‌شود. 

به دنبال اجرای قوانین کپی رایت در اینستاگرام، بسیاری از پیج‌ها بسته یا آن پست بخصوص حذف شده است. علت این کار هم کاملا روشن است. اینستاگرام، یک پلتفرم محتوای بصری است و هدفش انتشار محتوایی است که کاربران آن را تولید می‌کنند؛ نه اینکه فقط و فقط به چرخه‌ای از محتواهای تکراری تبدیل شود که فقط از یک پیج شاخص و برند به پیج‌های دیگر منتقل می‌شوند. 

پس اگر ما در اینستاگرام بدون دربر داشتن مجوز یا اجازه از صاحب اثر بخواهیم یک محتوای تصویری،موزیک، نقاشی، ویدیو کلیپ و یا محتوای دیگری که خالق آن نیستیم  را در منتشر کنیم، قانون Copyright را نقض کرده‌ایم. پلتفرم اینستاگرام هم مثل سایر شبکه‌های اجتماعی دیگر مخالف انتشار محتوا بدون اجازه صاحب اثر است و با خطای کپی رایت در اینستاگرام مواجه می شویم.

نقص قوانین کپی رایت

چگونه با وجود قوانین کپی رایت در اینستاگرام فعالیت کنیم؟

احترام به قوانین کپی رایت

بهترین راه این است که بدانیم چه محتوایی رایت دارد و امکان حذف آن از پیج ما ممکن می‌باشد.برای این مورد پیشنهاد می‌کنیم این صفحه از اینستاگرام که کامل به copyright پرداخته را مطالعه کنید و بعد با خیال آسوده در اینستاگرام فعالیت کنید.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در کپی رایت در اینستاگرام گفتیم:

  • قوانین کپی‌رایت، راهکارهایی برای حفاظت از حقوق تولیدکنندگان محتوا هستند.
  • این قوانین فقط محدود به عکس نمی‌شود، بلکه ویدیو و موسیقی را هم شامل می‌شوند.
  • برای شاخ به شاخ نشدن با قوانین کپی‌رایت در اینستاگرام، بهتر است قبل از هر کاری، سری به مجموعه این قوانین در خود اینستاگرام بزنید.

نظر شما چیست؟

آیا تا به حال به خاطر قوانین کپی رایت اینستاگرام دچار مشکل شده‌اید؟

به عنوان یک تولید کننده محتوا و با توجه به سرقت‌های محتوایی در بستر دیجیتال، آیا با اجرایی شدن قوانین کپی رایت در ایران موافق هستید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه شروع بازاریابی در اینستاگرام و اهمیت آن در ایران

. مقدماتی

یک دیجیتال مارکتر، چیزی شبیه به کاشف فرصت‌های ناشناخته است. او به همه‌چیز نگاهی تحلیلی دارد و از روی اطلاعات به دست آمده از داده‌ها سخن می‌گوید. برای چنین فردی، حضور در بسترهای جدید و فعالیت در آنها با شگفتی و هیجان زیادی همراه است. بازاریابی در اینستاگرام هم یکی از همین گزینه‌های جالب به شمار می‌رود. افراد زیادی از سرتاسر جهان به طور جدی در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. این بدان معنا است

2
چه کسب و کارهایی در ایران به اینستاگرام نیاز دارند؟

. مقدماتی

یکی از دغدغه‌های کسب و کارها، داشتن یک پیج فعال و لبریز از فالوور در اینستاگرام است. صاحبان کسب و کارها برای رسیدن به این هدف، زحمت بسیاری می‌کشند و هزینه می‌کنند. گذشته از اهمیت حضور بیزنس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، آیا مطمئن هستید که اینستاگرام، همان مکان مورد نظر شما است؟ در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که: «چه کسب و کاری به پیج اینستاگرام نیاز دارد؟» با ما همراه

3
جذب 1000 فالوئر اول پیج اینستاگرام

. مقدماتی

گاهی بازگشت به فلسفه وجود چیزها یا کارها تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانیم کارهایمان را بهتر از هر زمان دیگری انجام دهیم. زمانی جذب فالوئر در پیج اینستاگرام نه یک دل‌مشغولی پر از استرس بلکه یک شادی کوچک بود. وقتی پستی را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کردیم، منتظر می‌ماندیم تا ببینیم چند نفر دیگر در دنیا مثل ما به پیرامونشان نگاه می‌کنند. در گذشته‌ای نه چندان دور، این حسِ خوبِ دیده شدن

4
بیش از ۱۰ ایده محتوایی در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

.. متوسطه

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود

5
مفهوم پیج بروشوری در اینستاگرام

. مقدماتی

داشتن یک پیج پرطرفدار در اینستاگرام یکی از آرزوهای هر صاحب پیج یا بیزنس آنلاین است. از طرفی، محتوای تصویر محور این شبکه اجتماعی، باعث ایجاد ابهام‌هایی در فرآیند تولید محتوا برای آن شده است. برخی از صاحبان پیج‌ها با خودشان این‌طور فکر می‌کنند که موفقیت در پیج اینستاگرامی یعنی انتشار عکس‌های با کیفیت. اما ماجرا به همین سادگی نیست. در اینستاگرام هم تنور تولید محتوای کاربردی و جذاب، داغِ داغ است. در این قسمت

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

محمد مهدی ارجمندی
نوشته شده در: ۲۳:۰۹ ۱۲/۰۴/۱۴۰۰

سلام
ما برای مجموعه و پیج گالری طلا می‌خواهیم در هشتگ مدیا شرکت کنیم
تجربه ایی نداریم حرف های مثبت منفی زیادی شنیدیم ممنون میشم دوستانی که تجربه شرکت دارن کمک کنن یه ما خوب هست یا نه 🙏❤️👍

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۶:۴۳ ۱۴/۰۴/۱۴۰۰

سلام برشما آقای ارجمندی عزیز
حرف‌های مثبتی که شنیدید دقیقا چه بوده؟
باید این سوال رو از خودمون بپرسیم که با چه هدفی می‌خوایم در این کمپین شرکت کنیم؟
آیا افرادی که خالق این کمپین هستند تخصص کافی در این زمینه دارند یا خیر؟

دیجیتالینگ در مجموع موافق شرکت در این کمپین‌ها نیست
موفق باشید

×