247 بازدید ۰ کامنت

فضای وب، بستر فوق‌العاده‌ای را برای افراد خلاق ایجاد کرد تا بتوانند هنر، ایده و فکرهایی که در ذهنشان داشتند را خیلی راحت با بقیه آدم‌ها به اشتراک بگذارند. اما در این میان، افرادی هم بودند که بدون در نظر گرفتن حقوق معنوی دیگران، آثار، افکار یا ایده‌هایشان را به نام خودشان بازنشر می‌کردند.

 این موضوع باعث آسیب‌های روحی و مالی فراوانی شد. به همین دلیل، قوانین کپی رایت شکل گرفتند تا بتوانند از تولید کنندگان این آثار یا محتواهای تازه، محافظت کنند. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ «کپی رایت در اینستاگرام» می‌رویم. با ما همراه باشید. 

پادکست زیر را می‌توانید در جهت تکمیل محتوای متنی گوش جان دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

  • با مفهوم قوانین کپی رایت اینستاگرام بیشتر آشنا می‌شویم.
  • شیوه فعالیت صلح‌آمیز در کنار قانون کپی رایت را می‌آموزیم.

 

منظور از قوانین کپی رایت اینستاگرام چیست؟

قوانین کپی رایت تصویر

شاید بهتر باشد قبل از هر چیز، نگاهی کوتاه به مفهوم کپی رایت بیندازیم. «حق تکثیر» (Copy Right) مجموعه‌ای از قوانین است که توسط سازمان مالکیت فکری جهانی برای حمایت از مالکیت معنوی هر اثری تدوین شده است. برای خالق این اثر، مجموعه ای از حقوق انحصاری ایجاد شده است تا برای انتشار، تکثیر، والگو برداری از آن نیاز به اجازه وجود داشته باشد تا سازنده آن اثر بتواند با اطمینان خاطر بیشتری محتوای خود را منتشر کند.

متاسفانه کشور ما خیلی کم از این قانون حمایت می‌کند. شاید به همین خاطر است که اجرای سخت‌گیرانه قوانین کپی‌رایت در اینستاگرام به یک مشکل در بیشتر پیج‌های ایرانی تبدیل شده است. اینستاگرام برای حمایت از تولیدکنندگان محتوا، قوانین کپی رایت را در شبکه اجتماعی خود اجرا می‌کند. 

این موضوع برای کسانی که محتوای پیج خود را با کپی کردن از پیج‌های دیگر پُر می‌کردند، ناراحت کننده و برای کسانی که زمان و هزینه را صرف تولید محتوای خود می‌کردند، خبری خوش به شمار می‌رود. این قوانین، فقط محدود به عکس نمی‌شود، بلکه ویدیو و حتی موسیقی روی کلیپ‌ها را هم شامل می‌شود. 

به دنبال اجرای قوانین کپی رایت در اینستاگرام، بسیاری از پیج‌ها بسته یا آن پست بخصوص حذف شده است. علت این کار هم کاملا روشن است. اینستاگرام، یک پلتفرم محتوای بصری است و هدفش انتشار محتوایی است که کاربران آن را تولید می‌کنند؛ نه اینکه فقط و فقط به چرخه‌ای از محتواهای تکراری تبدیل شود که فقط از یک پیج شاخص و برند به پیج‌های دیگر منتقل می‌شوند. 

پس اگر ما در اینستاگرام بدون دربر داشتن مجوز یا اجازه از صاحب اثر بخواهیم یک محتوای تصویری،موزیک، نقاشی، ویدیو کلیپ و یا محتوای دیگری که خالق آن نیستیم  را در منتشر کنیم، قانون Copyright را نقض کرده‌ایم. پلتفرم اینستاگرام هم مثل سایر شبکه‌های اجتماعی دیگر مخالف انتشار محتوا بدون اجازه صاحب اثر است و با خطای کپی رایت در اینستاگرام مواجه می شویم.

نقص قوانین کپی رایت

چگونه با وجود قوانین کپی رایت در اینستاگرام فعالیت کنیم؟

احترام به قوانین کپی رایت

بهترین راه این است که بدانیم چه محتوایی رایت دارد و امکان حذف آن از پیج ما ممکن می‌باشد.برای این مورد پیشنهاد می‌کنیم این صفحه از اینستاگرام که کامل به copyright پرداخته را مطالعه کنید و بعد با خیال آسوده در اینستاگرام فعالیت کنید.

خلاصه‌ای از آنچه با هم در کپی رایت در اینستاگرام گفتیم:

  • قوانین کپی‌رایت، راهکارهایی برای حفاظت از حقوق تولیدکنندگان محتوا هستند.
  • این قوانین فقط محدود به عکس نمی‌شود، بلکه ویدیو و موسیقی را هم شامل می‌شوند.
  • برای شاخ به شاخ نشدن با قوانین کپی‌رایت در اینستاگرام، بهتر است قبل از هر کاری، سری به مجموعه این قوانین در خود اینستاگرام بزنید.

نظر شما چیست؟

آیا تا به حال به خاطر قوانین کپی رایت اینستاگرام دچار مشکل شده‌اید؟

به عنوان یک تولید کننده محتوا و با توجه به سرقت‌های محتوایی در بستر دیجیتال، آیا با اجرایی شدن قوانین کپی رایت در ایران موافق هستید؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

اولین نفری باشید که نظر یا سوالش را با ما در میان می‌گذارد

آخرین دیدگاه ها

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.