بستن

بیش از ۱۰ ایده تولید محتوا در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

پست‌های اینستاگرام

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد.

در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود دارند، به چند انتخاب خوب برسیم. اگر شما هم در این سردرگمی گیر کرده‌اید، حتما تا انتهای این گفتار با ما همراه باشید.پادکست زیر را می‌توانید برای تکمیل مقاله متنی گوش جان دهید.

 

قرار است چه چیزهایی را با هم یاد بگیریم؟

 • ایده انتشار عکس و فیلم مشتریان در پیج اینستاگرام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • مزایای پست کردن عکس‌های پشت صحنه شرکت یا کسب و کار را موشکافی می‌کنیم.
 • می‌فهمیم که چرا گذاشتن پست‌هایی درباره غذا به رشد پیج ما کمک می‌کند.
 • با کاراکتر پیج و اهمیت وجود آن بیشتر آشنا می‌شویم.
 • مزایا و معایب انتخاب عکس‌های رئال و گرافیکی را موشکافی می‌کنیم.
 • 10 ایده محتوایی را بصورت ویدیویی بررسی خواهیم کرد.

ایده پست اینستاگرام

چند ایده تولید محتوا برای اینستاگرام

قبل از بررسی ایده‌های تولید محتوا برای اینستاگرام به یک نکته توجه کنید. شاید شما هم وب‌سایت‌های فروشگاهی را دیده باشید که پیج اینستاگرام هم دارند. وقتی به پیج آنها سر می‌زنید، دقیقا همان تصاویری که در صفحه محصول سایتشان دیده‌ بودید را این‌بار در قالب پست اینستاگرامشان مشاهده می‌کنید. این کار جذابیتی ندارد. در واقع شما باید به کاربران دلیلی بدهید که پست‌های پیج شما را ببینند و علاوه بر آن پیج را فالو کنند.

مثلا اگر شما فروشگاه اینترنتی لباس و کفش ورزشی دارید، می‌توانید با استفاده از یک مدل – حتی خودتان هم می‌توانید مدل محصولاتتان شوید – در یک محیط ورزشی از محصولاتتان عکس بگیرید و آنها را در پیج اینستاگرامتان پست کنید. در این مورد به شما پیشنهاد می‌کنم که سری به پیج اینستاگرام آدیداس بزنید. خوب، حالا بهتر است به سراغ ایده‌های تولید محتوای اینستاگرام برویم.من به اینگونه پیج‌ها، «پیج های بروشوری» می‌گویم که در مقاله‌ای مجزا راجع به آن صحبت کردیم که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید.

ویدیو تستیمونیال

 • محتوای مشتریانتان را پست کنید

بنظر شما وقتی به عنوان صاحب یک کسب و کار، پیج اینستاگرام می‌زنید، برندتان را تبلیغ می‌کنید. مثلا می‌گویید ما نسبت به رقبایمان قیمت‌های ارزان‌تری داریم، با کیفیت هستیم یا حتی گران‌تر از رقبایمان محصولاتمان را می‌فروشیم چون کیفیت برایمان مهم است و سرویس‌های خوبی ارائه می‌دهیم، مخاطبان از صحبت شما تاثیر زیادی می‌گیرند؟

تاثیر صحبت‌های صادقانه شما در مورد برندتان وقتی به کاربران ثابت می‌شود که آنها نظر خریدارانتان را هم در این مورد بشنوند. به ویژه کسانی که برای اولین بار می‌خواهند از شما خرید کنند به نظر مشتریان قبلی اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنم از مشتریانتان بخواهید که عکس یا فیلم استفاده از محصولاتتان را برایتان بفرستند یا به دیگران بگویند که به چه دلیلی شما را انتخاب کرده‌اند؛ در اصطلاح به این کار تستیمونیال (Testimonial) می‌گویند. سپس این عکس و فیلم را در پیجتان پست کنید. ارسال این محتواهای ویژه به تنوع محتوایی شما هم کمک می‌کند.

آزمایشگاه تولید محتوا در اینستاگرام

 • پشت صحنه کارتان را به کاربران نشان دهید

منظورم از پشت صحنه، عکس یا فیلم‌هایی است که از محیط کارتان می‌گیرید. کسانی که برندتان را دنبال می‌کنند دوست دارند بدانند که:

 • در محیط کاری شما چه اتفاق‌های می‌افتد؟
 • کارمندانتان چه کسانی هستند و حتی چه شکلی هستند؟!
 • چه احساسی در مورد کارشان دارند؟
 • خوشحال هستند یا ناراحت؟

 

سعی کنید برای این جور پست‌ها زمان بگذارید و محتوای جذابی تولید کنید.

این موضوع به ویژه برای بیزنس‌هایی که مدل کسب و کارشان (B2B) است اهمیت زیادی پیدا می‌کند. شاید شما پیج اینستاگرامی «تپسل» یا «کافه بازار» را دیده باشید که هر کدام به نوبه خود سعی داشتند نمایی از پشت صحنه کارشان را به کاربران نشان دهند.

 • با اینفلوئنسرهای محبوب همکاری کنید

بد نیست برای تهیه پست‌های جذاب از اینفلوئنسرهای محبوب کمک بگیرید. مثلا می‌توانید آنها را به دفترتان دعوت کنید، فیلم یا عکس جذابی از آنها بگیرید و در پیجتان قرار دهید. از آنها هم بخواهید که فیلم یا عکس این ملاقات را در پیجشان استوری یا پست کنند. هر چقدر که اینفلوئنسر محبوب‌تر باشد، پست شما هم بیشتر مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد.

 • پست‌هایی درباره غذا تهیه کنید

بخش قابل توجهی از پست‌های اینستاگرام، مربوط به غذا است. شما هم می‌توانید از این موضوع برای پیج خودتان استفاده کنید. مثلا اگر غذای خاصی در دفترتان وجود دارد، عکس‌های جذابی از آن را در پیجتان پست کنید یا به بهانه مناسبت‌های مختلف، عکس غذاهای آن مناسبت را بگذارید. حتی می‌توانید از مناسبت‌های جهانی هم برای این کار کمک بگیرید.

مثلا در روز جهانی پیتزا، تصویری از خودتان و همکارانتان را در حالی که مشغول خوردن پیتزا در دفترتان هستید منتشر کنید. گذشته از غذا، مناسبت‌های مختلفی در جهان وجود دارند که شاید برخی از آنها با کسب و کارتان مرتبط باشند. در این زمینه می‌توانید به وب‌سایت «daysoftheyear.com» مراجعه کنید. در این وب‌سایت، تمام مناسبت‌های جهانی که شاید اصلا نامشان را نشنیده باشید مشخص شده‌اند. با یک برنامه‌ریزی درست می‌توانید از مناسبت‌های مختلف، محتواهای جذابی برای پیجتان تهیه کنید.

 • برای پیجتان یک کاراکتر دست و پا کنید

پیج‌های ایرانی کمی هستند که از یک شخصیت واقعی یا کاراکتر در پست‌هایشان استفاده می‌کنند. در این مورد می‌توانم پیج «ریحون» را برایتان مثال بزنم. در این پیج، یکی از کارمندان شرکت به عنوان کاراکتر اصلی در بیشتر پست‌ها و استوری‌ها حضور دارد و توانسته ارتباط خوبی با کاربران برقرار کند.

 در واقع، او اکنون به عنوان نماینده و چهره برند در ذهن کاربران نقش بسته است. وقتی پیج بیزنسی داشته باشید، ساخت کاراکتر می‌تواند به عنوان یک مزیت رقابتی، حساب شما را از رقبایتان جدا کند. چون به این وسیله از ساختارهای خشک و تکراری پیج‌های کسب و کار فاصله گرفته‌اید و یک قدم به سمت کاربران برداشته‌اید.

پست اینستاگرام

 • بین رئالیسم و گرافیک، یکی را انتخاب کنید

قبل از هر کاری باید در مورد سبک پست‌هایتان یک تصمیم مهم بگیرید. باید مشخص کنید که می‌خواهید تصاویرتان واقعی باشند یا گرافیکی. برخی از پیج‌ها به صورت ترکیبی کار می‌کنند، یعنی بخشی از تصاویرشان گرافیکی و بخشی دیگر حقیقی هستند. چنین کاری تنها باعث گیج شدن مخاطب و به هم ریختن استایل پیجتان می‌شود.

بهتر است اگر می‌خواهید از تصاویر گرافیکی در پیجتان استفاده کنید بنظرم بهتر است از اول تا انتها همین روند را پی بگیرید و فقط گرافیکی کار کنید. البته باز هم پیشنهاد من استفاده از تصویرهای رئال است. اگر سری به پیج‌های خارجی که اینگیجمنت بالایی دارند بزنید می‌بینید که بیشتر آنها از تصاویر حقیقی و نه گرافیکی در پیجشان استفاده کرده‌اند.

ویدیو ایده‌های جذاب محتوایی در اینستاگرام

در انتها برای تکمیل این مقاله بخشی از ویدیو استراتژی بازاریابی در اینستاگرام را برای شما قرار دادیم که به چند ایده محتوایی برای کسب و کارها اشاره دارد.ویدیو در یوتیوب منتشر شده است باید از قند شکن استفاده کنید:)

 


خلاصه‌ای از آنچه با هم در ایده‌های محتوایی در اینستاگرام گفتیم:

 • پست کردن عکس و فیلمی که مشتریانتان از محصولات شما گرفته‌اند یک خوراک محتوایی اعتمادساز برای پیجتان به شمار می‌رود.
 • پشت صحنه کار شما، منبعی جذاب برای تولید محتوا است که اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند مخاطبان را به سمت پیجتان جذب کند.
 • غذا، موضوعی است که هیچ‌وقت از تازگی نمی‌افتد. حتما از این پتانسیل برای تولید محتوای پیج خود استفاده کنید.
 • وجود یک کاراکتر مشخص برای پیجتان می‌تواند به ارتباط میان شما و کاربرانتان عمق بیشتری بدهد.
 • بهتر است برای حفظ پیوستگی تصویری پیج خود از میان تصاویر گرافیکی و رئال، یکی را انتخاب کرده و روی آن متمرکز شوید.

 

نظر شما چیست؟

شما از چه موضوع‌هایی برای تولید محتوای پیج اینستاگرام خود استفاده می‌کنید؟

آیا موضوعی به نظر شما می‌رسد که ما آن را از قلم انداخته باشیم؟

این مطلب برای شما مفید بود؟

4/5 - (5 امتیاز)

آیا خواندن این مقاله چیزی به دانسته‌های شما اضافه کرد؟

با نشر این محتوا، جامعه دیجیتالینگ را گسترش دهید

1
نقطه شروع بازاریابی در اینستاگرام و اهمیت آن در ایران

. مقدماتی

یک دیجیتال مارکتر، چیزی شبیه به کاشف فرصت‌های ناشناخته است. او به همه‌چیز نگاهی تحلیلی دارد و از روی اطلاعات به دست آمده از داده‌ها سخن می‌گوید. برای چنین فردی، حضور در بسترهای جدید و فعالیت در آنها با شگفتی و هیجان زیادی همراه است. بازاریابی در اینستاگرام هم یکی از همین گزینه‌های جالب به شمار می‌رود. افراد زیادی از سرتاسر جهان به طور جدی در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. این بدان معنا است

2
آیا اینستاگرام واقعا به درد کسب و کار من می‌خورد؟

. مقدماتی

یکی از دغدغه‌های کسب و کارها، داشتن یک پیج فعال و لبریز از فالوور در اینستاگرام است. صاحبان کسب و کارها برای رسیدن به این هدف، زحمت بسیاری می‌کشند و هزینه می‌کنند. گذشته از اهمیت حضور بیزنس‌ها در رسانه‌های اجتماعی، آیا مطمئن هستید که اینستاگرام، همان مکان مورد نظر شما است؟ در این قسمت از «دیجیتالینگ» به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردیم که: «چه کسب و کاری به پیج اینستاگرام نیاز دارد؟» با ما همراه

3
جذب 1000 فالوئر اول پیج اینستاگرام

. مقدماتی

گاهی بازگشت به فلسفه وجود چیزها یا کارها تنها راهی است که باعث می‌شود بتوانیم کارهایمان را بهتر از هر زمان دیگری انجام دهیم. زمانی جذب فالوئر در پیج اینستاگرام نه یک دل‌مشغولی پر از استرس بلکه یک شادی کوچک بود. وقتی پستی را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کردیم، منتظر می‌ماندیم تا ببینیم چند نفر دیگر در دنیا مثل ما به پیرامونشان نگاه می‌کنند. در گذشته‌ای نه چندان دور، این حسِ خوبِ دیده شدن

4
بیش از ۱۰ ایده تولید محتوا در اینستاگرام به‌همراه ویدیو

.. متوسطه

گاهی وجود گزینه‌های زیاد برای انتخاب، از یک موضوع مثبت به چیزی منفی تبدیل می‌شود. چون فرد در میان انتخاب‌های فراوانی که می‌تواند داشته باشد، دچار سردرگمی می‌شود و حتی ممکن است اصلا چیزی را انتخاب نکند. می‌توان نمونه این ماجرا را در مورد انتخاب موضوع پیج اینستاگرام مشاهده کرد. در این قسمت از «دیجیتالینگ» به سراغ چند «ایده تولید محتوا برای اینستاگرام» می‌رویم تا از میان موضوع‌های بسیار زیادی که در این باره وجود

5
پیج بروشوری در اینستاگرام؛ خلاقیت یا گل به خودی؟

. مقدماتی

داشتن یک پیج پرطرفدار در اینستاگرام یکی از آرزوهای هر صاحب پیج یا بیزنس آنلاین است. از طرفی، محتوای تصویر محور این شبکه اجتماعی، باعث ایجاد ابهام‌هایی در فرآیند تولید محتوا برای آن شده است. برخی از صاحبان پیج‌ها با خودشان این‌طور فکر می‌کنند که موفقیت در پیج اینستاگرامی یعنی انتشار عکس‌های با کیفیت. اما ماجرا به همین سادگی نیست. در اینستاگرام هم تنور تولید محتوای کاربردی و جذاب، داغِ داغ است. در این قسمت

وبلاگ دیجیتالینگ

گپ و گفت کاربران در مورد این مقاله

4 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سبحان حنیفی
نوشته شده در: ۲۰:۴۵ ۰۷/۰۹/۱۳۹۹

سپاس از مطالب مفیدتون
ابهامی در خصوص محتوای غذا و استفاده از کاراکتر داشتم.
به نظرم شاید بهتر باشه که ابتدا یه دسته بندی کلی از بیزینس هایی که “اینستاگرام” به عنوان سوشال مدیا مناسبشون در فضای دیجیتال مارکتینگ پیشنهاد میشه، انجام بشه و بعد راجعبه محتوای مناسب هر کدام صحبت کرد. (بخشی دیگری در سایت راجعبه کسب و کارهایی که اینستاگرام مناسبشون هست شرح کامل داده شده: https://digitaling.org/convenient-business-on-instagram/).
البته بدیهیه که نمیشه برای کسب و کارها نسخه کلی پیجید که مثلا مشاغل ارائه خدمات آموزشی اینستاگرام براشون مناسبه ولی صنایع تولیدی تخصصی مثل سوله سازی مناسب نیست، پون عرصه با کمی خلاقیت میتونه برای همه باز باشه.! ولی اگه بشه دسترسی داشت به آمار حضور بیزینس های مختلف موفق در اینستاگرام، فکر کنم خیلی مفید باشه که دسته بندی میزان حضور مشاغل رو در اینستاگرام در عرصه داخلی و خارجی ارائه کرد.
بعد از دسته بندی مشاغل، اونموقع احتمالا بهتر میشه گفت که چه نوع محتوایی برای چه مشاغلی مفید هستند.

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۱:۳۱ ۰۸/۰۹/۱۳۹۹

سلام سبحان حنیفی عزیز😊
بله واقعا کاش این دیتا وجود داشت که در هر حوزه بطور مشخص چه کسب وکارهایی در حال فعالیت هستند
البته ابزارهای پایش رسانه اجتماعی وجود دارند ولی من تا به حال ندیدم که بشه ازشون چنین دیتایی گرفت.
موضوعاتی هم که بهش اشاره شد صرفا تعدادی ایده محتوایی هستند یعنی صاحب کسب و کار یا کارشناس سوشال نتورک باید از بین این ایده ها محتوای خود را تولید کند.
قطعا لزومی به استفاده از تک تک این موارد نیست
بعضی از ایده ها صرفا برای کسب وکارهای B2B هستند و احتمالا برای سایر کسب و کارها مفید نخواهند بود.
اما این نوید رو بهتون بدم که این مطلب باز هم آپدیت خواهد شد و ایده های دیگری داده می‌شود.
در کل همونطور که خودتون هم اشاره کردید اینجا خبری از نسخه پیچی نیست و سعی داریم تا جرقه‌ای در ذهن خواننده یا شنونده زده شود.

اگر نکته‌ای بود که بین صحبت‌های شما جا افتاده که پاسخ بدم بفرمایید تا در کامنتی دیگر مطرح کنم مرسی

محمد طالب تاش
نوشته شده در: ۱۳:۱۴ ۰۷/۰۹/۱۳۹۹

سلام
مطلب عالی هست. پادکستش رو هم گوش داده بودم.
منتهی مثلا در مورد ریحون که الان دیگه وجود نداره، آیا کارشون از نظر بازاریابی مشکل داشت که نتونسن بازار رو حفظ کنن یا اینکه دلایل دیگه ای داشته. اگر کلا کسب و کار ریحون رو از جهات بررسی کنید، خیلی می تونه آموزنده و کارا باشه.

علیرضا ابراهیمیان
نوشته شده در: ۱۴:۱۸ ۰۷/۰۹/۱۳۹۹

سلام جناب طالب تالش عزیز
ممنون از لطفی که نسبت به مطلب داشتین
خوشحالم که مفید بوده
ما بیشتر در این مطلب پیج اینستاگرام ریحون رو مثال زدیم و با کسب و کار ریحون کاری نداشتیم چون در این مطلب نمی‌گنجید
اما حالا که پرسیدید خدمت تون بگم که از نظر خیلی عوامل بودن که الان ریحون وجود نداره
برای مثال انحصار طلبی و سرمایه کلان رقیب رو شاید بشه از عوامل حذف ریحون نام برد
ما در دیجیتالینگ بحثمون بیشتر راجع به دیجیتال مارکتینگ هست همونطور که از اسم برند هم مشخصه😊
اما مرسی از شما به پیشنهادتون فکر میکنیم حتما

×